Do kina i na začátku roku

Verze pro tisk |

Nový Tarantino, nový film s Leonardem, český muzikál, horor z japonského lesa, animák z Brazílie či dokonce dva snímky o Lídě Baarové. Zkrátka i po Novém roce se vyplatí zavítat do kin.

Osm hrozných – western
Do kin se prostřílí osmý film Quentina Tarantina (Pulp Fiction), který zakončí pomyslnou trilogii ku poctě spaghetti westernům (Hanebný pancharti, Nespoutaný Django). V případě Tarantina se opět dočkáme důmyslně vystavěného scénáře, bravurně zrežírovaných přestřelek a dialogů a samozřejmě spousty krve. Jak by také ne, když se v jedné dřevěnce uprostřed horského průsmyku sejdou kvůli silné vichřici dva obávaní lovci lidí, vražedkyně odsouzená k smrti a známý odpadlík, který o sobě tvrdí, že je šerif. Tarantino natočil svůj nejdelší film, má přes tři hodiny, je natočen na ojedinělý širokoúhlý formát a hudbu k němu složil slavný westernový skladatel Ennio Morricone (Tenkrát na Západě).
USA, 2015

REVENANT Zmrtvýchvstání – drama
Jestli by měl Leonardo DiCaprio konečně vybojovat Oscara, pak za roli lovce, kterému zabijí syna a on musí překonat v nehostinné, zatím nezmapované americké divočině první poloviny 19. století brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu. Oscarový režisér Alejandro González Iñárritu (Birdman) natáčí silné, formálně roztěkané filmy, které věci nepřikrášlují, naopak zobrazují vnitřní rozpoložení postav v naturalistických obrazech. Divák má dojem, že je s hrdiny v těsné blízkosti a mnohdy to není úplně příjemná podívaná. O to silnější je však umělecký zážitek z filmu.
USA, 2015

Zkáza krásou – dokumentární
Lída Baarová – životopisný

Propojíme dva filmy o československé herecké star první poloviny dvacátého století především proto, abyste neminuli první zmíněný snímek. Populární herečka Lída Baarová (Dívka v modrém, Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa), milenka ministra říšské propagandy, národní nepřítel a symbol kolaborantství se představí nejprve osobně v dokumentu Heleny Třeštíkové, která se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu pár let před její smrtí v roce 2000. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy. Mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění a samoty. Režisér druhého filmu, heroický Filip Renč, ukazuje právě ona osudná léta, počínaje rokem 1934, kdy dvacetiletá Baarová přichází na pozvání do Berlínských filmových studií, kde okouzlí celou Evropu včetně Josepha Goebbelse, kterému je vztah s Baarovou zakázán až na Hitlerův rozkaz. Pro jeho fanatickou opětovanou lásku se totiž chce vzdát rodiny, kariéry i Říše. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech. Nejen proto prchá do Československa, kde se však musí z důvodu okupace skrývat. Když skončí válka, netuší, že to nejhorší má teprve před sebou.
ČR, 2015, 2016

Muzikál aneb Cesty ke štěstí – hudební
Po zajímavém komorním filmu o soužití mladé ženy a homosexuála MY 2 přichází srbská režisérka, absolventka DAMU, Slobodanka Radun s prvním celovečerním počinem snažícím se urvat velkou diváckou přízeň. Moderní variace na legendární muzikál Starci na chmelu vypráví o třídě pražské konzervatoře, která dostane za úkol na letním soustředění nazkoušet právě zmíněný opus. Během zkoušení jsou studenti pohlceni kouzlem muzikálu a do nastudování přidávají prvky klasického tance, street dance, hip-hopu či pohybové divadlo. Film je tak nejen variací na téma letních lásek během prázdninových pobytů, ale snaží se nahlédnout pohledem mladé generace na české kulturní, byť již dost historické dědictví.
ČR, 2016

