Válka před válkou

Verze pro tisk |

Válka před válkou.
Vloni v prosinci na Mikuláše vyšla nová kniha Stanislava Motla Válka před válkou. Dozvíme se v ní kdy vlastně Německou vyvolalo druhou světovou válku? Všeobecně se uvádí, že to bylo 1. září 1939. Tehdy totiž nacistické Německo přepadlo Polsko. Pro naši zemi však válka s Německem začala již o rok dříve. Tato válka měla své oběti. Své padlé. A rozpoutala mohutnou uprchlickou vlnu , jakou novodobá Evropa předtím nepoznala. Této „války před válkou“ se ale nezúčastnili pouze Češi a Němci. Větším či menším dílem také Poláci ( beckovské Polsko se toužilo zmocnit například území Těšínska, Frýdecko – Místecka či Karvinska), rovněž i Maďaři – kromě některých částí Slovenska šlo hortyovskému Maďarsku o tehdejší Podkarpatskou Rus. Tolik úvodní informace.
Pro nás je zajímavé, že v knize jsou uvedeny vzpomínky pěti borských občanů. Pana Jindry, paní Zimlové, paní Emmy Jebautzke, pana Sihelského a pana Vrány.
Kniha byla prakticky ihned rozebrána. Připravuje se druhé vydání. Několik posledních knih je ještě k mání v knihkupectví pana Rady,který se prozíravě dokázal předzásobit.

Přehled témat Nové téma