Kdo promítá, nezlobí!: dokumentární filmy v klubu Progres

Verze pro tisk |

Českolipský klub Progres se zapojil do programu Promítej i ty!, jehož prostřednictvím bude zdarma promítat dokumentární filmy uvedené na festivalu Jeden svět. Ve středu 6. 2. je na programu dokument Hlad, týden poté, ve středu 13. 2. bude prezentován dokument Já, moje romská rodina a Woody Allen.

 

 

Hlad (Německo, 2009, 90 minut), 6. 2. 2013 ve 20 hod.

Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň. Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění. V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu. Film Hlad přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů. (MFF Jeden svět)

 

Já, moje romská rodina a Woody Allen (Itálie, 2009, 50 minut), 13. 2. 2013 ve 20 hod.

Málokdy se začínající filmařce poštěstí natočit tak kvalitní a svěží dokumentární debut, jako se to podařilo devatenáctileté Romce Lauře Halilovicové. S malou ruční kamerou dokumentuje historii a hlavně současnost své rodiny, která přišla do Itálie koncem šedesátých let z Bosny a Hercegoviny. Na rozdíl od Laury řada jejích příbuzných včetně rázovité babičky stále kočuje v karavanech. Z nenávistných reakcí místních obyvatel a přístupu státních úřadů je ale zřejmé, že tomuto nomádskému způsobu života v Evropě, natož v Berlusconiho Itálii, již odzvonilo. Úsměvný a filmařsky překvapivě invenční snímek s výbornou hudbou nabízí pohled na romskou komunitu z netradičního úhlu pohledu - z jejího samého středu. Sama autorka pak vtipně vstupuje do děje v momentě, kdy ji rodina nutí se vdát, což ona odmítá. Jejím snem je stát se filmovou režisérkou. Talent k tomu rozhodně má. Jen kdyby ještě Woody Allen odpověděl na její dopisy? (MFF Jeden svět)

 

Cílem programu Promítej i ty! je volná a alternativní distribuce aktuálně 22 dokumentárních filmů uvedených v minulých ročnících festivalu Jeden svět. Tento způsob šíření informací zdá se být naprosto v pořádku, a tak se v březnu můžeme těšit do Progresu na další dva dokumenty. Pokud máte chuť, vyberte si sami ze seznamu nabízených titulů (http://www.jedensvet.cz/pit/filmy-materialy) a pošlete nám své tipy na e-mailovou adresu masek.d@seznam.cz.  

 

Nahoru