Mystérium Putin

Verze pro tisk |

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov autorce knihy řekl: Ti, kteří chtěli pochopit, kdo Vladimir Putin je, už to pochopili. Ti, kteří pochopit nechtěli, nepochopí nikdy.

Mystérium Putin je aktuální, odvážná a provokativní kniha, původně napsaná v angličtině. Na základě vlastního průkopnického výzkumu autorka předkládá autentickou analýzu současné ruské společnosti. Na konkrétních příkladech názorně ukazuje principy fungování státu a odhaluje v jeho kultuře, ekonomice a myšlení lidí kořeny toho, co umožnilo Putinovi, aby se stal tím, čím je. Často pokládanou otázku „Kdo je Vladimir Putin“ nezodpovídá prvoplánově, ale prostřednictvím živých příběhů skutečných lidí. Na povrch tak vyplouvá skutečný vztah Rusů ke státní moci a podstata Putinova režimu – režimu, který pomohl naplno odhalit, nakolik je vládce Ruska stále carem. (Dům knihy)

Vysoce aktuální a provokativní kniha americko-ruské politické reportérky a expertky na ruská média Anny Arutunyan se nezabývá pouze otázkou „Kdo je Putin“, ale zejména sociálními ekonomickými a psychologickými faktory, které umožnily Putinovi, aby se stal tím, čím je. Kniha obsahuje úryvky více než stovky interview a množství konkrétních případů ze života obyčejných Rusů, které vykreslují často děsivý obraz ruské autokracie, vztah Rusů ke státní moci, a ekonomiku, mýty a nepsaná pravidla těchto vztahů. (Kosmas)

Máloktorá téma vzrušuje politických analytikov tak ako zákonitosti ruskej politiky. Rusko, krajina opradená rôznymi mýtmi a poverami, krajina obrovských sociálnych rozdielov, medveď, ktorý čaká na svoje prebudenie... Ak však hovoríme o Rusku ostatných desiatich rokov, zákonite hovoríme aj o jedinom mužovi – Vladimirovi Putinovi. Ako je možné, že tento bývalý príslušník KGB a presvedčený byrokrat si udržiava výsostné mocenské postavenie už viac ako desaťročie, a to v krajine, kde mnohé závisí iba od šťasteny? V čom spočíva jeho čaro? A má vôbec nejaké? Vladimir Putin, jeden z najmocnejších mužov sveta, je v mnohom odrazom svojej rodnej krajiny, prostredia, ktoré ho vynieslo až na politický vrchol. Ak ho chceme pochopiť, musíme preto navštíviť nielen Moskvu, ale aj vzdialené mestečká či regionálne centrá, o ktoré sa často nikto nezaujíma. „Knihu som začala písať pred štyrmi rokmi a mala odpovedať na otázku, prečo sa okolo ruských politikov stále vznáša kult osobnosti,“ píše autorka. „No čím hlbšie som prenikala do problematiky, tým viac som si uvedomovala, že tento jav odzrkadľuje hlboko zakorenené spoločensko-ekonomické a psychologické pomery v Rusku, spôsob, ako sa tu chápe štátna moc. Nie je to kniha o Vladimirovi Putinovi, tých už bolo napísaných dosť a čitateľ si z nich ľahko urobí názor. Táto kniha je o Rusoch a ich vzťahu k štátnej moci – o rôznych vymyslených či nepísaných pravidlách, podnikateľských záujmoch a mýtoch, ktoré ho určujú. Putinova éra iba poodhalila, že ruský vládca sa naozaj stále podobá na cára. ... Putinovo čaro musí raz vyprchať, ale hlavnou otázkou tejto knihy je, či sa Rusi dokážu zbaviť iného čara – tisícročného čara Kremľa – a či prežijú vládu obyčajného politika z mäsa a kostí.“ (Bux, Putinovo tajomstvo, 2013)

Anglický originál The Putin Mystique vyšel v roce 2011, český překlad 2012. Dočtete se o řadě udivujících detailů ruské reality. Na konci téhle recenze je například vyprávění o dívce, která zatoužila stát se Putinovým psem (zde). Nebo odstavec o nadšené bubenici, prokremelské aktivistce hnutí Naši (ukázka).
Studie má 4 oddíly, názvy kapitol jsou výmluvné samy o sobě: Poddaní (Vidět Putina a zemřít, Žádosti, Hra na boha, Pikaljovský efekt), Opričniki (Vladařovi muži, Audience, Věrný agent a jeho gang, Policejní major), Bojaři (Podnikání s Putinem, Nejužší okruh, V přízni).
Nejzajímavější je bezesporu závěrečný oddíl Vladař jako bůh (Kult, Sekta, Císařovy nové šaty). Západní média si prý poprvé všimla Putinova latentního kultu v podobě hitu okouzlující dívčí skupiny Zpíváme spolu:
Muž jako Putin, plný síly
Muž jako Putin, který nepije
Muž jako Putin, který mi neublíží
Muž jako Putin, který neuteče!
Včera večer jsem ho viděla ve zprávách
Říkal nám, že svět stojí na křižovatce
S někým takovým se žije snadno
A teď chci muže jako Putin.

