Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Verze pro tisk |

Moje poznámka: těžko lépe formulovat...

Výňatek z druhé části rozhovoru s knězem a teologem Tomášem Halíkem. O Miloši Zemanovi, vatikánské revoluci shora aj. (Aktuálně.cz 26.7.2014)

V prezidentské volbě jste varoval před volbou Miloše Zemana. Potvrzují se vaše obavy?

Na jedné straně oceňuji, že je jasně proevropský. A že obrátil kormidlo české politiky, které jeho předchůdce velmi nebezpečně stáčel do vod izolacionalismu – tudíž blízkých Rusku. Ale zase u Václava Klause, jakkoliv jsem nesouhlasil s devadesáti procenty toho, co říkal, jsem měl pocit, že říká to, co si skutečně myslí. U Zemana ten pocit nemám. U něj mám pocit, že říká, co mu slina na jazyk přinese, a hlavně co lidé chtějí slyšet…

Spatřujete v Miloši Zemanovi „svého“ prezidenta?

Spíš je mi ho dnes líto, vidím, že je to nemocný člověk. Léta alkoholu a barbarské životosprávy se podepsaly na jeho zjevu, na jeho chování i na jeho myšlení. Vždyť on byl původně intelektuál, Klause převyšoval inteligencí a hlavně smyslem pro humor. Pak si přisvojil masku jakéhosi bodrého, přihlouplého strýce. Ale ta mu přirostla k obličeji tak, že už ji nemůže sundat. Přitom styl jeho rozhodování, koho jmenuje ministrem, komu udělí nebo odepře profesorský titul, nese znaky orientálního despoty, který odměňuje své milce a mstí se svým nepřátelům.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Svatá pravda!

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Souhlasím s profesorem Halíkem, trefné!

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

K tématu se vyslovil i Luděk Frýbort z Hannoveru:
Jak již řečeno, vrstva duševních prosťáčků, jimž postačí ku štěstí pivo, televize a fotbal, je ve všech národech Evropy zastoupená zhruba týmž podílem. Český prosťáček je však jedinečný v tom, že si na svém hlupství zakládá; a místo aby byl odkázán do patřičných mezí, vůdčí duchové národa ho v tom podporují. Je největší překážkou českých zemí na cestě k západní normalitě zakořeněný, zálibně pěstovaný kult lidovosti. Už od dob obrozenských je u nás prostota a lidovost nejvyšší kvalitou, původ z chudé chaloupky kvalifikací k jakékoli státní funkci; už od století osmnáctého jako by byl hoden titulu Čech jen podruh a čeledín, tovaryš a služtička. Člověk vyšší společenské úrovně a civilizovanějších mravů je pokládán za cizí, podezřelé těleso, jemuž není co věřit. Proto se Čechové nedávných desítiletí nad jiné ochotně stylizovali do role proletáře, proto je tak rádo dopřáváno sluchu rovnostářským heslům, proto česká demokracie nebývá víc než tenká košile, pod níž se klepe závistí i pokorou ušlápnutý poddaný, proto až podnes otravuje český vzduch sprostota zaměňovaná za vtip, jazyk pokleslý na úroveň chlévů a putyk. Pomalu by toho mohlo být dost. Pomalu bychom mohli vystřízlivět z bajek o bodrém chalupníkovi, který skleničku v jedné ruce, cigaretu v druhé je s námi, jelikož je to muž z lidu. To se ví, politici všech zemí si své hlupáčky předcházejí, protože jen oni, vlastního názoru prostí, se nechají utáhnout na slabomyslné sliby, hesla, plakáty. Aby však zdůrazňováním svého plebejství mohl někdo vystoupit do hodnosti hlavy státu, k tomu se srovnání nenajde, to se může přihodit jen v Čechách.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-ceska-anomalie-09y-/p_spolecnost.aspx?c=A140809_162927_p_spolecnost_wag

Nahoru

Re: Zemana platí Rusové?

