Debaty o poválečných dějinách po projekci filmu Hra o kámen

Verze pro tisk |

V České Lípě bude 23. 1. v kině Crystal uveden dokumentární film Hra o kámen společně s veřejnou debatou o vysoce aktuálním tématu manipulace s poválečnými dějinami v politice. Hosty budou historik Michal Pehr z Masarykova ústavu, socioložka Barbora Spálová, režisér Jan Gebert, moderovat bude Ondřej Formánek z Radia 1.

Letošní prezidentská volba ukazuje, že témata poválečných dějin jsou v České republice stále ještě bolavým problémem a předmětem sporů. Tvůrci filmového dokumentu Hra o kámen, sledující spor o pomník zastřeleným sudetským Němcům, nyní zahajují aktuální sérii debat s pozvanými odborníky z Česka a z Německa o manipulaci s dějinami v politice.

Hodinový dokument Hra o kámen režiséra Jana Geberta ukazuje, jak se vytěsňované dějiny jednoho malého města v bývalých Sudetech mohou proměnit ve výbušné politické téma, nad nímž spustí tanec morálního pohoršení místní vlastenci ruku v ruce s kandidáty na prezidenta Milošem Zemanem nebo Janou Bobošíkovou. Film byl úspěšně premiérově uveden na MFDF Jihlava, kde získal Zvláštní cenu poroty.

“Film je podle mě ideálním odrazovým můstkem pro diskusi o tom, proč se v Česku nesutále daří téma poválečné historie a sudetských Němců používat v předvolebních kampaních. Česko podle mého soudu trpí podivným strachem ze Západu, který na sebe bere nejrůznější převleky- popírání poválečných událostí, paranoia z Evropské unie a sudetských Němců patří mezi nejoblíbenější témata českých nacionalistů,“ říká režisér Gebert o tom, co tvůrce motivovalo k uspořádání série veřejných debat spojenými s projekcemi filmu. Projekt série debat v českých a německých městech podpořil Česko německý fond budoucnosti.

Ambicí tvůrců nebyla pouhá dokumentace a vytvoření kinematografického díla. „Tam, kde standardní filmový projekt končí, náš projekt speciálních projekcí začíná,“ říká producent filmu Ondřej Provazník. Příběh sporu o novoborský pomník zabitým sudetským Němcům podle něj v symbolické rovině vypráví o problému širšího rázu, které s sebou “neřešené dějiny” nesou. „Především je jím nebezpečí zneužití sudetského tématu v politice,“ dodává Provazník.

Cílem série debat je nabídnout pozitivní formát, který bude jednak informovat diváky o málo známé kapitole českých dějin, za druhé bude vybízet k hlubšímu zamyšlení: Jak je možné, že společná minulost je stále zdrojem výpadů a nedorozumnění? Kdo z těchto konfliktů těží? Je možné najít společné východisko?  Na tyto otázky se budou snažit najít odpověď odborníci z Česka i z Německa. Mezi nimi je kupříkladu německý historik Andreas Kossert, člen sdružení Antikomplex Petr Mikšíček, historik Michal Pehr z Masarykova ústavu nebo ředitel Ústavu soudobých dějin Oldřich Tůma. Debaty spojené s filmem budou probíhat v Praze (11.2 prostor NOD, 22. Studio Béla), České Lípě (23.1), Ústí nad Labem (1.3), dále pak i  v Berlíně, Chemnitz, Drážďanech a Lipsku.

Debaty o poválečných dějinách po projekci filmu Hra o kámen
Nahoru

Komentáře

Re: Debaty o poválečných dějinách po projekci filmu Hra o kámen

Kdyby nic jiného,tak ten plakát je skutečně famózní !

Nahoru