Zajímavost k oblíbenému tématu

Verze pro tisk |

Tento protičeský propagandistický film je prezentován jako dílo založené na skutečných poválečných událostech v obci Bludov. To dodává filmu na autentičnosti a příběhu na věrohodnosti. Jediné, co však odpovídá historické pravdě, je postava mlynáře Habermanna, který skutečně zemřel násilnou smrtí těsně po válce. Prakticky vše ostatní už je vymyšlený příběh.

1) Mlynář Habermann nebyl ubit zdivočelými českými šovinisty přivázaný na točícím se mlýnském kole, jak film barvitě ukazuje na začátku i na konci, ale byl zastřelen svým opilým kumpánem z hospody údajně proto, že nad ním pravidelně vyhrával v kartách (vrah byl Čech, povoláním holič).

2) Mlynář Habermann neměl za ženu Češku, jejíž otec byl navíc Žid, ale Němku.

3)Není známo a doloženo, že by mlynář Habermann nabízel důstojníkovi SS svůj život za život deseti českých rukojmí, které chtěl důstojník zastřelit. Je jasné, že je to propagandistická fabulace útočící propagandisticky na city.

4) Němci nepopravili v Bludově 9 Čechů za to, že v lese nesmyslně zastřelili dva německé vojáky, ale popravili 23 rukojmí za spolupráci s partyzány.

5) Bludovský farář nevyprovázel soucitně bludovské Němce do odsunu, ale byl za podporu odboje poslán Němci i s kaplanem do Terezína, kde oba zemřeli. 6) Majitel místních lázní nebyl slizký český kolaborant, ale statečný člověk, který prokazatelně podporoval odboj a později byl vězněn v padesátých letech za politické postoje. 7) Dvakrát je ve filmu opakován oblíbený historický nesmysl Landsmanschaftu, že na základě Mnichovské dohody byly tzv. Sudety vráceny zpět Německu. České a moravské pohraničí k Německu nikdy nepatřilo a čeští i moravští Němci byli vždy poddanými českých panovníků.

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Mělo to upozornit na tendence poslední doby, na tendence "nových dějin", které se vykládají jak je potřeba, místo pravdy.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

S těmi vašimi "pravdami" o spravedlivých popravách jděte taky někam.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jakápakto zoufalá reakce? A poněkud mimo téma, mimochodem pouze dokazující tvrzení.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu?

Je to dost specifický případ, Michale: Protesty rodiny Pospíšilových se táhnou už roky, nejdřív kvůli dokumentům ČT, pak když vyšel Urbanův Habermannův mlýn knižně - viz http://www.lazne.bludov.cz/

Tvůrci filmu udělali chybu, když nezměnili - nebo jen málo pozměnili - jména skutečných osob. Protože se ani nesnažili o rekonstrukci nebo jakýsi hraný dokument. Slovo distributora: "Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy a spolu vytvářely nesmazatelnou krvavou stopu. Jednou z obětí dějin psaných vítězi měl být i německý průmyslník Habermann, který žil s rodinou na severní Moravě. Okolnosti jeho konce zůstávají dodnes nejasné. Filmový příběh se jeho životním osudem pouze volně inspiroval, ale paradoxy nejšílenějších let dvacátého století prezentuje hrůzně dokonale."

Měl by sis, Michale, přečíst taky ohlasy a hodnocení diváků:
http://www.csfd.cz/film/256722-habermannuv-mlyn/

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu-zásadní omyl

Pane Machu ten film je historický dokument, anebo román?
Nemyslím,že by to byla zásadní chyba-pan Mach by mohl srovnat třeba Jiráskův román Psohlavci, se skutečností.Dopadlo by to obdobně.Bohužel Češi všemu věří. Třeba české báje a pověsti stejného autora považují za realitu.
Jirásek Vám pane Machu nevadí?I když je od reality na hony daleko?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Třeba se jednou dočkáme toho, jak se formou volné inspirace někdo zhostí reality kolem sametové revoluce. On je rozdíl v tom, jestli se dílo natočí jako filmová fikce s cílem vytvořit obecné sdělení nebo jako propagandistický film s ideologickými prvky. Třeba 30 případů majora Zemana. Po odvysílání epizody Mimikry byla napřklad velká část veřejnosti přesvědčena, že hudební máničky jsou promiskuiti a feťáci, kteří by se za zpěvu biblické písně Bič boží neštítili ani vraždy.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To nám přetrvalo do dnešní doby občas.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu-zásadní omyl

Jirásek neútočí na národní identitu vlastního národa, nepřekrucuje dějiny tak, aby z nich vlastní národ vyšel jako zoufalec. Opravdu nemám rád nové dějiny typu, za WW2 Německo nemůže, Češi drtili Sudetské Němce svou nadvládou a proto povstali. Nebo za vše může jen Hitler.

Pak jsou zde skvělé věci jako, díky USA se vyhrála WW2............atd atd.

Pokud budete trochu více číst i Německé historiky zjistíte například, že za agresí Německa a chování jeho obyvtel již před WW1 stojí obrovská kulturní zaostalost tohoto národa v té době, oproti Evropě, ale to jsem mimo kapitolu.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu?

Já neutočím na kvalitu filmu, pozor, mě se to líbilo jako fikce, film.

Já sem ale silně proti, to ukazovat jako příklad tyranie čechů, devalvace chování čechů.
Ukazovat to jako příklad podívejte tady toho chudáka co mu udělali, a ona to vlastně vůbec není pravda, že.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

M.Mach...Jirásek neútočí na národní identitu vlastního národa, nepřekrucuje dějiny tak, aby z nich vlastní národ vyšel jako zoufalec.
Jirásek neútočí na identitu národa,on předělával dějiny k obrazu svého národa.
Tyická je trilogie o Husitech.Občanskou náboženskou válku mezi Čechy předělal na odboj proti Němcům,z významného českého Krále Zikmunda lumpa,co vydal Husa atd.Přitom ale používá skutečná jmena historických postav.Jaký to mělo dopad na dva národy,které měly žít v jednom státě nechám na Vás.
20 000 doložených sudeton.obětí poválečných událostí,skutečnost bude podstatně vyšší ,o něčem hovoří
Na co to předělat,abychom neútočili na identitu národa?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Několik stovek mrtvých čechů by Vám řeklo svoje.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Hustié - kolaboraci ze Zikmundem lze samozřejmě nazvat občanskou válkou, takto lze postavit vše.

Makisté v tomto pohledu byli také v občanské válce s pulkou Francie, a nikdo by si ve Francii neodvážil to tak nazvat.Husité se postavili se zbraní v ruce Katolíkům, odvaha a víra kterou měli se postavit "statečným železným rytířům" je obdivuhodná. A já jako protestant musím jasně říci, byl to odboj proti teroru a krádežím Katolické církve, ne nepodobné jakou musíme dnes dobrovolně podstoupit.

Nahoru

Habermannův mlýn

Film, který jsem viděl nedávno v TV, mne nadchnul. Nepřipadá mi, že by byl protičeský, spíše naopak. Zavraždění devíti nevinných Čechů Němce rozhodně nelíčí v dobrém světle. Dílo dle mého soudu mistrně zpracovává téma hrdiny, který byl v nesprávný čas na nesprávném místě, resp. semlela jej doba, aniž by měl k dispozici čestné východisko. Na Wikipedii jsou k historickým souvislostem zajímavé informace http://cs.wikipedia.org/wiki/Habermann%C5%AFv_ml%C3%BDn

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tenhle film je nešťastně udělanej, je to fikce, která se bohužel tváří jako více méně dokument.
Mě spíše mrzí, že filmů či i dokumentů na podobné thema vzniklo v poslední době víc, ale nevznikl třeba žádný film o našem pohraničí v roce 1938, nebo vůbec nějaký slušný film z české historie.
Výsledkem toho je, že lidé u nás neznají historii a věří kde jaké fiktivní slátanině.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Berane, zjevně máte nějaké potíže s vyjadřováním, neboť bez uvedení zdroje kopírujete celé věty o filmu Uloupená hranice z filmové databáze ČSFD, konkrétně z profilu pana Tomáše Petržely (ID Thomassi). Bylo by přinejmenším slušné uvést zdroj, když už nejste schopen vlastních vět. (Osobně mě nijak toto kopírování cizích názorů nepřekvapuje, nepřekvapuje mě ani to, že si půjčujete jen to, co se vám hodí do krámu. Předpokládám, že podobně nakládáte i s historickými dokumenty.)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Uloupená hranice je velmi dobrá, a podobnost filmu s filmem Ukradené Kosovo je nebezpečně přesná.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Uloupená hranice je nejlepší film o situaci v roce 1938 v našem pohraničí, "bohužel". Bohužel proto, že ani on již není prost propagandy. I když je pravda, že filmy jako Neporažení, nebo hlavně Dny zrady, jsou stran propagandy neskonale horší.
Natočit Uloupenou hranici dneska, ale objektivně, by myslím už asi nešlo - taky bohužel, nebylo by to asi politicky korektní, a proto se asi raději necháme krmit různými těmi Habrmany.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Viděl jsem všechny jmenované filmy pane Beneši, jakou propagandu vidíte na Neporaženi?

Ano je to v tom filnu do určité části fikce.

Zde je popis reality http://www.gsos.cz/dp/frydek_mistek_m_posledniho_vzdoru.pdf včetně výpovědí a zdrojů.

Ale jedno je jisté, tam kde jsme se přes zradu E.Beneše postavili ať už v roce 38 nebo 39 Němcům, tam dostali "naloženo co se do nich vešlo", věčná škoda nebránit se, víte kolik těch mladých blonďatých statných vojáčků by se nikdy nevrátilo domů, desetitisíce.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Několik propagandistů tady natolik uvízlo v době dávno minulé, jako by věřili, že o tématech filmů dnes rozhoduje jakýsi Spiklenecký Výbor Zrádců Národa :o)))

Když se najdou producenti ochotní financovat třeskuté Troškovy komedie "ze života českého venkova" nebo Magnuskovy rasistické slátaniny (protože lidi na to chodí!), zkuste místo kecání najít a přesvědčit producenta, aby financoval třeba zfilmování ZRÁDCŮ Jiřího Šulce. Michal jistě potvrdí, že v románu jsou vysloveně "filmové" epizody, například akce na záchranu zraněného českého vojáka z obsazené varnsdorfské nemocnice (která má navíc reálný základ).

Problém totiž je, že na poctivě natočený historický celovečerní film je třeba nejmíň 50 milionů, aby působil věrohodně.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Taková zloba a nenávist k německému zde čiší.Ale to dělá ta utvářená národní identita.Němci vadí,Slováci,Poláci ,Maďaři a další národy hnali Čechy daleko horším způsobem.Ale to už by bylo podezřelé.Výběr pouze bojů o hranici,zamlčet co k tomu vedlo.Arogance Čechů,obrovská bída,nerovnoprávné postavení atd.se do národní identity nehodí.
Nakonec stát postavený na faleši a lži dopadl jak dopadl.Jinak to být ani nemohlo.

Nahoru

Habermannův mlýn

Je to umělecky ztvárněný příběh podle literární předlohy. Ani mne nenapadlo v tom hledat dokument a už vůbec ne závazný výklad dějin.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ale no tak, na tehdejší dobu a poměry ve světě a Evropě měli menšiny v CSR luxusní podmínky.
V žádné jiné zemi neměli menšiny práva a výhody takové jako u nás. Růženín připomíná hýkání sudeťáků v 38. Falšování fotek a nekonečný nářek vedly k mému oblíbenému citátu té doby.

"Kdyby byla pravda jen polovina toho co říkají, byli by všichni mrtvý nebo v Německu"

Víte přes 1000 let na sebe hledí Germán a Čech přes hledí pušek, měče a štíty, bohužel je to v těch národech. Dnešní Němci mi ale vůbec nevadí, naopak, mám tam pár známých, na co sem ale silně alergický je nářek sudetských němců, snaha o vracení majetku a překrucování dějin.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A mimochodem kdo byl téměř vždy agresor? Odpověď známe.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jo to by byl pěkný Holywood.

Nebo žáby.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Nacionalisticky tady hýkáte vy pane Machu.Neznáte dějiny své země,neznáte ani dějiny kraje ve kterém žijete.Možná jste si přečetl Jiráska toť vše.Jinak by jste tu nepsal takový blbosti.

Nahoru

Habermannův mlýn aneb kopejme se do rozkroku, dělá nám to dobře

Přeposílám zajima\vý příspěvek na Vaše téma.

Habermannův mlýn aneb kopejme se do rozkroku, dělá nám to dobřePokud nemáte čas přečíst článek a uvedený zdroj celý, vykašlete se na to rovnou. Diskutovat o nadpisu je k ničemu.

--------------------------------------------------------------------------------

Nechci zabředávat do tolikrát propraného tématu odsunu Němců, chci se v tomto krátkém článku spíš zamyslet nad jednou typickou vlastností, kterou mnoho z vás často skloňuje a přitom jí dává často zcela odlišný význam. Čecháčkovství.

Ne, vážení, není to nacionalismus, ten je našemu národu až na zlomek dějin naprosto cizí. Je to soubor těch vlastností, které z našich předků udělaly pokorné poddané, později pokorné okupované a potom i pokorné přisluhovače totalitních režimů. Je to to známé přizdisráčství, osobní zbabělost, neustálá potřeba být poddán, umění se znectít a utéct. Je to jev, kdy Čech udá Čecha, soused souseda, přítel přítele, jen aby vlezl do análu nacistovi, komunistovi či komukoli dalšímu. Zahodí proto zbytek své důstojnosti a ještě se poplácá po zádech, jak je dobrý, světový. Je to ta potřeba většiny národa neustále kopírovat cizí vzory, lhostejno jak špatné jsou, a opovrhovat vlastním produktem, lhostejno jak dobrý je. Pavel Stránský už v roce 1634 napsal: "Čech po většině s obdivem následuje všecko cizí, kdežto, co doma ve vlasti vzniká, posuzuje povýšeně a pohrdlivě."

Dalším projevem je, když je někdo, kdo jde proti proudu, okamžitě svými nejbližšími skopán za tu drzost být jiný - zejména pokud jde o někoho čestného, schopného (nemyslím tím teď natruc se lišící jedince, kteří mají zpravidla problém se sebevědomím). A pokud jde proti autoritám, které vyznáváme, tak ho skopem rovnou dvakrát.

Jak s tím souvisí kontroverzní film Habermannův mlýn? Je to zářný produkt této vlastnosti. Kydáme si na sebe hnůj, překrucujeme dějiny, podléháme ubohým klišé, jen abychom se zavděčili nějakému pocitu tlaku okolí na "vyrovnání se s minulostí" - a nebo si ten pocit rovnou navozujeme sami, protože je to "světové". A přitom se poflušeme i tam, kde je to zcela nemístné. Habermannův mlýn se tváří jako pravdivá rekonstrukce, která nás má šokovat, jak zlí jsme, jak špatní jsme, abychom si i nasypali popel na hlavy a stali se vzornými čecháčky. A přitom je sprostou urážkou všech lidí, o které se otírá. Krystalickou špínou, nakydanou na hlavy lidí své doby, kteří se nemuseli chovat zrovna dobře, ale nebyli to všichni svině formátu líčeného filmem.

Jako zdroj dodávám osobní zpověď pamětníka, kterou jsem náhodou nedávno našel. Autorem je politolog a zastupitel obce Bludov doc. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.: Habermannův lynč a národní sebebičování.

Vážení, proberte se už sakra! Narovnejte ohnutá záda! Co poserete vy, odnesou i ti budoucí! Myslete na to i teď, když v naší zemi zase začíná zasmrádat odér komunismu... nebuďte zas a znovu čecháčky!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ten oder komunismu sem zanášíte vy pane Vltavíne a vaši spolupracovníci z Klubu českého pohraničí,kteří s vámi stojí na té ,dle vašich slov,jedné barikádě..Právě komunisté,kteří mají na svědomí největší svinstva jak v r.1945,tak v r.1968 se drápou k moci právě přes strašení Sudeťáky ,Němci a EU.
Divím se,dle Zemanovy logiky,že tito Vaši kamarádíčkové za zločin vlastizrady nebyli vyhnáni do Ruska,čímž by se vyhli zasloužené popravě.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

"Viděl jsem všechny jmenované filmy pane Beneši, jakou propagandu vidíte na Neporaženi?"

Vy v tom filmu tu komunistickou propagandu a komunistické vidění historie opravdu nevidíte?

Ale Dny zrady jsou horší, to ano ;-)

Já si stejně prostě myslím že je škoda, že filmy s thematikou české historie se po roce 1989 netočí.
Dokonce se mě moji kamarádi z Německa a Ukrajiny ptali na to, že se jim moc líbí naše zem a Praha a že by se rádi dozvěděli něco o její historii (myšleno starší historii), abych jim doporučil nějaký film. Tak jsem měl na výběr - Proti všem, nebo Noc na Karštejně ...

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

"Nacionalisticky tady hýkáte vy pane Machu.Neznáte dějiny své země,neznáte ani dějiny kraje ve kterém žijete.Možná jste si přečetl Jiráska toť vše.Jinak by jste tu nepsal takový blbosti"

nacionalista tluče nacionalisty... :-)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Juraj Herz (* 4. září 1934 v Kežmarku) je český režisér, scenárista a herec židovského původu, narozený na Slovensku. Pocházel ze židovské rodiny, byl pokřtěn a dnes je ateista.

http://www.radioservis-as.cz/archiv06/5106/51titul.htm (rozhovor)
"Na konci roku 1944 se otec dozvěděl, že se nás chystají také zatknout. A tak jsme se sbalili a odešli do vesnice Eisdorf blízko Kežmaroku, kde žili samí Němci. Co je to za paradox, že? Němci nás schovali před Slováky, kteří byli v gardách, ale přitom to byli Němci, kdo posílali židy do Osvětimi. Dva týdny jsme byli na německém statku, pak otci kdosi vzkázal, že nebezpečí pominulo. Vrátili jsme se domů. Za pár dní nás zatkli a odvezli transportem do Osvětimi. Bylo jasné, co nás čeká..."

Skutečně se Vltavínovy hlubokomyslné úvahy a varování před čecháčkovstvím mají týkat režiséra Herze, držitele Českého lva 2009 a Křišťálového glóbu za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii 2010? Po všem, co Herz prožil a přežil?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Že se ten,kdo se zajímá o bohatou historii země a kraje kde žije,nazývá nacionalistou mne docela překvapuje.Bohužel pane Beneši.
A jedna poznámka.Zlo plodí zlo.Zajímalo vás někdy,co se tu dělo třeba od r.1912?Nebo se věnujete pouze r.1938?A věříte,že ti Sud.němci byli apriory lumpové a chudáci Češi se pouze bránili věem ostatním národům ve státě?Proč?Vždyť oni tady měli přece ty luxusní podmínky....

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

taky dobré: http://revuepolitika.cz/clanky/1362/habermannuv-lync-a-narodni-sebebicovani

Úvodní stránka | Články

Habermannův lynč a národní sebebičování

Share on print Share on email Share on facebook Share on twitter Share on google_plusone_share More Sharing Services

Stanislav Balík | 22. 10. 2010

Vyhnání Němců nejde ospravedlňovat, lze ho „jen" pochopit. Kdyby se ale tvůrci filmu Habermannův mlýn kromě jména a tragické smrti hlavního hrdiny inspirovali i skutečnými bludovskými válečnými událostmi, snáze bychom pak chápali tu obrovskou nenávist Čechů vůči všemu německému.

Kdyby byly jednotlivé scény nového českého filmu Habermannův mlýn pravdivé, pak porodní bába, která v roce 1938 přivedla na svět dceru hlavního hrdiny, byla moje bábinka. Filmové Eglau je totiž můj domov - Bludov na severní Moravě.

Právě sem situoval režisér Herz film, který má jednoznačnou ambici - být zrcadlem zvráceností, jichž se Češi dopustili na Němcích. Vystavěn je efektně, v kině jen málokteré oko zůstane suché. Přestože není zcela jednostranný a ukazuje i nacistické hrůzy, jeho celkové vyznění je zcela jiné. Mlynář Habermann je vylíčen jako mučedník, na němž se nespravedlivě vybily nejnižší možné davové pudy.

Kdyby šlo o fiktivní jméno, fiktivní příběh, nemohl by nikdo říct ani půl slova. Problém nastává ve chvíli, kdy konkrétní historické postavě a konkrétnímu činu vyfabulujeme příběh. Na film se těší lidé z okolí, aby konečně viděli, jak to bylo. Za chvíli nikdo nikomu nevymluví, že se v Habermannově mlýně nestalo přesně to, co je ve filmu. Ale ono se to nestalo, skoro vše bylo jinak.

Film má neobyčejně silnou moc - a v tomto případě ji tvůrci zneužili. Nejenom tím, že si zcela vymysleli motivy vraždy i samotné vrahy, ale například i tím, že udělali patolízala a člověka hrajícího na obě strany z majitele lázní, jemuž jen nepatrně změnili jméno. Vědí vůbec, že právě tento člověk byl tak statečný, že byl od roku 1944 prvním předsedou ilegálního okresního národního výboru a že byl posléze jedním z nejdéle vězněných politických vězňů bolševického režimu, který se na svobodu dostal až v roce 1966?

Vražda z osobní nenávisti

Jak to bylo s Habermannem ve skutečnosti? Pocházel, stejně jako jeho žena, ze smíšeného německočeského manželství. Za války Čechům pomáhal, neví se ale o tom, že by to bylo na hranici vlastního sebeobětování. Rád hrával karty, což se mu stalo v posledku osudným. Když byl 8. května 1945 revoluční gardou zatčen a odváděn před revoluční ONV, potkal je cestou mladý holič, jeho kumpán z hospody, nad nímž Habermann v kartách často vyhrával. V okamžiku skončené války byl navíc v euforii, vytáhl zbraň a mlynáře bez rozmýšlení zastřelil. Tuto verzi potvrzují i nedávno objevené dokumenty v okresním archivu, konkrétně trestní spis s vrahem. Jiná věc je, že jeho čin byl amnestován dekretem prezidenta Beneše z roku 1945.

Habermann nebyl ubit lidovým lynčem, nebyl mučedník trpící za to, že jediný byl statečný.

Šlo o vraždu z osobní nenávisti, jakých se v Bludově do té doby odehrálo několik. V roce 1913 například „nevypátraný padouch" umlátil z neznámých důvodů hasičskou sekerkou ženu a její čtyřletou dceru. V roce 1921 zavraždil otec, prý pro „rozhárané rodinné poměry", svou ženu a čtyři děti, zapálil dům a sám se na půdě oběsil.

Ano, Habermann byl zatčen jen proto, že byl Němec. I vila byla vykradena. Film by ale vyzněl zcela jinak, kdyby se kromě jména a tragické smrti hlavního hrdiny inspiroval skutečnými bludovskými válečnými událostmi. Snáze bychom pak chápali dobovou náladu českého obyvatelstva, tušili bychom, jak se mohlo stát, že se v lidech zahnízdila obrovská nenávist vůči všemu německému. Filmový lynč se odehrát mohl a leckde se možná i odehrál, ne ale ve starém mlýně na řece Moravě.

Příjezd Němců v říjnu 1938 nebyl vítán vlaječkami, ale pláčem a bezmocným vztekem. Bezprostředně poté následoval útěk československých státních úředníků a poloviny učitelů. Nenávist vyrůstala z řádění nového německého ředitele školy Erbena, který byl také vedoucím místní nacistické organizace. Za něj byly provedeny čistky ve školní knihovně, jimž padly za oběť i knihy jako Babička Boženy Němcové, bylo zavedeno povinné vyučování němčiny, zastavena výuka dějepisu, zakázán zpěv hymny Kde domov můj. Po vychození obecné školy neměli čeští žáci další možnost, jak se dále vzdělávat. České vyšší školy neexistovaly, do německých nebyli přijímáni. Nemohli nastoupit ani do učení.

Další chybějící scény

Rozehnání českých spolků včetně nacionalistického Sokola - ten ale ve filmu zcela ahistoricky funguje, dokonce v něm cvičí s komunistou lidovecký starosta (Čech nemohl být v Říši starostou, ale to by se nehodilo do kolaborantských obrazů filmu) a Němec Habermann. Větší slátanina už nemohla nikoho napadnout.

Emotivní by byl pohled na bezmocnou lítost a pláč plného kostela při rekvírování nových i starých kostelních zvonů pro potřeby výroby německých zbraní.

A co teprve kdyby byl ve filmu pohled na 12 velkých sedláků a jejich rodiny, jak musí vyklidit své statky, odjet do neznáma a na jejich místo nastupují cizí němečtí sedláci.

Starý farář, který ve filmu oddává a křtí a poté, klišé téměř nejhorší, přislibuje hlavnímu nacistovi pomoc při útěku, byl ve skutečnosti rok před koncem války zatčen za podporu odboje. Byla by to dojemná a na rozdíl od většiny filmu navíc pravdivá scéna, v níž by po ročním utrpení naposled vydechl v náručí svého bludovského kaplana v Terezíně tři dny před koncem války se jménem Bludov na rtech.

Kolektivní pocity

Nenávist vůči Němcům jako etnické skupině, která vyhřezla po válce a která je v určitých generacích národa dodnes přítomna, nemusela nutně pramenit z chování jednotlivých Němců. Dokonce i ti „nenávistníci" přiznávají některým Němcům konkrétní zásluhy - v bludovském případě Habermannovi, občas i hraběnce Gabriele Žerotínové. Nenávist pramenila daleko spíš z kolektivních pocitů - z hrůz heydrichiády, vypálených Lidic, Ležáků či Javoříčka, ukradeného mládí, národního ponížení při zákazu zpěvu hymny.

Lze se divit, že dlouholeté národní ponižování našlo svůj ventil ve vyhnání Němců a v etnické nenávisti? Ano, nebylo to humanistické a nejde to ospravedlňovat. „Jen" to lze pochopit... Je proto otázkou, zda vůbec a jak se lze poučit z nešťastných květnových událostí roku 1945. Rozhodně bychom si neměli sugerovat celonárodní vinu za neomluvitelné chování. Toto chování bylo reakcí - reakcí jistě přehnanou, ale pochopitelnou v kontextu předchozího vývoje.

Autor je politolog a zastupitel obce Bludov. Text vyšel 12. října 2010 v Lidových novinách.

Témata: Německo, Československo, odškodnění, druhá světová válka, odsun

Revue Politika 10/2010

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Zlo plodí zlo.
říká se to, ale 100% to neplatí

Zajímalo vás někdy,co se tu dělo třeba od r.1912?
jasně, že ano, ale nejen od roku 1912, ale i před tím rokem, zajímá mne především historie finanční stráže, připravuji na podzim knížku z historie finanční stráže v Lužických horách, je ale až překvapující, jak je o ní málo informací

Nebo se věnujete pouze r.1938?
ne

A věříte,že ti Sud.němci byli apriory lumpové a chudáci Češi se pouze bránili věem ostatním národům ve státě?
ne, něco takového jsem nikdy netvrdil, snažím se neplkat pitomosti

Já se snažím mít vyvážený pohled na historii a neplést si pojmy a dojmy, že ;-)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Těší mne,že si nepletete pojmy s dojmy.Takže váš oblíbený B.Hynek,zapisovatel a organizátor Sokola... Německému prostředí čelila česká menšina výrazným českým
nacionalismem. Na zábavy a společenské a tělovýchovné
podniky byli zváni výlučně Ćeši, hrály jen české hudby (p. Flanderka
Cvikov), vstupenky a pozvánky byly tištěny výlučně u fy.
Neckář v Brandýse n.L., výčep na zábavách měli vždy čeští hostinští...
Jak by se Vám žilo ve svém městě,ve svém státě,kde máte kvůli jazyku kterým hovoříte,zákaz vstupu na jinak veřejné akce?
Pozor!!!Attention!!! Zápisy B.Hynka jsou dle pomateného Berana základajícími materialy Sudetoněm sdružení

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Já si rád poslechnu ty nesmysli.....

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak se podívejte na dokument Americké televize z roku 1938, už jsem Vám několikrát říkal ať si ho vyhledáte v archívu CT. Je tam nádherný výčet práv a "vymožeností" menšin v jednotlivých státech Evropy.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A po WW1 to bylo velmi hektické, sudetské župy si chtěli urvat svoje z nového státu. - Agrese
To samé Maďaři - Agrese
Poláci a Těšín - Agrese, ti vůbec dostali po " tlamě" a nebýt Francouzů, hnali je naši Legionáři až do Waršavy.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Měli vlastní školy, noviny, politickou stranu, to jen pro ukázku.

Kontrolní otázka, jestlipak toto měli menšiny například ve Vaší milované říši nebo Itálii? NE

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Děkuji, nenapsal bych to lépe.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Cena Emanuela Moravce ne, ten člověk byl do té doby než ho opustila "vlast" vzorným legionářem, důstojníkem, a posledním člověkem, který prosil Beneše aby nevydával zemi těm parazitům. Zrada E.Beneše ho obrovsky zlomila.

Jsou zde jiní, třeba cena Poselta.

Nahoru

Habermannův mlýn

Tvůrcům je zazlíváno, že zasadili románový příběh do skutečných reálií. Je to současný trend, s nímž poučený čtenář resp. divák počítá. Včera jsem dočetl skvostnou knížku K. Tučkové "Žítkovské bohyně", kde je to stejné. Nepodceňoval bych českou diváckou resp. čtenářskou obec, jež je známá svoji nedůvěřivostí. Předpokládám, že nezanedbatelnou část z nich podnítí zhlédnutí takového filmu či přečtení knihy k vyhledání pramenů, z nichž se dozví, jak to skutečně bylo.
Nesouhlasím s tím, že film líčí Čechy ve špatném světle. Lynče a rozkrádání se dopustila lůza, jež využívá příležitosti v přelomových dobách, při živelních pohromách či katastrofách vždy a všude. Drtivá většina slušných lidí se na tomto nezákonném jednání nepodílela a neschvalovala je. Kriminální živly se najdou v každém národě.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

K tomu je ale třeba dodat, že v osvobozené ČSR, demokratickém a právním státu, úřady podobná zvěrstva většinou tolerovaly, skoro nic se obvyklým způsobem nevyšetřovalo a pachatele dokonce v červnu 1946 dodatečně a paušálně omilostnil Zákon č. 115/1946 Sb. o právnosti jednání souvisících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků.

Nahoru

Re: Habermannův mlýn

Ano, pane Válku, do skutečných reálií a románový příběh není "zkreslený". V tom Tučková nezklamala. Juraj Herz se svezl na módní vlně (už ale pozdě) a zavděčil se do určité míry všem, kterým je ukradená skutečná reálie.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Tichý,
jen malá poznámka, psát že "v osvobozené ČSR, demokratickém a právním státu, úřady podobná zvěrstva většinou tolerovaly, skoro nic se obvyklým způsobem nevyšetřovalo ..." je také pouze a jen paušální hodnocení.

Československo po 9. květnu 1945 si také nejde představit jako demokratický stát s fungujícím aparátem. Spíše naopak.
V předválečné ČSR by se něco takoého stát nemohlo, ale po válce, kdy úřady více méně nefungovaly, všude byl více méně chaos, lidé byli válkou vyčerpáni a Němců měli všichni plné zuby, lidská spodina tak měla možnost se projevit atd. - tomuhle já nemohu říkat demokratický a právní stát.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Já totiž opravdu moc nechápu Honzo tvou představu o tom, že se měli Češi sebrat šmahem odmazat válku a jít si podat s Němci ruku, tak pojďme zase spolu do toho pohraničí bydlet, to je utopie.Je smutné, že to semlelo i lidi co bojovali proti Hitlerovi, nebo jen nedělali nic. Nebyl to však plán čechů ale reakce na dobu, a události minulé. Příčina byla zrada, důsledek vyhánění.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Mach ,víte,že to v jiné zemi šlo?A funguje to?Víte kde?
A kontrolní otázka.Když jsme měli za RU ty školy,noviny,politické strany,dokonce vlastní sněm,atd.,tak proč jsme ho rozbíjeli?A následně si vybíjeli -nevím co-i na koních ,kteří šli na porážku jen proto,že je financovali Habsburkové?A nejen to.
Děkuji za odpověď.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Nebyli jsme plnohodnotným členem RU, Monarchie byla postavena na dvou pilířích.

Nepochybuji ovšem, kdyby došlo k rekonstrukci a reorganizaci, a postaveni Monarchie na třech pilířích, tedy i českém, že bychom v Monarchii zůstali. 400 let násilné rekatolizace národa, také nebylo dobré.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Beran už zase diskutuje jako č...k. Co sem pořád taháte ty katy? Nebyla ta diskuse zase o něčem jiném? Nechte se vyšetřit!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Mach.ten třetí pilíř jsme si tradičně projeli sami.Cožpak si Rudolf II. nevybral za sídlo Habsburků Prahu?A povolil náboženskou svobodu?Po vojenském ataku českých stavů s velitelem,germánem,který neuměl ani česky,hrabětem Thurnem zůstali ve Vídni.Ani to nestačilo,Thurn přeci vojensky táhl na Vídeň.Kdopak to stál v čele Českých stavů?Vedle Thurna Generál Mansfeld ,Kristián z Anhaltu,Jiří Fridrich z Hohenlohe.Tedy jeden Čech vedle druhého.Abych nezapomněl,jeden tam byl-Kryštof Harant .
No a v r.1848,kdy již byl na spadnutí přijeli Srbové a chovali se jako jejich fotbaloví fanoušci na Spartě a v Praze.Tak co brečíme?
Rekatolizace byla pro český národ velice významná.Saští německy mluvící kazatelé byli nahrazeni katolickými s povinností kázat v českém jazyce.Tak se zachoval základní předpoklad pro obnovu etnika.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To je fakt hrozná argumentace ... ó jé :-))

Pojďme se bavit raději o pivu. Já mám rád Plzeň, to je prostě boží dar, a to říkám, i když jsem nekřtěný a nevěřící.
A pak weizenbier, když jsem v Německu a je možnost, nepiji nic jiného.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě k té oslavné sedmidenní válce.Jasi jste opomněl,že Polsko mělo staženo vojenské síly na východ k ukrajinskému konfliktu a formující se Tuchač.armádě,která chtěla propojit Sov.svaz s Německem.No to by byl mazec.Dík za to,že je zastavili.
Ve Slezsku bojoval základ-6500 dobrovolníků,proti vycvičeným legionářům.Asi by jsme je hnali až k Varšavě,no jestli na to být pyšný?Zvlášť když se to nepovedlo podvodem,tak byly surovinové zdroje dobity tajnými rozkazy TGM a to přes zákaz vítězných mocností.
Možná by jste mohl podat srovnání boje legionářů ne proti dobrovolníkům,ale maď.armádě.Čsl.vojska neagresivně..:o)),tzv.preventivním úderem napadla Maďarsko,jistě víte,kam se chtěla dostat a proč.A kampak hnali ty naše legonáře?Nebýt frantíků možná do Tater.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

No že z Vás pane Beneš nevypadne jednou konkretní protiargumentace?Pořád předvádíte dojmy,místo pojmů.
A co za pivo ?Jistě ten Čechy vynalezený Pilsner Urquell?Neznáte náhodou ta česká jmena těch vynálezců?....:o)))

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Napovím Vám.Jedná se o pivo bavorského typu,uvařené Němcem Josefem Grollem,která se učil sládkem v Mnichově a Vídni.Ale krást tady v Čechach není nic zas tak odsouzení hodného.Zvlášť když se krade Němcům.Byť duševní vlastnictví.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Polsko - No to víte, když někdo válčí na všech stranách jako Poláci nemůže vyhrát. A nebyli to dobrovolníci ale řadová Polská armáda, můžu Vám zdělit i čísla oddílů, naštěstí proti nejlepším vojákům té doby neměli šanci.

Maďarsko - Nikoliv mi Maďarsko, ale Maďaři nás a Rumuny, a ve vrcholu konfliktu stálo na obou straných 120 tisíc můžů. Přestaňte překrucovat dějiny.

No a jak bojuje CSR armáda proti 6*přesile Madarů a Poláků jsme viděli v roce 1939.
Ztráty Maďarů, kteří jenom vraždili a nebrali zajatce byli 6-1.

Mach

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Vraťte se prosím do školy, třetí plíř nebyl nikdy ani uvažován.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Víte kam si můžete vzít svou rekatolizaci, támhle je Německá hranice, a nezapomeňte zavřít.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Kdyby jste znal,pane Mach dějiny své země a kraje,tak by jste věděl,že ty dveře Germánům-Sasům otevřeli čeští stavové.Vrcholilo to tím,že si zvolili i germánského krále.
Kdyby jste znal dějiny,tak by jste se dočetl -např.Palacký,že do doby nástupu českých stavů se mluvilo v celém pohraničí a psalo česky-až na Liberec a těsné okolí.Kdepak byli schováni ti vaši čeští Němci?
Kdyby jste znal dějiny svého kraje,věděl by jste,jak se lidé bouřili proti násilně zaváděnému protestanství,protože německy mluvícímu kazateli nerozuměli ani slovo.
Dejte si český vynález Pisner Urquel a potěšte se jak jsme to tomu světu natřeli,těm blonďákům zvlášť.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Kdyby jste nevybíral jen co potřebujete, veděl by jste, že v době kdy stála stavovská vojska před Vídní,
a válka byla vyhraná, nikoho by ani nenapadlo volit Fridricha Faltckého. Bohužel pro nás, vybraný český král nepřežil dlouhou cestu za vojskem a zemřel velmi mladý. Volba němce byla zoufalý politický krok, od kterého si stavové slibovali zejména podporu stran protestanckých států.

Jinak řečeno zase žádná připravovaná akce, která vyvrcholila volbou němce, ale špatný politický krok za který mohl osud.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pokud vím,tak za českého krále byly vybráni jako kandidáti dva Sasové.Takže žádný zoufalý krok.A to s tím osudem je dobrý.Na to se může nahrát cokoliv.My nic,to osud.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To se velmi pletete s tím Sasem.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Albrecht Jan Smiřický opravdu nebyl Sas.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Tichý, výše uvedené příspěvky, nejsou moje hlubokomyslné úvahy, ale úvahy politologa, zastupitele z Bludova a dalšího autora viz: habermannuv-mlyn-aneb-kopejme-se-do-rozkroku-dela-nam-to-dobre-1083-zos
I vaše opsané sdělení, že Juraj Herz je český režisér, není úplně OK.
VIz:
Jiří - Wikipedie
Původ
- Statistické údaje
- Překlady a varianty

slovensky: Juraj slovinsky: Jure, Georgius, Jurij, Juraj … Juraj Herz – slovenský filmový režisér Juraj Jánošík – legendární slovenský a polský zbojník

cs.wikipedia.org ------------------------------------------------------

Elmar Klos - Wikipedie
Životopis
- Filmografie, výběr
- Reference
- Externí odkazy

2] Na druhé straně Kadárův pomocný režisér Juraj Herz si všímal jejich propastného nesouladu a myslel si, že spolupráce je od Kadára pouze gesto vděku a samotný Klos je pro režii filmu zbytečný.

cs.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------
Jiří – Wikipedie
Původ
- Statistické údaje
- Překlady a varianty
Juraj Herz slovenský režisér
cs.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------

Juraj Herz - Wikipédia

Juraj Herz slovenský filmový režisér a herec Narodenie … Juraj Herz (* 4. september 1934, Kežmarok) je režisér a herec židovského pôvodu, narodený na Slovensku. … Slovenskí filmoví režiséri Českí filmoví režiséri

sk.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------

Juraj - Wikipédia

Juraj Herz – filmový režisér Juraj Jakubisko – slovenský filmový režisér

sk.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------
Zoznam Slovákov - Wikipédia
Politici
- Prvé dámy
- Náboženstvo
- Veda a technika
- Kultúra
- Právo

Jozef Tiso (1887 – 1947) – prezident Slovenského štátu (1939 – 1945) … Juraj Šucha (1500 – 1552) – slovenský turkobijec … Juraj Herz (1934) – režisér a herec Juraj Jakubisko (1938) – režisér

Jiří - Wikipedie
Původ
- Statistické údaje
- Překlady a varianty

slovensky: Juraj slovinsky: Jure, Georgius, Jurij, Juraj … Juraj Herz – slovenský filmový režisér Juraj Jánošík – legendární slovenský a polský zbojník

cs.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Jiří – Wikipedie
Původ
- Statistické údaje
- Překlady a varianty

slovensky: Juraj slovinsky: Jure, Georgius, Jurij, Juraj … Juraj Herz – slovenský filmový režisér Juraj Jánošík – legendární slovenský a polský zbojník

cs.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------

Juraj Herz - Wikipédia

Juraj Herz slovenský filmový režisér a herec Narodenie … Juraj Herz (* 4. september 1934, Kežmarok) je režisér a herec židovského pôvodu, narodený na Slovensku. … Slovenskí filmoví režiséri Českí filmoví režiséri

sk.wikipedia.org

--------------------------------------------------------------------------------

Juraj - Wikipédia

Juraj Herz – filmový režisér Juraj Jakubisko – slovenský filmový režisér

sk.wikipedia.org

------------------------------------------------------------------------------
iz

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ale pane Machu volba krále se konala 1517 a Stavové žádného Albrechta Jana Smiřického nezvolili,ale Ferdinanda Štýrského.A Smiřický zemřel za rok.Další volba byla po vzniku Konfederace r. 1519 a rozhodovalo se mezi Sasy.To už žádný Čech mezi nimi nebyl?Proč volili mezi kandidáty,kteří měli s námi společné jediné protestanství?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ale pane Růženíne, Smiřického nezvolili protože jim zemřel, chete to občas koukat na dokumenty.
Nicméně jak sem říkal, on byl ten vyvolený šlechtic.

Další volba pak byla jasná, hledali krále takového, kde by jeho země původuby nám byla schopna politicky a vojensky pomoci. V dějinách české koruny jsou okamžiky kdy korunu nechtěl vůbec nikdo a okažiky kdy ji naopak chtěli všichni.

Nahoru

Je Juraj Herz český nebo slovenský režisér?

K příspěvku pana Doškáře: Nepřipadá mi podstatné, zda je Juraj Herz český nebo slovenský režisér. Za umělce mluví jeho dílo, národnost by neměla být v jeho hodnocení brána v úvahu. Milan Kundera je u nás považován za českého spisovatele, ve Francii za francouzského. Nejlepším Herzovým filmem jsou dle mého soudu Petrolejové lampy. Krásných válečných filmů je spousta (z novější doby např. Musíme si pomáhat). Třebaže se mi Habrmannův mlýn líbil, troufnu si odhadnout, že se do zlatého fondu českých filmů na rozdíl od poetických Petrolejových lamp nezařadí.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Válku, ani mně to nepřipadá podstatné. Když Jan Tichý neomylně tvrdí,že je JH český režisér, tak to musím opravit.
Je řada slovenských umělců, kterým by vadilo označení, že jsou čeští umělci. Je řada slovenských umělců, kteří se cítí jako umělci českoslovenští a některým možná nevadí, že se stali českými umělci, včetně ČESKÉ národnosti uvedené v OP.

Jen Juraj Herz to ví nejlépe.

Pan JT POTŘEBOVAL J.HERZE jako českého rejžu a tak si našel nepřesné údaje,které jeho tvrzení podpořily.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Machu,právě že se dívám.Řádná volba krále proběhla 5. června 1617 a čeští Stavové zvolili 20.letého Ferdinanda II.císaře římského,národa německého.Proč nezvolili vašeho Smiřického?Staršího a ještě zdravého?
1519 volili po novém uspořádání-Konfederaci mezi Janem Jiřím a F.Falckým oba Sasové.
Orientace na germány byla jasná.Přestávalo se skoro mluvit česky,takže přijali nekontrolovatelné nařízení o jazyku.Když Slavata chtěl po Thurnovi,aby mluvil česky,rozlítilo ho to tak,že vyhodil Slavatu okny s památným „Edle Herrn, da habt Ihr den anderen“
No zkrátka čeští Stavové.Takže pane Mach taková jsou fakta.Ještě dodám,že třetina popravených Českých pánů byli Germáni a jeden Maďar.
Stavové se svými rodinami a služebnictvem uprchli jednak do Saska-Pirna a Drážďany,jednak Berlína,kde založili čtvrť.Jeden z potomků dokonce založil Freikorpers.
Taková jsou fakta, s tím nic nenaděláte.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Chlapci, vaše starosti a půtky na mou šedivou hlavu! Juraj Herz - skvělý umělec, mimořádná osobnost. Nemalá část jeho tvorby je z období kdy byl Čechoslovák... Pro mě a Bobíka jedno jest, zda Slovák či Čech. Důležité jest, že obdivuhodně citlivý člověk. Z jeho tvorby je zřejmá láska a cit ke Slovákům i Čechům! Oproti jiným! BL

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pár dní jsem byl na cestách, tak už jen poznámka. 29. dubna jsem tu položil tuto řečnickou otázku:
Skutečně se Vltavínovy (dnes tedy dodávám: a Balíkovy) hlubokomyslné úvahy a varování před čecháčkovstvím mají týkat režiséra Herze, držitele Českého lva 2009 a Křišťálového glóbu za dlouholetý umělecký přínos světové kinematografii 2010? Po všem, co Herz prožil a přežil?

Není přece podstatné, že někde uvádějí, že JH je "český", jinde "slovenský" režisér, jinde zmiňují pouze místo narození a "židovský původ". - Podstatné je, že Balík (i Vltavín, který to sem zkopíroval) nesmyslně obvinili tvůrce filmu ze zrádného čecháčkovství. To je přece kolosální propagandistický nesmysl!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Růženín - Pouze Vaše fakta,

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Moje ne,pouze reprodukuji,co je všeobecně známo nebo se učí na školách

Nahoru

Re: Zajímavost POLITOLOG, ZASTUPITEL BLUDOVA BALÍK

Pane Tichý, jste jediný, kdo v diskuzi potřeboval najít český původ Juraj HERZE, což je skutečně velmi mistrný tah. Tah velmi zavádějící a účelový.
Pro JT ještě jednou článek pana BALÍKA politologa, zastupitele obce BLUDOV o čecháčkovství nikde žádná zmíňka. JT si začíná vymýšlet.

Úvodní stránka | Články

Habermannův lynč a národní sebebičování

Share on print Share on email Share on facebook Share on twitter Share on google_plusone_share More Sharing Services

Stanislav Balík | 22. 10. 2010

Vyhnání Němců nejde ospravedlňovat, lze ho „jen" pochopit. Kdyby se ale tvůrci filmu Habermannův mlýn kromě jména a tragické smrti hlavního hrdiny inspirovali i skutečnými bludovskými válečnými událostmi, snáze bychom pak chápali tu obrovskou nenávist Čechů vůči všemu německému.

Kdyby byly jednotlivé scény nového českého filmu Habermannův mlýn pravdivé, pak porodní bába, která v roce 1938 přivedla na svět dceru hlavního hrdiny, byla moje bábinka. Filmové Eglau je totiž můj domov - Bludov na severní Moravě.

Právě sem situoval režisér Herz film, který má jednoznačnou ambici - být zrcadlem zvráceností, jichž se Češi dopustili na Němcích. Vystavěn je efektně, v kině jen málokteré oko zůstane suché. Přestože není zcela jednostranný a ukazuje i nacistické hrůzy, jeho celkové vyznění je zcela jiné. Mlynář Habermann je vylíčen jako mučedník, na němž se nespravedlivě vybily nejnižší možné davové pudy.

Kdyby šlo o fiktivní jméno, fiktivní příběh, nemohl by nikdo říct ani půl slova. Problém nastává ve chvíli, kdy konkrétní historické postavě a konkrétnímu činu vyfabulujeme příběh. Na film se těší lidé z okolí, aby konečně viděli, jak to bylo. Za chvíli nikdo nikomu nevymluví, že se v Habermannově mlýně nestalo přesně to, co je ve filmu. Ale ono se to nestalo, skoro vše bylo jinak.

Film má neobyčejně silnou moc - a v tomto případě ji tvůrci zneužili. Nejenom tím, že si zcela vymysleli motivy vraždy i samotné vrahy, ale například i tím, že udělali patolízala a člověka hrajícího na obě strany z majitele lázní, jemuž jen nepatrně změnili jméno. Vědí vůbec, že právě tento člověk byl tak statečný, že byl od roku 1944 prvním předsedou ilegálního okresního národního výboru a že byl posléze jedním z nejdéle vězněných politických vězňů bolševického režimu, který se na svobodu dostal až v roce 1966?

Vražda z osobní nenávisti

Jak to bylo s Habermannem ve skutečnosti? Pocházel, stejně jako jeho žena, ze smíšeného německočeského manželství. Za války Čechům pomáhal, neví se ale o tom, že by to bylo na hranici vlastního sebeobětování. Rád hrával karty, což se mu stalo v posledku osudným. Když byl 8. května 1945 revoluční gardou zatčen a odváděn před revoluční ONV, potkal je cestou mladý holič, jeho kumpán z hospody, nad nímž Habermann v kartách často vyhrával. V okamžiku skončené války byl navíc v euforii, vytáhl zbraň a mlynáře bez rozmýšlení zastřelil. Tuto verzi potvrzují i nedávno objevené dokumenty v okresním archivu, konkrétně trestní spis s vrahem. Jiná věc je, že jeho čin byl amnestován dekretem prezidenta Beneše z roku 1945.

Habermann nebyl ubit lidovým lynčem, nebyl mučedník trpící za to, že jediný byl statečný.

Šlo o vraždu z osobní nenávisti, jakých se v Bludově do té doby odehrálo několik. V roce 1913 například „nevypátraný padouch" umlátil z neznámých důvodů hasičskou sekerkou ženu a její čtyřletou dceru. V roce 1921 zavraždil otec, prý pro „rozhárané rodinné poměry", svou ženu a čtyři děti, zapálil dům a sám se na půdě oběsil.

Ano, Habermann byl zatčen jen proto, že byl Němec. I vila byla vykradena. Film by ale vyzněl zcela jinak, kdyby se kromě jména a tragické smrti hlavního hrdiny inspiroval skutečnými bludovskými válečnými událostmi. Snáze bychom pak chápali dobovou náladu českého obyvatelstva, tušili bychom, jak se mohlo stát, že se v lidech zahnízdila obrovská nenávist vůči všemu německému. Filmový lynč se odehrát mohl a leckde se možná i odehrál, ne ale ve starém mlýně na řece Moravě.

Příjezd Němců v říjnu 1938 nebyl vítán vlaječkami, ale pláčem a bezmocným vztekem. Bezprostředně poté následoval útěk československých státních úředníků a poloviny učitelů. Nenávist vyrůstala z řádění nového německého ředitele školy Erbena, který byl také vedoucím místní nacistické organizace. Za něj byly provedeny čistky ve školní knihovně, jimž padly za oběť i knihy jako Babička Boženy Němcové, bylo zavedeno povinné vyučování němčiny, zastavena výuka dějepisu, zakázán zpěv hymny Kde domov můj. Po vychození obecné školy neměli čeští žáci další možnost, jak se dále vzdělávat. České vyšší školy neexistovaly, do německých nebyli přijímáni. Nemohli nastoupit ani do učení.

Další chybějící scény

Rozehnání českých spolků včetně nacionalistického Sokola - ten ale ve filmu zcela ahistoricky funguje, dokonce v něm cvičí s komunistou lidovecký starosta (Čech nemohl být v Říši starostou, ale to by se nehodilo do kolaborantských obrazů filmu) a Němec Habermann. Větší slátanina už nemohla nikoho napadnout.

Emotivní by byl pohled na bezmocnou lítost a pláč plného kostela při rekvírování nových i starých kostelních zvonů pro potřeby výroby německých zbraní.

A co teprve kdyby byl ve filmu pohled na 12 velkých sedláků a jejich rodiny, jak musí vyklidit své statky, odjet do neznáma a na jejich místo nastupují cizí němečtí sedláci.

Starý farář, který ve filmu oddává a křtí a poté, klišé téměř nejhorší, přislibuje hlavnímu nacistovi pomoc při útěku, byl ve skutečnosti rok před koncem války zatčen za podporu odboje. Byla by to dojemná a na rozdíl od většiny filmu navíc pravdivá scéna, v níž by po ročním utrpení naposled vydechl v náručí svého bludovského kaplana v Terezíně tři dny před koncem války se jménem Bludov na rtech.

Kolektivní pocity

Nenávist vůči Němcům jako etnické skupině, která vyhřezla po válce a která je v určitých generacích národa dodnes přítomna, nemusela nutně pramenit z chování jednotlivých Němců. Dokonce i ti „nenávistníci" přiznávají některým Němcům konkrétní zásluhy - v bludovském případě Habermannovi, občas i hraběnce Gabriele Žerotínové. Nenávist pramenila daleko spíš z kolektivních pocitů - z hrůz heydrichiády, vypálených Lidic, Ležáků či Javoříčka, ukradeného mládí, národního ponížení při zákazu zpěvu hymny.

Lze se divit, že dlouholeté národní ponižování našlo svůj ventil ve vyhnání Němců a v etnické nenávisti? Ano, nebylo to humanistické a nejde to ospravedlňovat. „Jen" to lze pochopit... Je proto otázkou, zda vůbec a jak se lze poučit z nešťastných květnových událostí roku 1945. Rozhodně bychom si neměli sugerovat celonárodní vinu za neomluvitelné chování. Toto chování bylo reakcí - reakcí jistě přehnanou, ale pochopitelnou v kontextu předchozího vývoje.

