Zajděte do Doks na přehlídku filmů Jima Jarmusche

Verze pro tisk |

V úterý 14. února v 17.30 hod. bude v kině Máj v Doksech zahájena unikátní přehlídka filmů režiséra Jima Jarmusche. Kolekci sedmi snímků tohoto krále amerického nezávislého filmu otevřou v tento den snímky Trvalá dovolená a Tajuplný vlak. Projekcí obou významných filmů se zúčastní, lektorský úvod k nim přednese a následující besedu bude moderovat filmový historik a publicista Vladimír Hendrich. Lektorský úvod doplní půlhodinová přednáška „Jim Jarmusch a mravní dimenze jeho filmů Ghost Dog – Cesta samuraje a Hranice ovládání, natočených ve stylu film noir.“ Součástí večera je i malé občerstvení ve foyer kina o přestávce mezi filmy.

Počínaje prvotinou Trvalá dovolená a konče téměř o čtvrtstoletí novějším snímkem Kafe a cigára obsahuje přehlídka díla, kterými se Jarmusch etabloval do pozice jednoho z nejvýraznějších autorských tvůrců současného filmu. Jim Jarmusch, rodák z Ohia, pomáhal utvářet moderní podobu amerického nezávislého filmu. Originalitou svých snímků, které natáčí již více než třicet let, však toto teritorium dalece přesahuje. Na svých filmech se režisér, pro něhož je obrazem lidské existence cesta, vyprávěcím principem dialog a klíčovým tématem kulturní rozdíly, podílí jako scenárista a někdy také jako střihač, producent či kameraman.

Velký důraz klade Jarmusch také na hudební stránku svých filmů, kterou mu pomáhají vytvářet významné muzikantské individuality. Kolekce snímků představuje komplexní průřez Jarmuschovou tvorbou. Nemůže tedy chybět režisérova prvotina Trvalá dovolená (Permanent Vacation, USA, 1980), černobílá epizodu ze života tuláka, který zažívá letmá setkání s dalšími outsidery. Uvedeno bude i minimalistické a cenami ověnčené komediální drama Podivnější než ráj (Stranger Than Paradise, USA/Německo, 1984), sžíravě ironický příběh poameričtěného emigranta, který se dotýká zaběhnutých představ o Americe jako zemi snů, a „neo-beatnická noirová komedie“ s Tomem Waitsem a Roberten Benignim Mimo zákon (Down by Law, USA/Německo 1986).

Diváci nebudou ochuzeni ani o Jarmuschovy povídkové filmy. Prvním z nich je povídková pocta italské a japonské kultuře Tajuplný vlak (Mystery Train, USA/Japonsko, 1989). Ceněný snímek představuje tři příběhy, které se odehrávají stejné noci ve stejném městě, jsou na sobě nezávislé, a přesto spolu humorně komunikují. Nechybí slavná Noc na zemi (Night on Earth, Francie/Německo/USA/Velká Británie/Japonsko, 1991), soubor pěti komediálních příběhů, které probíhají paralelně na různých kontinentech a v různých časových zónách a jazycích. Jedním z divácky nejvděčnějších filmů jistě bude snímek Kafe a cigára (Coffee and Cigarettes, USA, 2003). Jedenáct černobílých mikropříběhů, ve kterých diskutují jejich protagonisté nad šálkem kávy a za vydatného pokuřování cigaret, točil Jarmusch postupně již od roku 1986 a v roce 2003 z nich poskládal celovečerní film, ve kterém se setkávají významné umělecké osobnosti – Tom Waits, Iggy Pop, Bill Murray a další. Sedmičku filmů završuje dnes již kultovní Mrtvý muž (Dead Man, USA/Německo/Japonsko, 1995). V existenciálním psychedelickém westernu s legendárním soundtrackem od Neila Younga exceluje Johnny Depp, Iggy Pop či John Hurt.

Vstupné na jeden film 90 Kč / 70 Kč (sleva pro členy filmových klubů i pro každého diváka, který si zakoupí vstupenku na oba filmy).

Nahoru