Recenze: Zapomeňme na smutek, je tady nový HARLEJ!

Verze pro tisk |

Když jsem loni před koncertem skupiny HARLEJ v KD Crystal zpovídal kytaristu Tondu Rauera, probleskl od něj pouze střípek informací, jaká bude nová deska. Ta se před měsícem konečně objevila v českých e-shopech a co k ní lze po několika posleších říci? „Nejsem (vůbec) zklamanej…“, mohl bych v klidu odpovědět názvem druhé písničky. Novinka „Smutku dávám sbohem“ je totiž skvělá kolekce rockových hitů! HARLEJ se nikdy nepodbízeli domácímu publiku, ale i přes své metalovější začátky a také díky osobitému projevu prvního zpěváka Vládi Šafránka, který už více než rok trůní v rockovém nebi, si dokázali za úctyhodných 25 let vybudovat na naší scéně poměrně silné renomé.

       11-ti písňové album otevírá „Další rána“, a to na začátku netypickou poloakustickou kytarovou vyhrávkou, která vzdáleně připomíná pomalé intro legendárního alba ALKEHOL „S úsměvem se pije líp“, ale pak píseň přejde do neúprosného kvapíku v punkovém duchu. Je to čistý rockový nářez, jak se patří, kytary zní hutně a bicí nádherně odsýpají. Zpěvák Tomáš Hrbáček, bez kterého si už skupinu nelze vůbec představit, hrne svůj nesmlouvavý text pěkně od plic. Jako by tenhle song HARLEJ napsali v druhé půli 90. let! Nečekaný úlet střídá již zmíněný, pomalejší song „Nejsem zklamanej“, který si už vydobyl vysokou sledovanost na youtube kanálu. Jak by ne – kapela ho totiž vypustila do éteru už na podzim loňského roku. Videoklip o peripetiích života boxerského sportovce má sám o sobě vnitřní sílu. A jedeme dál, třetí v pořadí „Tráva“, na které se ještě autorsky podílel i zesnulý Vláďa, je opět našláplá hitovka s jasným refrénem, který si chcete zpívat ihned po probuzení. Anebo po vystřízlivění? Z rychlého tempa nevychází ani následující, romanticky pojatá „Tančí v dešti“, kde zazní i sbory kapely. Tady kytary nádherně souzní, písnička má jasný, pozitivní nádech, je to taková píseň, kterou si zazpíváte se svou drahou polovičkou při jízdě v autě. Ke konci zazní lahodné sólo, přičemž HARLEJ se nebojí pustit do vzájemného duetu pouze zpěv a bicí…. a co říci více? Tohle bude živá tutovka!

       Vzápětí přichází další šlágr „Až tady jednou nebudu“, kde najdeme opět kudrnaté sólo Tondy Rauera a báječný závěr, který Tomáš odezpívá bez všech nástrojů. Že by pak přišla nějaká balada? Ani náhodou, drsný punk-rock „A já tě nechci“, který je jak vystřižený z prvních alb kultovní bandy TŘI SESTRY! Tím spíše, že v ní hostuje právě jejich harmonikářka Veronika Borovková alias Supice. Její zpívaná pasáž, rozšafná harmonika a pak polkový závěr „A já tě nechci a já tě nemiluju“ dodají všemu korunu – to je skoro jako nepodařená svatba, chce se mi smát! Titulní song „Smutku dávám sbohem“ jen podtrhuje veskrze rozvernou náladu celé desky. Relaxační skladba má countryového ducha, je to jemná kytarovka s hitovým refrénem „Smutku dávám sbohem, klidně ho nechám hned za prvním rohem“. To je přesně ten lék, který člověk potřebuje pro okamžité rozveselení.

       HARLEJ pokračují ve spanilé jízdě šlágrů: vkusně přitvrdí ve „Vrátím se zpátky“, aby se pak nečekaně omlouvali ve vážněji pojaté „Promiň“. Závěrečné duo skladeb sugestivně uzavírá nadupané album. „Horizont“, kde se objevuje skladatelský um zpěváka Tomáše, není tak srdceryvnou emotivní skladbou jako stejnojmenná píseň metalovějších souputníků TRAKTOR, nicméně se žene v duchu roadmovie, která skupině nejlépe sedí. Perlivé sólo a melodický dvoukytarový zápřah včetně sborů krásně zrychlí, aby se po pauze zlomilo do čisté poloakustické koncovky „Nevěřím“.  Uctivě polknu na závěr, že skupina dokáže i trochu z tempa a reálně zasmutnit.

       U alba „Smutku dávám sbohem“ si vážně nestačíte vydechnout, a i když je závěrečná píseň spíše tesklivější, celkově je kapela na koni, protože takovou pestrobarevnou desku už dlouho nenatočila. Tonda a spol. zúročili své příjemné rockové nálady z posledních let, lehce připomněli punkovou výbušnost z alba „Čtyři z punku a pes“ z roku 2006, ale především si vyhráli s celkovou atmosférou, kterou skvěle otextoval dlouholetý parťák skupiny Tomáš Miřátský. V době koronavirové, kdy denně čteme depresivní zprávy ze světa, možná se příliš rozčilujeme nad našimi vládními přešlapováními, bojujeme s rouškovým fetišem a zklamaně vzpomínáme na doby minulé, ke kterým se chceme pokrytecky možná vracet, je novinka skupiny HARLEJ čistým rockovým osvěžením, plným hravé energie a nespoutaného veselí.

V této době tyhle desky tak silně potřebujeme!

Kapela měla původně vystoupit jako český headliner na 3. ročníku letního festivalu OUT OF HELL, který se měl konat poprvé v zákupských exteriérech, ale bohužel byla akce před pár dny zrušena. Takže si počkejme, až k nám na Českolipsko budou moci opět dorazit na samostatný koncert. Novinka totiž rozhodně bude stát za živý prožitek!

alt
alt
alt
Nahoru