Timothy Snyder: Krvavé země

Verze pro tisk |

„Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem“ je bestseller amerického historika Timothy Snydera. Popisuje záměrné masové vraždění, prováděné nacistickým Německem a Sovětským svazem na území „krvavých zemí“ od středního Polska přes Ukrajinu, Bělorusko a baltské státy po západní Rusko.

Za pouhých dvanáct let, v období 1933-1945, zde zahynulo přibližně 14 milionů Židů, Bělorusů, Ukrajinců, Poláků, Rusů a příslušníků baltských národů (součet nezahrnuje vojáky obou stran padlé na bojištích)!

Rolníci „umírali, umírali a umírali“ nehledě na to, co dělali. Jejich smrt byla pomalá, ponižující, všudypřítomná a společná. Skoro nikomu se nepodařilo zemřít se špetkou důstojnosti. Petro Veldij tedy projevil vzácnou sílu, když se v den své předpokládané smrti vlekl přes vesnici. Nechtěl, aby přišel někdo cizí a odtáhl jeho tělo někam do šachty, a tak si vlastnoručně vykopal hrob. Jenže v době, kdy se dobelhal na hřbitov, už v něm leželo tělo někoho jiného. Vykopal si jiný, ulehl do něj a čekal. (hladomor na Ukrajině, 1933)

Když Marii Wyganowskou v srpnu zatkli, její muž zřejmě vytušil, co to znamená. „Setkám se s ní pod zemí,“ bědoval. Když se vydal na úřad zjistit, co se s manželkou stalo, byl také zatčen. V září vtrhli do domácnosti Juriewiczových příslušníci NKVD, zabavili veškeré polské knihy a zatkli i Mariinu sestru Elżbietu. Ta, Maria i Stanisław byli zastřeleni ranou do týla a vhozeni do hromadného hrobu. Když se na ně matka na policii ptala, dostalo se jí obvyklé lži: její dcery a zeť byli odsouzeni „na deset let bez práva korespondence“. Protože i takový rozsudek mohl padnout, lidé tomu věřili a doufali. Mnozí i desítky let. (národnostní teror, Leningrad 1937)

Někteří umírali a mysleli spíš na jiné než na sebe – jako matka pohledné patnáctileté Sáry, když žadonila, aby ji popravili zároveň s dcerou. I na samém konci ji trýznily obavy: pokud uvidí dceru zastřelenou, aspoň ji neuvidí znásilněnou. Jiná nahá matka kojila nemluvně, ačkoli si musela uvědomovat, že jsou to její poslední vteřiny. Když děťátko hodili Němci do rokle živé, vrhla se za ním a našla v hlubinách smrt. Teprve dole v rokli se lidé proměňovali v nicotu – bylo jich 33 761. Mrtvá těla byla po masakru vyzvednuta a spálena na hranicích, nehořlavé kosti byly rozemlety na prášek a promíseny s pískem – a tak je ono číslo tím jediným, co po nich zbylo. (Babí Jar u Kyjeva, předvečer svátku Jom kipur 1941)

Příklad za mnohé: 22. a 23. září 1942 byl vyslán 310. prapor pořádkové policie, aby zničil tři běloruské vesnice za údajné styky s partyzány. V první vsi jménem Borky zatkla policie veškeré obyvatelstvo a donutila muže, ženy i děti přemístit se sedm set metrů za obec, kde jim rozdala lopaty, aby si vlastnoručně vykopali hroby. Od devíti hodin ráno do šesti večer policisté vesničany stříleli: zabili 203 muže, 372 žen a 130 dětí. Poté prapor pokračoval do vesnice Zablojce... (Bělorusko 1942)

Tamara a Itta Willenbergovy zanechaly své balíčky šatů těsně vedle sebe. Jejich bratr Samuel, který tu otročil, je náhodou našel ležící „jako v sesterském objetí“. Ženám tu stříhali vlasy, takže jim bylo dopřáno ještě pár chvil, kdy si mohly promluvit s jiným souvěrcem, jenž by třeba dokázal nějakým zázrakem přežít a jejich slova si zapamatovat. Ruth Dorfmannovou tento holič ujišťoval, že smrt bude rychlá, a oba se rozplakali. (Treblinka 1943)

