Zajímavé výročí

Verze pro tisk |

Zdravím, náhodou jsem našel toto výročí....

https://www.stoplusjednicka.cz/jako-nejlepsi-pratele-sovetsko-nemecka-prehlidka-v-polskem-brestu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=427110&dop_req_id=rb3IcoCxdgN-202009220836&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 53 let kdy byl zavražděn Ernesto Guevara. 6.10.1967.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Vrátím se k původnímu odkazu. Před přepadením SSSR byla ještě 1. května 1941 přehlídka na Rudém náměstí vojsk SSSR s účastí vzácné delegace. Generality Wehrmachtu.
Naštěstí dva kohouti na jednom smetišti se nesnesou. To se již prokázalo ve Španělsku. Tam přijeli bojovat proti fašistickému režimu Franka ¨na výzvu Stalina ( který si s Hitlerem moc nezadal), u nás přezdívaní interbrigadisté. Bojovali dokonce pod tzv. sovětskými poradci.
Naši interbrigadisté poté také pomáhali Castrovi nastolit komunistický režim na Kubě, pomáhali i Che Gevarovi. Jak to vypadá na Kubě a Severní Koreji je všeobecně známo. Je pro mne těžko pochopitelné jak někdo ještě občas komunisty volí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jo, Che Guevara.Idol socialismu nebo beztřídní společnosti, v které jsou nepohodlní mučeni a popravováni. Sám popravami proslul. Ale dva kohouti na smetišti se nemají rádi a s Fidelem se pak rozkmotřil.
V šedesátých letech pobýval i v tehdejším Československu,soudruzi mu umožnili krytí. Skvělá kniha,která se tohoto pobytu dotýká, se jmenuje Vysněný život Ernesta G. od Jeana - Michela Guenassii ( napsal např. i Klub nenapravitelných optimistů).Hrdinou jest Josef Kaplan, český lékař židovského původu, který v třicátých letech 20. století vystuduje v Paříži, válku a holocaust přečká v alžírském vyhnanství a po ukončení bojů se vrací do osvobozeného Československa,kde si myslí,že najde svobodu,což se stane,jak známo, iluzí. A když v těch šedesátých létech přijme v sanatoriu na léčení jednoho muže původem z Jižní Ameriky,tak dostane jeho osud a osud jeho rodiny úplně jiný spád. Lékař se dožívá skoro sta let a dožije se r.1989. Vřele doporučuji, je to velký a hlavně čtivý román a ač je objemný, přečte se za chvíli. Přeji hezký den!

P.S: Dneska by bylo Johnu Lennonovi osmdesát. To je mnohem zajímavější výročí.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Velice děkuji za upozornění. Na kulatiny Johna Lennona bych málem zapomněl.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K Che Guevarovi: Tady platí přísloví "na hrubý pytel hrubá záplata". Nebo o tom kdo seje vítr.....Z toho co je o něm známo si to plně zasloužil a svět je bez něj lepším místem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 103 let Velké Říjnové Socialistické Revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je výročí 400 let od bitvy na Bílé hoře. A je opět neděle ... :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No mohli jsme se stát součástí Saska a třeba i Německé Říše.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A mohli být třeba pětkrát mistry světa ve fotbale. Ach jo.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A nebyli barokní perlou Evropy, na kterou se jezdí dívat lidé z celého světa. Hladoví umělci tu tvořili svá nejlepší díla navzdory Habsburkům.
A asi největší český historik Pekař by nepsal navzdory prezidentovi
Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
A Evropa by možná byla ochuzena o Třicetiletou válku. Ono je vůbec zajímavé jak ty velké války se v počátku motají okolo českých zemí.
No i ten Ferdinand s Chotkovou se brali nedaleko v Zákupech.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No vida, Bílá hora mýtů zbavena

https://www.novinky.cz/historie/clanek/posledni-moravane-upeni-pod-jhem-aneb-myty-o-bile-hore-40341633#dop_ab_variant=0&dop_req_id=UzY5lGmrt3z-202011082021&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Jen dodám, že těch Čechů na straně Stavů bylo pár obsluh děl. Stavové se váleli s opicí v pražských nevěstincích a jejich vojsko vedli Němci.
No a tu Dobu temna si Jirásek vypůjčil od konzervativních církevních kruhů, kterým nešlo přes srdce, že asketické církevní výjevy z dob gotiky nahradili boubelatí andělíčci. A ještě k tomu nazí.

Z článku
Totéž připomíná i historik Duda. „V průběhu všeobjímajícího nástupu evropského barokního myšlení dochází v českých zemích s příchodem řádových kongregací (jezuité, dominikáni, piaristé) ke značnému rozvoji vzdělanosti, která vyústila na přelomu 19. a 20. století k zářnému příkladu vysoké úrovně všech stupňů českého školství, jež se staly vzorem i pro velké evropské mocnosti,” poznamenal.
Je podle něj navíc možné, že by při opačném výsledku bitvy, vzhledem k aktérům a jejím spojencům mohl být nakonec český jazyk pohlcen v německém knížecím, vévodském a královském prostoru.

„Naopak tím, že i přes bělohorskou lekci a další poválečné pohromy zůstaly české země usazeny v mnohonárodnostní habsburské monarchii, došlo nejspíše k jejich pozvolnému rozmachu včetně zachování českého jazyka, dovedeného v údobí 19. století do rovnoprávního narovnání k jazyku německému,” je přesvědčen.

„Tzv. doba temna, vlastenecky vylíčená Aloisem Jiráskem a ideologicky zcela znesvěcena Zdeňkem Nejedlým, byla v letech 1948-1989 ve výuce dějepisu a literatury podána tak, aby čtyři generace žáků a studentů duševně přitakaly výkladům marxistů, avšak je v hlubokém rozporu s tím, jaké hodnoty nám uvedené barokní období přineslo z hlediska architektury, malířství, grafiky, sochařství, řezbářství, literatury, hudby a lidového umění,” dodal Duda.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 40 let od vraždy Johna Winstona Lennona 9.10.1940-8.12.1980.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, smutné výročí ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem kliku,že jsem při svém pobytu v USA na podzim r.1991,kde jsem byla na pozvání Nadace Charty 77 spolu s dalšími pěti poslanci tehdejší České národní rady, mohla dát kytku do vestibulu Dakota House. Teď už se dovnitř nesmí. Tehdy se mohlo bez vytažení diplomatického pasu i na prohlídkovou trasu do Pentagonu nebo navštívit FBI...
Časy se holt mění, i když Lennonovu zeď stále někdo přemalovává.

Pamatuji si též,jak kluci zpívávali Izbinaháj dejznajt a zkoušeli přitom hrát na kytaru. A jeden tatík,který nebyl nepodobný tomu z Pelíšků,jen to nebyl zelený mozek, se při pohledu na hochy z Liverpoolu tak rozčílil,že neslyšel na marná synova slova,že jde o nejlepší světovou kapelu. Strhl těžce povyměňovaný plakát Beatles ze zdi nad jeho postelí se slovy: Butles nebutles, s takovejma se mi kamarádit nebudeš!
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Apollo 8

27.12.1968 se na zem vrátilo Apollo 8,které poprvé v historii opustilo oběžnou dráhu Země a obletělo Měsíc. Snímky modré planety pořízené posádkou s velitelem Bormanem jsou slavné a dodnes publikovány.

