Zářijové filmové tipy

Verze pro tisk |

Životopisný film o princezně Dianě, nový Ozon, nový Tornatore, české psychologické drama, slovenský dokument, hudební dokument... je z čeho vybírat.

Diana – životopisné drama

Jsou události, u nichž dokážete s naprostou jistotou říci, kdy jste se o nich dozvěděli. Smrt princezny Diany je jedna z nich. Seděl jsem v pokoji, psal úkol do školy a poslouchal rádio. Psal se rok 1997 a mně bylo 13 let. Po 16 letech se princezna Diana dostává na plátna kin v režii muže, který uhranul svět Pádem Třetí říše o posledních dnech Adolfa Hitlera. Stejně tak i s Dianou budeme na sklonku jejího života. Naomi Watts (King Kong, 21 gramů) je jak jinak věrnou kopií princezny lidských srdcí.
VB / USA / Švédsko, 2013, O. Hirschbiegel

 

 

Jen 17 – komediální drama
Režisér a scénárista, který rozumí ženám, to je François Ozon (8 žen, Bazén). Rád tematizuje samotu, rád nechává promlouvat řeč těla místo slov. Jeho nejnovější snímek je o mladé studentce, která se po své první sexuální zkušenosti začne živit jako sexuální společnice starších mužů. Ačkoli je to film dramatický, nezapře v sobě silný nadhled režiséra nad zobrazovanou látkou, tak jak tomu bylo i v jeho starších filmech. Klasická francouzská vícežánrová podívaná s krásnou Marine Vacth, která si do pár let podmaní nejen Paříž.
Francie, 2013, F. Ozon

 

 

Nejvyšší nabídka – romantické drama
Italský režisér Tornatore bude navždy spojován se snímkem Bio Ráj, s nímž okouzlil a rozplakal každého, kdo jej viděl. Jeho poslední film je příběh uznávaného znalce v oblasti výtvarného umění Virgila (G. Rush – Králova řeč), který se po celý život straní společnosti. Jednoho dne ho kontaktuje dědička umělecké sbírky. Virgil přistoupí na její nabídku setkání, ona na něj však nedorazí. Ani tak na další smluvené schůzky, trpí totiž panickou hrůzou z okolního světa. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která mu konečně v 60 letech změní život.
Itálie, 2013, G. Tornatore

 

 

Pozice dítěte – drama
Možná to nevíte, ale Rumunsko stále kraluje evropskému filmu. Jejich sociální dramata jsou plná originálních přístupů a získávají už léta ceny na mnoha významných světových festivalech. Mladík srazí autem děcko. Movitá matka viníka se pouští do boje a věří, že úplatky jsou tou správnou cestou k záchraně syna. Dokonce i rodiče dítěte se upokojí za peněžitou odměnu. Tento snímek dalšího z řady neznámých tvůrců silně atakuje tamější společenskou a politickou situaci. Věřte, že Rumuni umí v současné době silná dramata jako nikdo jiný.
Rumunsko, 2013, C. P. Netzer

 

 

Jako nikdy – psychologické drama
Režisér Tyc zaujal svými filmy ze světa Rómů (Smradi, El Paso). Tentokrát natočil komorní drama o umírajícím malíři okresního formátu, kterému v životě figurují dvě ženy, bohémská partnerka a zdravotní sestra, bývalá milenka. Snímek nabízí herecké koncerty Jiřího Schmitzera, Petry Špalkové a Taťjány Medvecké a výbornou polodokumentární režii.
Česko, 2013, Z. Tyc

 

 

Kauza Cervanová – dokument
Nejdelší kriminální případ v historii ČSSR, ČSR a SR, který započal v roce 1976 a pokračuje až do dnešních let, byl inspirací například českého filmu Bolero. A o čem je? O vraždě studentky medicíny, z níž byl nejprve obviněn muž arabského původu. V roce 1981 bylo po dlouhém pátrání obviněno sedm mužů, z nichž čtyři se u soudy i přiznali a byly jim vyměřeny tresty v rozmezí 4 až 24 let za hromadné znásilnění a vraždu. V roce 1990 však generální prokurátor vytkl 72 pochybení a všichni obžalovaní byli propuštěni. Po několika letech, i přes negativní výsledek na detektoru lži, byli se zvýšenými tresty znovu uvězněni. Justiční omyly, komunistické státní zájmy, nespravedlnost, pravda? Snímek významného slovenského dokumentaristy přináší do kauzy nové překvapivé informace, a režisér tak zúročuje své osmileté pátrání. Slovenský dokument roku je na světě!
SR / ČR, 2013, R. Kirchhoff

 

 

Lidský rozměr – dokument
Dokument, který má nejenom dobré téma a dobré zpracování, odpovídá na kladené otázky a nabízí návrhy řešení. “Jsou města pro auta a nebo pro lidi?” je základní otázkou, na které je dokument postaven. Film mapuje více než 40leté výzkumy Dána Jana Gehla, průkopníka v humanistickém přístupu k urbanismu, který již desítky let navrhuje řešení, jak navrátit městům lidský rozměr tam, kde ho odstranily magistrály, mrakodrapy, dopravní stavby a urbanismus 60. a 70. let. Film ukazuje v působivých obrazech proměnu měst jako jsou Londýn, Melbourne, New York, Kodaň, Los Angeles, Peking či Šanghaj.
Dánsko, 2012, A. Dalsgaard

 

 

One Direction 3D: This is Us – hudební dokument
Chcete vidět, na čem si ulítavají vaše děti? Chcete vidět, jak se chovají vaši milovaní v soukromí? Největší hudební fenomén dnešní doby, chlapecká kapela One Direction v trojrozměrném dokumentu od režiséra Super Size Me. Kapela, která se zformovala po individuálních vystoupeních jednotlivých členů v britské soutěži X Factor, je zobrazená na pódiu, v šatně, ve studiu a se svými rodiči. Která kapela v současnosti byla na prvním místě v hitparádách 37 zemí světa?
Velká Británie, 2013, M. Spurlock 

Nahoru