10. výročí od povodní

Na Českolipsku roste zájem měst a obcí o veřejné práce

Verze pro tisk |

Zimní úklid chodníků a vysoká nezaměstnanost - to jsou hlavní důvody rostoucího zájmu měst a obcí na Českolipsku o veřejně prospěšné práce.

Zatímco loni v lednu zaměstnávaly obce na veřejných prácích 42 lidí, letos už jich bylo 111. V minulosti je totiž obce většinou využívaly jen od jara do podzimu, letos ale smlouvy prodlužovaly přes zimu, řekla dnes mluvčí Úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová. Řada obcí navíc žádá navýšení počtu dotovaných míst, třeba v Novém Boru chtějí takto namísto současných 19 zaměstnávat 30 lidí.

Českolipsko je v Libereckém kraji regionem s nejvyšší nezaměstnaností. Právě před rokem tam totiž zkrachoval jeden z největších zaměstnavatelů - Crystalex Nový Bor. O práci tehdy přišlo na 1300 lidí, další stovky pracovníků propustili dodavatelé součástí pro automobilový průmysl. I když sklárna v lednu obnovila výrobu, zatím zaměstnává jen zlomek původního počtu lidí. V automobilovém průmyslu se ale dál propouští, a tak nezaměstnanost v regionu na konci ledna dosáhla 13,7 procenta a bez práce tam bylo 7460 lidí. Nabídka práce je přitom minimální, na jedno volné místo připadá 22 uchazečů o práci.

"Veřejné práce jsou pro ty lidi šance na lepší příjmy, než jim dává podpora nezaměstnanosti nebo sociální dávky, nám se podařilo díky nim uklidit a vyčistit třeba léta opomíjená místa na sídlišti," řekl dnes ČTK novoborský starosta Jindřich Mareš. Vysoká nezaměstnanost podle něj změnila přístup lidí k této práci. "Nemocnost nebo fluktuace, s nimiž jsme se v minulosti potýkali, je minimální," uvedl starosta. Najít ve dvanáctitisícovém městě práci pro dalších 11 nezaměstnaných podle něj není problém. "Máme ještě spoustu míst, která potřebují uklidit," dodal.

Na 30 nezaměstnaných zaměstnávají také v nedaleké České Lípě. "Po loňských zkušenostech, kdy pracovníci zaměstnaní na veřejně prospěšné práce odvedli kus práce a městu výrazně pomohli s úklidem či údržbou zeleně, jsme se rozhodli, že letos zaměstnáme ještě o něco více lidí bez práce. Jde o spolupráci, která je smysluplná a pomáhá všem zúčastněným," řekla českolipská starostka Hana Moudrá. Víc lidí z úřadů práce chtějí zaměstnat například i v Okrouhlé na Českolipsku nebo ve Sloupu v Čechách.

Na Českolipsku bylo loni na veřejně prospěšných pracích zaměstnáno 334 uchazečů o práci, což bylo o 80 procent víc než v roce 2008. Veřejně prospěšné práce financují úřady práce z prostředků aktivní politiky zaměstnanosti a evropského sociálního fondu. Předloni na ně v České Lípě vynaložili 7,6 milionu korun a na každého nezaměstnaného přispívali 7000 korunami. Od loňského roku dává úřad na každého nezaměstnaného 10.000 korun. "Za loňský rok jsme tak veřejně prospěšné práce podpořili 21 miliony korun," dodala Ottová.

Nahoru