Před pětisty léty, začátkem prosince 1520 se vydal Fernao de Magalhaes po měsíčním zdolávání Průlivu všech svatých,který je dnes nazván jeho jménem a který odděluje Ohňovou zemi od dnešního Chile, směrem západním,aby obeplul svět.J emu se to nepodařilo,protože byl v dubnu r.1521 zabit na Filipínách,ale cestu se podařilo dokončit kapitánu d´ Elcanovi.
Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před dvacetipěti lety 27. ledna 1996 zemřela Olga Havlová.Vynikající knihou je sborník vzpomínkových textů,které sestavila Anna Freimanová pod názvem Síla věcnosti Olgy Havlové

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Největší tragédie v historii letů do vesmíru se stala právě před pětatřiceti lety 28.1.1986. Asi máme mnozí v paměti,jak jsme sledovali start amerického raketoplánu Challenger. .Let měl trvat 7 dní,ale skončil po několika desítkách sekund zábleskem, obrovským dýmem na obloze , pádem trosek a smrtí celé posádky.
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Gene Hackman

Dnes,30.1, se dožívá sice nekulatých,ale významných jmenin- jednadevadesáti let- skvělý herec Gene Hackman.Rodák ze San Bernardina s bouřlivějším dětstvím- už v šestnácti letech se"postaršil" a dal se najmout k mariňákům- absolvoval hereckou školu v Pasadeně,pak v NY,kde se seznámil s hercem Warrenem Beattym.To bylo pro něho téměř osudové setkání,protože Beatty byl obsazen režisérem A.Pennem do role Clydeho v dramatu Bonnie a Clyde a Hackman si zahrál roli Clydeova bratra Bucka ( byl za ni nominován na Oscara za vedlejší roli). Bonnii měla původně hrát Shirley Mc Laine,Beattyho sestra,kterou on velmi protěžoval.Ale Penn si postavil hlavu a neustoupil a prosadil na tuto roli neznámou Fay Dunaway,která pro tuto roli zhubla skoro 20 kilo-a udělal dobře. Hackman začal pak být obsazován a druhého Oscara,tentokrát za hlavní roli, získal za roli Pepka Doyla ve skvělé Friedkinově Francouzské spojce. Mimochodem-ta dodnes nepřekonaná honička v newyorské městské dráze, byla točena naostro.Kaskadér Hicman projel cca 70 bloků domů a v něktrých okamžicích seděl za volantem sám Hackman. Automobilismus byl jeho velkým koníčkem-spolu s malováním . Z další filmografie uvádím např. western Nevěsta pro Zandyho( s Liv Ulmann),,Schatzbergerova Strašáka s Al Pacinem, skvělé a hvězdně obsazené válečné drama Příliš vzdálený most , neméně skvělý Coppolův Rozhovor nebo Hořící Mississippi Alana Parkera. S D.Hoffmanem, s kterým se setkal na škole v Pasadeně a kde byli oba považováni za netalentované herce, si zahrál až v r.2003 ve filmu Porota.V tomto roce obdržel Zlatý Glóbus za celoživotní přínos filmu a druhého Oscara- za vedlejší roli, získal za film Nesmiřitelní,který režíroval Clint Eastwood. G.Hackman již několik let nehraje, věnoval se i psaní knih,ale pro filmové fanoušky zůstane nepochybně zapsán v paměti nejen jako Pepek Doyle( stačí si vybavit jeho sprint v převleku za za Santa Clause).....
Hezké dny a pevné zdraví!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by se dožil 76 let velikán 20. století Robert Nesta Marley, umělec výjimečných kvalit a nesmrtelné a nadčasové hudby. Zemřel velmi předčasně v pouhých 36 letech. Světu chybí, moc.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Reggae je super muzika, nejenom v podání vzpomenutého umělce. Několik let jsem spolupracoval s VZP ČR v rámci aktivit vůči onkologickým pacientům, proto si dovolím poznámku, že nebýt jeho rastafariánské víry neuznávající mj. „zásahy do lidského těla“, tak možná žil mnohem déle a potěšil mnohé další...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes se dožívá neuvěřitelných 102 let cestovatel světového jména Miroslav Zikmund. Svého kolegu Jiřího Hanzelku,narozeného v r.1920,přežil již skoro o 20 let- J.Hanzelka zemřel v r.2003. Nezbývá než přát-Ad multos annos,čili ještě dlouhá léta!
Každoročně navštěvujeme Třeboň a chodíme krom jiných výletů podívat se na malý hřbitůvek u kostela sv.Jiljí v Domaníně. Jde se tam kolem schwarzenberské hrobky. Nejinak tomu bylo letos v lednu, cesta zasněžená, hřbitůvek tichý,nikde nikdo. Jiří Hanzelka tam má místo posledního odpočinku. Knihy této dvojice provázely mládí nebo dospělost spousty lidí. Komunisti se na nich taky,jako na mnoha osudech, vyřádili,ale jejich zásluhy se jim nepodařilo vymazat z povrchu zemského. Nemohli se sice účastnit veřejného života a publikovat,ale v paměti spousty lidí žili a žijí dále.
Hezký večer!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jj, knihy mého dětství! Paráda.
Připojuji se k přání: Dlouhá léta!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Velký mokasín

Dnes se dožívá 85ti let Velký mokasín-skvělý hudební publicista a skvělý člověk Jiří Černý. Škoda,že už není na programu ČR Dvojka jeho pořad o seržantu Pepřovi. Krásně se poslouchal. Byl tehdy odejit dost nedůstojně,ale vzhledem k tomu,jak se tato stanice bulvarizovala, tak se ani nedivím..Možná ,že to tak je lepší.
Takže též-ad multos annos,pane Jiří Černý!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, pro zasmání

Hitem FB jsou nyní soudruzi z České Lípy, slavíci pod Morovým sloupem Vítězný únor. Ty řeči prý byly taky k popukání. To nevymyslíš. Ale možná, že doufají, že je Svatá trojice ochrání před dalším volebním debaklem.

https://www.facebook.com/ceskalipa.kscm.cz/photos/pcb.818526452068482/818526248735169

Pěkné komentáře
Hromadný sjezd českolipských komunistů (podle fotek přišli asi všichni) a jejich nápaditý branding morového sloupu Nejsvětější trojice na oslavu vítězného února. Poslední betonovej Lenin v Československu jim totiž už 30 let leží v plechovým skladu. A ležet tam bude asi dál.
Já se jako podnikatel připojuji a také žádám vyšší a důstojnější plat a také více dovolené. Ideálně proplacené.
Na tohle je i morovej sloup krátkej:)

Nevěřím tomu, že jich je tolik. Nemají tam někoho na hostování? ????

Nahoru

Dnes má narozeniny Josef Mašín.

Dnes má 89. narozeniny Josef Mašín. Hrdina, syn a bratr hrdiny. Snad se brzy dočkáme muzea a prezidenta, který ho ocení.

Nahoru

Re: Dnes má narozeniny Josef Mašín.

V Lošanech na místě bývalého statku rodiny Mašínů,se staví památník. Byli jsme tam s mužem minulý rok a bylo nám velkou velkou ctí setkat se s paní Zdeňku Mašínovou. Statek získala zpět rozpadlý až skoro po třiceti letech... No comment...
Mašínův statek-památník tří odbojů je zapsaným spolkem. Vede ho Jiří Padevět. Je možno přispívat, veškeré informace o činnosti se najdou na stánkách zapsaného spolku .spolku.
Jiří Padevět v poděkování za zaslané finanční dary píše,že cílem spolku je zachování památky a odkazu Josefa Mašína a celé jeho rodiny jako představitelů ztělesnění vlastenectví.hrdinství, cti,spravedlnosti a boje za svobodu.
Přeji hezký den !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To tady někomu praskne cévka.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Mám s tím problém. Je pravdou jejich tvrzení, že byl vyhlášen třídní boj. Tedy obdoba válečného stavu. Ale ani tehdy není možno zabíjet civilisty. Hodně jsem četl a poslouchal jejich vyprávění. Cosi se ve mě zlomilo, když vyprávěli útěk přes NDR. Úkryt před hledajícími vojáky jim poskytli dva staříci, dávali jim i jídlo. Když poznali, že prohledávání oblasti se vojáci blíží k jejich úkrytu, urychleně ho opustili. K tomu dodal " ti dva měli štěstí, že zrovna nebyli doma. Jinak bychom je zabili, aby nás nemohli prozradit". I jiné činy jsou dle některých historiků problematické. Další problém je posměšný pohled na čin J. Palacha.
Nevím zda je tohle zrovna vzor národa.
A ještě jeden moment. Dejme na mističku vah, jak komunistický režim poškodili. A jak mu naopak prospěli v dalším teroru proti "třídním nepřátelům pracujícího lidu" .

