TIP na výlet: známá i neznámá cyklostezka Varhany

Verze pro tisk |

Dnes Vás Regionální turistické informační centrum Česká Lípa zve protáhnout si tělo třeba během, na kole nebo koloběžce na krásné cyklostezce Varhany. Možná jedné z nejkrásnějších drážních stezek v Čechách.

Pokud ji zdoláte z České Lípy až do Kamenického Šenova a zpět, budete mít v nohách nebo pedálech krásných 34 kilometrů. Stezka je to velmi příjemná, ačkoli jedete celou cestu do Šenova do mírného kopečka. Stoupání však nepřesahuje 2,9 %. Pamětníci možná vědí, že tudy vedla od roku 1903 do roku 1979 železniční trať Česká Kamenice - Česká Lípa. 

Cestou se můžete kochat krásnou jarní přírodou, v příkopech napočítáte nespočetně druhů barevných jarních květů, dávejte pozor na žáby a pokud se budete vracet se západem slunce, můžete počítat i skákající srnky.

Vedle přírodních zajímavostí si rozhodně všimnete několik starých nádražních budov, některé jsou velmi pěkně udržované a je zkrátka na co se s radostí podívat.

Kde byste se rozhodně měli zastavit, je úsek nad Volfarticemi, a shlédnout dolů na rokokový kostel svatého Petra a Pavla z druhé poloviny 18. století. Vedle kostela na faře vznikl Spolek a následně Mýdlárna Koukol, voňavé produkty jste určitě neminuli na některé z předvánočních akcí u nás v České Lípě. Ručně vyráběná mýdla se základní složkou z kvalitních rostlinných olejů a bylin v loňském roce také soutěžila o titul Českolipský výrobek roku.

17kilometrová cesta není sice úplná a bezbolestná pohoda, ale když pojedete pomalu a budete se kochat, dorazíte zdárně do cíle, jimiž jsou celorepublikově známé "Varhany" v Kamenickém Šenově. Pro starší výletníky bez dětí máme tip, načasujte svou vyjížďku tak, abyste na Varhanech stihli západ slunce. Domů už sice posvištíte téměř po tmě, pamatujte proto na světlo na kolo nebo koloběžku nebo na čelovku. A teď na jaře přibalte i větrovku na zahřátí. Pohled z vulkanického čedičového návrší vysokého 597 m. n. m. na zapadající slunce v Lužických horách, k tomu občerstvení z Vašeho batůžku Vám vyčaruje úsměv na tváři a nebude z vás rozhodně pyšná princezna :-)

Varhany neboli Panská skála je dnes významnou chráněnou lokalitou a národní přírodní památkou, nejstarší geologickou rezervací u nás. Je vytvořena z pěti až šestibokých sloupců, které jsou uspořádány svisle a šikmo a dlouhé jsou až 12 metrů.

Varhany jsou volně přístupné po celý rok, můžete až k nim dojet i autem, ale ten pocit vítězství, když zdoláte celou trasu cyklostezky a vylezete bezpečně až na vrchol, zažijete jen po sportovním výkonu.

V informačním centru Prácheň vedle parkoviště přímo u Varhan si můžete půjčit koloběžku a svézt se až do České Lípy, posvištíte dolů a příliš se neunavíte. Půjčovna koloběžek začne v Kamenickém Šenově fungovat již 13. 5. Pokud jste zdatní, půjčte si koloběžku u nás v informačním centru v České Lípě na náměstí a vydupejte cestu za geologickou nádherou.

Půjčovna koloběžek Česká Lípa - Nový Oldřichov - Kamenický Šenov začne v letošním roce fungovat již v příštím týdnu. Zarezervujte si na telefonu 734 260 895 koloběžky na jarní vyjížďky do okolí pro sebe i svou rodinu co nejdříve. 

Foto: Květa Menclová

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru