Lípa Musica pokračuje tento týden s Kattou a Severáčkem

Verze pro tisk |

Čtvrtý festivalový týden 21. ročníku nabídne MHF Lípa Musica další koncertní zastavení v domovské České Lípě i výlet do nové koncertní lokality – Kryštofova Údolí. V pátek 16. září se na festivalové podium vrací nonkonformní varhanice, zpěvačka a skladatelka Katta, která rozezní varhany v českolipské bazilice Všech svatých i svůj originální mobilní nástroj. Její dvojrecitál bude současně benefičním koncertem ve prospěch Nadačního fondu Ozvěna. V sobotu nabídne festival výlet do nové lokality – malebného Kryštofova Údolí pod Ještědem, kde v místním dřevěném kostele vystoupí poprvé Severáček – liberecký dětský sbor ZUŠ pod vedeném Silvie Langrové. Duchovní program nabídne průřez od barokních kantát, přes romantické skvosty až k soudobé tvorbě a spirituálům. Na oba koncerty jsou ještě k dispozici poslední vstupenky.

Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény, jež se originálně pohybuje nejen na poli klasické hudby, ale ráda autorsky její hranice překračuje nejen svojí varhanní hrou, ale i zemitým zpěvem, Katta se po dvou letech vrací na Lípu Musicu a návštěvníkům nabídne duchovní hudební pouť od Bacha, ke Glassovi, Pärtovi až k vlastním originálním skladbám. Večer nabídne unikátní varhanní dvojrecitál, dialog varhanního nástroje baziliky Všech svatých v kontrastu s moderními bílými varhanami, jež vznikly speciálně pro Kattu a které překvapí svou nadčasovou zvukovou moderností. Výtěžek koncertu, který se v pátek 16. září uskuteční v českolipské bazilice Všech svatých bude věnován na podporu dětí, mladistvých a jejich rodin, kteří se potýkají se sluchovým znevýhodněním a které podporuje Nadační fond Ozvěna. Koncert se koná v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech, který je spolufinancován Státním fondem kultury Ministerstva kultury ČR.

V sobotu 17. září se festival poprvé představí v kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí a na festivalovém podiu po letech opět přivítá sborovou chloubu Libereckého kraje – Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ Liberec. Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu. Tím vším už více než šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi tento výjimečný sbor, který od svého založení představuje velkou a výjimečnou „sborovou rodinu“ více jak dvou stovek mladých zpěváků, jež své mimořádné kvality prokázala mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích a nadšené ovace publika sklidila už na třech kontinentech světa. Svou premiéru však zažije na Lípě Musice, poprvé se totiž sbor představí v malebném klenotu Libereckého kraje, roubeném raně barokním kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí. Posílený o bas nadějného Josefa Kovačiče nabídne klasické duchovní skladby od baroka po současnost i ukázku ze světa amerických spirituálů.

„Společně s basistou Josefem Kovačičem jsme připravili program, který otevře skladba soudobého českého skladatele Petra Koronthályho psaná v letošním roce přímo pro Severáček. Na tuto novinku naváže zčásti "klasický" repertoár, v němž představíme skladby českých a francouzských autorů, např. A. Dvořáka, C. Francka a jejich skladby pro sólový hlas a sbor. Půvabnou Ebenovou Truvérskou mší se pak přesuneme do druhé části koncertu, která bude patřit spirituálům a tradicionálům. Některé z nich jsme pro tento koncert zcela nově nastudovali,“ říká Silvie Langrová, sbormistryně Severáčku.

Zbývající vstupenky na oba koncerty jsou v prodeji ve festivalové pokladně (otevřeno od pondělí do čtvrtka od 14 do 16 hodin) či online na www.lipamusica.cz a v doprodeji budou k dispozici i na místě před koncerty.

alt
alt
alt
Nahoru