Nové knihy regionu

Verze pro tisk |

Během prázdnin přibyly do fondu Městské knihovny v České Lípě dvě regionální knižní novinky, „Pomníky padlým v 1. světové válce na Žandovsku“ a „Blíževedly“.

Letošní výročí zahájení 1. světové války inspirovalo město Žandov k vydání sice útlé, ale zajímavé brožurky věnující se pomníkům padlých na Žandovsku, ve které najdete kromě fotografií pomníků historických i současných také informace o vzniku pomníků, o slavnostních odhaleních, fotografie a osudy některých padlých vojáků nebo i několik obrázků z vojenského života, které nakreslil hornopolický rodák Rudolf Palme. Kniha je dvojjazyčná a napsal ji Petr Fletcher. Překladu do němčiny se ujal Siegfried Palme.

Kdo četl knížky „Zahrádky“ nebo „Stvolínky“, tak již tuší, co může očekávat od knihy „Blíževedly“, protože knihy spojuje nejen blízkost obcí, o kterých pojednávají, ale také autor, kterým je pedagog a regionální badatel Bohumil Daniel. První polovina knihy je věnována dějinám obce od nejstarších dob do konce 2. světové války, upozorňuje na památky a zajímavosti obce. Samostatné kapitoly mají místní panská sídla hrádek Hřídelík a hrad Ronov. V druhé části knihy nás autor seznamuje s historií i přírodou v okolí Blíževedel. Můžete se tak dočíst o Stranném - nejstarším doloženém místě v krajině, o Liticích, o hrádku Hvězda, o Ráji nebo také o hrádku Helfenburg a lomu Dubičná. Text knihy je doprovázen fotografiemi a o pečlivosti přípravy knihy svědčí dlouhý seznam použitých pramenů.

Obě knihy si můžete zapůjčit v naučném oddělení a čítárně Městské knihovny Česká Lípa.

Fletcher, Petr. Pomníky padlým v 1. světové válce na Žandovsku. Petr Fletcher ; Překlad [do němčiny]Siegfried Palme. Žandov : Město Žandov, 2014. [40] s.

Daniel, Bohumil, 1943-. Blíževedly : z historie obce. Bohumil Daniel. [Blíževedly? : Obecní úřad, 2014]. 178 s.
 

alt
alt
Nahoru