Recenze: "Druhá můza" je špičkou českého hard´n´heavy

Verze pro tisk |

       Když jsem viděl hard rockovou kapelu BASTARD v prosinci 2017 v KD Crystal jako předskokany comebackového turné Ládi Křížka a jeho KREYSON, vůbec jsem je neznal. O to více jsem byl překvapen jejich nefalšovaným nasazením. Havířovská legenda, která utvářela hard´n´heavy scénu v 90. letech, vydala před třemi lety skvělé comebackové EP „…na start“ s úderný hitem „Měj se fajn“, který společně se šlapavou klasikou „Nejsi jediná“ ale i bravurní silně textovou polobaladou „Věřím“ tvořily páteř povedeného vystoupení. Skupina však v minulém roce prošla zásadní personální změnou, když se na místo zpěváka a kytaristy dostal Pavel Škarpa. I když bylo možná hodně halasu o této změně, skupina doslova a do písmene chytla nový dech a nové album s trefným názvem „Druhá můza“ je po několika posleších možné považovat za vrcholné rockmetalové dílko letošního roku. 

        Už otevírák „Gladiátor“ je silná metalová pecka! Vypuštěný klip s touto skladbou na začátku letošního roku signalizoval velké změny: ostrý kytarový zápřah, dynamické tempo a tvrdý hlas zpěváka Pavla žene skladbu dopředu nebývalým tempem. Už dlouho jsem u nás neslyšel takovýto hit – ve stejném ranku se snad s kapelou mohou měřit JOHN DOVANNI a jejich „Legionář“, který zahřměl českou scénou před třemi lety! Jenže zatímco se tahle legendární rocková kapela kolem Petra Henycha zřejmě uložila (asi opět) na dlouho k ledu, znovuzrození BASTARD mají opravdu hodně co říci. Hned druhá skladba „Tváře provinilých“, kterou kapela taktéž vkusně oklipovala, je špičková šlapavá pecka s výraznou melodickou linkou a nádherným zpěvem. Nevycházím z údivu, čistý zvuk a sborové vsuvky pozitivně bijí do uší! Pak přijde zvolnění, takový tuctovější hardrock s neslaným refrénem „..pocit OK..“, který ale zůstane v uších a je mostem k nádherné baladě „Osudy“. Je to další příjemné překvapení, protože jde o výrazný duet, opět s krásným klipem na youtube, jež nechá vyniknout hostující Lucii Roubíčkové. Její charismatický zpěv znají zasvěcení z moderní hard rockové bandy BLACK BULL a nedávno ho bylo možné zaslechnout v překvapivém klipovém návratu Aleše Brichty „Santa Maria“, ale tady spolu s Pavlem vystřihnout bombastický refrén, song má takový spirituální charakter, který nutí k zamyšlení, ale především má pozitivní vyznění. A o to jde! Balady kapele rozhodně jdou, protože skvělá je i druhá s názvem „Andělství“, která vyzývá naše anděly strážné, ať s námi jsou stůj, co stůj. Když si ji poslechnete, ihned získáte hřejivý pocit, že tady nejsme sami. Opravdu silná, něžná, ale naléhavá píseň!

             Kapela se ale neopírá jen o pozitivně našláplé písně, nebojí i vážných témat, při kterých výrazně přitvrdí: pátá „Zombie (Market Show) je nesmlouvavou kritikou konzumu a nákupních horeček v obchodních centrech, je tady také třeskutě pojatá „Ekoteror“, která poukazuje na problémy životního prostředí a devastaci naší planety. Aby však hoši nebrali vše úplně vážně, protože rocková muzika je i o zábavě, nechybí rozverná sexy pecka „Klínem klín“ anebo chytlavá „Nakažlivej stav“, což je takový rockový hit pro všechny muzikanty a jejich fandy. Jeho hravý refrén si budete chtít stále opakovat, prostě ideální popěvek, když máte depku, když potřebujete vypnout a dělat hudbu nebo si ji prostě přehrávat a uvolnit se.

             Shrnuto podtrženo: kapele BASTARD se podařilo dát dohromady po letech opravdu špičkový materiál, který bude naživo určitě znít fakt výborně. Všechny songy mají hitový charakter včetně závěrečného nářezu „Nejvyšší čas“. Krystalický čistý zvuk a produkce Djordje Eriče udělaly rozhodně své, malebné vizuální zpracování bookletu CD se také vážně povedlo, více už není co dodat. Za mne je to stoprocentně nejlepší album v kategorii hard rock/heavy metal v ČR v roce 2020 a je to jasně hozená rukavice legendám CITRON, KREYSON či MOTORBAND, které jsou (zřejmě) v dočasné hibernaci a anebo (snad) chystají novinky? Uvidíme. Podaří se havířovským rockerům tohle prvenství ustát?

             Za českolipské rodáky oroduji opět za brzké vystoupení v našich končinách, samozřejmě, až opadne koronavirová pandemie a související opatření. Inu, počkejme si!

alt
alt
alt
Nahoru