Klenoty českolipského rocku: OPTIMIK a Toreador 2. část, live 25

Verze pro tisk |

Novoborská rock(pop)ová banda Optimik sice nemohla v květnu zahájit letošní koncertní sezónu v Chotovicích, jak původně zamýšlela, ale během posledního červnového víkendu se přesto akčně představila hned na dvou letošních štacích: nejdříve zahrála při Pivních slavnostech ve Stružnici 26.6. a o den později vystoupila samostatně ve Cvikově. Kapela samozřejmě propaguje poslední album Tour de Bor, které si pomalu získává zaslouženou popularitu, ale zároveň nezapomíná na prověřené šlágry ze svých počátků, které čítají neuvěřitelných 25 let.

ROMANTIKA A TĚŽKÁ POHODA

Kdyby se Optimiku chtělo přiřknout jedna jediná pocitová vlastnost, která má definovat jejich tvorbu, tak je to v první řadě romantika. Ta se prolíná celým debutovým albem Toreador, které příští rok oslaví neuvěřitelných 20 let a které si zde vzpomínkově připomínáme. Pouze španělka, trumpeta, decentní bicí a nenucený vokál určují dosud nezmiňovanou „toreadorskou“ píseň: Pohoda letní noci. Už název hovoří za vše, prostě letní hitovka, na kterou by se snad mohlo křepčit u táboráku někde na břehu moře. „Pro mne to bylo spíše takové osobní zamyšlení, když jsem seděl u otevřeného okna, hleděl do noční ulice na mihotající světla projíždějících aut a cítil se v těžké pohodě“, vzpomíná s nostalgií zpěvák Vít Svoboda. Hudebně je to hit, který má v sobě i sugestivní sólíčko a opět ten příjemně pulsující rytmus.

Možná se opakuji, ale Toreador je skutečně plný hitovek, které i po letech mají šťávu, důkazem jsou tři písně v závěru: již v prvním díle zmiňované Oceány, které znějí automaticky na každém živém koncertu skupiny i dnes, dále autenticky pojatý Amsterdam a osobité Čertovo srdce. Kosmopolitní song Amsterdam má pořádně jiskrnou energii a při tom vesele ulítlý text o holandských coffeshopech. Víťa i na toto po svém vzpomíná: „V Amsterdamu jsme strávili nezapomenutelné chvíle. Prostě není nad pracovní zkušenosti, které Vám život přichystá“. Mně samotnému píseň věrně připomněla zatím poslední díl knižní pentalogie o Aristokratce, kde hlavní hrdinky při návštěvě hlavního města nizozemského království vstoupí do jednoho z vyhlášených coffeshopů a prožijí „originální dobrodružství“. Její autor Evžen Boček opět nezapomenutelným humorem atakuje čtenářské davy. Hudební Amsterdam se veze na stejné chytlavé melody-rockové vlně.

Hitovost nepostrádá ani další píseň, šlapavá pecka Čertovo srdce, kterou lze jako jedinou také najít na youtube v klipovém provedení. Tohle je chytlavá pecka v nejsilnějších intencích legendární kapely Wanastovi Vjecy, které opanovala českou pop-rockovou scénu v druhé půli 90. let. Je to však pouze vzdálené přirovnání, Optimik vždycky měl a nadále má vlastní zvuk a feeling, který lze těžko srovnávat s jinými žánrovými kolegy.

OD DRILU K ZAMYŠLENÍ NAD SVĚTEM

A takhle by se dalo psát o každé písni. Stačí se zaposlouchat a vnímat každou skladbu zvlášť – kdo ale na to má dneska čas? Možná že za originalitu konceptu a sílu desky mohl i tehdejší manažer, na kterého kapela s vděkem vzpomíná: „Ano, tenkrát jsme potkali George alias Jiřího Brože, který se nabídl, že nám bude dělat manažera. Před Vánoci 2001 nám vtloukal do hlavy, že v lednu a únoru budeme cvičit, od března do půlky června uděláme živě klubíky, přes léto zahrajeme na nějakém festivalu a na podzim natočíme desku. A nám jen spadla brada… Cože? Ale pak to takhle skutečně bylo.“.

Celá nahrávka je pestrou snůškou unikátních songů, jsou tady rovněž funky pecky Brouk, jenž silně evokuje nálady raných Red Hot Chilli Peppers, dále podobně laděné Klaun nebo Chameleon, kde jsou lehce k zaslechnutí hitmakeři Extreme, nicméně novoborští pop-rockeři jsou civilnější a ve svém výrazu přístupnější.

Nádherný závěr celé desky obstará píseň Když se toulám světem, kde se trumpeta zase harmonicky doplňuje s kytarovými poryvy, Víťa zpívá jako cestovatel, který se toulá světem. V refrénu opět silně vynikne příjemně šťavnatá kytara Pavla Krchova. Víťa na tuto píseň s vděčnosti vzpomíná: „K tématice písně Když se toulám světem mne inspiroval jeden cestovatel, který v nějakém rozhovoru právě použil tuto větu… A já si to pak vzal a zamýšlel jsem se, jaký svět vlastně je. Je plný válek. nenávisti, zloby, ale jsou v něm i krásné pozitivní věci. Proč se máme škádlit a trestat, proč? Samozřejmě je potřeba mít mantinely, zločiny a krádeže dělá člověk jen z vlastní pohodlnosti. To prostě odsuzuji. Ale ve své podstatě je svět krásný." Ivan Škoda, bývalý kytarista kapely, k tomu doplňuje: „Když na to nahlížíme z druhé strany, tak rakovinou světa jsou právě láska a pochopení. Ty svět neničí, ale uzdravují.“ Optimik tady vyloženě definoval svůj romantický rockový výraz.

 

VÝROĆNÍ KONCERT V PLNÉ ZBROJI

K desce Toreador je třeba faktograficky dodat, že původní album nahrála ve studio Bellatrix tato sestava: Vít Svoboda – zpěv, Pavel Krchov – kytary, David Konrád – bicí, Martin “Klekí” Podešva – basa, Daniel Benisch – trumpeta, plus hosté: David Singer – housle a David Freudl – klávesy.

Nedivím se, že si kapela tuhle desku chtěla po letech nadělit pod stromeček společně s novinkou Tour de Bor 2020. Má zcela jiný zvuk a výraz než aktuální deska, ale i po letech je to pestrá rocková nahrávka, kterou si fanda může užít. Má sílu originálního debutu, rockový drajv, zvukovou nápaditost a nepodbízivou romatickou hitovost! Já bych si osobně přál, aby v příštím roce, kdy tohle album oslaví 20 let od prvního vydání, byly k Toreadorovi přístupné texty a třeba natočeno i DVD z výročního koncertu!

Ten samozřejmě Optimik pilně připravují, a to už na tuto sobotu 10. července 2021, kdy se mají v plné parádě objevit na vodním hradě Lipý v České Lípě. Akce slibuje plno zajímavých hostů včetně účasti předchozích členů kapely, takže je opravdu na co se těšit.

Je možné, že třeba zahrají i tento chytlavý, leč doposud studiově nevydaný kousek Po setmění:

P.S. Přiložené fotky - vzpomínkové live záběry z Vodního hradu v České Lípě 2006, ze Šumperku 2006 a z Berlína 2008.

Nejbližší živé akce Optimiku:

10.7.2021 Optimik 25 – Vodní hrad Lipý v České Lípě

13.8.2021 Mariánská pouť v Novém Boru

alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru