FBC v Ústí ztratil bod, přesto je stále první

Po roční odmlce se potkali opět dva regionální kohouti na jednom hřišti, ligový nováček z Ústí hostil ambiciózní Českou Lípu v rámci třetího kola 1. ligy.

Strhující zápas byl svým průběhem určen především výborným divákům, kterých se sešlo v hale téměř 300, o něco hůře ho již vnímali trenéři a hráči, kteří během zápasu vyráběli spoustu nepřesností a i díky tomu se utkání rozhodovalo až v osmé sérii samostatných nájezdů. Ač se zdálo, že se českolipská marodka vyprazdňuje, tak v derby se objevil Štěpán Slaný kvůli problémům s kolenem až v rozhodujících penaltách a Milan Tichý se trápil s virózou, kterou se rozhodl v zápase překonat slušivým outfitem v podobě dálkového běžkaře. Místo tak zaujali mladíci Pastor a Šebera.

Opatrné utkání gólově nastartoval Novák, ten se ideálně zorientoval v předbrankovém prostoru, odkud uklidil odraženou střelu Merlíčka, 0:1. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat, špatné nabrání hráčů v obraně dopadlo tak, že ve vyložené šanci Ústí musel za záchrannou brzdu za cenu trestného střílení zatáhnout hasící Jirsa. Nergl pak v této dovednostní disciplíně ukázal, že v této činnosti na něj dnes Ponomarev bude krátký a poprvé překonal ruského reprezentanta v českolipské brance, 1:1. V dalším průběhu se hrál opatrný florbal, který většinou končil nevýraznou šancí, na konci třetiny si šel zkontrolovat svojí židličku hanby Tichý za vrážení do útlého Broma. Rozdělenou přesilovku si však Česká Lípa zkušeně pohlídala.

Ve druhé části hrála spíše Lípa, ihned po skončení početní výhody zatáhl míček Vnuk, který našel přesně u vzdálenější tyče Mlejnka, tomu nezbylo nic jiného, než uklízet do prázdné branky Stránského 1:2. Ještě veseleji bylo v českolipském táboře o minutu později, Jeřábek z poloviny nahodil a vyražený míček bekhendem vrátil do branky Procházka, 1:3. Na další branky se pak čekalo až do konce třetiny, kdy si vzal slovo exhibicionista Bečvář, a krásnou střelou od mantinelu nedal Ponomarevovi šanci, 2:3.

Jestli někdo chtěl ve třetí třetině vidět branky, stačilo mu přijít na tribunu jen na jednu minutu, ve 49. minutě srovnává zpoza branky Horák a po něm rozpumpuje emoce nováčka Nergl, který se ihned po buly dostal trestuhodně mnoho prostoru a v samostatném úniku zachoval chladnou hlavu a střelou k tyči poslal domácí do vedení 4:3. Nahlodaný českolipský tým zvedl jejich veterán, střelou z půlky rázně utnul zvýšené emoce obou týmů a zápas začínal od začátku. V opatrné koncovce se již moc šancí nevyskytlo, což neplatilo o následném prodloužení, kde nejprve zazvonil Ponomarevovi na tyčku Mareš a po něm musela českolipská obrana zablokovat několik nadějných pokusů.

Nájezdy byly již soubojem generací, na jedné straně Motejzík a Slaný, na druhé pak Nergl a Huslička, svůj nájezdový minizápas pak jeli Jirsa s Bečvářem, kterým se nepodařilo uspět ani jednou.

Nergl s přehledem proměňuje, Slaný stejně. Ústecký Huslička si pohrál s Ponomarevem a kličkou do bekhendu poslal výhodu na ústeckou stranu, Jirsa totiž v zakončení neuspěl a domácí měli dva matchbally, Bečvář svůj pokus poslal mimo tři tyče a veterán Motejzík uklízel tradiční zbraní českolipských nájezdových veteránů – klička do forhendu, 2:2. Náhlá smrt – Nergl poprvé netrefuje, stejně jako Slaný, který si dovolil zahrát na nervy a Hlavovi ukázal i směr kam jeho zakončení bude směrovat. Huslička opět proměňuje, stejně jako Motejzík, který z nulového úhlu zavěšuje do šibenice. Následoval minisouboj šestých nájezdů, Jirsa (břevno) x Bečvář (nedojel k brance). Sedmá série – Nergl s opět s přehledem, Slaný také a potřetí úplně stejně. Osmá série – Huslička mimo, Motejzíkův forhend do odkryté branky poslal druhý bod na stranu České Lípy.

Česká Lípa tak ve třetím utkání ztratila svůj první bod, díky ostatní výsledkům si upevnila své postavení na prvním místě tabulky a své pronásledovatele má nyní náskok dvou bodů, v sobotu pak bude hostiti poslední Kopřivnici.

branky (asistence): 10:08 Leoš Nergl, 39:43 Jaroslav Bečvář (Tomáš Brom), 49:03 Jiří Horák (Ladislav Svoboda), 49:11 Leoš Nergl (Jaroslav Bečvář) - 05:59 Jakub Novák (Jan Merlíček), 22:05 Lukáš Mlejnek (Radovan Vnuk), 23:27 Petr Procházka (Martin Jeřábek), 50:03 Štěpán Motejzík (Martin Jeřábek), rozhodující nájezd Štěpán Motejzík

sestava: Ponomarev, Knol – Tichý, Vnuk, Motejzík, Gembec, Šebera – Jirsa, Mlejnek, Bezouška R., Marhan, Procházka, Jeřábek, Merlíček, Novák, Bezouška M., Pastor – Slaný

trenéři: Stožický, Pazdera