Po zdevastování čtvrti Wola hledali civilisté útočiště v továrnách, z nichž si pak němečtí esesáci a policisté na místě zřídili popraviště. Wanda Lurieová, jedna z hrstky přeživších skrývajících se v továrně Ursus, čekala dítě. „Přišla jsem mezi posledními a držela jsem se vzadu, pořád jsem ustupovala v naději, že přece nezabijí těhotnou. Jenže pak mě zařadili do poslední skupiny odsouzenců. Viděla jsem mrtvoly nakupené do výšky jednoho metru.“ Její děti nepřežily. „První salva trefila mého staršího syna, druhá mě a třetí ty nejmladší.“ Sama byla zraněná a skácela se na zem, ale pak se přece jen dokázala z hromady mrtvol vyhrabat. Později porodila zdravé dítě. (Varšavské povstání 1944)

Citované ukázky ilustrují, že Snyder za otřesnými počty obětí nepřestává vidět jednotlivé tragické osudy. Připomínky výročí se organizují u příležitosti kulatých čísel, desítek či stovek – ale čísla vypovídající o mrtvých se nám lépe pamatují, když údaje nejsou kulaté, když nekončí nulou. Pokud jde o holokaust, je tedy možná snazší myslet na 780 863 obětí Treblinky: ta trojka na konci může znamenat Tamaru a Ittu Willenbergovy, jejichž šatstvo se k sobě tulilo, zatímco sestry se už dusily v plynové komoře, a Ruth Dorfmannovou, která před odchodem do plynu plakala společně s holičem, jenž ji před smrtí stříhal.

Knihu už recenzovala řada autorů, proto uzavřu tímto mementem:
Připsat si postavení oběti bohužel samo o sobě nevede k správným morálním rozhodnutím. Stalin i Hitler se po celou svou politickou dráhu prohlašovali za oběti. Přesvědčili i miliony dalších lidí, že také oni jsou oběťmi – mezinárodního kapitalistického či židovského spiknutí. Každá velká válka nebo masové vraždění začínaly ve dvacátém století tím, že o sobě agresoři či pachatelé nejprve tvrdili, že jsou nevinní a že se stali obětí křivdy. V jedenadvacátém století sledujeme druhou vlnu takových agresivních válek, jejichž vůdci nejen tvrdí, že jejich národy jsou oběťmi, ale dokonce činí výslovné narážky na hromadném vraždění ve století dvacátém. Lidská schopnost cítit se jako něčí oběť je zřejmě bezmezná a osoby nacházející se v takovém rozpoložení lze přimět ke strašlivým násilnostem. Oběti však byly lidskými bytostmi a skutečná identifikace s nimi musí spočívat v pochopení jejich života, nikoli jejich smrti. Jde-li o oběti, jsou už mrtvé a už se nemohou bránit tomu, jak s jejich smrtí naloží ti, kdo přežili. Není těžké posvěcovat něčí politiku či identitu mrtvými oběťmi. Méně přitažlivé, zato morálně naléhavější počínání předpokládá pochopit motivace pachatelů. Morální ohrožení koneckonců netkví v tom, že by se člověk mohl stát obětí, nýbrž v tom, že by se mohl stát pachatelem, případně zločinu přihlížet. Podlehnout pokušení pokládat jiné lidi za nelidské znamená vykročit vstříc postojům nacistů, nikoli se od nich vzdalovat. A zjištění, že jiné lidi nelze pochopit, zase znamená vzdát se snahy o porozumění, a tedy vzdát se historie.

http://www.literarni.cz/rubriky/ukazky/proza/timothy-snyder-krvave-zeme-...
http://www.literarky.cz/politika/rozhovory/5087-timothy-snyder-aparat-ef...
http://respekt.ihned.cz/c1-61299000-geografie-krvavych-zemi
http://nassmer.blogspot.cz/2013/12/krvave-zeme.html
http://www.ceskapozice.cz/magazin/special-report/uzemi-stretu-nacismu-ko...