Autor je politolog a zastupitel obce Bludov. Text vyšel 12. října 2010 v Lidových novinách.

Témata: Německo, Československo, odškodnění, druhá světová válka, odsun

Revue Politika 10/2010

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Mooooc hezký.To samé by se dalo psát Sudetských němcích za první republiky.Pak by možná někteří pochopili jejich nenávist k Čechům.Zlo plodí zlo a kdo seje vítr sklízí bouři.To platí pro obě strany.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak mě tak napadá, když už jsme u tak silných a citově zabarvených slov, což nemá s věcnou diskusí již zbla ničehož společného, tak což takhle obnoviti na Nové Huti pomník Josefu Leukertovi a Josefu Hellerovi ... oni myslím také plodili a sklízeli v oné dávné smutné době ...

Nahoru

Vltavínovi pro osvěžení paměti:

29. Duben 2013 - 15:55 | VLTAVÍN (v této diskuzi)
Přeposílám zajima\vý příspěvek na Vaše téma.
Habermannův mlýn aneb kopejme se do rozkroku, dělá nám to dobřePokud nemáte čas přečíst článek a uvedený zdroj celý, vykašlete se na to rovnou. Diskutovat o nadpisu je k ničemu.
Nechci zabředávat do tolikrát propraného tématu odsunu Němců, chci se v tomto krátkém článku spíš zamyslet nad jednou typickou vlastností, kterou mnoho z vás často skloňuje a přitom jí dává často zcela odlišný význam. ČECHÁČKOVSTVÍ. ... Vážení, proberte se už sakra! Narovnejte ohnutá záda! Co poserete vy, odnesou i ti budoucí! Myslete na to i teď, když v naší zemi zase začíná zasmrádat odér komunismu... nebuďte zas a znovu ČECHÁČKY!

(Bohužel, v příspěvku se nepozná, co psal "hokejový expert von Kei" (20.4.2013 22:57) a co k tomu připsal Vltavín. - A už se i s virtuálním Beranem trochu ovládejte a nekopírujte sem pořád znova stejné příspěvky. Stejně je nikdo znova už nečte.)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Habermannův mlýn aneb kopejme se do rozkroku, dělá nám to dobře

Vltavín napsal:

29. Duben 2013 - 15:55 | vltavín

Přeposílám zajima\vý příspěvek na Vaše téma.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beneši od Vás jsem se doposud věcné diskuze nedožil.Posledně jsem Vám dal otázku z Vašeho "ranku" a doposud jsem se věcného názoru na zápis z kroniky Sokola Vám dobře známého B.Hynka nedočkal.
Tedy ještě jednou a konkretně.Pokud by vedení VW udělalo v Mladé Boleslavi Německý Bál,kam by si z Německa přivezlo hostinské ,pivo a muziku,přitom by vyvěsilo plakáty Německý bál-vstup pouze pro Němce,jak by to na Vás působilo?
a/ nevadilo
b/ bral bych to jako ponížení
c/ zahájili bychom proti tomu protesty
Naprosto konkretní,očekávám věcnou diskuzi.Děkuji

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A čecháček Jan Tichý zareagoval. Pane Tichý ujíždí Vám vlak!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A co by jste jako po prohrané válce první chtěl růženíne pro Sudeťáky, vlastní stát?
Po válce kerou Vaši milovaní Němci rozpoutali.
Vy jste upadl na hlavu?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Za mě c, ale rozhodně bych nezačal dovážet zbraně, připravovat převrat, zradu.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

už jsem si říkal, že sem přispívat nebudu, ale když jsem jmenovitě vyzván tak tedy ještě ano.

Růženíne, přiznám se, že jsem nepochopil, že ve Vašem příspěvku z 29. dubna 2013 - 20:06 je konkrétní otázka na mne. Co si o tom tedy myslím? Že Němci se chovali úplně stejně.
A s tím VW je to zcela přitažené za vlasy, ale když chcete odpovědět, tak by se mi to vůbec nelíbilo. Ale proč by to kdo proboha dnes dělal? To jen pár pomatenců tady vznáší podobné otázky a plane zde nacionalismus jak z České, tak protičeské strany - tedy i vaší strany.

Dneska jsem měl dovolenou a celý den jsem intensivně pracoval na knížce o historii finanční stráže v Lužických horách a často jsem si nad tím s úsměvem vzpomněl na zdejší diskuse a argumentace :-) Třeba nad tím, jak na oddělení v Lesném v polovině 30. let sloužili jen dva financi a oba dva Němci. Asi chyba v matrixu.
Zajímavé jsou i vzpomínky respicienta Nevyhoštěného na tu pomníkovou popravu v Novém Boru, nebo na vraždu u šraněk u Svoru.

My dva se ale nedomluvíme, já na rozdíl od Vás se snažím nevidět svět černobíle.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

My dva bychom si pane Beneš porozuměli.U mne nejde o nacionalismus,jen k těm českým bílým pohledům přidávám taky ty černé.Protože sebereflexe nám bohužel chybí.
Víte mne zajímá,jak je možné,že ve městě Cvikov v době obcovacích jazyků a růstu národů,tak v r.1912 se občané/skoro trojnásobek/ hlásí k České šlechtě,dávají si do znaku ostrve a starosta má projev o Przemysliden,králi Jaromírovi,hrdinném Berkovi za jásotu přítomných.Místní badatelé na základě studia místního jazyka popravdě tvrdí,že nejsou žádní Němci.
A za dvacet let je to pravý opak.A nevěřím českému vysvětlení,že co Sud. Němec to apriory darebák.
Vy máte záběr daleko užší,jistě jdete více do hloubky,ale třicátá leta vyznívají úplně jinak než třeba konec RU,nebo leta dvacátá.To je náš rozdíl pohledu.
Jinak-proč to tedy ti tehdejší pomatenci dělali?Proč sem jezdili z vnitrozemí pochodovat Češi v krojích?
Byly to národní provokace které končily tak jak končily.Samozřejmě na to byla patřičná odezva i u místních.K tomu všeobecná bída.A vysvětlení,jednoduchá pravda Henleina i Hitlera na úrodnou půdu.I dnes se ty jednoduché pravdy ujímají.
A že to není dnes aktualní?Podívejte na Maďarsko....

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Mach,vy mne šokujete .Bude potřeba předělat dějiny o tom,jak Sudetští Němci rozpoutali první světovou.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ne ale Němci, ke kterým se hrdě Sudetští hlásili.

Jinak zde je jedn práce o té době, velmi dobrá, zcela přesně popisuje dobu a našel sem Vám odkaz na ten film.

http://uloz.to/xnVgh5h/krize-dokument-o-nacismu-tvrip-titulky-angerr-avi

http://is.muni.cz/th/123654/pedf_m/

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak první světovou rozpoutalo RU proti Srbům.Německé císařství vstoupilo do války až pár dnů po nás-součásti RU.Na straně RU zpočátku bojovalo 1,5 mil Čechů v jednotkách společně se Sud.Němci,postupně jich cca 6% přešlo do tzv.legií,zhruba 90 tis.
Při nápadu Zemana,že ti,co se postaví proti svému státu by měli být popraveni za vlastizradu...o jééééé
Dík za odkazy podívám se.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Velmi zjednodušený pohled na WW1.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Nějak u Vás postrádám tu sebereflexi u Sudeťáků, zatím slyším jen to téměř neexistující bílé, pokud použiji Vaši řeč. Také ta Německá sebereflexe tu jaksi není, že, jestli to nebude tím, že Vy jste Čech asi jako já Němec.

K těm legionářům, boj proti okupaci a za svobodu národa lze jen těžko nazvat dezercí, to by jste opět mohl Makisty nazvat stejně, zkuste to ve Francii, myslím že by jste přišel k úrazu. A než začnete vyřvávat, že Němci v pohraničí taky bojovali za "svobodu", tak si uvědomte, že ani náhodou na území, které bylo jejich.

K těm legionářům, zrovna ti by všechny Vaše Němce strčili do kapsy, byli to ty nejlepší tři divize vojáků, které běhali po světě.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A vidíte učím,pane Beran.A vaši Kolegegenossen ,kteří nařizovali taková zvěrstva mají na školy vstup zakázán.Aby nám tu zase nekázali o hrdinovi Gottwaldovi a lidumilovi Stalinovi,tak je máme chytit za p....l a vyhodit ven.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Národ definovali obrozenci jako něco co má společný jazyk kulturu a obývá společné území.Takže SN asi vznikli ze vzduchu a vznášeli se nad územím patřící těm ve vnitrozemí,které ale museli řádně zaplatit a odvádět daně,než se stali rovnoprávnými poddanými Přemyslovců.
Nebylo to náhodou tak,že vládci přemisťovali poddané obyvatele na tehdejším územním celku Říše římské?
Vlastně bychom mohli a měli vyhnat Slováky,kteří přišli znáborovaní do České Lípy za ČSSR.Dnes už to tak není,rozbili"nám" ten stát tak hajdy zpět na Slovensko
A proč Rusové z těch slavných legií Čechoslováků udělali Čechosabaky a tvrdí že po cestě jen loupili a plenili?To je záhada
Ale oni si to vymysleli,stejně jako mnoho jiných národů,kteří záludně netvrdí to,co tvrdí čeští nacionalisté se slabou,opravdu slabou argumentací. Ale konkretní dotaz.Z vašeho odkazu vyplývá,že ČSR vznikla na základě tvrzení Beneše a Masaryka,že historicky existoval stát Čechochoslováků.RU přeci byla rozbita na bodě W.Wilsona o právu národa na sebeurčení.Nevíte,kdy ten stát Čechoslováků historicky před RU existoval? Já na to ne a ne přijít.
Ve Francii jsem velice často.Je tam takový národ,říkají si Alsasané.Stejný osud jako Sudetští Němci.Nikdo je kolektivně nevyhnal a přesto žádný problém nevidím

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak pozor, já sem na rozdíl od Vás byl v Rusku, a k pomníku legionářů na Ukrainu jezdím často, mám na hranicích SVK/URK kamaráda tak je to kousek a je to přesně tak, že polovina rusů legionáře obdivuje a polovina ne, ale ta polovina co je nemá ráda je nemá ráda proto že si myslí, že jsme prodali
Admirála Kolčaka bolševikovi, to je prosím jediný důvod.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A souhlasím s Vámi, že národ Československý byl umělotina.

A k těm SN, toto je ve Vašem textu důležité, poddanými, vazalem, zprávcem, jak chcete, ne vlastníkem, ne vládcem, nikým kdo mi by měl na tom území právo vraždit, krást a snažit se ho oddělit od státu kterému na základě historického a politického principu patří.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A souhlasím s Vámi, že národ Československý byl umělotina.

A k těm SN, toto je ve Vašem textu důležité, poddanými, vazalem, zprávcem, jak chcete, ne vlastníkem, ne vládcem, nikým kdo mi by měl na tom území právo vraždit, krást a snažit se ho oddělit od státu kterému na základě historického a politického principu patří.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tématu se týká článek Jana Urbana, který věcně vyvrací i některé omyly z této diskuze:

"Ve chvíli, kdy namísto nezaujatého posuzování všech historických faktů nastoupí nacionalistická demagogie a omlouvání zločinů, je prvním poraženým sám národ. Brutální lži nebo mlčení totiž ještě žádný národ na světě neučinily lepším. Česká debata o minulosti je v tomto ohledu pozoruhodná právě mírou politizace, opovrhováním fakty a jejich zamlčováním. Jaká jsou tedy po téměř sedmdesáti letech nezpochybnitelná fakta o vlně násilností proti civilistům československé německé menšiny po druhé světové válce, podložená stovkami dokumentů?"
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=19879

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Přesně tak.Jinak pane Mach doporučovaná práce studentky občanské nauky:o))).Jen opakuje zažitá schemata a dogmata.Chceteli vidět řádné dílo,kde každý fakt je doložen dokumentem,či prací všeobecně uznávaného historika ,mrkněte na Chocholatého"Grögra.To má štábní kulturu.
Ale abych byl konkretní.Např. Badiniho vyhlášku vydává studentka za úspěch české politiky a doklad německého odporu.
Ano,silné protesty byly až v Solnohradě.O co však šlo?V RU platil zákon o úředním obcovacím jazyku.Vnějším a vniřním.Vnitřní-tzn.styk úředníka směrem výše k ústředním orgánům byl v němčině.Vnější,tzn.k občanovi se řídil dle počtu obyvatel dle národnosti hranice 20%.Takže dám př.Rousínov,výrazná česká menšina nad %.Čech měl nárok na vyřízení žádosti v češtině,ta byla postoupena výše v němčině,odpověď ale dostal v češtině.
Jistě byl velký nárok na znalosti úředníků.Např. v Nitře musel znát němčinu,maďarštinu a slovenštinu.A teď by k tomu musel znát ještě češtinu.Na celém území RU.Trochu nesmylné ne?Není náhodou že to vyvolalo bouřlivý odpor..
Jinak ale jak se dle vás luxusně změnili podmínky po vzniku ČSR pro Sud.N.?A jiné národy zde?
Ten pokrok byl jazykový zákon-jedině českoslovenština.Tou sice nikdo nemluvil,ale v podstatě to byla čeština..A nejen pro úředníky,ale pro všechny státní podniky-železnice,pošta,tabákový průmysl atd.
A teď jste Maďar,vyloupí Vás a přijdou čeští četníci k vyšetřování,ve Cvikově přijdete koupit lístek na dráhu a ona tam sedí Češka.V Jilemnici vás pošlou do nemocnice,ale než zjistí co vám je zemřete protože jediná sestra,co umí taky německy není ve službě.A to nejsou výmysly.
Ano jazykový zákon se stal hlavní metodou tzv.průniku českého živlu na zněmčená území.Brzo byly potřebné orgány řízeny Čechy,bez ohledu na odezvu a ztrátu obživy desetitisíců rodin.A ta přišla.To byli ti co byli zase pro změnu hnáni v r.1938 do vnitrozemí.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě prosím můžete dodat v čem se lišilo právní postavení v Boemen/tehdá ještě pojem České království nebyl/ poddaných mluvících česky a německy.Vy od toho odvozujete,že neměli nárok na území,na kterém žili.
Možná nevíte,že založili většinu našich měst i ve vnitrozemí.Zde dostali i privilegie-užití Magdeburgského či jihoněmeckého městského práva.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Nárok, tak jak ho vidíte Vy, rozhodně ne? To území nebylo jejich.

Jo kdyby se z Německa jednalo o podporu kulturní, finanční prosím, ale vzhledem k tomu že od roku 1935 byl cíl jediný, odebrání našich hranic, znemožnění obrany, a naonec zabrání CSR...................

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ano práce studentky VS jsou lži, lži pro Vás, stejně jako se Vám asi nelíbí dokument USA Krize.

No ono se to někomu jako Vám kdo je Němec a ne Čech líbit nemůž, ona se prava nerada líbí, že.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ale pane Mach dogmata a lež není totéž.K dokumentu jsem se nedostal,ale určitě ho shlédnu.Ten elaborát studentky Občanské nauky jsem pomalu četl,skoro tři hodiny.Je jen souhrnem povšechného českého pohledu .Na toto tema jsou desítky daleko kvalitnějších prací.
K Vašemu pojmu Naše hranice.Co to je?Kdo si je přivlastňuje a na základě čeho?Vy tvrdíte,že to jsou historické hranice.Kdy tedy historicky existoval stát od Aše přes Ciernou na Pričope po území Nikoly Šuhaje?Od Vltavy po Dunaj?
Pokud by jste byl v té tolikrát zmiňované Francii a mluvil o těch Zradizvonech,tak vám dají daleko pravdivější vysvětlení.Vítězné mocnosti GB,F,I a USA se prostě dohodly,že upraví hranice v Evropě tak,jak chtějí, s cílem předejít dalším konfliktům.USA nakonec Saint Germenské smlouvy nepodepsaly a tak na základě jednoho článku těchto dohod mohly měnit hranice v budoucí Evropě pouze GB,I,F.A to prostě uděali.Že neprohlédli situci je věc jiná.Že po krachu národnostní politiky i diplomacie z toho Čeští politici udělali O nás bez nás a ty zradizvony je věc taky jiná

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jaké o nás bez nás, Vy jste fakt z jiné planety.
Podle Vás má někdo kkdo byl někam pozván bydlet, na cizí území, byť tam žije dlouho právo krást vraždit a snažit se ukrást to území ve prospěch jiného nepřátelského státu?

Prosím odpověď

Po WW1 se spojenci zachovali tak jak kázala logika věci. Existoval dokonce mnohem větší stát ale to sám dobře víte.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jinak celé diskuse s Vámi je zbytečná, vůbec nemáte šanci mě přesvědčit o svých smyšlenkách, teoriích, stejně jako o pravdě jak se na ní dívají Češi, tedy nikoliv lidé jako jste Vy.
A dokud budou po této zemi chodit lidé jako jste Vy, žádná tlustá čára nebude a budeme si muset pořád připomínat co byli zrádci ze sudet zač, co byli zač tehdy Němci a Nacisté.

Mach

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Machu jinak.Pokud by to bylo tak jak tvrdíte,na jakém principu,na základě čeho tedy rozhodly Vítězné mocnosti o změně hranic?Vždyť tam bydleli ti,co byli pozvaní..
Můžete mi to konečně pokud nemám pravdu vysvětlit.Snad nechcete říci,že jednali proti mezinárodnímu právu?To by přeci jasně Beneš a vláda rozporovali...Kterému článku mezinárodních dohod.To je snad konkretní....
Ještě k té Francii-Víte že ve Francii a Německu se učí vzájemná historie podle stejných učebnic.Dovedete si představit něco takového tady?
Strávil jsem skoro týden na semináři v Alsasku s německými a francouzskými historiky.Vy by jste tam nevydržel asi ani hodinu.Mimochodem,kdo dal právo čsl.armádě střílet do shromáždění?Skoro sto mrtvých včetně žen a dětí?Kdo dal Čechům právo zmlátit spící ve vlaku v Kadani s výsledkem 20 těžce zraněných a mnoho lehce?Probíralo se to i v senátu.Koukejte stejně na obě strany pane Mach....