Nahoru

Re: Dnes má narozeniny Josef Mašín.

To: 8. Březen 2021 - 10:33 | barta

Adorujete vraha. Vraha ze zištných důvodů. Fuj!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, ještě dva roky

do dalších prezidentských voleb. K tomu Miroslava Němcová

1. Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země.
2. Jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti.
3. Nikdy neprojevil snahu být autoritou, která spojuje, nikdy nevynechal příležitost být papalášem, který ničí a rozbíjí.
4. Jeho motivací není zájem společnosti, její šance na uzdravení a prosperitu. Jeho zájmem je návrat k východním pořádkům, nástrojem je vzbuzování nenávisti.
5. Patří na temnou stránku dějin naší země, řadí se k těm nejodpudivějším figurám. Těmi se sám obklopuje a získává od nich moc k destrukci ústavních principů, k osobní mstě, k prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny.
6. Osm let buranství, zloby a destrukce všeho, co představuje „vyšší princip”, všeho, co neslouží jeho zájmům. Výročí nikdo neslavil. Není co.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-dnes bohužel úmrtí

Jan Vodňanský... myslím,že lépe než kámoš Honza Rejžek to nelze napsat:

Dnes mi přestali dupat králíci. Nitka se přetrhla. Maršálové přicházejí a odcházejí, ale zůstává nehynoucí vděk za geniální písně, s nimiž jsme se díky Tobě a Petru Skoumalovi prosmáli normalizací. Kolik je na světě moří? Jediný Honza Vodňanský byl jeden a když vyšel na pódium, byl den. Spi sladce, můj velký bobře.

Na dvojici mám vzpomínku ze studentských let,kdy jim ti hodní soudruzi ,jako mnoha dalším, nedovolili oficiálně vystupovat. Někdy v r.79 koncertovali v klubu na koleji 5.května kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Bydleli tam kluci z našeho ročníku,my na Budči u I. P.Pavlova. Někomu se podařil husarský kousek nejen je tam dostat,ale nějak to utajit,Koncert proběhl,jaké dozvuky to u soudruhů mělo,nevíme,byli nám upřímně u zadnice. Bylo to úžasné, sál narvaný a ta atmosféra!
Když máme s partou spolužáků sraz,vždy chci,aby mi pardíček Tonda z Ostravy zahrál krom jiných písní Mauglího.

Moc a moc za vše díky !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Spíše smutné než zajímavé výročí. Dnes si připomínáme černý den novodobých českých dějin. 12.3.1999 byl český národ zavlečen do NATO bez vypsání plebiscitu. Fuj.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Na vstup do Varšavské smlouvy se taky nikdo neptal. Ani o vjezdu jejich okupačních vojsk na naše území naprostá většina národa nestála. Fuj...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

...a do Rakousko-Uherska také že :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí / Historia magistra vitae?

František Moravec o 11. březnu 1939:

"Dodal jsem, že při této příležitosti bych chtěl upozornit na určitá opatření, která i v tuto pozdní hodinu mohou být udělána. Vláda může nařídit branný odpor, i když jen symbolicky, jako symbol postoje československého lidu. Vláda může uprchnout do Londýna nebo do Paříže na znamení protestu a jako demonstraci světové veřejnosti, jaké je cítění československého lidu. Řekl jsem, že budova hlavního štábu by mohla být vyhozena do povětří a všechny papíry a zařízení zničeny. Všechny vojenské letouny by mohly odletět ze svých základen, nejdůležitější a nejtajnější zbraně by se měly přesunout do zahraničí nebo zničit. Důvěrné archivy všech ministerstev by měly být odstraněny nebo spáleny. Navrhl jsem, aby vláda nařídila odvézt všechny důležité průmyslové plány ze země – a některé nejdůležitější muniční továrny vyhodit do vzduchu. Řekl jsem, že by byl čas udělat ještě mnoho jiných věcí a tak zabránit, aby Němci nemohli beztrestně využít všech politických a vojenských výhod, plynoucích z jejich okupace naší vlasti. ...
Tato audience (tj. u předsedy vlády) byla ta nejtrapnější zkušenost, kterou jsem za svůj život prožil."

https://www.forum24.cz/zkusenost-z-15-brezna-1939-neverme-domacim-kolaborantum-a-ustrasenym-figurkam/

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Hlodavec, to je spíše křeček nebo krysa?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by stálo za to si připomenout další smutné výročí. 15.3.1939 německá branná moc obsadila zbytek Československa a začala éra Protektorátu.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Nedávno byl v ČT běloruský,místy nepřesný , dokument,který připomněl armádního generála Sergeje Vojcechovského,velitele 1. armády- v době mobilizace v roce 1938 měla za úkol bránit převážnou část území Československa. Chtěl se bránit-stačí vzpomenout jeho postulát – „O hranicích se nediskutuje. Hranice se brání! -a tak byl 1.4.1939 penzionován. Po válce se za něj Beneš a ani vláda nepostavili a nechali ho (ač byl československým občanem) odvléct NKVD do Ruska,kde v táboře nucených prací zemřel - zanedlouho uplyne 70 let od jeho úmrtí.
15.3. si připomíná mnoho lidí neveřejně.
Hezký den. Dnes nesněží,ale poprchává.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Smutné výročí 15. března 1939, kdy byla završena tragédie započatá před pár měsíci v Mnichově, si pravidelně připomínáme i v Mladé Boleslavi.

Letos bohužel nemůže býti vzpomínka realizována za účasti veřejnosti a armády z důvodu covidu. I tak jsme ale nezapomněli. Před chvilkou jsem se vrátil od pamětní desky umučených důstojníků mladoboleslavské posádky. Zapálením svíčky, každý jednotlivě v jiném čase, jsme si s bratry ten tragický zasněžený březnový den připomněli.

Už i loňská vzpomínka byla covidem ovlivněna, zde je z ní pár fotografií: https://www.csol-mb.net/clanky/123

Nahoru

Re: Zajímavé výročí, pořád stejně

Trochu zaniklo, že 14.3. před třemi roky Putin podepsal dekret o připojení vojsk Jižní Abchazie k ruským vojenským silám. A o rok později přišel další výnos, aby Rusko modernizovalo ozbrojené síly Abcházie. Výcvik armády a nové vojenské vybavení pro separatistickou republiku Rusko zaplatí. Takhle se to dělá. Hitler vzorem.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Rovněž zástupci Okresního výboru KSČM si včera v České Lípě připomněli tragický 15. březen 1939. To i přes skutečnost, že Česká Lípa v ten den již bezmála půl roku byla, v důsledku Mnichovské tzv. dohody, formálně začleněna do nacistické Říše.
Položili jsme kytice k bustě T. G. Masaryka a pamětní desce Karla Poláčka na náměstí TGM a také k památníku na náměstí Osvobození.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K bustě TGM-prezidenta, o kterém jsme se za komunistů nesměli učit, a jehož sochy byly odstraněny... To jsou ty paradoxy..

