Reakce na článek o exekuci z roku 2011

Verze pro tisk |

Reakce radnice v České Lípě na článek „Postižené 11leté dívce sebrala exekutorka šest tisíc. Dlužila za odpad“, který byl zveřejněn 10. 10. 2015 na Novinky.cz, autor Gabriela Krejčová.

Co je právně správně, nemusí být přijatelné morálně. Za nedomyšlený zákon pykají děti.

Medializovaný případ dluhu za odpad - dnes jedenáctileté dívky Štefanie, která byla v letech 2003 až 2007 přihlášena k trvalému pobytu v České Lípě, rozhodně nebude v České republice ojedinělý. Jde o celostátní problém a jen v České Lípě je obdobně dluhem ohroženo až 1500 mladistvých. Tato dluhová past vyplývá ze zákona, který stanovil, že za platbu komunálního odpadu jsou odpovědné děti, pokud za ně rodiče odpad neplatili. Město Česká Lípa u těchto poplatníků, kteří mají dluhy z doby, kdy byli nezletilí, eviduje dluh ve výši pět milionů korun.

Po změně zákona, která je očekávána v nejbližších dnech, má českolipská radnice dobrou vůli dluhy dětí promíjet a další exekuce nenařizovat. „Dluhy dětem odpustíme, žádné nové exekuce u dětí a mladistvých nařizovat nebudeme, pokud nám to zákon umožní,“ prohlásila starostka města Romana Žatecká. Jak dále uvedla, navíc, bez ohledu na usnesení soudů a postupy právníků chtějí českolipští radní v konkrétním případě postižené dívce Štefanii pomoci: „Jsem si vědoma, že Štefanie má zdravotní handicap, proto jí chceme darovat deset tisíc korun na kompenzační pomůcky, dodala starostka Žatecká.

Případ je důsledkem hlubšího, systémového problému, který v českém právním řádu existoval od roku 2002 do poloviny roku 2012. Podle zákona č. 565/1990 Sb. O místních poplatcích bylo během této doby možno vyměřit nezaplacený místní poplatek pouze samotnému poplatníkovi, tj. i nezletilému, kojenci apod. Přes připomínky se nicméně jednalo o platnou právní úpravu, kterou se museli řídit všichni poplatníci místních poplatků, příslušné obce i krajské úřady jako jejich metodické a odvolací orgány. Správci poplatků byli zároveň povinni postupovat v poplatkovém řízení tak, aby nedošlo k promlčení nedoplatků, tj. nemohli nedoplatky nezletilých jednoduše ignorovat. Teprve od 1. 7. 2012 bylo do zákona o místních poplatcích vloženo ustanovení, podle kterého je možno nedoplatky na místním poplatku vyměřit místo dítěti jeho zákonným zástupcům, ale toto ustanovení je možno aplikovat až na nedoplatky vzniklé od 1. 1. 2013. O tom, že zde je stále nedokonalý zákon, který komplikuje dětem vstup do dospělosti, do života, informovala starostka města Romana Žatecká naposledy 25. září 2015 předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jana Hamáčka, který byl v České Lípě na návštěvě.
„Ať už byly příčiny výše popsaného problému jakékoliv, případ Štefanie je v tuto chvíli v první řadě problémem právním, a proto je potřeba použít k jeho řešení právní prostředky. Neobjektivní, emotivní a zjednodušující články v médiích, stejně jako neinformované osobní výpady jedinců takovými prostředky nejsou. Mediální nátlak na volené orgány města, které nemohou do přenesené působnosti vykonávané městským úřadem přímo zasahovat, je proto nejen kontraproduktivní, ale i neférový,“ řekla starostka Žatecká. Podle ní, Štefanie má v současné době kvalifikovaného zástupce, který se věcí zabývá a s nímž náš městský úřad komunikuje. Nepochybujeme o tom, že právní řešení bude dříve či později nalezeno.

Je třeba ještě připomenout, že v případě Štefanie se jednalo o nedoplatky z let 2003 až 2007 a exekuce k jejich vymožení byla provedena koncem roku 2011. Teprve na podzim roku 2014, tj. tři roky po skončení exekuce, se na městský úřad obrátila osoba, která o Štefanii pečuje, a úřad se tak vůbec dozvěděl, že se jedná o dítě, které není v péči svých rodičů. Do té doby k tomu neměl podle zákona oprávnění. Také zmínka o soudních exekutorech v článku je zcela lichá – v případu nebyl nijak zaangažován soudní exekutor ani exekutorka.  

Nahoru

Komentáře

Re: Reakce na článek o exekuci z roku 2011

Česká Lípa se s tímto systémem vyrovnala před několika lety - odpad platí město z ponechané zvýšené daně z nemovitostí, která je výhradní daní města. Tohle je jeden z mnoha případů. Znal jsem osud bezdomovce, který přišel podvodem o byt, ale už mu nikdo neporadil, že se má odhlásit z bytu. Nejenže neměl byt, ale rostly mu dluhy.
Karel Tejnora

Nahoru

Re: Reakce na článek o exekuci z roku 2011

Velice děkuji paní starostce za ty nevinné děti, že uznala nemorálnost
exekucí na dětech. Ono to bylo také v rozporu s čl. 3 odst. 1 Úmluvy o
právech dítěte. Co ale odporuje zdravému rozumu je, cituji:
"Správci poplatků byli zároveň povinni postupovat v poplatkovém řízení
tak, aby nedošlo k promlčení nedoplatků, tj. nemohli nedoplatky
nezletilých jednoduše ignorovat. "
Tady vnímám naprostou ignoranci faktu, že pokud "dítě neplatí
poplatky", tak v rodině není něco v pořádku a je to jasný popud pro
OSPOD. Potom by zcela nezvratně vyšlo najevo, že zmíněná Štefanie v
ČL nikdy nebydlela a je od roku 2007 trvale přihlášena na jiné adrese. Je
snad povinností úřednice, která provedla v roce 2011 exekuci, zaslat o tom
upozornění na adresu trvalého bydliště dlužníka! To se však dosud
nestalo. Jen se dohledalo, že někdo dítěti spoří a tak se to bez vědomí
toho kdo spoří i postiženého dítěte, prostě strhlo, bez nejmenšího ohledu
na to jaké mnohonásobné následky to bude pro to dítě mít. Chtěli jsme
také poděkovat za avízovaný "dar", ale o ten by si musela pěstounka
písemně požádat a vymýšlet si dle instrukcí úřednic, že je to na nějaké
pomůcky, tak aby se to mohlo vykázat. Snaha právního zástupce o získání kopie spisu o odpadech a následné exekuci, je také stále ignorována.
Josef Louda manžel pěstounky

Nahoru