Jak dva Dominikové k rorýsovi na Špičáku přišli

Verze pro tisk |

Páteční (10.7.) letní prázdninové odpoledne si zpestřili dva chlapci ze sídliště Špičák. Zde totiž během svého hraní našli na zemi ptáčka, o němž si nejprve mysleli, že je vlaštovkou, a který nemohl létat.

Protože mu chtěli pomoci, ale nevěděli jak, zkoušeli obvolávat různé instituce, až se zchromlým ptáčkem skončili na českolipském informačním centru. Zdejší posádka s malou externí pomocí určila ptáčka jako chráněného rorýse a začala také shánět pomoc. Po konzultaci a získání kontaktu od ředitele vlastivědného muzea pana Zdeňka Vitáčka se dovolali do záchranné stanice Falco, která se stará o handicapované živočichy z volné přírody a sídlí nedaleko Litoměřic v Dolním Týnci. Měli akorát štěstí, protože z Falca odjížděli do České Lípy kvůli jinému zvířeti, tak se pro rorýse uhnízděného prozatímně v kšiltovce stavili na informačním centru cestou a odvezli ho, aby mu pomohli.

Děkujeme dvěma šikovným klukům ze ZŠ Špičák, kamarádům z páté a šesté třídy, dvěma Dominikům, že ukázali, že nejsou lhostejní ke svému okolí a že jim stojí obětovat svůj čas pro záchranu malého bezbranného zraněného rorýse. Svou všímavostí zachránili malý opeřený život a rorýs jim za to brzy určitě s radostí zapíská.

Malé českolipské ochránce přírody jsme pozvali na informační centrum znovu v úterý 14. 7. a klukům předali drobnosti – užitečné propagační předměty pro školáky jako dárek od města Česká Lípa.

A dovětek na závěr: Rorýs je zdráv, je to mládě, které zůstane na stanici na dovykrmení, a pak bude s dalšími vypuštěn zpátky do přírody.

Provoz Záchranné stanice Falco dlouhodobě podporuje i město Česká Lípa v rámci fondu rady města. Kontakt je:
Dolní Týnec 39 Třebušín
Litoměřice

Tel.: 721 940 170

http://www.zsfalco.cz/
 

alt
alt
alt
alt
Nahoru