Noc literatury opět po roce i v České Lípě

Verze pro tisk |

V podvečerních hodinách se na čtyřech netradičních místech již po druhé v České Lípě odehraje 14. května akce s názvem Noc literatury. O průběhu večera jsme si povídali s organizátorkou akce, ředitelkou příspěvkové organizace Městská knihovna Česká Lípa, Danou Kroulíkovou.

Navážeme na Váš čerstvý rozhovor v Městských novinách a pobavíme se více o Noci literatury, do které se již podruhé zapojí i Městská knihovna Česká Lípa. V čem je gros celé akce?

Noc literatury přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z 20 účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2014 dílo jednoho svého současného autora. Projekt se uskuteční v předvečer zahájení největšího knižního festivalu v České republice – Svět knihy. Noc literatury se odehraje kromě Prahy, Londýna, Amsterodamu, Vídně, Mnichova, Bratislavy a Kyjeva ve spolupráci se Svazem knihovníků také ve 23 dalších městech České republiky. Ambicí projektu je, jak už bylo uvedeno, představit návštěvníkům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město netradiční akcí. Trojí atraktivitou projektu, tedy spojením zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace, se usiluje o vytvoření jedinečného zážitku pro širokou veřejnost.

Jak loňský rok probíhal první ročník v České Lípě?

V loňském roce se četlo na třech místech, v Městské knihovně na náměstí, v Šatlavě vlastivědného muzea a konečně ve sklepení hradu Lipý. Čtení probíhalo paralelně na všech místech od 19:00 do 21:00 v půlhodinových intervalech. Četly se úryvky z velice zajímavých titulů, které postupně během roku získaly různá ocenění nebo se staly přímo bestsellery.

Bude se druhý ročník od toho prvního v něčem lišit?

Druhý pokus o Noc literatury bude tak trochu obdobný, i když trocha změn přece jen bude. Rozšiřujeme počet míst, kde se bude číst, samozřejmě jsou vybrány jiné ukázky, ostatně i čtoucí místa budou kromě knihovny jiná. Letos veřejnost pozveme vedle knihovny do Centra textilního tisku, zajímavým místem bude rozhodně radniční šatlava a stejně tak i půvabné atrium radnice.

Jak si představujete Noc s literaturou v České Lípě za pár let, kdy dospěje ve všech směrech k ideálnímu modelu?

Já si raději ideální modely nepředstavuji, ta zklamání za to nestojí. A stejně tak raději nebudu předjímat ani budoucnost našich nebo jiných velkých projektů, navíc jsem velký realista. I když možná tu bude nová krásná knihovna, všude spousta čtenářských nadšenců a knihomolů, no, však říkám – raději stop bujné fantazii. :)

Jaké tituly budou letos ke slyšení a dle čeho je volíte?

Samozřejmě mě musí oslovit a musím mít pocit, že osloví i ostatní posluchače. Konkrétní ukázka by měla být nějak ucelená, aby i z rozsahu přibližně tří stránek bylo cítit charakter knihy, její atmosféra, duch a chuť pro přečtení celého titulu. Samozřejmě že svou roli při výběru hraje osobnost předčitatele a nepochybně i místo, kde se ukázka bude číst. V knihovně bude číst František Zborník ukázku z knihy rakouského spisovatele Arna Geigera Starý král ve vyhnanství (intimní autorova výpověď o onemocnění jeho otce Alzheimerovou chorobou, dílem dojemné i vtipné vyprávění o životě). V Centru textilního tisku představí Jiří Gottlieber tvorbu italského fyzika Paola Giordana, který je kromě vědeckého působení velmi úspěšným autorem a ukázka bude z titulu Tělo, kterým se přeneseme do válečného konfliktu v Afghánistánu a potkáme se s prožitým napětím při vojenské akci. Ve dvorním traktu radnice nám Kristýna Brožová přiblíží detektivní román Neviditelný strážce španělské autorky Dolores Redondo, který vedle napětí nepostrádá mysteriozní prvky a ne nadarmo se porovnává s vyhledávaným Stiegem Larssonem. A konečně Ivana Bufková v radniční šatlavě (pozor, i radnice má šatlavu!) uvede titul rumunské autorky Leny Constante Tichý útěk. Čtení ukázky je úmyslně umístěno do temných a neutěšených prostor, abychom spolu s autorkou prožili alespoň nepatrně její útrapy a strhující vzpomínky na období politických procesů v Rumunsku, kdy autorka sama byla odsouzena ke dvanáctiletému trestu odnětí svobody na samotce.

Na vydání kterých knih ze seznamu se v letošním roce těšíte vy osobně?

Dostala jsem ukázky z více než 20 titulů a přiznávám, že nevím do jakého se mám pustit dřív. Bohužel (možná bohudík) tohle není jediný seznam knih, které bych ráda vzala do ruky a na které se těším. Stále je z čeho vybírat a nač se literárně těšit.

Díky za rozhovor a tedy zítra!


14. 5., 19:00–20:30, Městská knihovna, CTT, atrium radnice a radniční šatlava 

alt
Nahoru