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

když jsme u "mimochodem", tak kdo dal mimochodem právo československým Němcům přepadat a vraždit čsl. finance, četníky, učitele, pošťáky a železničáře a další civilisty, mlátit je a násilím je odvláčet do Říše? Proč ve Šluknově Němci poplivali malé dítě v kočárku jen proto, že bylo české? Proč můj děda jako malý kluk musel pro mléko chodit několik kilometrů do vedlejší vesnice, protože v té jejich nechtěli němečtí sedláci Čechům prodávat?

taky třeba interesující čtení:
http://www.archives.cz/zao/resources/jesenik/domu_do_rise.pdf

A jen tak mimochodem, takovouhle argumentací se nikdy společným učebnicím historie nedopracujeme, to je jen pořád dokola, stejně tak jako práce Grögra Chocholatého, na kterého se odvoláváte. Jestliže voláte po společných učebnicích historie, pak "koukejte stejně na obě dvě strany"...

není to jednoduché ani pro jednu stranu a v žádném případě nechci zakrývat špatnosti z čsl. strany, to jsem nidky nedělal.
Chce to chladnou hlavu :-) a hlavně něco znát. Jednoduchá řešení nebývají správná, ale jsou pohodlná.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Stejné argumenty mohu sázet i já.Těch mrtvých,zraněných,obživy zbavených SN taky nebylo málo.Stačí se podívat do senátních tisků a interpelací.
Zajímavé je,že se mluví pouze o SN.Slováci ,Ukrajinci,Maďaři ,Poláci kteří dělali totéž jsou z obliga.
Jinak s Vámi souhlasím.Asi nejbližší je mi vyjádření jednoo blízkého spolupracovníka TGM...Na jejich neštěstí jsme se podíleli my i oni stejným dílem
Jistě víte o koho jde

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beran pro vaše tvrzení,jak jsme prznili tu mládež se zeptejte těch,co jsem učil.A taky těch vašich dnešních kamarádíčků,co se s nima tak kamarádíte včetně Danyse Uksy a Doškáře,proč mne ze ZŠ vyhodili.Váš spolupracovník RSDr.Šípek chtěl a dokonce vydal pokyny k tomu,aby milice zasáhly proti stávkujícím studentům.
.............Po pádu nacismu a skončení druhé světové války v Československu zde tyto elity českého národa nebyli, tito přirození, nacisty vyvraždění vůdci, zde paradoxně Němcům na konci války chyběli...Co jste to zas vymyslel pane Beranˇ?Poproste Doškáře ,ať vám změří iQ/zjevně tykve/
To ani nevíte,že politické elity národa emigrovali do exilových vlád,ať už v Moskvě či Londýně?
Přestaňte tu přesvědčovat o své hlouposti,ostudo národa.
Dejte radši tu jak se kronika Českého Sokola společně s knihami TGM,a E.Beneš stala záládajícím pramenem Sudetoněmecké strany.To váš intelekt vystihuje dokonale.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To se půjdu podívat, zítra povídáte.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Proč ztrácíte čas psaním (spíše kopírováním) věcí nám notoricky známých už z komunistického "temna" a neuvádíte žádný neotřelý pohled z druhé strany? Toto je jen mlácení prázdné slámy...

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

"Beran" jenom zkopíroval stejnojmenný materiál Prof. PhDr. Jiřího Frajdla, CSc. na webu Českých národních listů z dubna 2010 (zase by stačil jen odkaz - http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/nacisticka-perzekuce-v-ceskych-zemich.html).

Pro Michalovo téma je nejzajímavější konstatování: "Odsun Němců z ČSR byl zahájen 25. 1. 1946 a byl skončen v podstatě 24. 10. 1946." Autor tedy vůbec nic neví o divokém odsunu víc než 500 tisíc Němců v létě 1945 PŘED konferencí v Postupimi ani o odhadovaných 30 tisících mrtvých?

Něco přece. Po pracném hledání najdete taky tuto zmínku: "Z prolhaných úst německých revanšistů a českých novokolaborantů dnes slyšíme, jak dobré sousedské vztahy byly narušeny odsunem v roce 1945." Už víte, proč si "Beran" vybral právě Frajdla?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak mě tam bohužel nepustila práce, škoda.

Jinak já považuji své znalosti v oblasti naší armády
za prvé republiky a potencionální obrany za velmi dobré.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Já to samozřejmě četl, pěkně sepsáno, on bohužel Růženín použije oblíbené klišé svoje, měli na to právo, cítili se utiskováni.

.......

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jo Honzo, nicméně skvěle vystihuje stejně jako dokument USA lži SN, lhali v 38, a často lžou i dnes, respektive překrucují pravdu. Naši politici, někteří, se již omluvili, ale doposuď sem ze strany třeba pana Poselta a ani SN neslyšel omluvu za zradu, lži, pokus o povstání, nebo alespoň vraždění našich bezpečnostních složek, loupení a násilný odsun čechů do vnitrozemí.Nikde nic, zato dokola slyším o bezpráví v 45 a v poslední době i o tom, jak trpěli v roce 37,8 o bezpráví, to už je opravdu o přeshubu.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pro Jana Tichého, speciálně vybírám ( kopíruji) posledních pár řádků z příspěvku
14. Květen 2013 - 9:30 | Jan Beran Nacistická perzekuce v českých zemích
:
Pokusme se tedy teď podle staré metody poněmčit českou verbež… U jedné části špatně smýšlejících lidí dobré rasy nezbude nic jiného, než se pokusit usídlit je v říši, v čistě německém prostředí, poněmčit je a převychovat jejich smýšlení, nebo, když to nepůjde, postavit je nakonec ke zdi…“

Stanovisko ke germanizaci zcela jednoznačně vyjadřoval návrh vedení NSDAP v Praze z 11.
března 1942: „Rasově schopní Češi, kteří se nebudou chtít stát Němci, musí být k tomu přinuceni nebo zastřeleni.“

Odpor českého obyvatelstva proti Němcům

Ze zpráv zasílaných československé vládě v Londýně

Z výpovědi tří Čechů, kterým se podařilo uprchnout v roce 1943 do Švédska (záznamy z 24. srpna 1944):

Nálada lidu 1942 silně protiněmecká. Všichni jsou přesvědčeni o prohře Německa a čekají na okamžik, kdy jim bude dopřáno bojovat se zbraní v ruce proti Německu. Národ doma věří, že dostane z Anglie nebo Ruska zbraně, aby se mohl bít … Sudeťáci jsou drzí a stále udávají naše lidi…“

„Nálada protiněmecká, lid se připravuje na boj s Němci, věří, že mu budou shozeny zbraně a že bude moci bojovat…“.

„Nálada lidu ve vlasti všeobecně silně protiněmecká, očekáván je konec války a konečné vyúčtování. Sudeťáci jsou stále sprostí a nebezpeční. Není možné soužití a proto musí ven.“

Zpráva o situaci z října a listopadu 1943:

Stanovisko k Němcům, kteří žijí v Československu je u všech našich lidí zcela jednoznačné. „Pryč s nimi“. Zkušenost se sudetským obyvatelstvem zůstane poučením pro všechny budoucí generace a náš lid pokládá za jedině správné řešení vystěhování všech Němců z našeho území.

Zpráva z dubna 1944:

„Ani jeden náš Němec tam nesmí zůstat. Ne, ani socialisté. Nechceme, aby se opakoval Mnichov. Musíme mít jistotu, že aspoň naše děti budou mít jednou od Němců pokoj. Vy tady si neumíte představit, co nám dělají, jak nás ponižují. Frank musí viset. Nevíte, jací to jsou fanatici, zvláště jejich ženy a děti.

Zpráva z 25. června 1944:

„Všechny složky obyvatelstva jsou plny upřímné nenávisti k nacistů, a za radikální řešení v národnostní otázce vůbec. … Ani jeden Němec nesmí zůstat po válce v českých zemích. Takto mluví jak zprávy jednotlivých rezistenčních skupin, tak čeští průmyslníci, zajíždějící do neutrální ciziny, tak konečně Češi v německé armádě, zajatí a pak vypovídající spojeneckým orgánům…. Nenávist proti Němcům je obecná, neboť není prakticky rodiny, která by nebyla postižena popravou nebo uvězněním některého z jejích členů. Popravuje se denně.“

Pan Tichý, když si to ještě několikrát přečte, na to možná přijde.
Nevěřím, nepřijde!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Možná byste si měl, Vltavíne, společně s neexistujícím "Beranem" konečně pořádně přečíst Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, kterou podepsali tehdejší český ministerský předseda Václav Klaus, německý spolkový kancléř Helmut Kohl a oba ministři zahraničí před 16 lety! Rozhodně v ní nepřehlédněte tyto odstavce:

"Německá strana přiznává odpovědnost Německa za jeho roli v historickém vývoji, který vedl k Mnichovské dohodě z roku 1938, k útěku a vyhánění lidí z československého pohraničí, jakož i k rozbití a obsazení Československé republiky. Lituje utrpení a křivd, které Němci způsobili českému lidu nacionálněsocialistickými zločiny. Německá strana vzdává čest obětem nacionálněsocialistické vlády násilí a těm, kteří této vládě násilí kladli odpor.
Německá strana si je rovněž vědoma, že nacionálněsocialistická politika násilí vůči českému lidu přispěla k vytvoření půdy pro poválečný útěk, vyhánění a nucené vysídlení.

Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány."

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Tichý, tady nejde o deklaraci tady jde o skutečnosti z válečných let. Nejde o Vaše "okecávání".To nezmění ani Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji, Jde o historické skutečnosti z minulosti.
Pro Vás znovu:
Pro Jana Tichého, speciálně vybírám ( kopíruji) posledních pár řádků z příspěvku
14. Květen 2013 - 9:30 | Jan Beran Nacistická perzekuce v českých zemích
:
Pokusme se tedy teď podle staré metody poněmčit českou verbež… U jedné části špatně smýšlejících lidí dobré rasy nezbude nic jiného, než se pokusit usídlit je v říši, v čistě německém prostředí, poněmčit je a převychovat jejich smýšlení, nebo, když to nepůjde, postavit je nakonec ke zdi…“

Stanovisko ke germanizaci zcela jednoznačně vyjadřoval návrh vedení NSDAP v Praze z 11.
března 1942: „Rasově schopní Češi, kteří se nebudou chtít stát Němci, musí být k tomu přinuceni nebo zastřeleni.“

Odpor českého obyvatelstva proti Němcům

Ze zpráv zasílaných československé vládě v Londýně

Z výpovědi tří Čechů, kterým se podařilo uprchnout v roce 1943 do Švédska (záznamy z 24. srpna 1944):

Nálada lidu 1942 silně protiněmecká. Všichni jsou přesvědčeni o prohře Německa a čekají na okamžik, kdy jim bude dopřáno bojovat se zbraní v ruce proti Německu. Národ doma věří, že dostane z Anglie nebo Ruska zbraně, aby se mohl bít … Sudeťáci jsou drzí a stále udávají naše lidi…“

„Nálada protiněmecká, lid se připravuje na boj s Němci, věří, že mu budou shozeny zbraně a že bude moci bojovat…“.

„Nálada lidu ve vlasti všeobecně silně protiněmecká, očekáván je konec války a konečné vyúčtování. Sudeťáci jsou stále sprostí a nebezpeční. Není možné soužití a proto musí ven.“

Zpráva o situaci z října a listopadu 1943:

Stanovisko k Němcům, kteří žijí v Československu je u všech našich lidí zcela jednoznačné. „Pryč s nimi“. Zkušenost se sudetským obyvatelstvem zůstane poučením pro všechny budoucí generace a náš lid pokládá za jedině správné řešení vystěhování všech Němců z našeho území.

Zpráva z dubna 1944:

„Ani jeden náš Němec tam nesmí zůstat. Ne, ani socialisté. Nechceme, aby se opakoval Mnichov. Musíme mít jistotu, že aspoň naše děti budou mít jednou od Němců pokoj. Vy tady si neumíte představit, co nám dělají, jak nás ponižují. Frank musí viset. Nevíte, jací to jsou fanatici, zvláště jejich ženy a děti.

Zpráva z 25. června 1944:

„Všechny složky obyvatelstva jsou plny upřímné nenávisti k nacistů, a za radikální řešení v národnostní otázce vůbec. … Ani jeden Němec nesmí zůstat po válce v českých zemích. Takto mluví jak zprávy jednotlivých rezistenčních skupin, tak čeští průmyslníci, zajíždějící do neutrální ciziny, tak konečně Češi v německé armádě, zajatí a pak vypovídající spojeneckým orgánům…. Nenávist proti Němcům je obecná, neboť není prakticky rodiny, která by nebyla postižena popravou nebo uvězněním některého z jejích členů. Popravuje se denně.“

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak Beran nám tu opět odborně "zablábolil"
Takže,kdyby četl sněmovní tisky z první republiky,zjistil by,že
1.Sudetským němcům bylo okamžitě zakázáno používat jakokoliv historickou symboliku,byl zákaz soch Josefa II.,které byly vojskem strhávány,vrcholilo to ozbrojenými srážkami i zraněnými a mrtvými Sud němců.Připomínám,že Josef II.,osvícený panovník,byl pro ně něco,jako pro nás Jan Hus,nebo Karel IV.
2.Veškeré veřejné akce Sud. Němců musely být nahlášeny vyšším,povětšinou čechy obsazeným úřadům.Ty je podle programu schválili,či ne.
3.Lidové písně byly označeny jako prorakouské a starogermánské a jako takové zakázány pro jakoukoliv veřejnou produkci.
4.Sudetoněmecký tisk byl cenzorován,pravidelně celé náklady konfiskovány/objektivně- též komunistům/.
5.Vytvořeny nerovnoprávné podmínky ve školství,přístupu k státním dotacím,zaměstnání ve státních službách,možnosti koupě státních pozemků atd.
6.Mít historickou symboliku-třeba zakládající prapor tělovýchovného spolku bylo trestným činem.

Jakto pane Beran,že ve vaší kompilaci nic takového není?Proč nám to tajíte?

Nazávěr perlička.Po slovanské Sokolské akci pořádali také takovou Sud.Němci.Po ratolestech lípy si dali za poznávací znamení dubovou větvičku a žaludy.
České úřady okamžitě zareagovali.Vydaly zákaz sběru žaludů a trhání dubových listů.......Po interpelaci poslance byla vyhláška zrušena.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

V pořádku, ale doposud jsem to neslyšel od zástupců SN, ti jen hýkají, vraťte nám.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

1.V jiných zemích se nesmělo vůbec nic.

2.Zákon je zákon, pokud ho někdo nechce dodržovat může jít.

Veřejné akce museli nahlašovat všichni, to znamená i češi, a nahlašují se dodnes.
A že byli úřady vetšinou české, a jaké jiné proboha by asi měli být????

3.To je dobrá kravina

4.Ano byli a ne jen SH, a ono po roce 37 se už ani nebyločemu divit, to už jsme měli i střílet.

5.Ukažte mi jediný stát v Evropě v té obě, kde měli menšiny tak dobrá práva jako u nás.
Vlastní školy, noviny atd.

6.Pokud byla symbolika protistátní, úplně v pořádku, a opět jediný stát kde by trpěli protistátní symboliku.