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Kléma se v hrobě obrací. Vítězný Únor pod Panenkou Marií, 15. březen u busty TGM, co přijde příště?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Byla to "Masarykova" republika, kterou němečtí nacisté zničili. O TGM jsem se ve škole učil.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 16. Březen 2021 - 11:17 | moldavit

:-)))))

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No zničily ji především ty národnostní menšiny (včetně Slováků), které se domnívaly, že to je stát především Čechů a jejich práva v praxi nebyla dodržována tak, jak by měla papírově být. Tuhle, když se dohadovali o novém volebním zákoně, tak jeden politolog řekl doslovně..."to, že tady byly kraje s menším přídělem mandátů není nic nového. Platilo to již v prvé republice, kdy se tak eliminovala síla hlasu Sudetských Němců". No vida a nám se to dnes v Libereckém kraji taky nelíbí. A jaký je z toho chaos

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Adolf Eichmann

Před 60ti lety 11.4.1961 začal proces s nacistickým zločincem Adolfem Eichmannem.
Skvělou knihu o jeho dopadení napsal někdejší šéf Mossadu Isser Harel.Ten se jen pro zajímavost narodil taky ve Vitebsku, jako velký malíř Marc Chagall,ale o nějaký ten pátek později( 1912). Kniha se jmenuje Dům v Garibaldiho ulici a vydalo ji nakladatelství Paseka v r.2003. Ten,kdo má rád literaturu faktu, určitě tuto knihu zná. A kdo ne,nechť se popídí v knihovnách nebo antikvariátech . Stojí za to. Bez nějaké nadsázky lze jen smeknout opřed výkonem všech,kteří operaci naplánovali a realizovali na místě, v Argentině-bez možnosti telefonů atd.atd. Z textu Harela též vyplývá,že byli velmi blízko Mengelemu,že v podstatě již zaměřili,kde se skrývá,ale na tuto operaci už nebyl čas, ohrozili by jí dopadení Adolfa Eichmanna.
Hezký večer s knihami!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí 12.4.1961

Kdysi,pokud si to pamatuji, to býval den kosmonautiky. Člověk poprvé vzlétl do vesmíru,takže 12. duben 1961 bude navždy předělem v dějinách. Velmi pěkný objektivní článek o J.Gagarinovi byl minulý týden v Hospodářských novinách a též bylo zajímavé vyprávění v Meteoru.
Přeji pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí 400 let

21.6.1621 byla vykonána poprava 27 českých pánů.My,starší generace, jsme se o tomto období učívali ještě v intencích komunistické historiografie a Zdeňka Nejedlého a jemu podobných. Strašlivý útlak. Jezuiti ,nejen Koniáš,který psal i pěkná česká díla, byli nepřátelé lidu . Naštěstí máme spoustu moderních historiků,kteří se tímto obdobím zaobírají .
Přeji pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Typicky vykládané české dějiny. 27 českých pánů z toho třetina německých a jeden Maďar. A pak rozkvět Čech, baroko, za nímž jezdí lidé z celého světa. Historik Pekař. Barok dal svými stavbami, nespočetnými sochami (v tom především typickými sochami nového světce svého Jana Nepomuckého) vtiskl nesmazatelný ráz české krajině a vtiskl i lidu v příbytku, kroji i písni, ba v cítění, životě i vůbec pečeť svou, stvořil ten mile svérázný svět venkova, svět Babičky, v němž naučili jsme se shledávat cos specificky českého a z něhož vzešly poslední generace našeho národa.
Na druhé straně se sklízela germanizace českého národa, vyvolaná spřátelenými "německými pány", kteří sem s podporou těch českých (evangelických) proudili již v předbělohorské době. Čí panství, toho víra a u evangelíků i toho jazyk.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 22. Červen 2021 - 14:16 | moldavit

:-))) To je ale ahistorický, resp. silně jednostranný, blábol, že ....

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

2.7.1961 namířil na sebe v Ketchumu v Idahu pušku a dokonal sebevraždu velký a stále můj nejoblíbenější spisovatel Ernest Hemingway.
Je čas ho znovu číst, vracet se k němu lze kdykoliv.J eho povídky jsou perlami světové literatury. A je radost,když čtete povídku jako vystřiženou od něho,ale ne nějaký plagiát. Myslím tím třeba povídku Nahoře ze skvělé knížky Nečíst od Miroslava Krobota vydané v r.2020.
V r.2017 jsem vykonala cestu po Navaře, Kastilii a Leónu přes Asturii až do do Santiaga de Compostely v Galicii. V Pamploně, v těch úzkých uličkách,kudy se valí býci,jsem si na Ernesta vzpomněla. A na jeho román I slunce vychází( Fiesta) a na další a další.

Tak něco z jeho myšlenek:

„Než začnete jednat, naslouchejte.
Předtím než zareagujete, přemýšlejte.
Než začnete utrácet, vydělávejte.
Předtím, než začnete kritizovat, vyčkejte.
Než se začnete modlit, odpusťte.
Předtím, než se vzdáte, alespoň to zkuste.“

Hezké dny s knihami!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

2. Červenec 2021 - 8:41 | Lenka Sepsová
Velmi mile jste mě překvapila! Díky .

Nahoru

Re: Zajímavé výročí- 60 let bez Ernesta

To,že Ernest je můj nejoblíbenější spisovatel,jsem tu už inserovala několikrát. Kdysi vyšel v Časopise lékařů českých článek o jeho nemocích a úrazech. Méně vybaveného jedince,navíc s takovou spotřebou alkoholu,by to porazilo.
Hezké letní dny nejen s knihami !

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Tož s. Chot tradičně místo argumentů blábolí cosi o blábolech. On totiž s. Nejedlý a naši soudruzi to viděli tak nějak politicky.. Škoda, že nerozebral trvalé poněmčování Čechů za vlády stavů, což přiznal i F. Palacký a dokládá např. "Edle Herrn, da habt Ihr den anderen". Vůdčí osobnost Českých stavů Matiáš Thurn a copak tak rozlítilo tohoto "českého pána", co neuměl ani česky? Stejně jako druhý velitel stavovských vojsk Georg Friedrich Hohenlohe? Další český pán.
Jako třešničku na dortu by mohl přidat jazyk v jakém visela výzva Pražanům v kostelích.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to hodně smutných padesát let kdy zemřel v Paříži jeden z velikánů 20. století James Douglas Morrison. Bylo mu pouhých 27 let. Je pochován na pařížském hřbitově Pére-Lachaise.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Raymond Chandler

23.7.1988 se na předměstí Chicaga narodil nejznámější zástupce americké " drsné školy"- Raymond Chandler. Milovníkům detektivek jistě nemusím představovat.Působil i jako scénárista-zejména filmů noir- a spolupracoval s takovými režiséry jako Billy Wilder nebo A. Hitchcock.
Opakovaně si při výročí jeho narození vzpomenu na Josefa Škvoreckého,který v doslovu k Dámě v jezeře citoval jednoho amerického kritika,který napsal,že Chandler z rudné žíly detektivního románu vykutal zlato literatury.

Přeji pěkné dny, kdy se člověk,slovy Marlowa, rozhodně necítí jako amputovaná noha:..

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Raymond Chandler

Rád jsem četl. Vynikající příběhy, skvělé překlady.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Výročí ne,ale úmrtí-zemřel Charlie Watts.V červnu oslavil osmdesátku.
Tak tam dobře bubnujte, v tom hudebním nebi!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

No to snad ne...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Charles Robert Watts 1941-2021. Svět bude zase o něco smutnější. Má blízká setkání se Stones 1990, 1995, 1998, 2018.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

V sestavě Rolling Stones, jako jejich "poslední" člen, byl podle mého názoru Charlie Watts ten super decentní pán, naprosto skromný, svým hudebním uměním, nejenom za bicí sestavou, mimořádně obdivuhodný! Upřímně - aktuální americké turné hvězdných RS již bylo avizováno bez něj ze známých zdravotních důvodů... Prostě nikdo není (fyzicky) nesmrtelný...

