10. výročí od povodní

Festival Všudybud slaví 15. narozeniny přívalem hudby

Verze pro tisk |

Festival Všudybud je multižánrový festival pro všechny, kteří mají rádi hudbu napříč žánry. Pravidelně se na něm schází na 900 příznivců nejen z Českolipska. Pořádá jej 12 dobrovolníků ze spolku Progres za podpory dalších organizací, města, kraje a mnoha dalších přátel. Co vše se na něm uděje letošní rok nám prozradil předseda spolku Jiří Gottlieber.

Jirko, Všudybud letos slaví půlkulaté narozeniny. Jak je oslavíte?
Narozeniny slavíme 15. ročníkem a hudbou, kterou máme rádi. Pozvali jsme celkem 36 intepretů, z toho 14 inspirujících a cenami ověnčených hostujících kapel z Čech a ze Slovenska a 22 skvělých českolipských a novoborských souborů. Dominantou našeho malebného vodního hradu a přilehlých luk bude opět nepřehlédnutelný kupolovitý stan geodome, celkem tedy budou 3 hudební scény. Ty budou nepřetržitě hrát přes dva dny celkem 19 hodin hudby všech možných žánrů. Myslím, že tohle bude krásná oslava.

Na co se osobně letos nejvíc těšíš? Co bys divákům doporučil, co musí určitě vidět?
Těším se na to, až se nás sejde na 900 příznivců napříč generacemi v jeden čas na jednom místě. Já osobně si nenechám ujít nejlepší koncertní kapelu ze Slovenska Puding pani Elvisovej, držitele poslední ceny Vinyla kapelu Povodí Ohře, taneční projekt Noisy Pots bývalého klávesáka z Charlie Straight, ve kterém se hraje na hrnce, zakladatele české taneční klubové scény The Tchendos, miláčka, harmonikáře Vaška Koubka, náš objev z posledního ročníku Colours, punkovou dechovku Šoulet, ultra freejazzový projekt Powerplant Zlamal v současnosti nejúspěšnějšího českolipského hudebníka, saxofonisty Pavla Zlámala. Já se těším zkrátka na vše; výhodou tohoto festivalu je, že zveme interprety, které máme rádi, nezávisle na davových preferencích.

A z českolipských kapel?
Těším se na návrat miláčků z Area Core, kteří slibují více diska, na oslavu 30 let kapely Řemdih, která se vrátí repertoárem do bigbítových 90. let, na irské lidovky od MalemIrish, na slečnu Lucianu z Nového Boru, která má nejkrásnějším hlas v regionu, na největší naděje českolipského rocku Decadent Harmony, na Dmitrievnu, která se se svou taneční elektronikou probíjí na všemožné akce v Čechách i v Německu. Těším se moc na celkovou pestrost Všudybudu, kdy se co 40 minut nese areálem jiný žánr napříč hudebním spektrem.

A co nějaký doprovodný program? Chystáte něco?
Ve spolupráci se Spolkem A ven! je nachystán několik hodin před pátečním vypuknutím Všudybudu tzv. Festival na ulici, na kterém se budou v ulicích města prezentovat převážně českolipští studenti v rolích muzikantů, divadelníků nebo literátů. V rámci samotného festivalu pak opět plánujeme dětský koutek, fotbálky a další legrace. Ale hudba a koncertní maraton je u nás na prvním místě.

Jste jediná akce v České Lípě, která loni využila vratné kelímky. Budou i letos?
Vratné kelímky jsou nutnost. V dnešní situaci si nemůžeme dovolit používat jednorázové. Pevně věříme, že také najdeme dost sil, abychom tento model protlačili již příští rok na všechny akce, které se v České Lípě pořádají. K tomu ale musí mít město vlastní vratné kelímky, aby je mohlo všem organizátorům půjčovat. Tahle investice je nezbytná a v mnoha městech funkční. Víš, kolik plastových kelímků se musí spotřebovat třeba na městských slavnostech?

15. Všudybud 2019, 7.–8. 6., vodní hrad Lipý a okolí
 

Nahoru