Veřejné jednání k připravovanému strategickému plánu

Verze pro tisk |

Lepší propojení autobusového a vlakového nádraží, dostavba cyklostezky kolem řeky Ploučnice, více parkovišť a dětských plácků, nová venkovní ledová plocha nebo konečné řešení divadelní budovy. To jsou příklady jen několika požadavků, které zazněly v českolipském kulturním domě Crystal během včerejšího veřejného jednání k připravovanému Strategickému plánu rozvoje města Česká Lípa na období 2017 až 2023.

„Úplně obyčejný lidský zájem je pro přípravu podobného dokumentu to nejdůležitější, aby ti, kdo zde žijí a mají zájem ovlivňovat rozvoj České Lípy, společně stanovili konečný cíl – tedy v jakém městě chceme žít, jasnou vizi rozvoje města. K tomuto konkrétnímu cíli – což v podstatě bude celý soubor konkrétních cílů – pak musí být vydefinována opatření a aktivity vedoucí k jejich naplnění. K této práci vyzývám odborníky na jednotlivé problematiky i občany, kteří mají prostý zájem o veřejné dění. Očekávám předání zkušeností i názorů, ovlivňování a korigování, souboj různých preferencí, zájmů a priorit – ale tak to má být, tak je to správné,“ zdůraznila českolipská starostka Romana Žatecká, které na veřejném projednání, kam město pozvalo odbornou i laickou veřejnost, patřilo úvodní slovo. „Umím si představit, že ke každé oblasti může hovořit skupinka odborníků s jasnou kvalifikací, danou buď jejich pracovním zařazením, vzděláním nebo dobrovolnou prací a dlouhodobou aktivitou. Ale vidím tam i roli skupiny občanů, které daná problematika prostě jen zajímá a mohou fungovat jako názorový vzorek, který otestuje praktickou průchodnost návrhů. Do přípravy strategického plánu totiž musí být zapojena veřejnost, protože ten plán se jí týká. Velmi mile jsem proto překvapená vysokou účastí. Děkuju, že jste si udělali čas a přišli. Pokud se nám společně podaří vytvořit kvalitní strategii, lépe potom zkorigujeme všechny rozvojové plány našeho města. Jedním z výsledků strategického plánování může být – a já bych si to přála - že spolu budeme víc komunikovat, budeme se víc poslouchat a naslouchat názorům jiných, přemýšlet o nich a snažit se více si navzájem porozumět. A protože někdy zkrátka platí, že cesta je cílem, tak se pojďme společně na tu cestu vypravit,“ vyzvala starostka zaplněný sál.

Nadprůměrnou českolipskou účast ocenili i zástupci společnosti GaREP, která je zhotovitelem dokumentu. Přítomným nejprve vysvětlili hlavní zásady strategického plánování, které mimo jiné otevírá radnici také dveře k dotacím z evropských fondů. V tuto chvíli pracují na jeho úvodní analytické části a zpracovávají dotazníkový průzkum, do něhož se v České Lípě zapojilo cca 700 respondentů. Slušný počet na to, aby posloužil jako důležitý zdroj veřejného mínění. Dalším zdrojem budou také výstupy z květnového veřejného projednání. „Pak přijde na řadu zpracování návrhové části, kam budou zapracovány hlavní rozvojové cíle pro následující sedmileté období. S jeho obsahem se bude moci opět seznámit veřejnost na dalším veřejném projednání, které s městem plánujeme na říjen,“ dodal Zdeněk Šilhán ze společnosti GaREP.

Potom už následovala pracovní část ve skupinách, do které se zapojili všichni účastníci veřejného projednání. Jejich úkolem bylo velice jednoduše definovat problém a případný návrh řešení v celkem čtyřech oblastech. 1. Doprava a technická infrastruktura; 2. Školství, veřejné a komerční služby (sociální, maloobchod a komerční služby, zdravotnictví); 3. Životní prostředí, zeleň a veřejná prostranství; 4.  Život ve městě, bezpečnost, kultura a volný čas.

„Každý tak měl možnost vybrat si jednu, dvě nebo třeba všechny čtyři oblasti a sdělit městu, co ze svého pohledu považuje za problém a jaké řešení mu navrhuje. Z toho, co zaznělo, vznikla opravdu celá škála zajímavých podnětů a nápadů. Je to pro nás velmi důležitá zpětná vazba, co je pro občany důležité. I když některé nejsou strategickou záležitostí města. Například stavba obchvatu silnice I/9, na kterou všichni čekáme, ale její realizace je plně v režii státu,“ zdůrazňuje místostarosta Juraj Raninec. Zároveň dodává, že si poctivě zaznamenal také ty podněty, které se dají řešit okamžitě a nepatří do dlouhodobé strategie.  

Nahoru