Stále častěji si říkám, že oproti té pozemské je nebeská hudební sestava, napříč všemi hudebními žánry, mnohem více hvězdnější. Bože, proč jsi mně nedal hudební sluch a schopnost :) O to více ctím všechny, kteří dar mají!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

V nedělí 5. září 2021 zemřel Ladislav Smejkal, význačná postava nejen českolipského muzea. Poslední zářijový den by oslavil 75. narozeniny.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ano, dostala jsem tu zprávu. Slova znějící tak obehraně,ale opravdu čest jeho památce,jeho práci. Nevím,že by se někdy zprotivil základnímu postulátu historika,a to, držet se ve svém bádání historické pravdy,a´ť je ta pravda a poznání sebehořčí. Prokázal to kdysi i na tzv. " Boji o kámen", na kauze pomníku v N.Boru,kdy na něj poštěkávali lidé omezené úctyhodné prostřednosti, kteří mu nesahali ani po chodidla.

Měl vést od října další přednášky pro Univerzitu 3 věku o muzejnictví v ČL... Tak se v tom historickém a muzejním nebi,pane doktore,mějte dobře!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 6. Září 2021 - 21:51 | Bohdan Kocharowski

R.I.P.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 78 let, co byl v Berlíně německými nacisty zavražděn Julius Fučík.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Julius Fučík, jehož motáky vynášel Němec a příslušník gestapa Kolínský, díky čemuž vznikla známá reportáž. Takový příběh, řečeno Havlem, to jsou ty paradoxy.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 9. Září 2021 - 20:08 | moldavit
Hmmm a co tam máte dál? :-(

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si svobodní a rozumní lidé připomínají velmi smutné výročí. 29. září 1938 bylo Československo v Mnichově fatálně zrazeno svými kapitalistickými spojenci a ponecháno napospas nacismu. Kapitalisté a nacisté si krásně notovali, nicméně jim to dlouho nevydrželo. Válka byla na dostřel. Jména zrádců: Édouard Daladier za Francouzkou republiku, Adolf Hitler za Velkoněmeckou říši, Neville Chamberlain za Britské království a Benito Mussolini za fašistickou Itálii. Mnichovský diktát vstoupil v platnost 30. září 1938. Cesta k okupaci českého lidu se otevřela dokořán.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to padesát let kdy světlo světa spatřil jeden z nejúžasnějších songů světa Imagine Johna Lennona.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si všichni svobodní lidé připomínají 104. výročí Velké říjnové socialistické revoluce.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

A třeba taky 5 let od úmrtí Leonarda Cohena. Zrovna jsem si pouštěla Ten New Songs a mou oblíbenou In My Secret Life...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ano, mistr Cohen, velký muž 20. století. Ten čas ale letí. Tak na počest pana Cohena dneska vytáhnu DVD Živě v Londýně 2009. A zítra si projedu Ten New Songs.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to smutných 41 let od vraždy Johna Winstona Lennona.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Měla jsem to štěstí,že jsem v r.1991 mohla koncem srpna vejít s několika přáteli do vestibulu Dakota House a dát tam spolu s ostatními kytku. Dneska už tam nesmíte, vchod je střežen. Můžete okounět okolo.
Jinak včera uplynulo 80 let od napadení Pearl Harboru. K tomuto výročí uvedla ČT2 skvělý film(a nedabovaný) Tora,Tora,Tora!
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to hodně smutných 50 let od odporného válečného zločinu. 26. 1. 1972 došlo u Srbské Kamenice mezi Českou Lípou a Děčínem ke katastrofě jugoslávského dopravního letadla McDonnell Douglas DC-9/30 státního dopravce JAT (Jugoslavia Aerotransport) letící na lince Kodaň-Záhřeb kdy na palubě explodovala nálož kterou tam nastražili Ustašovci, krajně extremní chorvatští nacisté kteří se nikdy nesmířili s výsledky 2. sv. války a poválečnými pořádky v Evropě. Katastrofu přežila pouze letuška Vesna Vulovič. Při její záchraně a léčbě podalo tehdejší velmi vyspělé československé zdravotnictví excelentní výkon. Paní Vulovič později několikrát navštívila Československo/Česko a vždy vzpomínala na přátelský a skromný český lid. Vesna Vulovič zemřela v r. 2016 ve věku 66 let. Na místě katastrofy jsou dnes dva památníky. Jeden u silnice u malého parkoviště, druhý za potokem (viz Mapy.cz).

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Vy jste ty Ustašovce usvědčil? Kde jste pracoval? StB?
Jen zajímavost, se sousedem J. Zahrádkou jsme si hráli na místním kopci Bartelberg u Martinova údolí. A najednou se začaly snášet z oblohy stovky papírků. Běželi jsme tam a na té louce u potoka ležely stovky dopisů. A i v okolí. Tak jsme je sbírali a odnesli dědovi. Ten kroutil hlavou, hodně bylo i ze Švédska.
A pak hlásili rozhlasem, že se nacházejí u Cvikova rozházené dopisy. Kdo je najde, ať je odevzdá na poštu. Na výzvu je tam děda odnes.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pokud vím,tak se objevily i teorie o tom,že letadalo bylo sestřeleno,protože v době letu JAT 367 letěl kousek od něho vojenský letoun s vysokým hlavounem z Varšavské smlouvy a JAT byl sestřelen,protože se protivzdušné obraně tehdejší lidové armády jevil letoun jako narušitel a stíhačka. Že by to byli jednoznačně ustašovci,nebylo nikdy bezpečně potvrzeno. Už se to stěží někdo dozví, tragédie to byla a tragédií zůstane.
Pěkný den.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 27. Leden 2022 - 12:17 | moldavit

Podívejte se na Wiki - tam je konstatováno, že šetření nehody bylo uzavřeno jako výbuch nálože.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pane Chote, to vím. Jen mne překvapilo, že by to byli Ustašovci. Ale tam taky stojí
Pilot-operátor Mi-24V, sloužící v 80. letech ostrou hotovost proti narušitelům vzdušného prostoru ČSSR u 11.vrp, Ing. Bořivoj Čech, uvádí, že v roce 1988 na velitelském stanovišti PVOS Kříženec od místního letovoda osobně slyšel toto:

"A tu DC-9 v roce 1972 co letěla z Kodaně do Záhřebu jsme sestřelili dvěma raketama. To nevíš, co? Jednou raketou jsme ji poškodili a druhou raketou jsme ji dorazili, když nouzově klesala. To nebyli ustašovci."

Možná něco vaší kolegové z KČP o tom něco ví :o)))

Jen si říkám, že to bylo určitě ve vysoké výšce, Srbská Kamenice ja vzdálena cca 20km. A že to spadlo zrovna sem? Další záhada.