Tak náš pan prezident má mezinárodní ostudu, a my s ním.
Ve složení Zeman, Zemanová, Mynář, Ovčáček, Kruliš a Nejedlý odletěla naše delegace vládním speciálem na Rhodos, aby se zúčastnila Dialogu civilizací, který uspořádal bývalý špion a Putinův kolega z KGB Jakunin, šéf ruských železnic (náklady pobytu hradili pořadatelé).
Asi vám neušel záznam prezidentova vystoupení v ruštině, které sepsuli západní politici i komentátoři. Vysloužil si tak provokativní titulek "Zemana platí Rusové" na obálce dnešního Respektu. Jeho (málo informovaní) voliči mají možná radost, jak už zase pan prezident exceloval.
Ale největší radost má určitě Putin...
https://www.youtube.com/watch?v=j6fvluajeEw

Nahoru

Re: Další zpráva o Zemanovi a spol.

http://strategie.e15.cz/zpravy/inzerat-proti-schwarzenbergovi-pry-zadal-jansta-za-penize-lukoilu-1129656#utm_source=aktualne&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss

"Jansta zjevně dostal peníze na inzerát od firmy Lukoil, od pana (Martina) Nejedlého, který se tím nedávno před mými přáteli vytahoval. Podívejte se, ruské peníze zaplatily neskutečný hanopis, který do očí bijícím způsobem narušil přímou volbu prezidenta,“ řekl Šafr v rozhovoru pro slovenský deník Sme.

Nahoru

Slováci si zvolili docela jiného prezidenta!

Ján Simkanič psal v Respektu o cestě slovenského prezidenta do USA, o které jsme se v našich novinách moc nedočetli. Škoda. Nejen na Hradě a v Lánech by to měla být povinná četba:

"Kiska mimo jiné v New Yorku vystoupil s projevem v OSN a zúčastnil se Středoevropského fóra pro digitální ekonomiku. V Bostonu navštívil Massachusettský technologický institut. V Cambridgeském centru pro inovace diskutoval o propojení školství a vědy s praxí a o podmínkách pro rozvoj startupového prostředí, v San Diegu společně se zástupci jedné slovenské softwarové firmy slavnostně otevřel tamní podnikatelský inkubátor pro slovenské společnosti, které se chtějí prosadit na americkém trhu. Domlouval také významné navýšení počtu pracovních míst, jež americká společnost GlobalLogic vytváří ve svém košickém zastoupení. Neminul ani Silicon Valley a sídlo Facebooku.
Signál, který tím slovenský prezident vysílá, není těžké dešifrovat. Kiska se stává zosobněním moderního uvažování, poslem nejinovativnějších trendů, podněcuje naději a chuť podnikat a překonávat hranice – zeměpisné, jazykové i hranice vlastní odvahy."

http://respekt.ihned.cz/c1-62956730-prezident-2-0

Nahoru

Petice za odstoupení prezidenta

1. Miloš Zeman nehájí zájmy České republiky a dělá jí špatné jméno doma i v zahraničí.
2. Jedná v rozporu s dobrými mravy a zásadami slušného chování.
3. Je špatným příkladem pro občany České republiky.
4. Není pokračovatelem Masarykovské tradice, i když se na něj často odvolává.

Souhlasíte? Tady se můžete připojit k výzvě 25.000 podepsaných:
http://www.petice24.com/manifestani_petice_za_odstoupeni_prezidenta_miloe_zemana

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Dobrý večer pane Tichý

Nepřekvapuje Vás trochu, že v této diskusi je posledních 5 příspěvků právě od Vás? Celkem tedy 5 ze 7?

Těm, koho by to skutečně zajímalo navrhuji, aby si Lánský rozhovor M. Zemana přečetli vcelku - např. na webu hrad.cz. Je to rychlejší než ho poslouchat ze stránek ČR a dá to trochu jiný obraz, než vytrhané citace jednotlivými novináři, ještě několikrát přežvýkané politiky, kteří M. Zemana nemusí ...

F. Chot

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Podíval jsem se a podepsal.Je to fofr.Za vteřinu i 30 podpisů.
Jinak argumenty, jako že se chtěl přiblížit slovníkem konkurenci a na něco upozornit....jsou z ranku-Vy jste blbý jak já chytrej.
Je vidět,že národ toho vidláka skutečně nemusí

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

soudruhu Chote, tam je vytržená pouze elementární lidská slušnost! A určitě ne za strany novinářů či politiků!

A nepřekvapuje mě, že lidé vašeho typu se budou toho burana, který leze Rusku a Číně do řiti, zastávat! Svůj k svému, že?

