Jedinečnost kina Máj aneb architektonické počátky Karla Hubáčka

Verze pro tisk |

Ojedinělou výstavu věnovanou historii budovy kina Máj a jejím tvůrcům, především architektovi Karlu Hubáčkovi, můžete zhlédnout od 15. května do 30. června ve vestibulu kina Máj.

Výstavu připravil Nadační fond Antonína Bennewitze v rámci projektu Historie a budoucnost kina Máj podpořeného Nadací Via ve spolupráci s Městem Doksy a Městským kulturním zařízením Doksy.

Nadační fond Antonína Bennewitze (NFAB) založila dokská rodačka dr. Miroslava Bavorová s cílem podporovat vzdělávání, kulturu a volnočasové aktivity. Fond je pojmenován po Antonínu Bennewitzovi, řediteli pražské konzervatoře a zakladateli Pražského houslového kvarteta, který žil počátkem dvacátého století v Doksech.

„Prvním větším projektem NFAB je projekt Historie a budoucnost kina Máj finančně podpořený nadací VIA. Tento projekt probíhá ve spolupráci s Městem Doksy a s Městským kulturním střediskem Doksy a jeho cílem je seznámení veřejnosti s architektonickým a kulturním významem stavby kina v Doksech, zmapování jeho historie a získání podpory veřejnosti pro jeho zachování. Touto výstavou chceme také napomoci k rozšíření stávajícího mnohostranného využití kina,“říká zakladatelka fondu Miroslava Bavorová.

Výstava bude slavnostně zahájena v úterý 15. května v 18 hod. Svou účast přislíbil malíř a scénograf Jan Vančura, autor velkého nástěnného obrazu nad vstupním schodištěm.

 „Na devíti panelech se návštěvníkovi promítne život budovy kina Máj a jejích tvůrců, především architekta Karla Hubáčka, který do širšího povědomí veřejnosti vstoupil svou stavbou vysílače na Ještědu. Není to ovšem jenom Karel Hubáček a jeho ateliér SIAL, kdo vdechnul kinu jeho jedinečnost. Byli to i tvůrci interiéru kina, architekta Lidmila Švarcová, která vytvořila interiér vstupní haly, a spolu s Otakarem Binarem pak navrhli interiér bývalé kavárny v prvním podlaží budovy kina,“říká Renata Mauserová, ředitelka MěKS v Doksech.

Eva Burešová, starostka města Doksy, k tomu říká: „Potřebovali bychom v Doksech víc takových nadšených a aktivních rodáků, jakým je paní Mirka Bavorová, kteří se snaží občanům přiblížit a dát poznat místo v kterém žijí. Vždyť Doksy nejsou jen o Máchově jezeře. Doksy měly a mají několik významných osobností, budov, památek či míst. A kino Máj, společně s významným architektem panem Hubáčkem k nim neodmyslitelně patří.“

„Ke kinu Máj neodmyslitelně patří i promítací přístroje, které jsou dnes již zajímavým historickým artefaktem, ale jimiž se ještě v loňském roce promítalo,“dodává Renata Mauserová. Od letošního března je totiž kino díky finanční dotaci ze Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a výrazného finančního přispění města Doksy digitalizováno. „Digitalizaci kina vnímá zastupitelstvo města jako krok vpřed a zdaleka tím nekončíme. Již na letošní rok jsme schválili další 1milion korun na opravy kina, neboť si to kino zaslouží i po stránce architektonické. Do našeho kina nepřijedete jenom na film, ale dýchne na Vás i kouzlo doby minulé, s níž se můžete podrobně seznámit i díky této výstavě.“ Dodala starostka města, která návštěvu městského kina považuje za kulturní zážitek, nikoliv za prostý akt zhlédnutí filmu a spořádání popcornu :)

Vernisáž bude ukončena v 19:30 promítnutím unikátního dokumentárního filmu 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna. Snímek připomíná očima tvůrců i filmových historiků 25 nejvýznamnějších českých a slovenských filmů šedesátých let, které proslavily naši kinematografii takřka po celém světě.

Výstava bude přístupná v úterý a v sobotu před filmovým představením. V ostatní dny si lze návštěvu dohodnout na tel. 776 555 034.

Nahoru