Jen pro zajímavost. Ač prohlášen za politicky nespolehlivého, jsem sloužil v klubu a kasinu pro důstojníky na velitelství naší let. armády (to jsou ty paradoxy). Byly tam ještě hodně staré MIG 15. Jednu letku pak přemístili do Budějovic, co lítali občané NDR vrtulníky skrz Šumavu od Lipna do zlého Německa a modernější stroje na to byly příliš rychlé, unikaly jim. Piloti se bavili, že vzlétla letka z Rakouska a samozřejmě automaticky i od nás. Plynulou češtinou u hranic popřáli vše nejlepší k narozeninám našemu veliteli a otočili to.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

To: 27. Leden 2022 - 18:36 | moldavit

Dobrý večer. PS neměla rakety, takže z KČP mi asi nic neřeknou ...
Kecy anonymního "letovoda"?!
Co jsem se díval, tak základny PVOS nebyly zrovna v dostřelné vzdálenosti - museli by na letadlo střílet někde z Brd, nebo od Slaného, tedy asi S-200 VEGA ...
Bohužel, odkaz na Wiki na protokol o vyšetřování je nefunkční.
Hezký večer

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Moldavite, takovýchto neuvěřitelně uvěřitelných historek vám nakuká v armádě kdekdo. Já jich na vojně v Nepolisech kdysi slyšel kvanta a hromady. Fakt :-)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Tak pak nevím, proč sem dáváte ty Ustašovce. O té zdravici našemu veliteli to bylo od pilotů, kterým jsem věřil. Podobných historek dávali více. Že by si lhali? Stejně tak z poměrů v Libii (?), kde naše letka taky byla. A dělali tam nábor z TOPu, vysokoškoláci z TU Liberec. Nabízeli kolem 100tis. za rok. Mimochodem provokace dělali i naši.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Tak to nevíte no...Co má být?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Asi to bude tím, že na Ustašovce nemám kontakt. Ne že bych vám záviděl.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Jacques Prévert

4.2.1900 se narodil tento vynikajíc a můj oblíbený francouzský básník a filmový scénárista.. V sedmdesátých letech u nás v skvělé edici Klub přátel poezie,která vycházela v nakladatelství Čs spisovatel, vyšla jeho antologie a samozřejmě vycházely i jiné sbírky, např.Slova. Prévert s nezaměnitelnýma kulatýma očima a nezbytnou cigaretou u úst ( stala se mu osudná ,zemřel v r.1977 na karcinom plic) byl i renomovaným filmovým scénáristou. Připomínám např slavný Carného film Děti ráje s J.-Louisem Barraultem v roli J.C.Deburreaua nebo Zvoníka u Matky Boží s Ginou Lollobrigidou a A.Quinnnem.
Jistě mi čtenářstvo při pátku odpustí uvedení jedné celé Prévertovy básně,obzvláště milé.

Vojákovo volno
Dal jsem svou vojenskou čepici do klece

a vyšel jsem si s ptákem na hlavě

Tak co

už se nezdraví

zeptal se velitel

Ne

už se nezdraví

odpověděl pták

Ach tak

promiňte myslel jsem že se zdraví

řekl velitel

Ale prosím nic se nestalo každý se může mýlit

řekl pták.

Pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí - Prévert

Přečtěte si pár dalších básní:
https://www.citarny.cz/nove-knihy/poezie/poezie-klasicka/jacques-prevert-basnik

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Jan Werich

Jan Werich se narodil 6.2.1905. Představovat netřeba. U mne nepřekonatelná interpretace Osudů dobrého vojáka Švejka nebo pohádek z Fimfára. Film, divadlo. Korespondence s Voskovcem atd.atd. Trefné glosy,přirovnání jako třeba mnou často citované: To je blbý,to se bude líbit! Ve výčtu by se dalo pokračovat do alelujá.
Pěkný večer

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Trošku opožděně...včera 6.3.2022 se dožil 76 let David Jon Gilmour, kytara a hlas Pink Floyd, nositel Řádu britského impéria, velikán hudby 20. století.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Je to legenda, hudba, která mne formovala.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

75. narozeniny dnes slaví VLADIMÍR MIŠÍK. Netřeba představovat.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Však Vláďovi, vedle kterého jsem seděla v poslanecké lavici, píši zdravici. Kukám, že i rýmuji..
Pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Zdá se mi, je to moc let ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

65. narozeniny by dnes oslavil mladší bratr současného ruského prezidenta Putina, z kterého si Putin často bral příklad, naposledy 24. února, a měl (a má) ho rád pro jeho nesmlouvavé postoje a přímé jednání s nepřáteli. Usáma bin Ládin.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Je obdivuhodné, jak z některých komentujících prýští intelekt!
Karlovarské prameny jsou bez šance!
Pamatujeme (širší rodina) mnohé, pročež upřímný dodatek:
Výborný herec Čeněk Šlégl v postavě hraběte Kocharowského
(film Baron Prášil, 1940, režie Martin Frič, hlavní role Vlasta Burian) vůbec nebyl trapný...
Bohdan Kocharowski je naopak svůj, prostě originál...
Škoda, že je-li památka skvělých herců znectěna!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před 80ti lety v podvečer 21.3. 1942 zemřel při přestřelce s gestapem na křižovatce dnešních ulic Svatovítská a Milady Horákové poslední ze " Tří králů " štábní kapitán Václav Morávek. V jeho rodném Kolíně mu byla nyní odhalena pamětní deska.
Jenom jsem si připomněla,kolik času trvalo prosazení pomníku připomínající Operaci Anthropoid v Libni,nedaleko " Heydrichovy zatáčky" na tehdejší Kirchmayerově třídě. Letos od ní uplyne 80. let. Velká připomínka se bude krom jiných míst konat v Pardubicích v Památníku Zámeček 13.5.2022- viz jeho webové stránky.
Pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to 77 let kdy začalo Pražské povstání, největší bojové vystoupení českého lidu v protektorátních zemích proti nacismu. Sláva hrdinům.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

9.5. byl den Evropské unie. Rozdíl mezi tím, co jsme do společné kapsy dodali a naopak dostali je + 1 250 000 000 Kč.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pro: 10. Květen 2022 - 11:26 | moldavit

Zřejmě máte v tom čísle chybu. Chtěl jste EU pochválit, ne si z ní dělat legraci, ne?!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Předpokládal jsem, že běžný čtenář ví, že jsme čistými příjemci.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Star Wars

25.5.1977 byla v USA premiéra Hvězdných válek, Epizoda IV-Nová naděje. Sluší se Georgovi Lucasovi poděkovat !
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Clint Eastwood

Dnes se dožívá 92 let vynikající filmový herec,režisér a producent Clint Eastwood. Proslavil ho a z béčkových filmů vytáhl nahoru vynikající režisér Sergio Leone, s kterým natočil krom jiného i film Hodný, zlý a ošklivý. Klasika westernového žánru o chamtivosti a pomstě,zasazená do období války Severu proti Jihu, je navíc úžasně umocněna hudbou dalšího mága stříbrného plátna- Ennia Morriconeho.
Ad multos annos, pane herče!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-sir Paul McCartney

Dnes se dožívá 80ti let Sir Paul McCartney.
Tak je vhodné pustit nějakou píseň. U mne hned po ránu mou oblíbenou skladbu Hope of Deliverance z alba Off The Ground.
Pěkné slunné červnové dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Velké blahopřání Paulovi. Ať ti to pořád dobře hraje Sire.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-Ernest Hemingway

21.7.1899 se narodil Ernest Hemingway.nemá kulaté výročí,ale připomínám ho každoročně- můj stále nejoblíbenější spisovatel. Nedávno jsem se začetla opět do Sbohem,armádo,kteroužto knihu jsem četla poprvé cca v 17ti letech. Jeho povídky jsou nepřekonatelné.
A něco z jeho myšlenek:
„Než začnete jednat, naslouchejte. Předtím než zareagujte, přemýšlejte. Než začnete utrácet, vydělávejte. Předtím, než začnete kritizovat, vyčkejte. Než se začnete modlit, odpusťte. Předtím, než se vzdáte, alespoň to zkuste.“

Pěkné dny s knihami!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je tomu 110 let co se narodil Otakar Jaroš, hrdina Sovětského svazu, in memoriam.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Podle Wikipedie má Československo 9 držitelů vyznamenání hrdina Sovětského svazu.

