16/2020

Verze pro tisk |

Minulý týden jsem avizoval možnost vidět v přímém přenosu představení Divadelního klubu Jirásek z České Lípy s názvem Nákaza.

Hodili jsme si to pěkně na velkou televizi a byli rádi, že zase vidíme známé tváře, byť zahalené (Jiří Gottlieber, Radka Jechová, Štěpán Kňákal, Dita Krčmářová, Pavel Landovský, Iveta Vrabcová). Slíbil jsem dát odkaz, z něhož si budete moci hru pustit ze záznamu.

Není to úplně jednoduché, ale pokud jste členy facebookové komunity, tak běžte sem. Nenechte se zmást tím, že se zpočátku nic neděje, a posuňte se na tento čas: 16,33. Právě tam začíná akce tím, že vás Jiří pozdraví.

Hledal jsem, jestli hra není někde na youtube. Nenašel ji, ale zato objevil jiné poklady z dílny našeho amatérského souboru.

Například celé představení Snu v noci svatojánské z roku 1998 na stránkách Amatérského divadla. Goťáka tam asi nenajdete, ale jiné známé tváře určitě.

Ještě o dva roky starší je Podivuhodné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho).

Když se budete snažit, najdete i další lahůdky na dlouhé večery.

A co dělat přes den? Já si třeba zaběhl už třetí virtuální závod. Zatím nechápu, jak je někdo schopen uběhnout pět kilometrů nebo dokonce maraton, ale za měsíc jsem stáhl čas na kilometr už o více než dvě minuty a v posledním závodě skončil dokonce v první polovině. Samozřejmě opět díky tomu, že část závodníků nezapsala čas ve správném formátu, a také díky tomu, že se všechny kategorie vyhodnocovaly v jedné výsledkové listině, takže jsem podle všeho předběhl nejen několik žen, ale také většinu malých dětí a tatínků s dětmi za krkem.

Trasu jsem si odběhl v krásném prostředí okolo vesničky Tajná u Skalska. Tam jsem nebyl pátrat po předcích (bohužel), ale po sérii keší.

Ale i na předky došlo. Rodina jednoho mého pradědy pocházela z okolí Nového Bydžova. Díky němu jsem poznal například krásný dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné hoře. Některé „naše“ domy se za několik století nezměnily, jiné nenávratně zmizely pod novou zástavbou. Perličkou je, že podle katastru v jednom z domů stále žije člověk stejného příjmení, jaké měli moji předci před tři sta lety.Jen si myslí, že vůbec příbuzní nejsme.

Během týdne jsem pilně zachraňoval navařená piva pomocí projektu Zachraň pivo. Podle všeho jsou ta navařená zachráněná, nyní se zachraňují samotné pivovary. Vyzkoušel jsem mimo jiné kousky z Frýdlantu a Jablonce (trochu se bojím, jak se od všech těch IP vrátím ke Kozlovi z Kozlovny), nepohrdl jsem ležákem z Úval. Včera, cestou od Nového Bydžova, jsem se zastavil v Libáni, v pivovaru Čtyři lípy. Měli sice jen jedenáctku, spodní polotmavý ležák, ale za rozumnou cenu. A hlavně byl dost pitný.

Trochu jsem zachraňoval i Českolipskou pivotéku. Pokecal jsem s majitelem Danielem Ryšavým a podpořil jeho bohulibou činnost útratou pěti stovek. Mimochodem, měl i některá piva, která jsem v minulých týdnech kupoval přímo v pivovarech. A měl je za výhodnější cenu, takže při zachraňování není nutné nějak moc cestovat, stačí se zastavit v Klášterní ulici. Tady jsou jejich stránky. Dan rád přijede na zavolání a vydá vám své poklady.

Kdybych měl v tomto týdnu vyhlásit vítěze, tak bych s cenou nemusel daleko od Lípy. Z mého pohledu to je Skalický Budulínek - Orange IPA.

Jen doplňuji, že žádné pivo nepiji sám. To je informace pro ty, co se bojí o mé zdraví.

Asi největší radost mi tento týden udělal majitel i-novin, Ruda Živec. On obecně moc nechválí, aspoň mě. Ale tentokrát zavolal sám, aby mi řekl, jak skvělé jsou mé seriály o přírodě. A nabídl mi, že bychom je mohli na i-novinách vydávat. Ve mně se to trochu tře – už mi přijde, že jsem úplně všude, na druhou stranu jsem si vysnil, že by naše okenské stránky mohly dosáhnout hranice tisíce odběratelů.

Takže nyní můžete sledovat dění v přírodě i v i-novinách. Měl jsem tento týden trochu krizi. V jednom z dílů jsem namlsal diváky, že se podle fotek Tomáše Vlčka u Cvikova usídlil orel. Ve skutečnosti však jde o luňáka hnědého. Ani v mém věku není jednoduché přiznat chybu.

Tak se držte a neblbněte, nákaza tady stále je. I když i poměrně soudní lidé už začínají šířit, že je to jen výmysl Babiše, iluminátů, zednářů atd.

Nahoru