Les sebevrahů – horor
Jsou strašidelné filmy, které vycházejí z reálných základů. Jedním takovým je i debutový snímek Jasona Zada, který je umístěn do japonského lesa Aokigahara na úpatí hory Fudži, který je druhým nejfrekventovanějším místem na světě v počtu sebevražd. Každý rok se tam najde přes 70 těl. Ačkoli má les dle středověkých příběhů spojitost s démony a přízraky, objasnění úmrtnosti je nejčastěji spojované s generačním románem Seicho Matsumoto z roku 1960, který končí společnou sebevraždou nešťastně zamilované dvojice v útrobách Aokigahara. Právě sem se vydává i mladá Američanka, aby zjistila, kam se ztratila její sestra a proč dochází v tomto lese k záhadným úmrtím.
USA, 2016

Chlapec a svět – animovaný
Tento animovaný film z Brazílie je ideální alternativou pro již celkem fádní a nikterak neimaginativní pixarovky (Letadla, V hlavě) a jejich celosvětové dobrodružné nápodoby. Tento snímek nepracuje s vytříbenou počítačovou 3D animací, vůbec se v něm nemluví, některé kresby vypadají jako dětské obrázky a přitom se dokáže hravě a s humorem opřít do takových témat, jakými jsou ekologie či nezaměstnanost. Alê Abreu natočil film, který stojí za velké povšimnutí. Alespoň to říkají festivaly animované tvorby a jejich diváci po celém světě.
Brazílie, 2013

Fúsi – komediální drama
Režisér Dagur Kári je jedním z Islanďanů, kteří svou melancholií a černým humorem dokáží oslovit širokou veřejnost. Jeho čtvrtý film se vrací ke kořenům debutového filmu Albín jménem Noi, k postavě outsidera, tentokrát dobráckého čtyřicátníka, který se snaží vkročit do dospělého života. Kári ví, jak zaujmout diváka, jak udržet film nesentimentální a že není důležité být za každou cenu vtipný. Navíc umí skvěle pracovat s postavami. Fúsi je úžasný sympaťák, se kterým se prostě chcete seznámit.
Island, Dánsko 2015

Druhá šance – thriller
Jedna z nejvýraznějších evropských režisérek Susanne Bier přichází s dalším syrovým severským dramatem, ve kterém budou zoufalí lidé činit zoufalá rozhodnutí. Detektivové Andreas a Simon žijí zcela rozdílné životy. Andreas je spořádaný manžel, zatímco čerstvě rozvedenému Simonovi se všechno hroutí pod rukama. Situace se náhle změní poté, co jsou přivoláni k brutální hádce mezi párem narkomanů. Když Andreas objeví jejich zanedbaného syna, rozhodne se porušit zákony, které má hájit, a kojence unese. Otázky kolem morálky nebo mateřství jsou zasazeny do dechberoucího, bravurně vystavěného filmu, na kterém spolupracoval populární dánský scénárista A. T. Jensen.
Dánsko, 2015

Padesát odstínů černé – komedie
Toto je klasický případ tzv. hyperkomedie, amerického výtvoru, který chce pobavit každým záběrem. A takové jsou komedie, v nichž účinkují sourozenci Wayansovi. Z bratrů Wayansových, kteří stáli před patnácti lety u zrodu bláznivé hororové parodie Scary Movie, zůstal u tohoto žánru jen Marlon. Ten se spojil s režisérem Tiddesem a po dvou dílech parodií na Paranormální aktivity (Pár nenormálních aktivit) přichází s černošskou parodií na Padesát odstínů šedi. Emotivně vypjatá a děsně vážná romance si pořádný výprask hrubozrnnou a přímou legrací prostě zaslouží.
USA, 2016

Sedm statečných – western
Projekt 100 v roce 2016 uvede do kin legendární western Johna Sturgese, který mnozí viděli nesčetněkrát a někteří vůbec. Pro obě skupiny je potřeba oprášit tento filmařský skvost na plátnech kin a znovu si nechat vyprávět příběh o odvaze, cti a spravedlnosti sedmi pistolníků, kteří hájí vesnici před nájezdy banditů. Skvělý film, u kterého nezáleží na tom, jestli jste fanoušky westernů, či nikoli. 25. místo v žebříčku Československé filmové databáze v nejlépe hodnocených filmech vůbec mluví za vše.
USA, 1960 

Nahoru