Nahoru

Komentáře

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Aktuální článek s ukázkami:
http://zpravy.idnes.cz/ukazka-krvave-zeme-timothy-snyder-d5q-/zahranicni.aspx?c=A140315_150405_domaci_ven#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Mám tuto knihu v pořadníku.
Dnes je aktuálnější,než kdy jindy. Bohužel. Můžeme být rádi,že jsme aspoň v NATO a že nesousedíme s říší zla. Bohužel v Evropě ,ani ve světě,není nyní žádná persona formátu Thatcherové či Reagana.
A co čtete?

Dočetla jsem románovou prvotinu spisovatele a novináře Kevina Mahera Pole. Vyšlo v Odeonu v edici Světová literatura. V GB byl označen za jeden z nejlepších debutů v r.2012,tuším. Doporučuji.
A měl by vyjít nový Henrik Mankell , který patří mezi nejlepší severské detektivkáře. Mně vyhovuje více než Nesbo,který je místy příliš kombinatorní a chladný.
Ohledně ruské klasiky- Annu Kareninu ,kterou jsme četla v 18ti letech, jsem si zopakovala též nedávno. V překladu z 50tých let, z tatínkovy knihovny.Vyšla tuším znovu někdy v r.2008. Nejlepší filmové zpracování bylo s Tatjanou Samoljovovou jako Annou , Anastasií Vertinskou jako Kitty ,marná sláva. V malé roli kněžny Betsy Tverské se v tomto filmu mihla i nepřekonatelná primabalerína Maja Pliseckaja.

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Thatcherová a Reagan že byli nějaké persony?A to myslíte vážně nebo jen koukáte na Novu?

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Profesor Snyder přednášel v Praze na FF UK:
http://www.ff.cuni.cz/udalost/ukrajina-rusko-klicovy-vyznam-obcanske-spolecnosti/
- včetně odkazu na FB s ohlasy a připojeným záznamem přednášky v originále.

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Anonymní JH Snyderovu knihu vůbec nečetl. On si ale nepřečetl ani první 4 odstavce tohohle článku o sovětském (!) teroru.
Jen se snaží cokoli zneužít k průhledné propagandě. Trapné.

Znova upozorním na ukázky (pod článkem a link v mém prvním příspěvku)!

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Asfaltový čelo zas pobavil.To mlácení hlavičkou před Kovem,když mu nějaký němčour pustil "mařeny"nese výsledky.Stejně jako popíjení s kolegy veksláky u Medvěda.
Začíná mi připomínat Zemana.Ten se taky občas probere.Když si představím,že je vrchní velitel našich ozbrojených sil a vyhlašuje křížové tažení proti Islámskému státu...

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Škoda,že již není k dispozici dokument o Banderovcích čt Ostrava.Jak přišel mráz z Kremlu s 8 mil. obětí z rolnických ukrajinských rodin.

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Neoddiskutovatelnou slabinou anonyma Holého, který si jindy říká všelijak jinak, je ochota kdykoli "diskutovat" o všem možném, jen ne k tématu článku.

Historik Snyder popsal Hitlerovo a Stalinovo záměrné masové vraždění se 14 miliony obětí v období 1933 - 1945 na území mezi Polskem a západním Ruskem. A každý normální čtenář to ví už po přečtení prvních dvou odstavců tohohle článku.

PS - Martin M. Šimečka v Respektu o tom, jak je téma aktuální:
Putin dokázal překlenout zdánlivě nepřeklenutelnou propast mezi komunismem a fašismem (jako společných nepřátel liberalismu) a připomněl nám, že je umělá. Když Putin nedávno pochválil Stalina za podpis paktu Molotov-Ribbentrop v roce 1939, přihlásil se k dvouleté epizodě evropských dějin, kdy komunismus a fašismus žily ve shodě. Jak píše Timothy Snyder, v Sovětském svazu se tehdy s nadšením mluvilo o “soudruhu Hitlerovi” a “triumfu mezinárodního fašismu”, na transparentech se objevovaly svastiky vedle srpu a kladiva.
http://respekt.ihned.cz/ost-blog/c1-63468980-meritko-fasismu

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země a Holého doporučená četba

Tak nám Holý Beran,aniž by zase věděl o čem plácá, doporučil knihu Hitlerovi Češi.O čem to je?