A znovu nic z toho, nedávalo právo SH vraždit, krást, připravovat povstání, odtržení státu, atd atd.
Podle Vás je to v pořádku, pak je ovšem v pořádku i kolektivní vina.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě nám Beran,jinak propagátor Egermannsíně se skvělými záchodky a Danysem, zatajil zdroj svých rozumů.Je to ortodoxní komunista,Takže pane Tichý,své moudra nám tu káže stoupenec ideologie,která má nasvědomí trojnásobek lidských obětí než nacisté.Včetně těch nesmyslných čísel.
Ale potěším pana Macha-Němci se Čechům rovnat nemohli
Vezmeme-li uváděný počet českých obětí 40-60 tis za šest let a 2O,spíše 30 tis obětí tzv.nuceného přesídlení SN za tři měsíce tak je to na trojčlenku pro pátý ročník.
To sme to těm blonďákům nandali!!!!!
Ale vážně.Jiný názor může mít někdo,jehož rodina prožila posledních sto let v pohraničí a neměla kategorii my a oni,ale já a soused,já a pan SN nebo žid nebo jakákoliv národnost zkrátka filantropové,jak o nás za první republiky psaly noviny.Krásně to někdo vystihl na Palbě cz.-určitě znáte

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Palba .cz
Ono je sice hezké se soudně zbavit těch největších nácků, ale neřeší to vzájemnou nesnášenlivost. Můžete sem dávat stovky příkladů jak Tonda z vesnice měl rád Huberta a jak Mařenka si chodila pro vajíčka k Helze, ale tyto osobní vztahy založené na každodenním osobním kontaktu, nikdy nevyrovnají uměle vytvářenou národnostní nesnášenlivost, která se zde z obou stran vzájemně tvořila od první pol. 19. století. V 40. letech už prostě nešlo žít v jednom státu. Sud. Němci nechtěli žít v ČSR a Češi nechtěli Němce v Sudetech. Nejen Benešovi, ale i Jakschovi muselo být zřejmé že při společném soužití si bude časem německá menšina chtít vybojovat politické pozice v nově obnovené ČSR a že to neskončí získáním autonomie, ale referendy atd. pro otržení od ČSR, jako by tomu bylo za první republiky, kdyby se Němcům podařilo získat autonomii. Názory a očekávání Čechů a sud. Němců k novému státu byly natolik odlišné a radikální, že by to při společném soužití při nejlepším vedlo k dlouholetému utlačování Němců po všech stránkách a toto každodenní utlačování by se později proměnilo v mnohem nebezpečnější formu ukřivděnosti. Už by to nebyli ti potomci sud. Němců, kteří vědí, že jejich rodičum kdysi Češi ukradli majetek a tím jejich zkušenost a znalost Čechů by končila. Ale byli by tu sud. Němci, kteří se od malička na škole a v práci setkávali s ústrky, kteří byli v tisku, rádiu, tv, od politiků i běžných Čechů haněni a pomlouváni a celá tato nenávist od Čechů a nízké postavní v rámci státu, by vedlo k jejich ještě větší izolovanosti a udržování či dokonce posilování nenávisti k Čechům a státu jako takovému.
Osobně si ani nedovedu představit, že by se Češi po válce v klidu vypořádali s tím, že by sud. Němci měli volební právo.
Něco tak moudrého ,neotřelého

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Palba .cz
Ono je sice hezké se soudně zbavit těch největších nácků, ale neřeší to vzájemnou nesnášenlivost. Můžete sem dávat stovky příkladů jak Tonda z vesnice měl rád Huberta a jak Mařenka si chodila pro vajíčka k Helze, ale tyto osobní vztahy založené na každodenním osobním kontaktu, nikdy nevyrovnají uměle vytvářenou národnostní nesnášenlivost, která se zde z obou stran vzájemně tvořila od první pol. 19. století. V 40. letech už prostě nešlo žít v jednom státu. Sud. Němci nechtěli žít v ČSR a Češi nechtěli Němce v Sudetech. Nejen Benešovi, ale i Jakschovi muselo být zřejmé že při společném soužití si bude časem německá menšina chtít vybojovat politické pozice v nově obnovené ČSR a že to neskončí získáním autonomie, ale referendy atd. pro otržení od ČSR, jako by tomu bylo za první republiky, kdyby se Němcům podařilo získat autonomii. Názory a očekávání Čechů a sud. Němců k novému státu byly natolik odlišné a radikální, že by to při společném soužití při nejlepším vedlo k dlouholetému utlačování Němců po všech stránkách a toto každodenní utlačování by se později proměnilo v mnohem nebezpečnější formu ukřivděnosti. Už by to nebyli ti potomci sud. Němců, kteří vědí, že jejich rodičum kdysi Češi ukradli majetek a tím jejich zkušenost a znalost Čechů by končila. Ale byli by tu sud. Němci, kteří se od malička na škole a v práci setkávali s ústrky, kteří byli v tisku, rádiu, tv, od politiků i běžných Čechů haněni a pomlouváni a celá tato nenávist od Čechů a nízké postavní v rámci státu, by vedlo k jejich ještě větší izolovanosti a udržování či dokonce posilování nenávisti k Čechům a státu jako takovému.
Osobně si ani nedovedu představit, že by se Češi po válce v klidu vypořádali s tím, že by sud. Němci měli volební právo.
Něco tak moudrého ,neotřelého

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To máte pravdu, ono jiné řešení než odsun SN nebylo. Nedokážu si ho představit.

Opravdu si nedokážu představit nikoho třeba z Vansdorfu, že by šel se po válce pozdravit po návratu.
Vzhledem k tomu, co tam se dělo, tak maximálně s puškou v ruce.

Ovšem koneckonců chtěli hrdě do Říše v 38, tak tam šli.A když jejich miláček Hitler prohrál válku tak to najednou zase byli hodní češi, nic než komedie.

Nahoru

Jan Beran,stoupenec komunistů

Poté,co nám překopíroval článek čelného komunistického pracovníka Freidla,blábolí dál.Freidl dělá taky přednášky na tema Protektorát-bezpečnostní složky.
Můžete pane Beran potvrdit,že protektorátní četníci museli- a hajlovali při zahájení akcí kde dozoravali?Např.sportovní utkání,oficielní shromáždění a pod?
Můžete potvrdit,že po příchodu na úřad,nebo k nim na služebnu se hajlovalo?
Můžete potvrdit,že České protektorátní četnictvo bylo řízeno a úkolováno jak Sicherheitdienstem,tak Gestapem?
Kdyby jste nevěděl,zavolejte Freidlovi,soudruzi vám určutě řeknou,kde ho hledat.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Takže pane Machu,dle vás co dělali Němci Čechům je lumpárna,pokud to samé dělali Češi Němcům,je to v pořádku.
Jinak k těm luxusním podmínkím.Vlastní školy měli ve Francii Alsasané,v Ecomuseed d Alsace máte jednu takovou zachovalou a na přání fungující podnes.Vlestní školy měli i Luž.Srbové,včetně střední v Bautzenu.V r.1937 zrušeny,po válce obnoveny
A to podstatné.Minimálně posledních 15 let byly v RU vytvořeny podmínky pro všechny národy rovnoprávné.Vznik ČSR znamenal nadstandard pro Čechy a někde zachování,jinde zhoršení podmínek a práv pro SN

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě byste nám mohl popsat, co znamenalo pro Čechy připojení Sudet k říši a vyhlášení Protektorátu Böhmen und Mähren. Pokud to lapidárně nezhodnotíte slovy: Nebyli jste na nás dost hodní, tak dostanete do držky.

Nahoru

Re: Jan Beran,stoupenec komunistů

To je věc veřejně známá........bohužel za okupace být četníkem asi nemělo dobré východisko.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Nebavme se o RU, bavme se o první republice, po roce 1918

Jste mě rozesmál zrušena 1937................takže ne, že po válce obnovena mě opět nezajímá

Ve Francii , ještě ale uveďte počty v poměru k CSR.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Vůbec si totiž Růženíne neuvědomujete jak taháte střípky z období co k sobě vůbec nepatří, jen aby jste dokázal sám sobě jak měli SH právo vraždit a krást a jak jsme je tu terorizovali.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Mach trochu přemýšlejte a pak konjte cituji Vás
bavme se o první republice..
..Jste mě rozesmál zrušena 1937................takže ne, že po válce obnovena mě opět nezajímá...
Co je to za logiku-chcete se bavit o období 1918-1938 a pak mi vyčítáte,že nepíšu co se dělo po WWII?
Nicméně jen jsem reagoval na vaše slova....Ukažte mi jediný stát v Evropě v té obě, kde měli menšiny tak dobrá práva jako u nás.
Vlastní školy, noviny ...
A ejhle,dokonce v Německu,nám nejbližší národ Lužičtí Srbové.Tedy do r.1937,kdy totalitní nacismus jejich národnostní práva zrušil.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Období spolu nesouvisí?No to mne překvapujete.Moudří lidé právě hledají souvislosti.Jestliže příslušník některého národa prožil 30let v RU s rovnými právy všech národů a pak se stal národnostní menšinou,kdy práva byla jasně krácena/především v praxi/ tak to spolu nesouvisí?
Nevím,co máte za vzdělání,ale věřte, že psychologie učí jedno.Jeden z hlavních faktorů ovlivňující chování člověka je osobní zkušenost...
Hlavním Vaším problémem je,že se díváte na tři roky z tisíciletých dějin a vztahů,které degradujete na střípky dějin, které s ničím nesouvisí.
Vaše smýšlení bych přirovnal k počinu doktora,který naměří teplotu pacientovi a začne okamžitě diagnostikovat virozu.
A on je to zánět apendixu

Nahoru

pro Alana

Vaše slova:
Pokud to lapidárně nezhodnotíte slovy: Nebyli jste na nás dost hodní, tak dostanete do držky...
Já upřesním..To co jste nám dělali vy,to vám vrátíme i s úroky
Nakonec poválečné běsnění zdůvodňujeme podnes stejnými slovy.Viz Vltavín,Mach a spol.
No ale najdou se i lidé, kteří s nějakým oko za oko....vrátíme to i s úroky a pod.nesouhlasí.Jak v r. 1938,tak v r.1945.Jak vzácně jsou si nakonec ti čeští národovci s těmi německými blízcí..:o))))
Třeba já a pan Tichý s těmito "hesly" nesouhlasíme.Za co jsme tzv.českými vlastenci považováni..

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Musíte ale uznat, že ty úroky byly hodně vysoké.

Právě jsem se dočetl, že v Německu dva dělníci umlátili k smrti slavného japonského šéfkuchaře Miki Nozawu, protože jim nechutnali jeho nudle. Taky mu to vrátili i s úroky.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Copak není jasný, pánové, že se ZASE nedomluvíme?

Ilustroval bych to názorně na tvrzeních tří (anonymních) uprchlíků z roku 1943 do Švédska, které tady virtuální "Beran" zkopíroval poprvé a obětavý Vltavín podruhé. Co mají postoje 3 nejmenovaných lidí "dokázat"? Co mohli SKUTEČNĚ vědět o postojích celého národa, když se v té době každý bál otevřeně promluvit s neznámými lidmi?
Ano, jejich výroky (1943) jen dokazují, že už tehdy byli mezi námi takto uvažující lidé - a jsou mezi námi i dnes. Dodávám: bohužel. Protože obvykle vědí jen to svoje a skutečná diskuze s nimi není možná. Na všechno mají připravenou zásobu ideologických nálepek a nejrůznějších obvinění. Viz tato "diskuze".

Moudrá vláda demokratické ČSR se v roce 45 mohla A MĚLA zachovat úplně jinak, ačkoli na to třeba Michal dodnes nepřišel. I tu č-n deklaraci lze přece číst jako shodu obou vlád na tom, že poválečná historie mohla vypadat jinak...

Dovolím si ještě analogii: nedá moc práce najít dnes na internetu volání po trestu smrti nebo po odsunu "nepřizpůsobivých" kamsi. A přesto vláda podobné populistické nesmysly správně ignoruje.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Asi tak..z jedlíků neznámé národnosti udělat německé dělníky, poprali se až večer v baru,kuchař zemřel několik hodin po incidentu,není známo nač.
Ale český nacionalista má bohatou fantazii a český bulvár vděčné čtenáře.:o))))
Jinak souhlasím-za pár měsíců.20-30 mrtvých SN, za pár let 50-60 tis mrtvých Č jsou velice smutná čísla.Tak to bývá,když se dostanou k moci ti,co hájí ty nacionální zálmy.Přímo si to dají i do názvu.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Na doplnění ještě citát z Liberce 1945:
"...Způsob, jakým RG akci prováděla, vzbudil nelibost také nového velitele ruské posádky v Liberci, plukovníka Ruměnceva, který poukázal po jistých incidentech na to, že když Češi chtějí nějakého Němce odstřelit, mají to udělat ve sklepě nebo na isolovaném místě, a když chtějí Němcům něco vzít, mají prý jim to vzít v bytě a ne v pravé poledne na frekventované ulici..." (zpráva o činnosti RG s razítkem Archiv MV, bez data)

To přesně popisuje tehdejší "spravedlivé" trestání viníků! Zločinně jednaly samy oficiální ozbrojené složky a nikdo proti nim ve jménu zákonnosti a dodržování práva nezasahoval. Naopak: populističtí politici včetně ministrů a prezidenta takovou atmosféru z politických důvodů podporovali, viz např. Benešův květnový projev: „Bude třeba (...) vylikvidovat zejména nekompromisně Němce v českých zemích a Maďary na Slovensku, jak se jen likvidace ta dá v zájmu jednotného národního státu Čechů a Slováků provést.“ (Ale s těmi Maďary se to už tenkrát tak stoprocentně nepovedlo.)

A "Beran" zase kecá a kecá: o demonstracích 4. března 1919 asi nikdy neslyšel, plete si Louny s Mostem, a aby nás pobavil, odhalil další spiknutí, tentokrát plíživě ukryté pod katedrou :o)))

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

musím se usmívat pod vousy, které ale nemám, jak jednoduše odsuzujete dění v Čechách na základě pohledu "dnešníma očima".
Odsun byl nutný, správný a snad i spravedlivý, o tom žádná.
Odsun Němců (tehdy ovšem s malým "n") si přála většina obyvatel Českých zemí a vč. politiků. To je prostě fakt. S myšlenkou odsunu taky přišel domácí odboj, Beneš se k ní přiklonil až později.
Vláda se za války i po válce nemohla a ni nechtěla zachovat jinak. Já tomu rozumím, skončila válka, za kterou mohli Němci, byla to příšerná válka, dneska z tepla domova od počítače se nám to píše, jak byla vláda a Beneš zlí, že vyhnali Němce, a že to možná ani lidi u nás nechtěli. Je to ale naprosto ahistorický pohled na věc.

Události z března 1919 jsou silně zpolotizované a propagandisticky zmanipulované. O tom jsme se tady již ale jednou bavili a myslel jsem, že to bylo pochopeno. Že v žádném případě nešlo o střelbu do klidného a bezbranného davu, že mezi obětmi byli i dva čsl. vojáci a to jeden dokonce německé národnosti, apod.

Hezký večer :-)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Že si někdo něco přeje, nebo si to dokonce přeje většina, nijak logicky nedokazuje, že je to taky nutné a správné. (V řadě zemí to přece neudělali, dokonce ani na tom Slovensku.) Opravdoví humanisti nepovažovali vyhánění za správné už tenkrát: Pavel Tigrid, spisovatel Valenta, novinář Mareš, Přemysl Pitter (který pečoval o české, židovské a německé sirotky společně)! Taky dr. Horáková se skupinou poslanců požadovala vyšetřování českého "gestapismu" v odsunových koncentračních táborech...

A nedivte se, pane J. Beneši, že mě iritují pseudoargumenty typu: "ale voni se nám taky neomluvili" (když to jen dokládá neinformovanost autora: i ta zmíněná deklarace přece omluvu na nejvyšší úrovni obsahuje) -
nebo: "90 % jich volilo Henleina" (tj. legální stranu, mladší pod 21 let neměli volební právo a po válce jim bylo už 28, leckde jsme "spravedlivě" vyhnali i socdemáky a židovské navrátilce z koncentráku, kteří patřili do těch zbývajících 10 %).
Projděte se taky naším zdevastovaným pohraničím: co na tom vidíte nutného a správného?!

(A 4. březen jsem nechtěl rozebírat - byla to jen reakce na tvrzení "historika BERANA" - OPRAVENO 25.5., že před WWII "nebyl zabit jediný čs. Němec".)

A ještě něco: i prezident Beneš přece zpočátku zvažoval vysídlení těch, kteří se skutečně provinili (1/3?), možná i včetně odstoupení části pohraničí - a nakonec z toho byla ta nejhorší paušální varianta na základě kolektivní viny (ta přece nebyla nikdy a nikde "nutná a správná").

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Honzo, na druhou stranu tu máme Růženíny..........oni na to měli právo zabíjet, vzbouřit se, krást, pak se ale nediv kolektivnímu trestu. Odsun pouze těch co se provinili nebyl možný, nebylo by možno nikomu nic dokázat, najednou byli všichni beránci a Češi.

A teď mi najdi Honzo zdroj o tom, že Beneš chtěl a uvažoval nějaké odstoupení v roce 45, to si pronesl podle mě blábol, dolož to.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak třeba poláci trestali a vyháněli na základě presunkce viny jako u nás. Kdo nedoložil, že se nepodílel na spolupráci s nacisty, šel.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jinak mě je Honzo jednou co humanisti, slaboši nás dostali v roce 38 tak kde jsme teď.

Za zradu je ve světě všude a vždy byl jen jeden trest. Američani se také po PH nemazlili s Japonci na svém území a všechny je bez nějaké presunkce neviny nahnali do lágrů.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Michale, bavíme se O NÁS, není třeba to relativizovat tím, co kdy dělali Němci, Rusové, Poláci nebo Američani (ale ty jejich fešácké lágry pro Japonce srovnávat s německými koncentráky ani s našimi poválečnými lágry vůbec nelze!). Jiné západní demokracie naopak nic podobného nerealizovaly.

O vývoji Benešových plánů v čase existuje bambilion pramenů, např.:
"Beneš a zahraniční odboj v první fázi války za realističtější variantu pokládal ODSTOUPENÍ NĚKTERÝCH POHRANIČNÍCH VÝBĚŽKŮ OSÍDLENÝCH NĚMCI a tím snížení jejich počtu zhruba o milion, v kombinaci s částečným vysídlením či výměnou obyvatelstva. V každém případě se počítalo s tím, že značný počet Němců v republice zůstane (asi milion). Naproti tomu domácí odboj (s výjimkou komunistického odboje do roku 1941) pod dojmem reality německé okupace již od počátku zastával postoj mnohem radikálnější a s Benešovými „umírněnými“ představami nesouhlasil. Události roku 1942 (heydrichiáda atd.) pak přinesly postupné sjednocování názorů různých proudů českého odboje na myšlence téměř úplného vysídlení Němců z českých zemí (s výjimkou antifašistů). Tento plán byl pak postupně prosazován mezi spojeneckými velmocemi. Důležité bylo, že k „maximalistické“ variantě se přiklonil v druhé fázi války i komunistický odboj a tato varianta získala plnou podporu SSSR (na rozdíl od otázky vysídlení Maďarů). Přesto ještě v roce 1944 Beneš předpokládal, že nějaká část Němců v republice zřejmě zůstane, protože vysídlit je úplně všechny nebude možné."
http://www.fronta.cz/dotaz/vyvoj-planu-odsunu-nemcu
(v bílých rámečcích jsou mj. Benešovy projevy a poznámky k tématu)

"Odsun pouze těch co se provinili nebyl možný, nebylo by možno nikomu nic dokázat", tvrdíš opakovaně. Co je ale pro tebe argument PRO, pro mě je PROTI. Taková "praktická" úvaha přece u žádného soudu - ani u soudu dějin - neobstojí!

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pro mě je jednoznačný argument a navždy zůstane zrada, nenechal bych si nikdy ve státě někoho kdo zradil, co kdyby přišel další konflikt v budoucnu a oni pod vidinou xté říše, zradli znovu. Prostě nikdy, svůj ortel si podepsali sami v roce 38, bohužel i svým dětem.

