Protipovodňový monitorovací a varovný systém města Česká Lípa

Verze pro tisk |

Město Česká Lípa se bude ucházet o dotaci z Operačního programu Životní prostředí na vybudování protipovodňového monitorovacího a varovného systému v našem městě. Na lednovém jednání tak rozhodlo zastupitelstvo města, které souhlasilo se zpracováním příslušného projektu právě za účelem předložení žádosti o poskytnutí dotace z fondů EU.

Předpovědní povodňová služba je zabezpečována Český hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) ve spolupráci se správci vodohospodářsky významných vodních toků. Výskyt průběhu povodní z posledních let prokazuje, že v případě malých povodí a toků nelze úspěšně zajišťovat hlásnou a předpovědní službu. Pro tyto případy je vhodné kombinovat měřící systémy provozované ČHMÚ či správci toků s lokálními výstražnými systémy. Jedná se nejčastěji o monitoring stavů hladin a srážek v zájmových územích zřizovaný obcemi pro potřeby místního varování o mimořádné srážkové nebo povodňové situaci. S ohledem na existenci potenciálního rizika povodní a následného ohrožení života, zdraví a majetku obyvatel se jeví jako vhodné vybudovat protipovodňový monitorovací a varovný systém i pro město Česká Lípa a zejména jeho přidružené obce (např. Dobranov, Písečná, Heřmaničky, Manušice, Dolní Libchava) s cílem informovat povodňové orgány a ostatní účastníky povodňové ochrany o nebezpečí vzniku povodně a jejím vývoji.

Zkušenosti z jiných míst v ČR, kde jsou lokální výstražné systémy využívány již téměř 10 let, svědčí o tom, že jsou důležitým zdrojem informací o aktuálním průběhu srážek a situaci na sledovaných vodních tocích v daném území. Protipovodňový monitorovací a varovný systém města Česká Lípa by tak měl být začleněn do Jednotného systému vyrozumění a varování a měl by sloužit k zajištění některých povinností, které orgánům města ukládá v případě povodňového ohrožení platná legislativa. „Rádi bychom využili toho, že projekty zaměřené na omezování rizik spojených s povodní je možné spolufinancovat z evropských zdrojů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, z priority nazvané Zlepšení systémů povodňové služby. Právě tento program budování podobných varovných systémů podporuje, ale k tomu, abychom se mohli o dotaci ucházet, potřebujeme mít komplexně zpracovaný projekt,“ vysvětluje rozhodnutí zastupitelstva starostka Hana Moudrá.

Předmětem projektu „Protipovodňový monitorovací varovný systém města Česká Lípa“ bude kompletní dodávka a montáž protipovodňového monitorovacího a informačního systému a jeho uvedení do provozu v relevantních lokalitách a to minimálně v rozsahu:

- Systém včasného varování (měřiče srážek, čidla monitorování hladin vodních toků)

- Varovný a vyrozumívací systém (síť bezdrátových akustických hlásičů)

- Digitální povodňový plán (aktualizace).

Odhad celkových nákladů na realizaci projektu činí cca 7.500.000,- Kč, ale přesněji bude cena specifikována na základě výsledku zpracované  technicko – ekonomické studie (jedna z povinných příloh k žádosti o dotaci) definující technické řešení a finanční náročnosti činností spojených s realizací i budoucím provozem, kde bude kladen důraz na minimalizaci provozních nákladů. Finanční spoluúčast města Česká Lípa v tomto projektu se dle podmínek Operačního programu předpokládá ve výši cca 10% z celkových nákladů projektu. Náklady spojené s přípravou projektu budou hrazeny z rozpočtu ORMI z položky Příprava staveb a v případě získání dotace jsou tzv. uznatelnou položkou.

V případě, že město Česká Lípa bude s žádostí o dotaci úspěšné, předpokládá se realizace projektu v letech 2011 – 2012.

Nahoru