V muzeu bude výstava o brusírnách a mačkárnách skla

Verze pro tisk |

BRUSÍRNY A MAČKÁRNY SKLA NA ČESKOLIPSKU A JABLONECKU
Ambit od 11. 4 . – 17. 11. 2019
vernisáž ve středu 10. 4. 2019 v 16. 30 hodin

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě zahajuje v ambitu vernisáží 10. dubna 2019 výstavu Brusírny a mačkárny skla na Českolipsku a Jablonecku. Výstava je zaměřena na brusírny skla poháněné vodní silou na Českolipsku a Jablonecku a na mačkárny skla, nacházející se pouze na Jablonecku. Jedná se o unikátní technické stavby, které sloužily k broušení a mačkání skla. V současnosti se jedná o objekty, které byly buď zbourány, nebo slouží k rekreačním a někdy i k obytným účelům.

Na výstavě se návštěvník nejprve seznámí se stručným vývojem sklářství na Českolipsku a Jablonecku, dále pak s historií a technickým popisem brusíren a mačkáren skla. Samostatná část je věnována dopravním prostředkům, které sloužily sklárnám, brusírnám a mačkárnám skla.

Texty jsou doplněny dobovými, ale i současnými fotografiemi, jejich autory jsou fotografové – Bohumil Jakoubě, Filip Švácha a Barbora Macková. Ve vitrínách a v prostoru ambitu jsou vystaveny předměty, týkající se sklářského a bižuterního průmyslu. Většina z nich pochází ze sbírek Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

V závěrečné části se návštěvník seznámí s firmou Elias Palme & Co. (příběh úspěšné rodiny, sklářského městečka a krásného domu Eliášky, jenž zpracovala Tereza Šváchová), dále pak s výstavami skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a se životem a úspěchy čtyř veřejně známých osobností, které pracovaly ve sklářském a bižuterním průmyslu.

Výstava potrvá do 17. 11. 2019.
 

alt
Nahoru