Filmové tipy na říjen

Verze pro tisk |

V říjnu je opravdu z čeho vybírat: film o Niki Laudovi a Jamesu Huntovi, velice očekávané sci-fi Gravitace, remake hororové Carrie, film podle předlohy Irvina Welshe a další. Tak hurá do přítmí filmových sálů!

Rivalové – životopisné sportovní drama
Obvykle bývají životopisné filmy o jednotlivci, v tomto případě by však film neměl žádnou šťávu. Každý sport v jakékoli době musí mít vždy dva rivaly a tihle dva stojí na přední příčce v historii automobilového sportu. Seznamte se: Niki Lauda a James Hunt, odvěcí rivalové 70. let, jejichž jména zná i neznalý. Odlišné typy charakterů, avšak jedna touha po vítězství. Snímek nabízí vyváženou kombinaci závodů a soustředění na postavy, dechberoucí herecké výkony, o nichž se bude ještě dlouho mluvit, a především precizní režii. Tohle se tvůrci Čisté duše opravdu povedlo.
USA / Německo / VB, 2013, R. Howard

Gravitace – sci-fi thriller
Při propagaci tohoto snímku se skloňuje slovní spojení „filmová revoluce“. Hvězdný režisér Alfonso Cuarón (apokalyptické sci-fi Potomci lidí) má rád výzvy (jeho Harry Potter a vězeň z Azkabanu mluví za vše). V jeho poslední snímku, který je zasazen do vesmíru a začíná havárií družice s dvěma astronauty na palubě, Georgem Clooneym a Sandrou Bullockovou, již bez spojení se Zemí plují vstříc nekonečnému vesmírnému prostoru, lze vytušit formální inspiraci nejen Kubrickovou 2001: Vesmírnou odyseou. Cuarónův velký vzor Alfred Hitchcock dokázal natočit thriller bez jediného střihu (a jak byl Provaz napínavý), a tak s pouhými 156 střihy v Gravitaci (při dnešním průměru cca 3.000 střihů na hollywoodský film) můžeme očekávat drama, které bude tepat vnitřním napětím a působit nekonečným černočerným prostorem. Snad mrazivý thriller s výbornými hereckými výkony opravdu způsobí revoluci.
USA / VB, 2013, A. Cuarón

Carrie – hororové drama
Stephen King je králem knižního hororu. Filmové adaptace jeho knih nebývají mnohdy zdařilé, avšak Carrie je velkou výjimkou. Psychologický horor, v němž ovšem nechybí galony krve, ukázal svou sílu na plátně již v roce 1976. Příběh dcery fanatické křesťanky, nevzhledného děvčete z předměstí sklízejícího ve škole jen posměch, je remakem populárního snímku Briana de Palmy. Co udělají s takovouto dívkou objevené telekinetické schopnosti? Bude se mstít? Snad ne na nadcházejícím maturitním plese? Něco takového v režii režisérky filmu Kluci nepláčou Kimberly Peirce? Silná káva.
USA, 2013, K. Peirce

Metallica: Through the Never – hudební thriller
Jedna z nejslavnějších rockových kapel znovu na plátně, tentokrát během svého nejslavnějšího koncertního vystoupení s lasery, kruhovým pódiem, ohňostroji, monstrózním zvukem a v trojrozměrném obraze. Už to by stačilo na vyprodané kino. Jenže parta kolem Jamese Hetfielda se spojila s talentovaným maďarským režisérem Nimródem Antalem (Revizoři) a do nasnímaného koncertu zasadila příběh mladíka, který během koncertu musí splnit tajnou a nebezpečnou misi. Spojení thrilleru a živého rockového koncertu bude síla! Metallica přidává ke svému dokumentu o životě kapely (Some kind of Monster) další klenot.
USA, 2013, N. Antal

Don Jon – komedie
Inteligentní a hravá komedie o mladíkovi s velkým sex-appealem a humorem, který má, i přes jeho sympatie, problém navazovat kontakt se ženami. Zbožňuje totiž sledování internetového porna. Režijní debut mladého Robina (Temný rytíř povstal), kterého k pravé lásce přivedou dvě ženy (Scarlett Johansson, Julianne Moore), je plný trefných dialogů, legrace situačních stereotypů, které využívají vztahové komedie, a samozřejmě humoru. Občas je potřeba dát prostor americké komedii, kór když má pod čepicí.
USA, 2013, J. Gordon-Levitt

