Knihy regionu

Verze pro tisk |

Mohlo by se zdát, že publikace „Východočeši pod císařským praporem“ mezi regionální literaturu českolipské Městské knihovny nepatří, ale už podtitul „C. a k. pěší pluk č. 18 v 1. světové válce“ napovídá, že tam patří. Vždyť je to ten samý pluk, v kterém sloužil Karel Poláček, jehož pamětní deska visí na budově knihovny. Ten samý pluk, jehož náhradní prapor v roce 1915 přesídlil do České Lípy a v závěru války se podílel na potlačení Rumburské vzpoury.

Ačkoli se kniha věnuje především bojištím 1. světové války a historii pluku, tři kapitoly se věnují událostem let 1915 až 1918 v České Lípě a okolí, a zájemci o regionální historii tak získávají další zajímavý zdroj informací. Kniha je vybavena mapkami, reprodukcemi historických dokumentů a fotografií a řada z nich pochází z našeho města.
Kniha vznikla péčí Jednoty Československé obce legionářské v Mladé Boleslavi a KVH IR 18 a jejím autorem je Lukáš Dulíček.

U bitev ještě zůstaneme. Do fondu Městské knihovny přibyl průvodce naučnou stezkou „Památná místa bitvy u Liberce 21. 4. 1757“. Brožura je rozdělena do kapitol podle jednotlivých zastavení. Už jen listovat v ní je radost, protože je vybavena množstvím barevných fotografií, obrázků a reprodukcí historických map, díky tomu nemusí sloužit jen jako průvodce ale i jako encyklopedie pro zájemce o dějiny vojska a válčení v 18. stolení. Autory průvodce jsou Michaela Bradáčová, Petr Brestovanský, Radomír Zika.

Mezi regionální osobnosti Českolipska patří císař Ferdinand V., který měl letní sídlo na Zámku v Zákupech, a právě jeho životu se věnuje nová kniha Martina Aschenbrennera „Dvůr císaře Ferdinanda Dobrotivého a císařovny Marie Anny v Čechách (1848-1884)“. Již z názvu je patrné, že se nejedná o obvyklou životopisnou publikaci. Kniha se věnuje více životnímu stylu císaře než jednotlivým událostem. Čtenář má možnost nahlédnout do císařské domácnosti, seznámit se s lidmi, kteří pečovali o císařovo pohodlí i zdraví, a to docela podrobně. Text knihy doplňují černobílé fotografie osob personálu, zařízení i interiéru zámků Ploskovice a Zákupy.

Knihy najdete k zapůjčení v naučném oddělení a studovně Městské knihovny Česká Lípa.

Dulíček, Lukáš, 1990-. Východočeši pod císařským praporem : C. a k. pěší pluk č. 18 v 1. světové válce.  Lukáš Dulíček. 1. vydání. [Praha] : Československá obec legionářská, 2015. 235 stran : .
Bradáčová, Michaela. Památná místa bitvy u Liberce 21.4.1757 : průvodce po jednotlivých zastaveních.  Michaela Bradáčová, Petr Brestovanský, Radomír Zika ; ilustrace Petr Polda, Ignatius. V Liberci : Archa 13, 2014. 39 stran : .
Aschenbrenner, Martin. Dvůr císaře Ferdinanda Dobrotivého a císařovny Marie Anny v Čechách (1848-1884).  Martin Aschenbrenner. Česká Lípa : vlastním nákladem, 2015. 167 stran : . 

alt
alt
alt
Nahoru