Hudebně literární Škola rocku poprvé open air

Verze pro tisk |

Na konci června se uskuteční tradiční festival studentských kapel Škola rocku pod patronací spolku Škola rocku a hudebníka a pedagoga Tomáše Hoskovce (Lingers.on) poprvé pod širým nebem. Pro pestrost programu budou poprvé také přizvány i zkušenější kapely.

Vedle hudební linky bude předprázdninová Škola rocku i literární. Pozvání přijal spisovatel Miloš Urban, který na vodní hrad dorazí se svou zbrusu novou knihou, románem Kar navazujícím na úspěšné detektivní romány Santiniho jazyk či Lord Mord, autorem tentokrát zasazeným do Karlových Varů. S Milošem Urbanem se na místě plánuje beseda, z knihy bude pořadáno čtení. Zeptali jsme se autora na jeho nejnovější dojmy a postřehy i na to, jaké to je vracet se po roce do České Lípy.

Jak se těšíš po roce na setkání se svými fanoušky a příznivci v České Lípě?
Do Lípy se těším vždycky a teď obzvlášť, když tady budu moci představit svoji novou knížku, která by taky docela dobře mohla být poslední.

Mohla by se i v kulisách České Lípy odehrát nějaká urbanovská vražda?
Umístit do České Lípy nějakou vraždičku, to bych asi nedokázal, protože s Lípou mám spojené většinou jen kladné emoce, zatímco s Vary spíš ty záporné. Lípa se pěkně rozvíjí, Vary naopak ustrnuly někdy v 90. letech a už tehdy to s nimi šlo s kopce. Mají aspoň slušně vyřešený průjezd městem a napojení na chebskou dálnici, ale zatím je to jen provizorium, skutečný obchvat to není. V Lípě se, pokud vím, obchvat chystá, tak jsem zvědavý.

Na vodním hradě budou tví příznivci svědky čtení z nového románu a také besedy s tebou. Kolik máš již za sebou čtení z nového románu a jaké jsou ohlasy?
Ohlasy od čtenářů jsou zatím jen pozitivní. On to jistě nějaký kritik naopak sejme, ale na to už jsem zvyklý. Párkrát jsem už z toho četl, na křtu na Světě knihy v Praze četla vynikající herečka Petra Bučková a křtil režisér Jiří Strach. Nezávazně jsme vymýšleli, že by z toho mohl vzniknout film, Vary jsou úžasně fotogenické a něco by tam rádi točili Němci. Tak se možná nějaká koprodukce povede. No a v červnu uvidím, jak budou reagovat studenti. Asi vyberu nějakou lehce krvavější ukázku, aby to nebyla nuda.

Těšíš se i na studentské kapely? Některé jsi zažil již na loňské Škole rocku v klubu U Bílýho černocha. Máš k akci nějaké speciální přání?
Mezi studenty mi bylo fajn, jsou to talentovaní chytří lidé, bavil jsem se. Doufám, že si spoustu z nich poslechnu i na vodním hradě. Speciální přání nemám, snad jen, abych neměl takovou trému jako posledně.

Škola rocku na hradě, 28. 6., vodní hrad Lipý

Nahoru