Soud dějin zůstane navždy jasný, zkus se zamyslet, jak by dopadlo hlasování národa v otázce omluva SN za rok 45? Ponechání SN v republice? Vrácení majetku SN?
Úplně stejně jako hlasování o vracení majetku církve, NE

Národ má dobrou pamět, a na tu zradu, ponížení, okupaci, lži a vraždy nikdy nezapomene a nesmí zapomenout, pak už bychom tu měli jen Růženíny a jejich oni na to měli právo.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Machu,když někomu podsouváte... máme Růženíny..........oni na to měli právo zabíjet, vzbouřit se, krást, pak se ale nediv kolektivnímu trestu......
Bylo by dobré doložit vaše lhaní ,když se k němu snižujete ,mými konkretními výroky.
Vaše výroky jako...češi mohli,protože na to měli zákony,mohu snadno okomentovat Němci to mohli,protože na to měli ty zákony-třeba Norimberské.
Taky by bylo dobré připomenout,že komunisté tady vraždili,provedli puč,kradli v obrovském měřítku...jaký kolektivní trest jsme jim uložili?
Váš problém je,že máte znalosti třeba o zbraních,opevněních .Já nic moc.Nicméně zbytek dějin-skutečných své vlasti neznáte,nebo tak,jak je podali obrozenci či Nejedlý k obrazu svému.
Dal jsem otázku...kdo po válce prohlásil: Na jejich neštěstí jsme se my i oni podíleli stejným dílem.
Byl to Ferdinand Peroutka,blízký přítel TGM,který nacistickou totalitu prožil v Dachau a Buchenwaldu a před komunistickou emigroval.
Napsal nejrozsáhlejší historické dílo o první republice..Budování státu....o vznika ČSR a jejím dalším vývoji.
Ve svých názorech se rozcházíte nejen se mnou ,ale i tímto českým velikánem.Asi jsme hloupější než vy.Nebo ,že by to bylo naopak?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Čtenář si to ve Vaších odpovědích snadno najde, a často i přečte mezi řádky.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A vláda komunistů? To už je bohužel pouze následek roku 1938, a strachu E.Beneše bránit republiku.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Víte, když si někdo vraždí vlastní národ, protože jeho část nesouhlasí s režimem, a už je jedno jaký to je režim, je to sice hnus, ale přijatelnější, než když jdete vnucovat svoji moc jiným národům a státům. Navíc když se rozhodnete vyhlazovat lidi na základě rasy a orientace, přesvědčení.

Proto pro mě bude navždy fašismus daleko, ale daleko horší zvěrstvo než komunismus.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě by bylo dobře vysvětlit pane Mach svůj vztah ke Slovákům
V r.1939 zradili, rozbili naši republiku a přidali se jako SN k Hitlerovi
V r.1990 nás zradili dokonce podruhé.Proč vám vadí jen ti Sudetští Němci?
Jinak moje zkušenost.V Německu jsem byl mnohokrát.Nikdy jsem se nesetkal s nenávistí k Čechům.Vždy byli ochotní.
Na Slovensku jsem se setkal během dvou svých pobytů v 70.letech s takovou nenávistí k Čechům,že jsem se zařek,že tam nikdy nepojedu.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Vážený pane Beran.Chápu vaši nenávist k Němcům.Poklonkovat před nimi se slovy Wechseln Sie,Wechseln! jistě zanechá na duši nazapomenutelnou stopu.
Nicméně ty zážitky byly z exkurzí katedry Přírodopisu Ústí nad Labem v tematice mineralogie RNDr..Mostecký a Peadr.Štván a zoologie RNDr.Hayer
Chudáci extremisti
Pane Beran,pochvalte ty kouzelné záchodky v Egermanngalerii i s umělcem Danysem,který tam svá vysoceumělecká díla přidělaná polepky ze samoobsluhy prodává za 25 Kč a zkuste zajet na ten Sudetoněmecký sraz a rozpomeńte na Kovo.Wechseln Sie ,wechseln Sie!Kdo nevexluje není Čech.Hop,Hop,Hop!
Možná vyděláte na nějaké závěsy do té neskutečně nádherné galerie.Ať to Danys nelepí.Je to trapné

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak propagandista-amatér "Beran" zase nezklamal. Až si prostuduje třeba tenhle text (celý!), možná mu konečně dojde, že mezi námi žije "extrémistů" podstatně víc, než my dva s Růženínem :o))) Cituji:

"Reprezentativní šetření CVVM z listopadu 2011 se zaobíralo také postoji k samotnému odsunu sudetských Němců... Výzkumníci předpokládali znalost tohoto tématu, a tak se ptali již rovnou po jeho spravedlnosti či nespravedlnosti. Takto položená otázka sice není zcela korektní pro samotné historické bádání, ovšem ve společnosti se odsun často pojí právě s otázkou „spravedlivého aktu odplaty“, jež byla reakcí na hrůzy druhé světové války a iredentistické chování značných částí československých Němců zejména v době tzv. mnichovské krize.
Odsun za spravedlivý považují přibližně dvě pětiny dotázaných (42 %). Naopak pro celkem 39 % je považován za nespravedlivý. ... Patrné je především to, že v uplynulých letech pozvolna ubývá jeho zastánců, tedy těch, kdo hodnotí vysídlení jako spravedlivý akt a na druhé straně se zvyšuje podíl těch, kdo jej považují za nespravedlivý... Významné rozdíly v pohledu na spravedlivost odsunu existují mezi jednotlivými věkovými skupinami..."

viz Lukáš Novotný: Dekrety, odsun sudetských Němců v historické paměti Čechů - Výsledky reprezentativního dotazníkového šetření
http://cvvm.soc.cas.cz/media/com_form2content/documents/c3/a6968/f11/Dekrety,%20odsun%20sudetsk%C3%BDch%20N%C4%9Bmc%C5%AF%20v%20historick%C3%A9%20pam%C4%9Bti%20%C4%8Cech%C5%AF.pdf

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Koukám, že tzv. Zemanova viróza je dost nakažlivá. Snad se to nešíří i netem.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pozor, to jest veliký omyl, mě nevadí dnešní Němci, ale SH co by pořád něco chtěli vracet a přepisovat.

Slovaci a rok 39 - Nikoliv, Slováci udělali jedinou rozumnou věc jakou mohly. mohly se stát stejně jako mi okupovanou zemí rozdělenou mezi Polsko a Madary, nebo zůstat samostatní.

1990 - Souhlasili obě strany, narozdíl od Kosova, kde vidíte zradu, zase překrucujete.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Přesně to tvrdím i já.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

....Slováci udělali jedinou rozumnou věc jakou mohly. mohly se stát stejně jako mi...Pane Machu,vlastenče,co ta mateřština?
Takže rozbít republiku, zahájit světovou válku po boku Hitlera byl moudrý počin...zajímavé
....Víte, když si někdo vraždí vlastní národ, protože jeho část nesouhlasí s režimem, a už je jedno jaký to je režim, je to sice hnus, ale přijatelnější, než když jdete vnucovat svoji moc jiným národům a státům. Navíc když se rozhodnete vyhlazovat lidi na základě rasy a orientace, přesvědčení.
Proto pro mě bude navždy fašismus daleko, ale daleko horší zvěrstvo než komunismus....zajímavé
Jen bych dodal,že komunismus byl postupně do třetiny světa exportován ze Sov.svazu a Číny.Vraždy,vykonstruované procesy atd i tady byli dílem sovětských poradců z NKVD.
NACISMUS A KOMUNISMUS jedna a druhá strana téže mince.
...Úplně stejně jako hlasování o vracení majetku církve, NE
S překvapením zjišťuji ,že zastáváte názor k církvím jako nacisti a komunisti.Ukradnout majetek ideologické konkurenci je povoleno.
Když jsme u toho,víte kdo a kde schoval za WWII.zástavu ČR.To by jste snad měl vědět

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jan Beran na odpočinku po celodením mlácení čelem do kolen kvůli mařenám před těmi ošklivými Němci.Relax byl nutný
http://www.youtube.com/watch?v=6a1N2Eotu7g

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Takhle to vylikvidování Němců Benešem vidí Britové dnes
http://www.youtube.com/watch?v=Yy56AONULn8

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak daleko víc máme na "účtu" podíl v zahájení ww2 my.

Ano na těch Slovácích trvám, ale nějak jste najednou opustil svůj blábol o zradě a roce 1990.

50 procent tanků, které napadly Polsko byli naše.
A více jak 30 procent těch co napadly Frnaciii.

Jinak já se s Vámi nepřu u zločinech komunismu, ikdyž třetí odboj považuji za hloupost, já jen konstatuji co je pro mě větší zlo z těch dvou, a co tomuto národu ublížilo více.

No a vidíte, přesto by to v referendu v životě neprošlo a ani nějaké omluvy SN. Jenomže to by se naši mocipáni nesměli bát přímé demokracie.Jinak co se krádeží majetku církve týče, to zloděj volá na zloděje.

Zástava, zkoušejte si prosím svoje studenty, také se Vás neptám na nejlepší lehký tank WW2, což není těžká otázka.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Považuji diskusi s Růženínem za zbytečnou, ten člověk není normální srovnávat zločiny nacistů a zradu SN se zločiny během odsunu, přeně jak píšete, to není asymetrické, to je blbost.Kdyby těch SN mrtvých bylo 350k jako čechů, pak by jsme mohly srovnávat, ale nebylo. Platilo a platit bude, oko za oko, zub za zub. SN u mě nemají šanci na nějaké odpuštění natož omluvy.

Třeba Izraelci se k tomu postavili velmi prakticky, dokud nedojde jeden den za každého mrtvého, nebude Německu odpuštěno, to si němci počkaj. Pokud se k tomu postavíme stejně, hodí to "nějakej" rok.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Mach bacha ,Mohli by na Vás dát za Vaši blbost Židé žalobu pro popírání Holocaustu.Už k tomu málem jinde došlo
Přeštěte si to na Holocaust cz.
Jinak si myslím,že Vy se svými názory jste Sudetským Němcům akorát něco pro zasmání.Pokud tedy se jimi mají chuť vůbec zabývat

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Múžete upřesnit.....Jinak co se krádeží majetku církve týče, to zloděj volá na zloděje...?
Myslím,že pro vlastence nevědět,kde měl ukrytu vlajku nejsvětější,je notná ostuda.Proto jsem po tom pátral.Jenže jako obvykle....ono se to CZ nacionalistům nehodí a tak to tají.
Tanky mne zajímají potud,že ještě 5.5.chrlili Češi ve Škodovce jeden za druhým. pro Deutsche Reich.Nebo ne?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Žalobu pro popírání Holocaustu? - To sem se zasmál, a proč? Já nic nepopírám, naopak ti lidé mají můj obdiv a podporu, a jejich aktivní boj byl fantastický Waršava, Bělorusko.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

No vidíte, mne do toho okamžiku kdy jsme místo toho aby jsme se s nimi bránili je odevzdali Wermachtu.Občas se zhodnem, akorát Vám by se ta naše obrana asi nelíbila co?

Jinak je to LT 38 ten tank, a ve škodovce se nedělali tanky, ale pouze a převážně podvozky k tankům LT 38, používané na německé lovce tanků Hetzer, pro upřesnění.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Žalobu pro popírání Holocaustu?
Pane Machu, nedivte se, tady se už není ani čemu divit...

Pochopte, že za vše může zvrhlá česká soldateska, která od nepaměti terorizovala české Němce, které jsem čeští králové pozvali (ani ti ale možná nebyli Češi).

A jestli si myslíte, že na podzim byli Němci zlí a Češi hodní, tak se pletete. Česká husitsko-bolševická soldateska se zase vyřádila na bezbranných čsl. Němcích - viz třeba vražda Josefa Leukerta a Josefa Hellera 2. října 1938 na Nové Huti.

... to chce klid ;-)

a jak jste psal, že jste nestihl tu přednášku o opevnění, tak Vám nabízím návštěvu přednášky o finanční stráži v Lužických horách, která se bude konat 21. září (jestli se dobře pamatuji, má to býti sobota) v museu v České Lípě.

JB

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beneš,zase mezery ve vědomostech,Já myslel,že aspoň vy něco víte.
....za běžná česká tvrzení jako pan Mach
citace.., to není asymetrické, to je blbost.Kdyby těch SN mrtvých bylo 350k jako čechů, pak by jsme mohly srovnávat, ale nebylo.
Přemýšlejte pane Beneš a Mach proč asi židovská obec chtěla podat na takové mudrce jako pan Mach žalobu pro popírání holocacaustu?
Bohužel od vás pane Beneš se nikdy konkretní odpovědi nedočkám.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Přemýšlejte pane Beneš a Mach
česky se oslovuje 5. pádem, tedy Beneši, Machu, stejně jako Hynku, Viléme, Jarmilo ...

já myslím, že na konkrétní a věcné otázky jsem Vám odpověděl, odpovídat na plky nemám čas a nechci se ani moc míchat do toho všeho, co se tady semele. Ale někdy se neubráním a s potutelným úsměvem na rtech sem něco napíši :-)
Nuž, máte-li na mne konkrétní dotaz, sem s ním, já se pokusím konkrétně odpovědět, pokud budu odpověď znát. Já nemám rád totiž prázdné a překroucené plkání
;-)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jinak těch 350 k. Čechů je dnes prokázaný výmysl Beneše a komunistů.
Mohlo by Vás zajímat,že studií o skutečných obětech pověřilo MŠ Martina Hořáka a Tomáše Jelínka -prací nazvanou Nacistická perzekuce obyvatel českých zemí

Oběti koncentračních táborů: jedná se o přibližně 20.000 osob
Popravení: minimálně 8.237 "úředně
Oběti z řad partyzánů: kolem 500 osob
Oběti z řad nuceně nasazených: minimálně 3.461 ověřených případů
Padlí a zavraždění v Květnovém povstání českého lidu: přes 8.000 osob
Oběti z řad antifašistů v pohraničí: minimálně 1.000 osob
Přidejme 2500 vojáků a oběti náletů a
5000 -ne vše se zadokumentuje
20+8,3+500 +3,5+ 8 + 1 + 2.5 + 5 = počet mrtvých etnických Čechů v kilech = 350 tis.
Tedy podle pana Macha a pana Beneše.Jsou to plky,kterými se nehodlají zabývat.Ještě,že se tím rozporem zabývají alespoň Židé
Jak napsal pan pan Beneš-tady se už není čemu divit

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To jsou nám zase novinky........

No jo pane Růženíne, to opravdu nemá smysl, pro změnu nějaké super studie, ano není se čemu divit.

Tak jen vojáků na východní frontě bylo min 5000, západní nemám přesné číslo, první neshoda, čili to
jen tak pro ukázku.

Koncentrační tábory, tak jen českých romů 5800 cca.

Zdroje obojí Protektorát Čechy a Morava v obrazech.

Nicméně v jediném máte pravdu, oni ty odhady lítají od 144 tis - 365 tis., a to se ještě historici neshodly jestli započítat i rok 1938, nebo i připočíst oběti řad SN bojujících za Wermacht. Není jen Vaše pochybná studie, kterou máte jako doporučenou pro výuku.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Příklad

Škorpil, Pavel: Probleme bei der Berechnung der Zahl der tschechoslowakischenn Todeopfer des nationalsozialistischen Deutschlands in Brandes, Detlef, Kural, Václav (eds): Der Weg in die Katastrophe. Deutsch-tschechoslowakische Beziehungen 1938-1945, Klartext Verlag, Essen 1994

8500 popravených

20 000 v koncentráku, ale pozor, číslo je bez rasově pronásledovaných

25-28 tisíc při ozbrojených střetech na území CSR

4000 nálety

3000 nasazení

5620 západní fronta, východní uvádí autor zjevně milně, jeho 1200 je nesmysl, jen na Dukle jich bylo 935, celkem Svobodův sbor ztratil 5000 mužů.

7000 českých romů

265000 českých židů

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ale pane Machu,vy jste přeci jednoznačně napsal....
Kdyby těch SN mrtvých bylo 350k jako čechů, pak by jsme mohly srovnávat, ale nebylo....
Na to jsem jednoznačně reagoval
A neshody nemám já pane Mach.Oni totiž Romové,Židé,Slováci atd. nejsou Češi
V tom vašem čísle jsou totiž i SN zemřelí při náletech,u Židů je započteno i nemalé množství Židů holandských a jiných států v Terezíně atd.
Tím,že vydáváte židovské oběti za Čechy/ Sám udáváte 265 tis./ naplňujete skutkovou podstatu trestného činu Popírání Holocaustu .Věřte tomu
Jinak pokud odečteme od těch vašich 350 tis těch 265 tis.Židů zbyde na ty Slováky,Romy,Čechy,Rusíny,Poláky,Maďary 85 tis. A už jste na těch číslech té vaší pochybné studie.
Akorát nevím,proč citujete závěry té"Pochybné studie" v dalším příspěvku -Škorpil Pavel. :o)))))

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ještě máte ty boule na čele od kolen pane Beran?A ještě jste neodpověděl,jestli je pravda,dle tel.dokumentu,že protektorátní policisté museli na veřejnosti hajlovat,stejně jako po příchodu na úřad?
Skutková podstata je vydávat židovské oběti holocaustu za Čechy.
Vy jste to taky nepochopil?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Dobře upravíme text, je to 350k obětí nacistů, české národnosti.

Škorpil udává trochu jiná čísla než Vy, a stejně jako Vy se plete například u obětí na východní frontě.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Poslužte si, on se každý posměje, Pokud měli oběti holocaustu českou národnost, tak byli podle Vás co? Asi "tataři".