Nahoru

Re: Pane kolego Chote,

nemělo by vás už překvapovat, že upozorňuju na problémy, které považuju za důležité.
Vzpomínáte ještě, jak jsem byl v Hydeparku terčem útoků jistých militantních pánů kvůli zmínce o nepovedené prezidentské volbě? Ještě v létě jsme ale netušili, jak se budou excesy pana prezidenta stupňovat.

Pokud vás to "skutečně zajímá", doporučuju podívat se na petici (odkaz je výš) - a několikrát stránku aktualizovat: petice má právě teď 40.333 podepsaných a během vteřin další přibývají.

Ostatně soudím, že jezevec by se měl vrátit na Vysočinu. Divím se, že mluvčí Ovčáček nesloží funkci, pokud si váží sám sebe. Místo toho obhajuje neobhajitelné a zesměšňuje se taky :o)

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Hovory z Lán pana prezidenta Havla poslouchaly celé rodiny a učitelé jejich záznam pouštěli dětem ve škole v hodinách Občanské nauky. Doufám, že se mezi rodiči a učiteli nenašel žádný pošetilec, který by se rozhodl učinit totéž za současné hlavy státu.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Nejsmutnější je, že Zeman se chtěl před panem Pokorným blýsknout svou angličtinou, kterou poněkud neovládá.
"Pussy" totiž rozhodně není to, co řekl. Pro výraz, který použil, zná angličtina mnohem šťavnatější slovo, a to zní "cunt".
Stejně tak "Pussy Riot" není "ku*dí řev". Asi si spletl "riot" s "roar".

Ovšem nic to nemění na faktu, že se vyjadřuje jako dlaždič.
Podobný buran seděl na Hradě naposledy v osobě Novotného, řekl bych.

Osobně bych si na Hradě představoval především kultivovaného, reprezentativního člověka, který ani nemusí být v zárodku politicky činný.
Pro mě by byl ideální třeba Marek Eben.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Ve škole se rychle ujalo rčení: nemluv jako prezident. Co je dlaždič, to většina gymnazistů netuší.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Jako malé děcko mě fascinovala práce dlaždičů a často jsem u nich postával. Zvláště když dělali mozaikovou žulovou dlažbu, kostky ukládali do oblouku, byl to s tím poťukáváním koncert. Po popelářích a kosmonautech bylo pro mě toto povolání na třetím místě. Ale nepamatuji se, že by přede mnou mluvili jako prezident.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Ani jako kníže.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Kolegové Bárta a Alan mě inspirovali k téhle poznámce:
To pozapomenuté povolání naposled za našeho mlada (1961) připomněl Karel Michal geniální povídkou Plivník dlaždiče Housky (Bubáci pro všední den - doporučuju!). Dokonce jsme od něj doma převzali pojem "pačok" pro onu hmotu, kterou jsme pravidelně nacházeli v plínách našich kojenců...

PS: "Cimrmanův inspektor Trachta používal při vyslýchání zločinců zásadu tzv. šrapnelu - nečekaného použití sprostého slova. Například dnes téměř legendárního Hovno, Meyere, hovno máš! Zdeněk Svěrák se jednou v jakési diskusi nad Cimrmanovým dílem přiznal, že s Ladislavem Smoljakem při psaní her používají tutéž zásadu. Do každé své hry dávají jen jednu lascivní narážku a jeden vulgarismus, který ale pak o to více vyzní. Diváci jim nejspíš dali za pravdu, protože dnes tyhle šrapnely patří k nejčastěji citovaným hláškám z jejich her. ... Jenže on ten šrapnel nemusí být jen vulgární. V přeneseném smyslu to může být jakékoliv výrazné a perfektně sednoucí gesto." (Jakub Vosáhlo: To měl být šrapnel, pane prezidente, Neviditelný pes, duben 2006)

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Přes všechny vulgarismy je ale opomíjen obsah Zemanových vět. To neustálé generalizování novinářů coby odpadkového koše - tentokrát dokonce latríny, shazování disidentů, označování představitelek dívčí punkové kapely, která svérázně bojuje proti ponižování žen v ruské společnosti či proti zpolitizování pravoslavné církve a jiným neduhům, vulgárními výrazy apod.
Těm, co si chtějí ujasnit, jak mizerná je Zemanova angličtina, doporučuji tento blog: http://otoole.blog.idnes.cz/c/433697/Pan-prezident-asi-nema-anglictinu-r...