Češi byli za Hitlera výslovně uváděni jako árijský národ v osobních průkazech s rodokmeny předků; z českých chlapců se měl vytvářet nový nacistický vůdcovský dorost na elitních školách NAPOLA; čeští muži měli být přijímáni do řad SS; „česká krev“ byla zákonem chráněna před míšením se Židy…

Etablovaná česká historiografie k těmto skutečnostem mlčí, jelikož se tato historicky podložená fakta nehodí do narýsovaného konceptu, podle nějž Češi v nové Hitlerově Evropě neměli fyzicky co pohledávat. Autor Lukáš Beer naopak demonstruje, že pro Čecha v „Nové Evropě“ bylo zamýšleno rovnocenné místo vedle Němce, a to nejen na příkladu masové ideologické převýchovy české mládeže v Protektorátu, která měla být na přání německých míst vychovávána ve stejném duchu jako německá mládež v Hitler-Jugend.

Víme skutečně, jak nacisté hodnotili rasové kvality českého národa? Ostatně i způsob, jakým se dnes běžně naprosto překrouceně interpretuje nacionálněsocialistická „rasová nauka“, svědčí o tom, že tento zásadní nedostatek – pramen mnoha mýtů i ahistorických smyšlenek – bylo již dávno potřeba napravit. Kniha čtenáře jako vůbec první historiografické dílo poválečné české literatury pravdivě, detailně a fundovaně seznamuje se základními principy dobové rasové nauky, obzvláště se zřetelem právě na český národ. Tímto dílem je nejeden z českých akademických historiků komunistické minulosti a polistopadové současnosti usvědčen ze lži.

Tím ovšem celý repertoár Beerových historických zkoumání dodnes tabuizovaných oblastí života Čechů v Protektorátu není ani zdaleka vyčerpán. Směli Češi za války studovat na německých vysokých školách a jaký byl o studium zájem? Chcete znát jména téměř stovky Čechů, kteří pomohli odhalit Heydrichovy vrahy a dostali za svou pomoc tučnou odměnu? Jaký obraz o Češích v Říši vytvářel tamější tisk? Kdo by chtěl odpovědi na tyto otázky najít v učebnicích dějepisu, neuspěje. Kniha Hitlerovi Češi kriticky, leč na základě fundovaných zdrojů, boří jeden protektorátní mýtus za druhým jako příslovečný domeček z karet.

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Jinak Holý Beran si již moresy nácků osvojil.Stačí si poslechnout pořad k výročí Lidic a repliku Děkana právnické fakulty v Praze Kuklíka
Cituji...Existuje především zpětný pokus najít nejenom právní oporu, ale i ospravedlnění pro provedení této barbarské akce....Nejednalo se o provedení trestního rozsudku..Až posléze se Němci snažili vzbudit dojem, že zprávu předložili nějakému stannému soudu. Víme ale, že k žádnému soudnímu projednání nedošlo.

Pak si lze nalézt stránky Petice Lidice .A v něm cituji.... Velitel pěšího pluku 47.
R O Z K A Z vydaný dne 2.6.1945 v Boru u České Lípy. ....Provinivší se budou zastřeleni na náměstí a pro výstrahu zůstanou na místě 24 hod.
Nějaký horlivec tam pro jistotu taky zpětně dopsal
Rozkaz velitele pěšího pluku 47 k vykonání trestů dle stanného práva......snažil se vzbudit dojem, že zprávu předložili nějakému stannému soudu. Víme ale, že k žádnému soudnímu projednání nedošlo.

