finanční stráž opět ve Cvikově

Verze pro tisk |

Jednota Československé obce legionářské z Mladé Boleslavi ve spolupráci s odborem kultury města Cvikova pořádají v galerii Multifunkčního kulturního centra Sever ve Cvikově výstavu „Finanční stráž v Lužických horách“.
Výstava mapuje historii sboru finanční stráže v Lužických horách od jeho založení v roce 1843 až do likvidace v průběhu roku 1949. Finanční stráž je dnes již polozapomenutý ozbrojený sbor, který v rámci rezortu ministerstva financí střežil státní hranici. Výstava připomíná historii finanční stráže a její organizační vývoj v regionu Lužických hor. Je připomenuto i zapojení finanční stráže do struktur Stráže obrany státu a boj na obranu republiky na podzim roku 1938. Stranou nezůstávají ani informace o obnově finanční stráže v roce 1945, ale i násilné likvidaci v roce 1949. Návštěvník výstavy se taktéž dozví základní informace o bývalých celních úřadech v Lužických horách, kde také pracovali příslušníci finanční stráže. Na výstavě jsou i ukázky stejnokrojů z různých období historie sboru finanční stráže.
Výstava bude otevřena v neděli 2. srpna v 18,00 hodin slavnostní vernisáží a potrvá až do 13. září 2015. V rámci ukončení výstavy se budou v neděli 13. září konat i dvě doprovodné akce. Tou první bude od 10,00 hodin vzpomínkový akt u pomníku čsl. hraničářů na hraničním přechodě Dolní Světlá Waltersdorf. Úplnou tečkou za výstavou pak bude od 14,00 v prostorách výstavy přednáška o finanční stráži se zaměření na region Lužických hor.

pozvánka např. zde:
http://csol-mb.net/pozvanka-na-vystavu-financni-straz-v-luzickych-horach-id2114.html

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: finanční stráž opět ve Cvikově

ještě pro doplnění, info o výstavě:
http://csol-mb.net/vystava-o-financni-strazi-ve-cvikove-id2121.html

fotogalerie:
http://www.csol-mb.net/index.php?id=1112&gallery_id=197

pozvánka na přednášku:
http://csol-mb.net/pozvanka-na-vzpominku-na-padle-hranicare-id2120.html

Nahoru

Re: finanční stráž opět ve Cvikově

Chudák pan B.Hynek.Při tom jak s ním komunisti,coby členem ČSNS zametli, se musí v hrobě obracet. Kdyby věděl,že v té organizaci zpracovává historii člověk ,dodnes se pyšnící titulem br.RSDr. nevím, nevím.

Nahoru

Re: finanční stráž opět ve Cvikově

Ty vole na kole...růženín vylezl...

Nahoru

Re: finanční stráž opět ve Cvikově

pár fotek:
http://www.csol-mb.net/index.php?id=1112&gallery_id=202

a základní informace:
http://www.csol-mb.net/vzpominka-na-padle-hranicare-id2138.html

Nahoru