Filmové tipy v říjnu

Verze pro tisk |

Viewegh na plátně, český dokument o pivu, hudební dokument o Nicku Caveovi, mrazivé thrillery a psyhologická dramata... Výběr říjnových snímků je široký, pro každého něco.

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi – dokumentární
Snímek je důmyslnou a lyrickou ódou opěvující lidskou tvořivost v hlavní roli s hudebníkem a kulturní ikonou Nickem Cavem. Záznam dvaceti čtyř hodin v životě rockové hvězdy přináší důvěrné zachycení procesu umělecké tvorby na pozadí kombinace reality a fikce. Celovečerním režisérským debutem navazuje dvojice vizuálních umělců Forsyth a Pollardová na sedmiletou intenzivní spolupráci s Cavem.
VB, 2014

Zmizelá – thriller
Mistr thrilleru David Fincher (Sedm) představuje další ze svých mrazivých filmů, tentokrát o muži, kterému v den pátého výročí zmizí žena. Vše naznačuje, že nezmizela dobrovolně. Zoufalý manžel organizuje rozsáhlé pátrací akce a snaží se dělat vše možné pro to, aby se jeho žena našla. Pokud možno živá. Paralelně s tím probíhá policejní vyšetřování. Všechny stopy, nalezené důkazy a svědectví Amyiných blízkých ale ukazují právě na Nicka. Kde je pravda?
USA, 2014

Andělé všedního dne – drama
Alice Nellis natočila filmovou adaptaci stejnojmenné knihy Michala Viewegha. Každý máme svého anděla strážného a každému se zjeví pár hodin před osudovou hodinou. Pohled na člověka optikou čtyř andělů (Labuda, Dyk, Javorský a Křenková) je groteskní, smutný, podivuhodný. Ačkoli mají být andělé nestranní pozorovatelé, nedá jim, aby do osudů několika postav nezasáhli. Uvidíme, jaké bude Nebe nad Prahou.
ČR, 2014

Mami! – psychologické drama
Kanadský talent Xavier Dolan si na své konto připisuje další snímek o vztahu matky a syna. Pokud se jeho filmový debut jmenoval Zabil jsem svou matku, vězte, že v jeho novince již nachází s matkou rozumnější řeč. Příběh dospívajícího Steva s diagnózou ADHD a jeho mámy Diane, která i přes doporučení odborníků trvá na tom, že svého syna dokáže zvládnout a že její syn dokáže zvládnout školu, uhrane videoklipovými sekvencemi, emocionálně vypjatými scénami, vybroušeným soundtrackem a skvělými hereckými výkony. To je pátý film teprve pětadvacetiletého filmaře.
Kanada, 2014

Mapy ke hvězdám – drama
Kanadský surrealista David Cronenberg (Moucha, Videodrome, Dějiny násilí), který dokáže obnažit své herce až do morku kostí, se nás tentokrát snaží zbavit iluzivního pohledu na život v Hollywoodu. Příběh rodiny, v níž všichni chtějí být perfektní na úkor svého psychického zdraví, je hereckým koncertem pro Julianne Moore, Roberta Pattinsona či Miu Wasikowskou.
Kanada, 2014

Mezi náhrobními kameny – mysteriózní thriller
Moderní noirovka s osamělým detektivem v režii Scotta Franka. Liam Neeson je bývalý newyorský policista a vyléčený alkoholik, který pracuje jako soukromý detektiv bez licence pro ty, kdo z jakýchkoliv důvodů nemůžou jít za policií. Jedním z takových je i drogový dealer Kenny, který si detektiva najme, aby našel ty, kdo mu unesli a brutálně zavraždili ženu. Sérioví vrazi se ovšem opět chystají zaútočit.
USA, 2014

Divoké historky – komediální thriller
Jihoamerická kinematografie po letech opět cílí na evropské diváky povídkovým filmem s ambicí scénáristického majstrštyku (jako např. Amores Perros) a kombinuje jej s hollywoodskou klasikou Volný pád. Každému z nás jednou dojde trpělivost. Argentinský režisér Damián Szifron nabízí šest povídek, v nichž se každá z hlavních postav vypořádává s intenzitou rozzuřeného zvířete s lidskou malostí, byrokracií či vypočítavostí. Černá komedie, jež je realizovanou fantazií mnohých z nás.
Argentina, 2014

Co jsme komu udělali? – komedie
Francouzská komedie o zarytých katolických rodičích, kterým se jejich čtyři dcery provdají za Žida, muslima, Číňana a černocha. A to s sebou nese velkou dávku komických situací, neboť multikulturalita či náboženská tolerance, to jsou pro ně moderní pojmy, které rozhodně nejsou schopni akceptovat. Hlavní roli otce ztvárňuje vynikající francouzský herec Christian Clavier, známý z filmu Návštěvníci či ze série Asterix a Obelix.
Francie, 2014

Čtyřikrát – drama
Z poloviny hraný a z poloviny dokumentární film italského architekta a filmaře Frammartiniho zachycuje každodenní život starého pastevce koz v horách na jihu Itálie. V okamžiku, kdy se jedné z koz narodí kůzle, režisér směřuje pozornost na slabé zvíře, které se snaží postavit na vlastní nohy a najít si své místo na světě. Závěrečná část snímku patří mohutné jedli, kterou lesníci setnou a použijí na výrobu dřevěného uhlí. Filmová esej o koloběhu života, o proměně člověka v popel. Poetický film par excellence.
Itálie, 2010

Dead Snow: Rudý vs. Mrtvý – hororová komedie
Tommy Wirkola nechal před pěti lety ožít nacistické zombies a na zasněžených pláních proti nim postavil skupinku studentů (Mrtvý sníh). Nyní se zombies vrací, aby provedli totální genocidu a nastolili vládu jednoho vůdce. Jak se budete bránit proti mnohonásobné přesile? Povoláte do boje sovětské a americké zombies. Ano, legendární hororová komedie plná vnitřností a useknutých hlav je zpět. Mnohem vtipnější a mnohem akčnější.
Norsko, 2014

Free range – Balada o přijetí světa – drama
Filmem Free Range pokračuje režisér Veiko Õunpuu ve své typické tvorbě vyznačující se vysokou filmovou kvalitou, cynickým tónem, skvělým retro soundtrackem a nadčasovým tématem hledání svobody a volnosti. Příběh o mladém muži, filmovém kritikovi s různými kariérními možnostmi a rýsujícím se šťastným manželstvím, je pozoruhodným pohledem do světa dnešní kultury a filmu.
Estonsko, 2013

Kmen – kriminální drama
Hluchoněmý teenager Sergey nastoupí do specializované internátní školy. Aby zde „přežil", stává se členem divoké organizace, tzv. kmene. Postupně se sžívá s místním prostředím a přizpůsobuje se jeho režimu. Náhodný sex s jednou z kmenových konkubín však přeroste v lásku, a Sergey tak proti své vůli musí porušit všechna nepsaná pravidla společenské hierarchie kmene. Práce mladého režiséra Slaboshpitskyho je radikálním dílem, němým filmem s nejintenzivnějším zvukem – tichem. Vyprávění beze slov a mocné finále dělá z toho snímku dechberoucí zážitek. ¨
Ukrajina, 2014

Česká pivní válka – dokumentární
Film mladého dokumentaristy Jana Látala vypráví v prvním plánu o (českém) pivu, ale zároveň zachycuje i kolektivní portrét českého národa, jeho významné osobnosti, myšlenky a rituály, viděné „optikou pivního půllitru".
Česko, 2013 

Nahoru