Vasilij Jakemenko, sportovní trenér a podnikatel (později pracoval v prezidentské administrativě), založil obskurní skupinu Kráčíme spolu v roce 2000. Chtěl tak oživit moderní verzi mládežnických organizací z dob SSSR, která by otvírala svým členům dveře ke kýžené dráze ve straně a státní správě. Hnutí lákalo nové členy poskytováním volňásků na fotbal nebo slev, ale brzy se proslavilo například pálením „nemravných“ knih a vyhrožováním žalobami postmoderním spisovatelům. V roce 2005 Kreml skupinu přeorganizoval do většího hnutí s názvem Naši. Příklad manifestace z jara 2011 naleznete zde.

Závěrečný epilog Volba cara popisuje v pořadí třetí Putinovu prezidentskou inauguraci – a stotisícovou protestní demonstraci na náměstí Bolotnaja nedaleko Kremlu v předvečer této události. Okouzlujícímu Putinovu mluvčímu pak uklouzla tato poznámka: Demonstrantům, kteří zranili policisty, by měli rozmáznout játra po asfaltu...

Nakonec si přečtěte stručnou recenzi Karla Pacnera nebo úvahu blogerky „Nataši Bolkonské“ o (ne)potřebě svobody pro každého, která vyvolává další otázky.
 

Nahoru

Komentáře

Re: Mystérium Putin

Německé fanatičky,vzývající Hitlera, vypovídaly,že v jeho blízkosti dosáhly orgasmu

Nahoru

Re: Mystérium Putin

A vy, Berane? Vy při čem?

Nahoru

Re: Mystérium Putin-trochu teorie

Válečný zločin je provinění proti válečnému právu.Hlavními typy válečných zločinů jsou přečiny proti válečnému a mezinárodnímu právu ohledně zacházení se zajatci a porobenými civilisty (mučení, genocida,popravy civilistů bez soudu a jiné…),
Zločin proti lidskosti...
• Tento zločin může být spáchán i bez souvislosti s ozbrojeným konfliktem.
.....• Zločinem proti lidskosti nejsou pouhé izolované činy jednotlivců, nýbrž musí jít o činy osob, které jednají oficiálně či jen de facto jménem státu, popř. organizace.
Byl vypracován čsl.seznam německých válečných zločinců.Našel jste tam Dr.Trägera?
V NB však došlo k jednomu skutku naplňujívímu skutkovou podstatu válečného zločinu,event.zločinu proti lidskosti.Usvědčující materiál-poprava bez soudu visí na stránkách Lidice.To snad víte.

Nahoru

Re: Mystérium Putin

A našel jste ho v seznamu válečných zločinců?Vždyť přeci je vypracován jejich seznam,včetně provinění.
Nestřílel bez soudu civilisty?Nebo nekoukal na jejich veřejné mučení?Nehanobil náhodou lidské ostatky jejich vystavením pro veřejnost?Nečinil tak jako orgán státu?
Jestli ano,jistě by podle definice válečných zločinů a zločinů proti lidskosti tím válečným zločincem byl a měl by jste pravdu.
Nenosíte náhodou taky pomalovaný kufřík s ubrouskama pro případ vyvrcholení?

Nahoru

Re: Mystérium Putin

Holý Beran už zase - bez ohledu na úvodní téma - šíří svou primitivní propagandu. Neberte ho vážně a přečtěte si raději tohle:
http://www.i-noviny.cz/nazor/tragicky-osud-borskeho-primare#.U1DlES_NuUk

Nahoru

Re: Mystérium Putin a mysterium Zeman

Tak mne napadlo porovnat tvoření image těchto prezidentů.
Putin pro předem připravené fotografy skolí jistou ranou Usurijského tygra.Určitě lidojeda.
Skoči do vody, potopí se a již tahá amforu s antickým pokladem.
To Zeman zapíchne pašíka a už s kumpány dělá ovárek,jiternice a jelítka.
Na kačáku před domem se nacpe do nafukovacího člunu tak,že ho z něho musejí tahat členové ochranky
No jsme nakonec národ Švejků
Ale podle přiznané denní dávky alkoholu se Zeman vyrovná carským důstojníkům.Kdepak abstinent Putin!

Nahoru