Autor - Jan Mikulička

Hledá se nejlepší kronika. Hlásit se lze do konce května

20.4.2021 17:03 | Region

Jsou jedinečnými dokumenty a němými svědky života v obcích regionu. Pátý ročník bienále soutěže města  a obcí o Nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlašuje pod záštitou hejtmana Martina Půty Liberecký kraj.

Barokní klenot v Doksech přibližuje rybníky a básníka Máchu

17.4.2021 07:39 | Tipy na výlet

Dokeský hospitálek, roubenou stavbu se šindelovou střechou a věžičkou, svého času obývali staří a práce neschopní vysloužilci z panského dvora.

Přišlo jaro a roztoužené žáby míří přes silnice k rybníkům

12.4.2021 20:10 | Region

V boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají se k potokům, řekám a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů.

Hoineff Glass Art: z horkých tropů až na Novoborsko

12.4.2021 20:07 | Českolipsko

Ze žhavé Brazílie až do roubenky na Českolipsku vedla životní cesta Ricarda Hoineffa, scénografa, který propadl výrobě skla. V chalupě si zřídil atelier, kde hostí návštěvy a hovoří s nimi o své skleněné lásce v několika světových jazycích.

Vydrovi tvoří v Křišťálovém údolí šperky i ryté sklo

7.4.2021 09:24 | Region

Broušení šperkových součástí, přírodních kamenů, rytí skla a výroba autorských skleněných šperků. Tím vším se zabývá rodinná firma manželů Vydrových, která působí v Křišťálovém údolí. Sídlí ve městě zasvěcenému sklářství již po staletí – v Novém Boru. 

Po muzejní železnici vozí cestující Hurvínek i Orchestrion

1.4.2021 07:28 | Tipy na výlet

Malebnou oblast Lužických hor a Českého Švýcarska si lze s notnou dávkou nostalgie prohlédnout během jízdy muzejní železnicí vedoucí z České Kamenice do Kamenického Šenova.

Díky penězům z kraje získalo českolipské muzeum novou digestoř

18.3.2021 13:37 | Muzeum

Užitečného pomocníka získala konzervátorská dílna působící při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Je jím speciální digestoř, jež zabezpečí stálou čistotu ovzduší při práci s chemickými látkami, které konzervátoři při své práci používají. Na koupi přispěl zřizovatel muzea, jímž je Liberecký kraj.

Významné osobnosti regionu se představují na novém webu

17.3.2021 11:02 | Region

Odbojáře, vojáky, ale i význačné osobnosti na poli vědy, kultury, sportu, politiky, hospodářství a dalších oborů představuje rozsáhlý projekt Krajské vědecké knihovny v Liberci. Databáze nazvaná Regionální osobnosti Libereckého kraje vznikla už před dvěma lety a postupně se významně rozrůstá.

Florianova huť: z Křišťálového údolí až ke švédskému králi

16.3.2021 08:58 | Českolipsko

Až na stůl švédské královské rodiny se dostaly výrobky ze sklárny Florianova huť, která je další z firem působících v Křišťálovém údolí.

Hodující král i věčně spící šlechtic

15.3.2021 07:54 | Tipy na výlet

Místo, kde prý obědval král Karel IV., Zvědavou uličku či hrobku šlechtického rodu Redernů lze spatřit během výletů po městech Libereckého kraje a jejich okolí. I dlouholetí obyvatelé těchto měst mohou při svých výpravách objevit klenoty, o nichž neměli doposud ani tušení.