Poslední let

Verze pro tisk |

Známý novinář a spisovatel Stanislav Motl uvedl v úterý 26. června v novoborském kině americký dokumentární film Poslední let Petra Ginze. I přesto, že je Motl v současné době hospitalizován v nemocnici neváhal podepsat revers a za diváky do Nového Boru se vydal.

„Když za mnou přišli američtí filmaři, že by chtěli natočit film o Petru Ginzovi, měl jsem z toho obrovskou radost, je to totiž mé životní téma,“ říká Stanislav Motl. Petr Ginz je dnes celosvětový fenomén. Příběh nadaného židovského chlapce zasáhl duše lidí po celém světě. Do svých 16 let nakreslil a namaloval více než 170 obrazů, napsal dva deníky a desítky povídek. Miloval hvězdy a svět hrdinů Julese Verna. V terezínském ghettu vedl undergroundový časopis Vedem.

Do podvědomí se jeho jméno dostalo také díky raketoplánu Columbia, který vyletěl v roce 2003. „Astronaut Ilan Ramon, kterého jsem osobně znal, si na palubu raketoplánu Columbia vzal Petrovy kresby Měsíční krajiny. Krátce po startu však raketoplán explodoval, bylo to právě v den nedožitých 75. narozenin Petra Ginze,“ doplňuje tragické souvislosti Stanislav Motl, který měl pro diváky připraveno také překvapení v podobě vlastního krátkého filmu, ve kterém přiblížil život Petra Ginze a dokonce zachytil i unikátní výpovědi Ginzových přátel, kteří s ním byli v Terezíně. Diváci si z filmu odnášeli nejen zážitky, ale někteří z nich i podepsané knihy, které si mohli před projekcí zakoupit.

Nahoru