Pušky, puky, pivo a psi

Verze pro tisk |

Dvě desítky nejlepších hokejistů od Gustava Bubníka přes Jozefa Golonku, Jaroslav Holíka až po Dominika Haška odhalí divákům svůj příběh. V úterý 19. listopadu od 20 hodin slavnostně uvede v městském kině v Novém Boru režisér Jan Chicago Novák svůj dokumentární film Pušky, puky, pivo a psi.

Z unikátního svědectví o armádním hokeji v letech 1948 až 1989 hráčů z Dukly Jihlava často vychází groteska plná nečekaných objevů.

„Mě do tanku nedostanete! Já jsem tady kvůli hokeji a ne abych si v tom vašem bordelu v tanku urazil prsty,“ vzbouřil se veliteli útvaru legendární obránce Jan Suchý, přesto to časem na vojně dotáhl na majora. A kdo by si pomyslel, že se kolektivní duch utužoval v česneku naloženým psem s bramborovým knedlíkem?

Filmařská dvojice Jan Novák a Adam Novák, otec a syn, je známá  především z dokumentu „Václav Havel přikuluje“.

„Hokej mě fascinuje tak od šesti let, když jsem na něj s tátou začal v Kolíně chodit,“ říká Jan Novák. „Takže pro mě bylo zážitkem si popovídat s většinou legend československého hokeje. Ale při natáčení mě zajímal hlavně běžnej provoz kolem hokeje, třeba jaký to bylo prodat zápas... Anebo všechny ty paradoxy života za komunismu, třeba jak jedni z nejlepších sportovců na světě, kteří na Západě nastupovali proti dolarovejm milionářům, chodili na brigády do JZD a pašovali vodku do Švédska, aby mohli přivést manželkám Persil."

Ve filmu své příběhy dále odhalí například vojín Luděk Bukač, major Jan Suchý, podpraporčík Jiří Holeček, plukovník Stanislav Neveselý, svobodník Peter Ihnačák, četař Vladimír Růžička, Dominik Hašek a další. Například Jiří Holeček vzpomíná, jaké to bylo hrát proti Rusům! „Když mě trenér v prvním zápase proti Sovětskému Svazu poslal do branky a prohrávali jsme tři nula, nemohl jsem najít lapačku, seděl jsem na ní...“

Režisér Jan Novák emigroval v roce 1969 do Chicaga, město mu přirostlo k srdci natolik, že si ho dal do svého jména. Jako scénárista spolupracoval s Milošem Formanem na filmu Valmont, napsal také scénář ke snímku „Báječná léta pod psa“ a podílel se na scénářích k filmům „Šeptej“ či „Nejasná zpráva o konci světa.“ 

Diváci se při slavnostní premiéře v Novém Boru mohou těšit na netradiční sběratelské vstupenky s hokejovou tématikou, jejichž sponzorem je Rubena a.s., zajímavé hokejové občerstvení, soutěž o ceny, autogramiádu a debatu s režisérem Janem Novákem. Chybět nebude ani řada překvapení.

Vstupenky na film, který uvede městské kino pouze v jednom dni, je možné rezervovat nebo zakoupit na www.kulturanb.cz/kino.

alt
alt
alt
alt
Nahoru