Otakar Jaroš – in memoriam 17. dubna 1943 za statečnost v bojích u Sokolova
Josef Buršík – 21. prosince 1943 za hrdinství při osvobozování Kyjeva
Antonín Sochor – 21. prosince 1943 za hrdinství při osvobozování Kyjeva
Richard Tesařík – 21. prosince 1943 za hrdinství při osvobozování Kyjeva
Ján Nálepka – in memoriam 2. května 1945, Slovák, za statečnost při osvobozování ukrajinského města Ovruč
Stěpan Vajda – in memoriam 10. srpna 1945, Ukrajinec, za hrdinství při bojích v Polsku
Ludvík Svoboda – 24. listopadu 1965
Vladimír Remek – 16. března 1978
Gustáv Husák – 9. ledna 1983

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Zítra bude další výročí "osvobození" . V roce 1969 už nevraždili ruSSáci ale komunisti...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Příští týden bude dle slov komunistů "český vlastenec" J. Skála, kterého vybrali na prezidenta, v Holanech. „Internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením. Sovětská vojska jsem uvítal 21. srpna na úsvitu na ruzyňském letišti,“ stojí v jeho životopise. I v dalších dnech prý byl s okupačními vojsky v „trvalém přátelském styku“ a rozšiřoval jejich propagační materiály....„Snažil jsem se pomáhat sovětským vojákům i ve zdánlivě bezvýznamných věcech jejich každodenního života u nás. Brzy po vstupu vojsk, ihned poté, co se rodičům podařilo navázat kontakt, jsem začal pracovat jako autor článků, zpráv a poznámek pro rozhlasovou stanici Vltava a týdeník Zprávy.“
Vida, co se může vydávat za vlastence. Však mu taky dali soudruzi krycí jméno Josif. Asi za odměnu
Preference zatím ani jeho účast nezaznamenali.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vital-jsem-sovety-za-usvitu-na-ruzyni-vyznal-se-mistopredsed/r~783538d82e6211e6a3e5002590604f2e/

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před 85tilety 14.9. 1937 zemřel TGM. Dneska se s jeho jménem ohání každý,aniž pomalu zná,kdo to byl nebo,nedejbože,od něj něco četl.
Tak jenom jedna jeho myšlenka

"Demokracie není jen formou státní, tím, co je v ústavách, demokracie je názor na život, spočívá na důvěře v lidi, a není důvěry bez lásky, lásky bez důvěry. Demokracie je diskuse. Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé důvěřují a poctivě hledají pravdu."
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si všichni rozumní lidé připomínají 84 let od Mnichovské zrady, ne dohody, zrady. 29. září 1938 bylo Československo v Mnichově zrazeno svými spojenci a ponecháno napospas Německu. Jména zrádců: Édouard Daladier za Francouzkou republiku, Adolf "Der Führer" Hitler za Velkoněmeckou říši, Neville Chamberlain za Britské království a Benito "Il Duce" Mussolini za Italskou fašistickou republiku. Mnichovský diktát vstoupil v platnost 30. září 1938. Cesta k šesti letům okupace se otevřela dokořán...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by se dožil 86 let Ferdinand Vaněk z Malého Hrádku.

Nejdůležitější je vnitřní svoboda.Tu mi nikdo nemůže vzít,jedině já sám. To pronesl v rozhovoru pro Die Welt v červenci 1989.
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes je to také 60 let od vydání prvního singlu Beatles v sestavě J+P+G+R "Love Me Do".
A 5. října 1969 odvysílala BBC první díl Monty Pythonova Létajícího cirkusu.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Jo,slyšela jsem vzpomínku. A vida, moji zamilovaní Monty Pythons mají také výročí. Už jsem to asi psala,ale kdysi v Hradišti na LFŠ,když tam byl Terry Gilliam s Terry Jonesem a někdo se jich z hlediště ptal, co dělají ostatní, tak u Grahama Chapmana pravili- And Graham Chapman is still dead...
Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pro: 5. Říjen 2022 - 21:44 | Bohdan Kocharowski

Sakra! To to utíká ...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-7. listopadu

Pamatujete? My starší určitě.

Samuil Maršak:

Rudou barvou dneska září
sedmička v mém kalendáři.
Podívej se oknem: všude
v ulicích je všechno rudé...

A pak si pamatuji Šimka a Grosmana,kteří navrhovali,zdali bychom měsíc československo-sovětského přátelství nemohli slavit už v lednu,abychom to měli rychle za sebou a nemuseli se tak dlouho těšit...

Pěkný typický listopadový den přeji!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí-7. listopadu

Z Š+G si pamatuju ještě tohle:

Buď pozdravena, země divukrásná,
buď pozdravena, matičko má Rus.
Bez tebe nebyla by moje země šťastná,
bez tebe nebyl by v ní socialismus.

Jestlipak dnes pp. Chot a zahradník půjdou do lampionového průvodu, který se u příležitosti VŘSR konal?

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K tomu výročí jen přípodotek,že dle zpráv se komunistovi Skálovi podařilo nasbírat jen 36 tis. podpisů, takže kandidovat na prezidenta nebude. Kterého vůdce nyní ti věrní soudruzi adorují, že ani svého kovaného Parteigenosse nepodpořili?
Pěkný den!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ještě k tomu průvodu, myslím že soudruzi tu revoluci oslavili už v říjnu, přece je to Velká říjnová socialistická revoluce. To jen zlí imperialisti, aby zmátli veřejnost, prohlásili, že byla v listopadu. A soudruzi komunisté to moc nepobrali tak s tím, nevímproč, souhlasisli.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ještě k tomu průvodu, myslím že soudruzi tu revoluci oslavili už v říjnu, přece je to Velká říjnová socialistická revoluce. To jen zlí imperialisti, aby zmátli veřejnost, prohlásili, že byla v listopadu. A soudruzi komunisté to moc nepobrali tak s tím, nevímproč, souhlasisli.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Ne ne, já to neorganizoval. Ale když jsem viděl, kudy se má průvod ubírat, všiml jsem si po cestě neúplného plotu. Byly tam potřeba dva kůly, proto jsem si řekl, že byste mohli pomoci.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Toho 7. listopadu se pravidelně chodilo na film o Leninovi. Po filmu se mi jedna nadšená žačka 5. třídy svěřila "ten Lenin byl tak hodný člověk... já bych ho nejraději vozila v kočárku".

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Je to jednoduché. Ve sborovně jsme se tím pobavili. K tomu nepotřebujete tzv. Lípo znalost nějakých spisů. To nevíte? A vy jste privátní hodiny bral? Pokud potřebujete dovzdělat, jsem k dispozici. Sokolovo totiž opravdu, ale opravdu, s VŘSR nic společného nemá. Ale jestli to nebude ten českolipský nadstandart. ;o)

