I v březnu do kina

Verze pro tisk |

Očekávaná novinka od Wese Andersona, opáčko s Kubrickem, Noe po aronofsku, nová česká komedie Fair Play, drama, horor a další a další, vybere si každý.

2001: Vesmírná odysea - sci-fi
Jasně, jsem nudař. Zase film, který je čtyřicet pět let starý a dostal čestné první místo. Když ona je to krása. Gravitace okouzlila diváky pocitem, že jsou spolu se štábem ve vesmíru. Toto zvládl již Kubrick. Podmanivá choreografie vesmírných objektů, napětí, které by se dalo krájet, střet člověka a umělé inteligence, vývoj lidstva. A po tolika letech je možné díky Projektu 100 vidět film znovu na plátně. Kubrick byl vizionář, který dokázal natočit sci-fi tak, že vám i po bezmála půl století přijde progresivní a rozhodně ne zastaralé či dokonce k smíchu.
VB, 1968

Grandhotel Budapešť - komedie
Wes Anderson vypráví pohádky pro dospělé. Jsou plné barev, humoru, rozličných lidských typů, ponaučení, humoru, lásky, dobrodružství a především humoru. Jeho pomstychtivá výprava na moře s Billem Murraym v Životě pod vodou, loutková loupež století ve Fantastickém panu Lišákovi či táborová romance Až vyjde měsíc rozzářila nejednoho dospělého. Tentokrát se v meziválečném období vydáme s recepčním Gustavem H a jeho věrným pomocníkem, portýrem Zerem Moustafou, ochránit zděděný obraz po zesnulé hraběnce před bohatstvíchtivými příbuznými.
USA, 2014

10 pravidel jak sbalit holku - komedie
Karel Janák, král české teenager komedie, je zpět na scéně! Po slepých odbočkách s rodinným filmem (Ať žijí rytíři) a pohádkou (Dvanáct měsíčků) se vrací k mladíkům, kteří chtějí lásku. Matouš Ruml, kterého známe jako Lexu ze sitcomu Comeback, je mladý, milý, leč nepoužitelný astrofyzik, který se jednoho dne bezhlavě zamiluje. Za pomoci svého otce Miroslava Donutila, autora bestsellerů Jak získat ženu, sestaví plán, kterak získat přízeň své vyvolené. Budou zaručené rady z knih fungovat i v reálném životě? Janák zavádí do české kinematografie další z žánrových schémat hollywoodského filmu. U Snowboarďáků mu to tenkrát vyšlo. Uvidíme, jak nyní.
ČR, 2014

Devil's Knot – kriminální thriller
Trojkou ze Západního Memphisu v Americe označují tragédii z roku 1993, při níž byli brutálně zavražděni tři osmiletí chlapci a z níž obvinili tři náctileté mladíky, metalové příznivce. Již v roce 1994 chtělo HBO natočit o této tragédii dokument, avšak postupně začaly vyplouvat na povrch případu nelogičnosti. V tu chvíli se na stranu mladíků přidali mnozí, včetně jedné z maminek obětí, Johnnyho Deppa, Petera Jacksona či kapely Pearl Jam. V roce 2011 byli již dospělí muži pro nedostatečné důkazy po 18 letech propuštěni. Dva měsíce před vykonáním trestu smrti. Obhajoba tak stále z vraždy podezírá nevlastního otce jednoho ze zesnulých. Mara Leveritte napsala podle případu knihu, kterou nyní zfilmoval kanadský režisér arménského původu Atom Egoyan. Satanistický mrazivý thriller podle skutečné události je hvězdně obsazen a slibuje velkou míru napětí.
USA, 2013

Vampýrská akademie – akční fantasy
Nakombinujte Harryho Pottera a Twilight a máte vyhráno. Režisér Mark Waters proslavil kokainovou princeznu Lindsay Lohenovou v komediích Mezi námi děvčaty a Protivný sprostý holky. Nyní startuje upírskou ságu podle šestidílného teenager bestselleru, z něhož u nás byly zatím přeloženy dva díly. Jak dopadne přátelství dhampýrky Rose a morojské princezny Lissy, když jim na paty šlapou nemrtví Strigojové? A co na to Alchymisté? Svět polovičních, živých a nemrtvých vampýrů za zdmi středoškolského kampusu plný akce, fantasy, romantiky a černého humoru vás bude bavit. Pokud vám je -náct. A to není zlé.
USA, 2014

Noe – fantasy drama
Jak pro všechny cinefilní filozofy, tak pro filmové megalomany natočil Darren Aronofsky, autor Fontány, Černé labutě či Requiem ze sen, příběh o zkáze planety Země velkou vodou tak, jak jej všichni známe. Noe a jeho rodina, archa, od každého živočišného druhu pár, to vše tvoří kostru filmu. Aronofsky však svůj příběh vypráví skrze Noemovy pochyby, nezdary, nepřátele, Noemův strach. Snové imaginace, lidé obnažení do morku duše. Aronofsky nenatočil béčkový film znásilňující křesťanskou legendu. Aronofsky je stále nezávislý tvůrce, byť po úspěších pracující se stále vyšším rozpočtem. Aronofsky nám předkládá osobní ideu o lidstvu druhé dekády 21. století.
USA, 2014

Ona – romantické sci-fi drama
Spike Jonze je režisér s bizarním viděním světa reálného i filmového. V kůži Johna Malkoviche bylo surreálným cestováním do hlavy známého herce, Adaptace vyprávěla příběh dvojčat vícežánrovým pohledem. Nejnovější film je o vztahu citlivého muže a Samanthy, hlasu umělé inteligence z operačního systému. Smějí se vaši přátelé vaší závislosti na technologických novinkách? Romantické sci-fi z blízké budoucnosti není příběhem o vyšinutém chlápkovi. Jednoduše věříte a vidíte, že Theodor není jediným mužem, který propadl vášni k operačnímu systému. Velmi chytrý, ale i zábavný a dojemný film o našem nastupujícím asociálním chování. Vy, co neholdujete moderním technologiím, vězte, že už nyní s vámi komunikují nejnovější telefony hlasem mladé ženy. Nehraje si váš partner s tím mobilem nějak často?
USA, 2013

Přežijí jen milenci – hororové drama
Král nezávislého filmu, podivín Jim Jarmusch vyprávěl často příběhy nemluvných hrdinů obestřených tajemstvím (Ghost Dog, Hranice ovládání, Mrtvý muž, Zlomené květiny) a zároveň vždy inklinoval k rockové muzice (Neil Young, Tom Waits). Nyní vše nakombinoval a vytvořil těžce uvěřitelný příběh o upírech rockerech, kteří v 21. století zosobňují vzpomínky na staré časy. Žádné akční scény, jen hutná atmosféra a emoce kolem několikasetletého milostného trojúhelníku a velká míra humorných intertextových odkazů. Černé Ray-Bany, styl, krev, rockové kytary, Jim Jarmusch a zábava pro intelektuály.
USA, 2013

Nahoru