Nahoru

Re: Co o našem PP teď píšou v zahraničí:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/czechrepublic/11207812/Czech-president-shocks-nations-in-expletive-filled-interview.html

http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2014/11/04/the-expletive-filled-presidential-interview-that-has-all-of-the-czech-republic-embarrassed/

http://www.smh.com.au/world/czech-president-milos-zeman-swears-up-a-storm-on-live-radio-20141105-11h0c7.html

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Dobrý večer všem, že se nám ale diskuse rozproudila, což?!

Anonyme Mirku 63 - prosím, neoslovujte mne "soudruhu" - s pravděpodobností, limitně se blížící jistotě Vy jím nejste.
Děkuji ale za (snad přeci jen příliš přehnané) přirovnání k prezidentu republiky :-))). To snesu i toho "burana" - zřejmě jste velmi útlocitný na formu jazyka - zejména u jiných a anonymně.

Obávám se, že většina si celý rozhovor nepřečetla (neposlechla) - ale tak to bývá. Výjimkou je pan Bárta, který však na obsah rozhovoru pohlíží prizmatem neúspěšného protikandidáta M. Zemana a obecněji TOP 09.

Nedá mi to a ohřeji si polívčičku: Tady máte názorné dokreslení toho, co nutně přinášejí přímé volby (kohokoliv - prezidenta, hejtmana nebo starosty) a následné reakce poražené menšiny při jakékoliv zámince.

Ale aby nedošlo k mýlce - i já jsem názoru, že prezident republiky by měl expresivních výrazů používat co nejméně, protože pak (byť to podle mne M. Zeman udělal zcela záměrně a cíleně) se nejen na konkrétní osobu, ale především na úřad prezidenta snese smršť vulgarit, proti které jsou jeho slova zrníčkem písku ...

Hezký večer,

F. Chot

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Pane Chote nebyli jste to vy,komunisti,kteří nutili lidi do soudruhování?Tak se nečertěte,když je to slovo dnes spíše pejorativního významu.
Myslíte,že vulgární Zeman ještě imponuje svým voličům?Vám možná ano,ale nemluvte za všechny.
Asi jste nepochopil,že tzv.Zemanova chřipka,kterou chytil na ruské ambasádě,nebo vulgarity vplývající i z neznalosti angličtiny nedělají naší republice v zahraničí čest a nehodí se k úřadu reprezentanta státu.
Nebo se chce zalíbit puberťákům mluvou,kterou nepoužívají ani nejotrlejší rapeři?
Chápu,že vrána k vráně sedá.
Nicméně když někdo odsouhlasí okupaci cizích území jinou mocností a obratem zajede domů,aby vyznamenal ty,co proti takovému bojovali,je tato schizofrenie na pováženou.
Myslím,že se skutečně začíná projevovat to,co přiznal doktorům-denně dvě láhve vína,několik štamprlí a sem tam pivko.Ztrácí soudnost.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Dobrý večer. Nechci si hrát na pokrytce, každý z nás občas použije nějaké to neslušné slovo. O to víc obdivuji lidi, kteří se bez toho obejdou. Ve skautském oddíle, kde jsem byl od svých desíti let jsme měli dobře fungující pravidlo: za každé sprosté slovo deset kliků. Pokud by byl současný prezident členem našeho oddílu, asi by si musel rychle zlepšit kondici.
A teď bez legrace. Pro mě osobně je používání sprostých slov prezidentem v rozhlase už za čárou. Jsem přesvědčený, že pokud by prezident chtěl, mohl by k vyjádření (i svého rozhořčení) použít vhodnější slova. Ale on nechtěl, on zkoušel co si může dovolit a dokázat že může. Hlavně, že kárá jistého profesora za to, co si napíše za transparent (protože je to nehodné profesury) a pak sám chrlí jedno hrubé slovo za druhým.

Nahoru

Re: Pane Chote,

zdá se, že vůbec nechápete smysl téhle diskuze (podobně jako třeba mluvčí Ovčáček - ten má to "nechápání" ale v pracovní náplni).