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Berte to přesně pane Machu,ta první poválečná čísla jsou vydávána za- Předváleční státní příslušníci Československého státu.
I když to není také tak úplně pravda.
Musíte tedy opravit text....je to 350k obětí naciststů státní příslušnosti předválečné ČSR/vyjma Sud.němců ve službách Wehrmachtu./.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pokud měli oběti holocaustu českou národnost, tak byli podle Vás co?
To je ta legrace.
Samozřejmě,že Češi.,slovenská národnost-Slováci,atd.Jen ta československá národnost a Čechoslovák byla další z našich lží.Většinou se odvozovala od jazyka,kterým hovořili.
A teď si představte tisíce Židů,kteří hovořili německy.Po válce se vrátili z koncentráků a ejhle Beneš jim Dekrety sebral veškerý majetek.Lumpové,vyrůstali v německy mluvícím prostředí.
A povím Vám.že státní zástavu schovali na přání prezidenta Sudetští Němci.Poté,co ji přišli v r.1945 předat Benešovi,byli násilně vysídleni.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

jen jedna otázka, bych neumřel blbým, co že jest to ona zmiňovaná tajemná "státní zástava"?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jen poznámka pro Michala ("přesto by to v referendu v životě neprošlo a ani nějaké omluvy SN"):

Co jiného je odstavec "Česká strana lituje..." v č/n deklaraci než omluva? Čili: Klausova vláda se za nás už omluvila a žádná další vláda to nezpochybnila ani to nikdo nemá v plánu.
A referendem bych taky moc neargumentoval. Nepřehlédl jsi výsledky šetření CVVM z roku 2011? Tam to vycházelo už skoro fifty - fifty a ta (moje) smířlivější strana v průběhu let dokonce posiluje.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tomu, že smířlivější strana v průběhu let posiluje, bych i věřil. Pamětníci, co zažili nacistická zvěrstva vymírají,a to je živná půda pro novodobé vykladače dějin. Věřím tomu, že jednou se i omluvíme za "vraždu" Reinharda Heydricha.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Zástava je prapor v jediném provedení.Ale tento termín jsem nepoužil přesně,správně mělo být Prezidentská zástava/standarda/,dnes Prezidentská vlajka.
Ukryl ji Tecelin Josef Jaksche s cisterciaty ve stodole u kláštera Vyšší Brod.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Alanovi: No možná pořád víc lidí uvažuje taky o tom, jestli slepá pomsta na podkladě kolektivní viny může vést k nějakým žádoucím, užitečným nebo dokonce chvályhodným výsledkům. Už jsem to tady psal: projděte se naším pohraničím a pozorně se rozhlížejte.
Nebudu už znova opakovat moudré hodnocení exilového sociálního demokrata (nikoli "extremisty"!) Jiřího Loewyho, který to viděl zblízka -
http://www.i-noviny.cz/svedectvi-odsunu-30-vzpominky-j-loewyho-na-rok-1945-20955

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

ahá, takže pod pojmem státní zástava se skrývala presidentská vlajka, děkuji za vysvětlení.

Pane Tichý, já se za sebe v pohraničí rozhlížím, a přes to všechno co vidím, si stále myslím, že odsun byl nutný, správný a snad i spravedlivý.
A třeba i proto, že jsem byl strašně překvapen při cestě po jižním Slovensku, kdy se stávalo, že moji slovenští kamarádi se báli třeba v hospodě promluvit slovensky. Vím, že to není argument na úrovni, ale teď mi projel hlavou ;-)

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jestli to nebude náhodou tím,že mnozí Češi/nakonec války jich v Sudetech žilo více než před tím tzv. vyháněním/ se konečně přestali bát mluvit.Navíc se oficielně otvírají fakta,která do té doby byla tabu a mluvit o nich znamenalo jistou perzekuci.
A kupodivu se ukazuje ,že v mnoha případech ti Sudetští Němci nelžou.Viz.jak dopadla zdejší Drzá lež o Dobronínu.
Nikdo se nikdy z nás snad nebude omlouvat za zločiny na nacistech.Ale odmítám neustále vnucené a zažité kolektivní hodnocení národů.
To by na nás někdo moh přijít,že nás vysídlí do Ruska,protože jsme byli komunisti,nebo nám Slovanům připisovat zvěrstva v bývalé Jugoslavii

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

K tomu jsem, pane Beneši, zrovna dnes četl chytrej příspěvek:

"Skvělým tahem byla výstava Zmizelé Sudety. Dvojice fotografií stejných míst, před odsunem a po něm, samozřejmě vzbuzovaly vášně. Krajina zabydlená Němci prostě vypadá oproti současnému stavu téměř ve všech případech lépe: kultivovaněji, zabydleněji, krásněji.
Na druhou stranu tyto fotografie nenásilně otevřely prostor pro nové přemýšlení. Co znamená mít odpovědnost za krajinu, ve které žijeme? Co znamená mít rád svůj domov? Proč je pro nás Čechy metoda odsunu stále typická? Ty, kteří takzvaně dělají problémy, pořád odsouváme někam za hranice, třeba za hranice svého města či regionu. Přitom dobře víme, že tak vždy dochází ke strašným škodám a ublíží se spoustě lidí." (esej Jana Hrona ve včerejším Respektu 21/2013)

A k vaší slovenské příhodě: není lepší naučit se žít spolu? I když to někdy dá zabrat? Co jiného nás taky v globalizované Evropě čeká?
Mimochodem: ti Maďaři v hospodě byli nejspíš taky plnoprávní občané SR jako vaši slovenští přátelé?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Přátelé, jen připomínám, že je tomu již tři čtvrtě století, co čsl. vláda vyhlásila mimořádná vojenská opatření, obecně známá jako "částečná mobilisace". V květnu 1938 se zdálo, že se republika bude bránit a nadšení mezi Čechoslováky bylo nezměrné.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A kdo je to ten Čechoslovák?Kde pobýval?
Tady jsou naprosto konkretní vzpomínky těch co ji prožili-Klub vojenské historie Plzeň
http://www.domobrana.net/main.php?soubor=sykora1
Nějak to nadšení rychle vyprchalo

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Čechoslovák jsem třeba já, minimálně podle posledních dvou sčítání lidu :-) Jsem na to i patřičně hrdý :-) A pár dalších Čechoslováků osobně znám.

Mám různé vzpomínky vojáků i financů a jejich rodinných příslušníků z Lužických hor na rok 1938 a odhodlání k obraně vlasti je z nich docela zřejmé.
Celkem hezky na květnovou "mobilisaci" vzpomínala třeba dcera inspektora Prchlého z Petrovic. Nebo financ Václav Landa z tehdejšího Dolního Lichtenvaldu.
Nebo jsou pěkné vzpomínky pana Knoblocha z Mnichova Hradiště, který byl za mobilisace v bunkru u silnice z Horní Světlé a Novou Huť. V jeho vzpomínkách je úleva z toho, že nebyla válka znát, byl to člověk a mladý kluk, na druhou stranu je i z těch vzpomínek jasný i nesouhlas s odstoupením čsl. pohraničí.
Zde na první straně dole je třeba citát z dopisu příslušníka finanční stráže z Petrovic rodičům:
http://csol-mb.net/pdf/2012-09-22_prezentace.pdf

A znovu opakuji, je nutné se na události dívat střízlivě a ne z různých, či hrůzných, ideologických hledisek, jak se děje zde.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pro J.Tichý

Honzo oo, že se za nás omluvila vláda mě vůbec nezajímá, to není vůle národa, stejně jako není vůle národa vracet církevní majetek. proto sem hovořil o přímé demokracii a referendu.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beneši, mlžete mi prosím poslat pozvánku na to vyprávění do mailu, tady se to ztratí, děkuji

Mimochodem i já sem Čechoslovák.

Děkuji

Mach

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

To je dobře.Jen potvrzujete má dávná slova,že národy byly vytvořeny uměle /přihlásili se k tomu ilumináti/ a staly se nástrojem rozbití monarchií a získání moci nově nastupující buržoasie.
Nic jiného než stav mysli to být nemůže.Já mám národnost Evropskou.Vycházím z genealogie mé rodiny.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Drobná chyb, záměna d-t se může stát.A nedělá mi to problém přiznat,zvláště v obtížném standardním-standartním.
Nicméně hlupák se nepozná podle toho,že udělá drobnou chybu,hlupák se pozná podle toho,že nerozumí psanému textu.
Jestliže tedy napíši
..Pane Machu bacha ,Mohli by na Vás dát za Vaši blbost Židé žalobu pro popírání Holocaustu.Už k tomu málem jinde došlo
Přečtěte si to na Holocaust cz...
Hlupák na to reaguje
Růženíne, je to jednoduché, odpovězte!!!!! Trestní zákon....§....Popírání holocaustu. Vyhrožujete zde lidem, že naplnili skutkovou podstatu trestného činu popírání holocaustu. Uveďte číslo paragrafu vámi avizovaného trestného činu. Je to naprosto jednoduché.
Tedy nepochopil,že na ty cz nacionalisty,kteří 265 tis.Židů z bývalé ČSR vyhlazených za WWII. vydávají za české oběti , chtějí zde žijící Židé již podávat trestní oznámení,protože v tom případě by Židé neměli oběti žádné.
Tedy nepochopil,že blíže je vše specifikováno na Holocaust.cz
Tedy odhaluje,že neumí pracovat s výpočetní technikou
....Růženíne, je to jednoduché, odpovězte!!!!!
Zde se Beran odhaluje jako hulvát neschopný slušné komunikace,zvyklý tak akorát řvát na lidi a vydávat rozkazy stylem Gestapáka....
.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Možná by byla diskuze o poznání věcnější, kdybyste si prostudovali 10 let starý (!) článek na téma (československých) obětí holocaustu:

"Podle Miroslava Kárného činil počet židovských obětí v protektorátě 80 tisíc, ve Slovenském státě 70 tisíc, na okupovaném území Slovenska 42 tisíc a na Podkarpatské Rusi 80 tisíc osob. Celkový součet = 272 tisíc.
K podobným výsledkům došla historička Eva Schmidt-Hartmannová (nyní Hahnová), která za protektorát uvedla 78 tisíc, za Slovensko 65 tisíc a za území odstoupená Maďarsku (včetně Podkarpatska) 114 až 120 tisíc osob, což dává celkový součet 257 až 263 tisíc židovských obětí na území předválečného Československa."
http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003031037

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ano je to deset let staré.A taky deset let se ví ,že Česká populace se za WWII zvětšila.Jako jediná v Evropě.Ale předtím se 60let tvrdilo unizono,že díky Němcům zemřelo 36O tis.Čechů.Mnozí to tvrdí podnes,viz pan Mach a kdo ne,tak je čtenář pochybných studií.
Nicméně podíval jsem se na Popírání holocaustu,za který lze dostat až 8 let .Jedním ze znaků je ...popírání počtu obětí

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Jedním ze znaků národa je společná řeč.Nemohli by jste nám pánové tu čechoslovenštinu trochu přiblížit?Kdo mluví čechoslovensky?Tvrdilo se,že českoslovenštinu ovládal Husák.Vážení súdruhovja a soudružky bylo nezapomenutelné.....

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beneši, mlžete mi prosím poslat pozvánku na to vyprávění do mailu, tady se to ztratí, děkuji

Dobrý den, žádná pozvánka zatím není, je to ještě daleko. Zatím je domluveno, že v sobotu 21. září dopoledne bude v museu v České Lípě přednáška o finanční stráži v Lužických horách a křest knihy o tomtéž a odpoledne pak již tradiční vzpomínka u pomníku v Horní Světlé.
Pozvánku pak pošleme i sem, na i-noviny, aby obecenstvo vědělo, ale jestli ji uveřejní, to nevím.

Mimochodem i já sem Čechoslovák.
ono nás bude asi více. Já jsem se v Československu narodil, tenhle stát považuji za svůj, jen mě trošku mrzí, že v něm už neumřu. Srdcem mě to mrzí, rozumem vím, že to asi jinak nešlo.

„Než bychom jim dali naše hranice, to si ještě moc rozmyslíme.“….“Jest to pro mne čest, že stojím až na hranicích. Věrni odkazu presidenta osvoboditele zůstaneme, to jsem si říkal, když jsem před rokem stál u rakve pana presidenta Masaryka. Ať žije Československo! Ať žije Beneš a gen. Syrový. Buďte zdrávi a s úsměvem na rtech přijímejte všechny zprávy. Až přijedu domů tak to oslavíme.“
… z dopisu resp. finanční stráže Oldřicha Rakovce z Petrovic u Německého Jablonného rodičům z 23. září 1938

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Vážený pane přihlouplý Berane
Růženín 20.květen,,,,,,citace......Přemýšlejte pane Beneš a Mach proč asi židovská obec chtěla podat na takové mudrce jako pan Mach žalobu pro popírání holocaustu?
Pane Beran učitelé říkají- chytrému napověz,hloupého nakopni.Dávám Vám ještě jednu šanci :o)))
.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Taky možná bude v přednášce.
O zlých německých a hodných českých strážcích hranice a finanční stráži
Zpráva Okresního úřadu v Mnichově Hradišti: Židé vyhnaní z České Lípy, jejich vrácení
Prezidiu Zemského úřadu v Praze-listopad 1938
Věc-Přepravovní Židů a jiných nežádoucích osob Říšskoněmeckými orgány,
Na stanici Bělá pod Bezdězem se dostavilo 13 Židů z České Lípy,kteří měli průkaz bývalé ČSR a povolení německých orgánů k odchodu do Československa.Ústně jim prý bylo sděleno ,že budou posíláni do koncentračních táborů.
Tito Židé byly vráceny Německé finanční stáži a Genzschutzu,Podařilo se to teprve po delší době přesvědčování ,než se zdráhající Říšskoněmecké orgány rozhodly vzíti 13 Židů zpět.
Ostražitost orgánů stráže hranic se po tomto případě na demarkační linii značně zostřila a je věnována značná pozornost i úsekům říšskoněmeckými orgány nestřeženými.

Okresní hejtman a rada politické správy /podpis nečitelný/.

P.S.Nedostávali jsme dokonce od GB peníze na přepravu Židů?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

růženíne, nějak nechápu váš poslední příspěvek, jak to souvisí s thematem? Patrně se navážíte do mnou avisované přednášky o finanční stráži. Moc nerozumím, proč tohle píšete, ale moje mínění o vás se jenom potvrzuje...

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Hloupého Berana nakopnout.Varianta č.2.Už jste našel na holocaustu cz?Pochybuji.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Pane Beneši,neberte to osobně.Snad diskutujeme jako amaterští milovníci historie.Jednak Vám předkládám protiargumenty,jednak tvrdím /již po xté/,že věci je nutno vidět ve všech souvislostech.Vy zpracujete několik měsíců a děláte závěry.
Pokud by někdo zpracoval následné měsíce a vyšel z podobných dokumentů,klidně může tvrdit,že Sud. Němci pomáhali Židům dostat se do okleštěného Československa odkud mohli cestovat pryč a vyhnout se tak skoro jisté smrti.A možná ti samí finančáci a pohraniční stráž je posílala zpět jistému osudu.
To snad nelze zpochybnit,i to je součást naší historie.A nebyli to jen Židé.Co s tím?Vlastenecky probírat jen co se hodí?Jsme snad národ Jana Husa,ne?

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

A k thematu.
Autoři díla schodně tvrdí...ale není to literatura faktu, nýbrž román. ... .postava personifikuje atd....
Pan Mach si oproti tvrzení autorů vymyslí...Tento protičeský propagandistický film je prezentován jako dílo založené na skutečných poválečných událostech v obci Bludov.
Tak o čem chcete diskutovat?
O tom,že překroutil záměr tvůrců k obrazu svému?Aby pak z románu udělal historickou studii a srovnával skutečnost s románem?
Snad nejsme padlí na hlavu.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Tak pravil tradičně hloupý Beran,který nerozezná odpověď od diskuze.
Já učím, narozdíl od Vašich kamarádíčků,které pokud se ukážou u škol,tak je máme okamžitě vyhodit za bolševickou propagandu na školách.Mají ne ně zákaz vstupu

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Ve Vašem případě je to bohužel pane Růženíne, co se dokonce bojíte psát pod reálným jménem, což při Vašich názorech chápu, pouze výměna propagandy za propagandu.

Pokud i ve škole učíte jak byli SN chudáci, zoufalci, utiskovaní, a měli tak právo na cokoliv, včetně vražd a zrady, pak je skutečně pouze v dnešní době možné Vás nechat učit.

M

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Vážený pane Beneši.Začal jste pojmy,přešel k dojmům a nyní se snižujete k tomu,že podsouváte nevyřčené.
Nicméně do výuky se dnes nezařazují pouze jednostranné výklady událostí vytržených z kontextu.Pročpak jste nereagoval na průkazné hlášení o tom,jak zlí Sudeťáci vystavili papíry Židům z CL,aby se dostali do pro ně bezpečných míst a k možnosti útěku do GB?
Asi se to zrovna nehodí,když je ti ochránci hranic poslali zpět.
Jinak v 80.letech jsem inicioval spolupráci naší školy s německou,kdy byly pravydelné výměny nejen dětí,ale i učitelů.V 90.letech se mi podařilo přiřadit naše děti k franc.-německému projektu právě na poznávání mládeže,kdy každý rok se uskutečnilo setkání v jednom státě.Pak jsem inicioval společně s ředitelem bývalé ZŠ spolupráci se školou v Johnsdorfu,která skvěle funguje díky pí učitelce Stránské.
Dovolím si tvrdit,že těmito akcemi prošly stovky především mladých lidí.Dělám to právě proto,aby se poznali,neměli předsudky a nedali na jednoznačné nacionalistické výklady.
Vy se oblečete v zimě do kožichů a hrajete si na Legionáře na Sibiři,nebo chodíte v dobových mundůrech po státní hranici.Co od toho čekáte?Že se objeví nějací nacionalisté na druhé straně?
Bourání a stavění pomníčků,nacionalistické pochody atd.tady v pohraničí byly příčinou událostí které vrcholily právě v r.1938.
Já pracuji pro budoucnost,vy pro minulost.Takže se moc neshodnem.

Nahoru

Re: Zajímavost k oblíbenému tématu

Já souhlasím pokud jde o společné budování pohraničí, ai dokonce i témata minulá bude dobrá nechat jednou spát, ale pokud je bude sama skupina SN a jejich poskoků vytahovat, mlčet samozřejmě nebudeme.

Nahoru