Kronika města České Lípy mistra Hanse Kriescheho

Verze pro tisk |

Ve čtvrtek 19. ledna 2017 v 16 hodin bude v klubovně Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě za účasti zástupců vydavatele Státního oblastního archivu v Litoměřicích a nakladatelství Scriptorium představena veřejnosti výjimečná kniha Kronika města České Lípy mistra Hanse Kriescheho, která vyšla na konci roku 2016. Kroniku přepsal z německého originálu, přeložil do češtiny a doplnil úvodní studií, poznámkami a rejstříky Jaroslav Panáček, jenž se také prezentace zúčastní.

Autor kroniky Hans Kriesche se narodil v roce 1570 do rodiny váženého mistra pekařského. Od 14 let se učil u otce pekařem, v 16 letech odešel na vandr. Vrátil se za devět let a z Dubé si přivedl nevěstu Margaretu Rahmerovou, s níž se oženil v roce 1595. V tomto roce byl také jmenován pekařským mistrem. Po třech letech zakoupil dům v Dlouhé ulici a zde si zřídil pekárnu. Jeho rodina byla početná, manželka Margareta mu porodila osm dětí. Vážený občan Hans Kriesche byl pekařským cechem jmenován do úřadu písaře a tento post zastával velmi zodpovědně.

Kroniku začal psát v roce 1598 a dovedl ji do roku 1621. Na několika prvních stranách obsahuje nedatované zprávy o příchodu Slovanů do českých zemí, počátcích Českého království a hlavního města Prahy. Poté následují datované zprávy z období let 1171–1621, přičemž zprávy do roku 1598 čerpal autor z literatury, jiných kronik či svědectví pamětníků. Teprve od té doby pocházejí zprávy z autorových vlastních poznatků, přičemž byl sám přímým účastníkem některých událostí, např. válečného dění českého stavovského povstání v letech 1618 a 1620, kdy byl úřady povolán do vojska. Kroniku označil sám autor jako první díl, ale zda napsal autor i další části, nevíme, nebyly nalezeny. Neznáme ani datum jeho úmrtí, je tedy možné, že v roce 1621 zemřel.

Kronika obsahuje přes 500 dobových zpráv. Přibližně 70 % zpráv se týká České Lípy a jejího blízkého okolí, cca 13 % dění v Čechách v době císaře Rudolfa II. a jeho následovníků. Zbylých 17 % tvoří zprávy týkající se událostí v celé střední Evropě. V absolutním pořadí vedou zprávy o hrdelních zločinech, ať již v České Lípě, v Čechách a okolních zemích střední Evropy. Následují zprávy o úmrtí měšťanů v České Lípě a zprávy o vojenských událostech v celém regionu střední Evropy, přičemž válečné události se většinou dotýkají i Českého království.

Kronika je jediná v originále dochovaná městská kronika jediného autora z předbělohorské doby v severních Čechách a představuje jednu z nejvzácnějších českolipských archiválií, přestože originál kroniky není uložen v České Lípě. Originál této vzácné knihy (o rozměrech 19 x 31 cm, se 169 listy ručního papíru v pergamenové vazbě, psaný novogotickou kurzívou), uchovává Knihovna Národního muzea v Praze.

V rámci prezentace budou mít zájemci vzácnou příležitost prohlédnout si faksimile Kriescheho kroniky, které v roce 1825 zhotovil Václav Hanka, významný český obrozenec, dnes známý jako pravděpodobný padělatel Rukopisu královédvorského a zelenohorského. Faksimile je uloženo ve Státním okresním archivu v České Lípě. 

Máte-li chuť začíst se do staré kroniky, vnímat události Českolipska očima renesančního člověka, tak je kniha určena právě Vám. K dostání bude ve Státním okresním archivu Česká Lípa a v nakladatelství Scriptorium za 407 Kč. 

alt
alt
Nahoru