Kapitál – drama
Řecký režijní nestor Costa-Gavras si je svým řemeslem neskonale jistý a navíc velmi rád využívá film jako prostředek k vyjádření svých postojů, rozuměj silně levicových názorů. Jeho nejnovější snímek je mistrně zrežírované drama o vzestupu ambiciózního a bezskrupulózního bankovního úředníka na post šéfa velké banky. Napínavý, moderně a svižně vyprávěný příběh je plný intrik a odtažitých emocí, podrazů a mafiánských praktik. Snímek zobrazuje nesmyslný svět pohlcený financemi, které si lehce podmaní každého, kdo do něj vstoupí. Nastavené zrcadlo společnosti je v případě Gavrase mnohdy až moc přibroušené, ale to vlastně není vůbec na škodu.
Francie, 2012, Costa-Gavras

Prasák – komediální drama
Příznivci spisovatele Irvina Welshe se konečně dočkali, po Trainspottingu a filmu Acid House tu máme další hrdiny: zkorumpovaného policistu, feťáka a agresivního opilce. Snímek, který je plný černého humoru, drogových výstupů a surrealistických scén s Jamesem McAvoyem v hlavní roli, vám možná bude v ledasčem připomínat filmy podle románů Hunter S. Thompsona (Rumové deníky, Strach a hnus v Las Vegas), přesto byste si ho neměli nechat ujít.
VB, 2013, J. S. Baird

Machete zabíjí – akční
Když se mohli na plátna vrátit Stallone (ten vlastně vůbec nezmizel), Van Damme i Schwarzenegger, musí se vrátit i Danny Trejo jako mexický zabiják Machete. Nynější mise je jasná, ochránit samotného prezidenta USA. Rodriguezova pocta pokleslým a přehnaným akčním filmů je dělaná s láskou, švihem a nadsázkou. Samopalová podprsenka to jistí.
USA / Rusko, 2013, R. Rodriguez

Apokalypsa v Hollywoodu – komediální fantasy
V Los Angeles nastane apokalypsa, domy se bortí a hosté na večírku Jamese Franca (24 hodin) zůstanou uvězněni v domě během jedné hollywoodské párty. Ke snímku, kde herci hrají sami sebe, je znalost popkultury nutností. Nechybí zde ironie, humor na hraně, improvizované herectví, sebereflexe, hořící Rihanna, Hermiona se sekerou v ruce. Loserský hrdina Seth Rogen se přes hraní v mnoha loserských komediích (Travička zelená, Zbouchnutá, Zack a Miri točí porno) dostal ke svému režijnímu debutu.
USA, 2013, S. Rogen, E. Goldberg

Zmizení – kriminální thriller
Kanadský režijní klenot s velkou mírou imaginace. Denis Villeneuve (32. srpen na Zemi) se poprvé postavil za kameru v americké produkci a natočil vynikající scénář plný nečekaných zvratů. Výsledkem je uhrančivý a mrazivý thriller o unesených děvčatech, zoufalém otci pátrajícím na vlastní pěst, jednom propuštěném podezřelém a deštivé noci v maloměstě.
USA, 2013, D. Villeneuve

Tohle není Kalifornie – dokumentární
Skateboarding v 80. letech už nebyl jen záležitostí západního světa. Naopak. V zemích komunistického bloku měl význam protispolečenské revolty v takové míře, že byl téměř zakázaný. Dynamický film, který pracuje s archivními videomateriály tří kluků posedlých prkny, dává poznat skutečný obraz komunity skejťáků v NDR a jejich chuti do života.
Německo, 2012, M. Persiel 

Nahoru

Komentáře

Re: Filmové tipy na říjen

Tak z říjnových jsem byla na Gravity a Rivalech, víc už mě nezaujalo. Tak se těším na to, co nás čeká v listopadu. Zatím mám vyhlídnutý Lásky čas od Richarda Curtise (Láska nebeská, Notting Hill) s Billem Nighym a Rachel McAdams. Podle recenzí to bude super kousek. Lze na to vyhrát i lístky na stránkách Cinemartu https://www.facebook.com/cinemart.cz/app_520794834669050.

Nahoru