Sklářské slavnosti v Novém Boru

Verze pro tisk |

Tradiční Sklářské slavnosti se v Novém Boru uskuteční poslední červnový víkend 24.–25. 6. na náměstí Míru. Město Nový Bor a společnost Kultura Nový Bor, s. r. o. zve návštěvníky už na dvanáctý ročník, na kterém je přichystána řada lákadel: sklářský trh, výtvarné dílny nejen pro děti, ukázky sklářských technik, koncerty, divadelní představení, hořící loutky, módní přehlídka aj.

Páteční program zahájí ve Sklářském muzeu vernisáží výstavy: Řemeslo a Umění ve skle. Hudební program na náměstí se rozjede v rytmu rocku: v 18 hodin zahraje skupina Krakatit z Liberce. Po nich na pódium vtrhnou Motorband, kteří letos slaví 30 let od založení a chystají se vydat hned dvě nová CD. V kapele kdysi začínal například zpěvák Kamil Střihavka.

Od sobotního rána budou moci návštěvníci obdivovat um místních sklářů. Na náměstí vyroste sklářský trh. Kdo bude mít chuť, může si vyzkoušet i některé sklářské techniky: rytí, malování, tiffany techniku, foukání nad kahanem aj. Přímo na náměstí pod širým nebem bude možné sledovat foukání skla, kterého se ujmou sklářští mistři: Petr Novotný, Jiří Pačinek, Marek Bartko, Ricardo Hoineff, Aleš Vacek, Rosťa Materka, Petr Vojtěch a další. Jejich umění mohou diváci zhlédnout od 10 do 17 hodin. Mobilní sklářskou pec zapůjčí firma Elias Palme z Kamenického Šenova, o zajištění se postará technolog ing. Vladimír Láznička. Od 10 hodin proběhne netradiční exteriérová výstava skla v blízké firmě Astera s.r.o., Den otevřených dveří bude také ve Sklářském muzeu a v prodejně firmy Crystalex si budete moci zakoupit sklo v prodloužené pracovní době do 15 hodin.

Na originální ztvárnění Otesánka v podání divadla Kvelb se mohou těšit děti od 11 hodin. Dvoumetrový Otesánek sní za hudebního doprovodu bendža, bubnů a píšťal, vše na co přijde. Divadlo má pro děti přichystánu od 14 do 16 hodin také výtvarnou dílnu. V poledne zahraje Ajeto Dixieland.

Po obědě se budete moci zaposlouchat do známých českých i zahraničních rockových písní v podání skupiny MP3. Chybět nebude ani taneční vystoupení DTK Boráček, umění Novoborských mažoretek a módní přehlídka s předními modelkami agentury Reas Agency. Novoborští legendární Optimik rozjedou své staré popové hity, ale slibují, že zazní i něco z novinek. Fanoušci českolipské rock popové kapely Lingers si je užijí krátce po 19 hodině. Večer rozhýbe kapela Ponožky pana Semtamťuka, která je v hudebních žánrech nezařaditelná. Hraje jazz, folk, hospodský šraml, world-music, western, skáčko i rock.

Po nich dojde na náměstí ke Vzplanutí – ohňové představení s obřími loutkami, které roztančí divadlo Kvelb. Toto loutkové představení je první svého druhu na světě. Hořící loutky o velikosti čtyř metrů rozehrají příběh muže, který vzplane touhou k ženě. Dojde jejich krátký milostný příběh naplnění? Představení je založeno na světelném efektu ohně a živosti loutek doprovázených hrou na bicí nástroje.

Během soboty budou otevřeny prodejny a galerie: Crystalex glass shop, B. Egermanna 634 (8–15 h), Galerie Zikmundová – Bartko, Alšova 149 (10–17 h), Galerie Wünsch, náměstí Míru 101 (10–17 h), Minigalerie šperku NATĚLO, T. G. M 849 (9–17 h).

Sklářské muzeum Nový Bor bude mít v sobotu od 9 h do 15 h vstupné zdarma. 

alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
alt
Nahoru