Každé představení je jako absolvovat desetiboj

Verze pro tisk |

Máte rádi cirkus? Ano? Výborně! Ne? A vadí vám klauni a zvířata, ale máte rádi akrobaty? Tak to určitě čtěte dál. A hlavně, přijďte do divadla! Na co? Přece na exkluzivního hosta 40. Českolipského divadelního podzimu a předního českého představitele takzvaného nového cirkusu Losers Cirque Company. 

Kromě dechberoucích akrobatických prvků nabízejí členové souboru Losers Cirque Company ve svém představení The Loser(s) velmi aktuální příběh a beatboxovou hvězdu, vicemistra světa v takzvaném loopingu Ondru Havlíka alias En.drua.

O rozdílu mezi klasickým a novým cirkusem, fyzické náročnosti představení a jediném herci v představení jsme si povídali s Petrem Horníčkem, principálem souboru Losers Cirque Company a polovinou mediálně známého dua Daemen.  

Můžete nějak laicky vysvětlit, co to znamená nový cirkus a v čem se zásadně liší od klasického cirkusu?

Pro mě osobně je tradiční cirkus sled akrobatických čísel propojených klaunem nebo konferenciérem. Často jsou v tradičních cirkusech využívána zvířata. Nový cirkus nebo taky conterporary cirkus je více divadelní propojení akrobatických čísel. Většina souborů se snaží dát představení příběh nebo obrazovost.

Má vaše představení nějaký souvislý příběh, nebo jsou to jen jednotlivá čísla pospojovaná volně dohromady?

V našich představeních jsou to obrazy, které divákovi dávají prostor pro vlastní představivost. Každé představení je pak originální svým námětem. Snažíme se pokaždé přijít s něčím novým, co by od nás rozhodně diváci nečekali.

Jak dlouho vznikalo vaše představení, se kterým přijedete do České Lípy? Myslím od prvního nápadu až po finální podobu.

Představeni The Loser(s) vznikalo jeden a půl roku. První rok jsme trénovali párovou akrobacii. Bylo potřeba najít různé akrobatické triky a pak je zdokonalit tak, aby byly v představení bezpečné. Půl roku jsme pak s režisérem a choreografem stavěli představení.

Bylo těžké sehnat do party další kolegy?

Nebylo to těžké, všechny performery jsem před projektem již dlouhou dobu znal. Skupina Losers Cirque Company se stále rozrůstá. Hledáme nové talenty, kterým bychom předali naše zkušenosti a zapojili je do stávajících i budoucích projektů.

Jak vznikla práce s En.druem? Představení doprovází jen zvukově a hudebně, nebo má ambice se zapojit také jinak? (smích)

En.Drua jsem znal již několik let před premiérou The Loser(s). Pracovali jsme spolu na menších projektech. Je neobyčejný muzikant, herec a performer. Celé představení sám hudebně doprovází, ale má v něm i hlavní hereckou roli.

Jak fyzické je pro vás každé představení? Třeba jako uběhnout maraton?

Maraton jsem nikdy neběžel, takže neznám pocity běžců. (smích) Ale pro nás jsou všechna představení velmi náročná. Přirovnal bych to spíše k desetiboji. (smích)

Stala se vám někdy na jevišti nějaká nehoda? Pokud ano, jak to řešíte?

Každé představení je originál. Nikdy se nám nepodaří ho stejně zahrát. Jsou tam lehké nuance jak v hudbě, v tanci, tak v akrobacii. Velké nehody se nám nestávají a na ty menší hned reagujeme na jevišti. Divák si jich většinou ani nevšimne.

Poslední otázka. Vzhledem k vašim krásným postavám, všimli jste si třeba, že na Vaše představení chodí spíše ženy? (smích)

Myslíte, že pouze ženám se líbí naše postavy? (smích)


Losers Cirque Company: The Loser(s)
středa 12. 10. 2016, 19:00 Jiráskovo divadlo, Česká Lípa
200 Kč
www.cldp.cz

Ondřej Havlík alias En.dru vystupuje nejčastěji v rámci svojí “onemanjam show“. Její součástí je vedle samotné beatboxově-vokální improvizace i hudební improvizace s použitím tzv. loopstation. Jedná se o jedinou show svého druhu v ČR. Tato "mašinka" funguje jako smyčkovač nahraných stop, které En.dru postupně nahrává přímo před publikem, pouze hlasem a pusou, tedy bez použití jakýchkoliv jiných elektronických efektů, či nástrojů! Tímto způsobem vznikají před diváky živé "a ccapella" improvizace nejrůznějších hudebních stylů (electro, hip-hop, acid jazz, funky, ethno...), jejíž součástí je beatboxová rytmika, vokály, beatboxové efekty, imitace hudebních nástrojů, rap. Beatboxová show tak dostává zcela nový, hudební rozměr.

Losers Cirque Company je produkčním projektem společnosti United Atrs Petra Horníčka a Zdeňka Moravce. V současné době má Losers Cirque Company na repertoáru dvě úspěšná novocirkusová představení – The Loser(s), premiéra v roce 2014, Wall(s) & Handbags, premiéra v roce 2015 a Beach Boy(s), premiéra v roce 2016. Každé představení je jedinečné svým nastudováním. Stálý tým herců, tanečníků a akrobatů vždy přizve ke spolupráci další etablované umělce z různých oborů a tak vzniknou jedinečné projekty, které mají ambici obstát v konkurenci se zahraničními produkcemi.
 

Nahoru