Vyvolejte si, prosím, aspoň ten prostřední odkaz (Washington Post):
Podtitulek fotografie rozluštíte i bez slovníku.
Pak si pusťte video dole v článku, které si i s tou hamletovskou otázkou "byl nebo nebyl opilý?" pouštějí Američani. A odpověď je jasná.
Nepřehlédněte taky minidiskuzi pod článkem:
Jistá Isabella DeCastille rozumuje, že snad nelze soudit celou zem a její obyvatele podle "této osoby".
Tomáš Bobek jí za to děkuje, ale píše, že jako Čech musí přiznat, že je někdy těžké být hrdý na svou vlast s Milošem Zemanem jako prezidentem...

Nahoru

Lavička Václava Havla v Novém Boru!

Příznivcům našeho novodobého prezidenta osvoboditele sděluji radostnou zprávu, že jubilejní 10. lavička Václava Havla bude slavnostně instalována v Novém Boru 19. listopadu v rámci vzpomínkové slavnosti věnované 25. výročí Sametové revoluce. Lavička byla uzpůsobena pro umístění u vzrostlé lípy a proto se budeme moci pyšnit světovým unikátem.

Nahoru

Re: Lavička Václava Havla v Novém Boru!

Rád se přijedu podívat a zavzpomínat,je něco bližšího k této akci?

Nahoru

Re: Lavička Václava Havla v Novém Boru!

Zahájení slavnosti je v 16 hod. Pokud soud zamítne do příští středy stížnost P.Danyse na průběh voleb, bude od 18 hod. následovat ustavující zasedání ZM.

Nahoru

Re: Lavička VH v Boru

Článek a pozvánka je tady:
http://www.novy-bor.cz/cz/pro-media/aktualne-z-noveho-boru/aktualne-z-noveho-boru/novy-bor-chysta-slavnostni-otevreni-rekonstruovane-casti-namesti-a-odhaleni-unikatni-lavicky/

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Kdybyste si raději místo nějakého Havla a Halíka připomínali dnes 7.listopadu výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

To začala ta trnitá cesta Ruska od kapitalismu ke kapitalismu,vydlážděná stejným počtem obětí jako měl na svědomí Hitler

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Nebo dlouhá cesta růžovky na detox....

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Chtělo by to někde si zbystřit mysl,Prasátko.Nejlépe v Gulagu

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Nebo v Namu? Ne, díky....já raději poctivý guláš od maminky....a že ho uměla.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Přečtěte si:
http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-63139270-nejhorsi-je-odpudivy-oder-ktery-se-kvuli-zemanovi-z-ceska-tahne?utm_source=Newsletter+-+RESPEKT.CZ&utm_campaign=fe87197748-AJM_RSS_EMAIL_CAMPAIGN&utm_medium=email&utm_term=0_fa7f4b63fc-fe87197748-222899757

Nahoru

Re: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce Peroutka

Další z kousků přihlouplého strýce je akce Hitler je gentleman.Již vyhlásil i odměnu pro toho,kdo ten článek,který údajně četl,najde.
Ale již se našel.Pavel Danys,který zveřejnil ve svých Danysovinách inkriminovanou stať.
Jenže jako obvykle jde pouze o jeden z dalších falzifikátů.Fotomontáž.
Tak nevím,zda odměnu dostane a Zeman ho pochválí.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Jí volil Karla, protože ho znám. Budiž slabou útěchou, že Milošova parta má půl mandátu za sebou. Snad to přežijeme Kdyby funkce prezidenta byl kabaret "U sedmi trpaslíků slivovice", nebylo by to nejhorší, ale takhle to je dost špatné. Už je z toho důvodu, že jinde v zahraničí není nejlepší se chlubit, že jsem z Čech. Holt kolektivní předsudek blbosti platí i v tohle případě. kt

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

Halík není profesor,je jen pouhý desátník.Stejně tak profesor performer Kohout.

Nahoru

Re: Tomáš Halík: Zemanovi přirostla maska přihlouplého strýce

:))) Jste mi udělal radost, že jste se vrátil, Dark Side. Člověk se zas při čtení baví a zasměje. Ti mravokárci a suchaři jsou už dlouho nudní.

Nahoru