Nahoru

Re: "Holý" nezklamal

- spolehlivě zabije každou diskuzi:
Už posté nám oznamuje, že statisíce učitelů zločinně "kolaborovaly s komunistickým režimem".
Kdypak odhalí, že taky miliony vojáků základní služby na cosi přísahaly? Byla to za těch 40 let většina mužů této země...
A co ty miliony obého pohlaví, které byly někdy "u komunistů" a jako členové Strany se hlásily k její vedoucí úloze?

Článek je o knize a diskutovat se mělo o pražské návštěvě jejího autora, připomínám.
Čte ty "Holého" paranoidní hlody vůbec někdo další kromě jeho chlebodárců - a nohsledů, kteří mu na ČLD povinně klikají plusy?

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

Nejlepší je,že já jsem nějaký normalizační slib komunistického učitele v 15 letech mohl těžko podepsat a Vy jste s učitelováním po tomto skončil.
Jiří Holý,jak nám doporučil též k přečtení je Čech arijské krve,vzali by ho do SS a zákonem byla jeho krev chráněna před míšením s tou židovskou.
Na rozdíl od nás,kteří jsme ti druhořadí a musíme počkat na další díly z kuchyně nakladatelství Guidemedia.Tam vydávají i další Holého oblíbené tiskoviny jako Mein Kampf,Hitlerovy projevy atd.
Myslíte pane Tichý,že člověk,takto oirientovaného slabého ducha bude diskutovat k tématu?
Bude pouze omílatat to samé dokolečka a pokud přijde s něčím jiným-Budinka,Činoherák atd.skončí to jeho fiaskem
No a protože v i-novinách je jeho "mysl" zdokumentována,jeho snahou je prostě škodit.Jo,uražená ješitnost je horší jak osina v pr...

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země

tj. jen další objevný příspěvek "Holého-Skaláka" ke krvavým zemím, Snyderovi a Ukrajině? Škoda slov :o)))

Nahoru

Hitlerovu hošanovi Holému,aby se uklidnil

Normalizační slib se podepisoval v r.1972
Ale aby jste se uklidnil,něco z toho,co čtete a nám doporučujete a propagujete-nakladatelství Guidemedia
...ukazují velkorysé a nekonečně trpělivé státnické snahy Vůdcovy, aby se německo-polské styky dostaly na trvalou základnu odpovídající zájmům obou stran;
...Anglie byla předem rozhodnuta zkřížit násilím cestu Vůdce, jehož geniálnímu státnickému umění se zdařilo odstranit nejhorší versailleské zločiny bez jakéhokoli krveprolití

Na Holého plně sedí-Řekněte mi co čtete a já vám povím,co jste zač

Nahoru

Nedělejte ze sebe hlupáka, Holý

Civilisté byli popraveni rozkazem pplk.Sekáře a ne zápisem ve farní kronice.Snad nám nechcete nalhat,že pplk. Sekáč nedovedl napsat po dvacetileté službě /včetně protektorátní/ řádně rozkaz
Navíc se ukázalo,že farní zápisy nejsou spolehlivým zdrojem.Mnohdy totiž byly povražděny celé rodiny a zapisovala se hromadná sebevražda.

Nahoru

Re: Timothy Snyder: Krvavé země / další tituly

Nedávno v českém překladu vyšla další Snyderová kniha Černá zem. Holokaust - historie a varování
http://www.kosmas.cz/knihy/208669/cerna-zem/

Nadace D. a V. Havlových vydala jeho aktuální eseje Politika života a smrti
http://www.cupress.cuni.cz/ink2_ext/index.jsp?include=podrobnosti&id=257318

Timothy Snyder převzal v Praze ocenění Vize 97
http://www.kosmas.cz/tema/218/timothy-snyder-prevzal-cenu-nadace-dagmar-a-vaclava-havlovych-vize-97/
http://www.vize.cz/aktualita.php?id=1308

("Holý Beran" si je sice určitě nepřečte, ale bude mít zase spoustu "věcných" připomínek :)

Nahoru