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Co viděla ta dívenka - název neznám ale bylo to zcela jistě neskutečně blbé. Za mlada jsme se častovali nadávkami jako "komunisto (to byla jedna z nejošklivějších), jsi blbej jak ruskej film". Dnes už se to nepoužívá ale čas oponou trhnul a občas mě napadá, že by se hodilo říkat blbej jak americkej film. Jen ruské filmy byly blbé všechny, americké některé, ale když už jsou blbé tak pořádně.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pro: 11. Listopad 2022 - 22:13 | jardafiala
Co viděla ta dívenka také nevím. Ale pamatuji v TV sovětskou "lyrickou komedii" - nikomu nic nevyšlo, dům shořel ... - nechápu dodnes. Ale A jitra jsou zde tichá (například) jste viděl?!
Krásný víkend!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Koukám, že Lípa taky lže. Nebo nám vysvětlí, jak se v 80. letech prověřovali učitelé? Třeba na svých kantorech. Docela by mne to zajímalo.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Do těch svých lží se tzv. Lípo nějak zaplétáte. O tom jak byli dle vás prověřováni "učitelé" v 80 letech si mohu myslet
1. Že jste ve skutečnosti komouš, který si to tak odnesl ze stranických schůzí.
2. Vyrůstal jste v komunistické rodině, kde se o tom takto hovořilo.
Nelžete nám, že tohle postřehl žáček ZŠ
Rozhodně jste s těmi soudruhy, co jmenujete, měl co do činění. Soudruzi ve straně rodné?
Já je ani neznal a ke svému životu nepotřeboval.
Ale když máte v Lípě ten nadstandard. Jakto, že byl zvolen prvním polistopadovým starostou učitel Pokorný? Dle vás násobně soudruhy prověřený? Trochu paradox, ne? A nebyl to jediný učitel.
Se mnou na učilišti učil i chartista (z K. Šenova, jméno si nepamatuji), nebo pan Machytka (syn vedl sekci radia Vatikán). Taky zvolen starostou na Krompachu. Jak je to možné? Copak je lidi neznali?
Přestaňte lhát a vymýšlet si. Já v té praxi byl. Zatím tu přihlouple plivete vy.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

František Fajtl, legendární letec, držitel Řádu Bílého lva, cituji...Co komunista, to lež.
Tzv. soudruh Lípa.
1 Již od mládí pečlivě sledoval metody KSČ, dokonce tak, že poznal, že prověřuje pomocný personál ve škole. Školníka, uklízečky, topiče a kuchařky. Již jako malý chlapec si vedl poznatky o místních papaláších, takže si jejich jména náležitě vryl do paměti.
2. Vytrvale lže, teď ho dokonce oslovila moje bývalá kolegyně. Snad prominou, ale bylo to možná na nějaké duchařské seanci. Přišly totiž většinou ještě na umístěnky Byly o více jak 20 let starší. Mimo jedné, kamarádky, která by se na nějaké vzkazy lháři nesnížila.
Pravděpodobnou chorobou Lípy je bájivé lhaní. To se těžko léčí. Důvodem bájivé lhavosti je získání respektu, kterého by člověk při své „nezajímavosti“ jinak nedosáhl.
Tací se dnes šikují mezi tzv. dezoláty.
Obyvatelé Cvikova kteří mi dali čtyřikrát nejvyšší počet hlasů v komunálních volbách (jednou druhý), jsou pro mne vizitkou mých postojů a činů.
Asi by bylo pro ně urážkou bavit se s prokazatelným lhářem. Lípo papa. A běž se léčit, potřebuješ to.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí / Pánové L a Z

projevili závažnou chybu v úsudku, totiž to zobecnění:

Bolševici měli s prominutím bordel ve všem, tedy i v kádrování. Pokyny a příkazy si dávali často jen po telefonu, někde je brali doslova, jinde je sabotovali, záleželo na konkrétních lidech, znali jsme přece i tzv. "slušné komunisty".
Víme o případech, kdy měl popzpěvák "zákaz vystupování", a přece někde v periferním okrese si troufli ho pozvat.
Podobně disidenta v jedné kotelně odmítli, v jiné ho zaměstnali. Jiní dokonce pracovali v redakci nebo nakladatelství, jen se nesměli pod ničím zveřejněným podepsat.

A tato praxe se navíc časem dost měnila, po nástupu Husáka to vypadalo úplně jinak než na konci "normalizace".
Taky jsem byl učitel, zlomyslné a nedůsledné praktiky děčínského kádrováka s. Pipoty jsem popsal v Bonboniéře...

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Zloba, závist, zášť dorazila na Kavky

Tak byly komentovány mnohé fotky a videa z Prahy na Twitteru 17. listopadu. Zuřící, vulgární, urážkami kypící dav, došlo i na rasistické urážky a pěsti. Urážení novinářů (skandování čůr... i před dětmi) místo odpovědí na otázku ... jak lžeme - nic. Když odpovědi tak maximálně Protože to tady vědí všichni, nebo Já to poznám.
Oproti tomu tisíce lidí vzpomínajících na den, který přinesl svobodu, velký Průvod za demokracii, z třetiny zaplněný Václavák. Usměvavé tváře, přívětivé rozhovory (až na spor s Nerudovou), místo nadávek zpěv.
Zajímavá byla Letná. Chcípl pes opravdu chcípl. Dezoláti se přemístili jinam, jak se předpovídalo. Chvíli jim to vydrží, než výděleční podnikatelé s dezinformacemi vymyslí něco nového..

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Pane zahradníku, na filmy před 4O lety si opravdu nevzpomínám. Jediný, co mi utkvěl v paměti byl Štěpy. To jsem si říkal, že asi nic horšího nikdy neuvidím.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes by se dožil 80 let Jimi Hendrix, opravdový Bůh elektrické kytary.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes uplyne 11 let od úmrtí pana prezidenta Váckava Havla.

Jedna z jeho myšlenek: Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm,kteří to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce,zatímco těm,kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše.
Pěknou adventní neděli přeji.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Těch výročí je víc - vedle smutného, které zmínila paní doktorka, i dvě veselejší.

Neuvěřitelné 65. (!) narozeniny slaví MAREK EBEN.
Na jaře konečně vyjde nové album Bratří Ebenů - několik novinek si už testovali na publiku během letošních koncertů, a jsou výborné. Písnička s názvem "Jarní" asi dost lidí pobaví.

A 79 let se dnes dožívá nezmar jménem KEITH RICHARDS.

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Před 30ti lety,což se zdá neuvěřitelné( jak ten čas letí) ,vznikla Česká republika. Zaplaťbůh,že se Československo tehdy pokojně rozdělilo.
Pěkné dny přeji!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí Jaroslav Hašek

Dnes uplyne sto let od úmrtí Jaroslava Haška. Jeho geniální román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války se dá číst neustále a pořád se v něm nacházejí nové věci,souvislosti, myšlenky. Já se k němu vracím už přes čtyřicet let. Tak jednu Haškovu myšlenku:

„Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.“

Pěkné dny!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

K: 3. Leden 2023 - 17:04 | Lenka Sepsová

Jjj .... Osudy dobrého vojáka Švejka, to je klasika světové literatury. Mám ale strašlivě rád některé, posmrtně uspořádané a vydané, sbírky jeho drobných povídek a črt. Ano, mají, vcelku pochopitelně - Hašek mnohdy psal na zakázku ale především pod finančním tlakem, různou úroveň, ale některé a není jich málo jsou neskutečné perly. Mistrovská díla ve zkratce a s uměním vyhmátnout podstatné!
Krásný víkend!

Nahoru

Re: Zajímavé výročí

Dnes si připomínáme velmi smutných 85 let od podpisu odporné Mnichovské zrady. 29. září 1938 byla ve městě zvaném Mnichov podepsána ohavnost o postoupení pohraničí Německu. I Česká Lípa a okolí se ocitli v pásmu záboru a Češi byli násilím pod pažbami a bodáky Wehrmachtu odsunuti do vnitrozemí. Úkolem naší generace je nezapomenout neboť zapomenout znamená zradit. Jména zrádců: za Francouzskou republiku Édouard Daladier, za Velkoněmeckou říši Adolf "Der Führer" Hitler, za Velkou Británii Neville Chamberlain a za Italskou fašistickou republiku Benito "Il Duce" Mussolini. Odporná zrada vstoupila v platnost o půlnoci na 30. září 1938. Cesta k šesti letům nacistické okupace se otevřela dokořán...

Nahoru