Finále 1. ligy Tenis Slovanka

Verze pro tisk |

David Beneš x Pavel Pekárek 2:6 3:6

Finále soutěže Tenis Slovanka 1.liga 2019, která se koná za podpory města Česká Lípa, letos hrála jiná dvojice tenistů. Po loňském kralování nadějného dorostence Kuby Hájka, který svedl krásný finálový souboj se Štěpánem Skrbkem s výbornou diváckou kulisou, se do letošního finále probojovali jiní hráči, kteří si to svými výkony určitě zasloužili.

Soutěži ve vyřazovacím pavouku předcházely souboje ve skupinách, do kterých byli hráči dosazeni podle umístění v předchozí dlouhodobé soutěži Tenis Slovanka Cup. Do soutěže zapojilo celkem 70 soutěžících. Po skupinách hráli hráči ve třech vyřazovacích výkonnostních pavoucích (1. liga, 2. liga a 3. liga). Systém byl stanoven tak, že každý tenisový pavouk měl ještě svého pavouka poražených a zde měli hráči ještě příležitost bojovat o celkové 3. místo v soutěži. Každá liga měla tedy systém tenisového pavouka na dvě porážky.

Prvním finalistou byl jeden ze spolufavoritů soutěže David Beneš. David je ostřílený tenista, který už měl možnost v některých našich soutěžích vybojovat umístění na „bedně“ a dosáhl také na místa nejvyšší.

Druhý finalista je z okruhu širší špičky, který se nenápadně prodral až do finále. Je to nezdolný bojovník Pavel Pekárek. Na cestě do finále zdolal i dva velké favority – Štěpána Skrbka ve třech setech a Kubu Hájka dokonce ve dvou setech.

Tenisové ligy jsou druhým vyvrcholením tenisové sezóny na tenisových kurtech na Slovance. Finále 1. ligy se hraje nejenom o poháry, ale také o tučné PRIZE MONEY. Vítěz si odnese 4000 Kč a poražený 2000 Kč, tak bylo o co bojovat. Na dalších místech jsou také rozdělovány další finanční odměny, ale tam se bude teprve dohrávat.

Očekávané finále se hrálo ve středu 25.9.2019 po 16 hodině. Počasí bylo celý den deštivé, tak si většina pozvaných diváků-tenistů myslela, že se ani neodehraje a bude odloženo. Proto asi mělo jen malou komorní diváckou kulisu. Já sám přijel na finále až po čtyřech odehraných gamech. Sice už nepršelo, ale kurt byl trochu vlhčí a to nahrávalo spíše tenistovi, který má oblíbenou obrannou hru. Míče určitě nemohly létat tak rychle, jako v teplém počasí a terén pro běhání byl těžší.

Byl jsem účastníky finále přizván k soudcování zápasu, což jsem přijal a usedl na rozhodcovský empire. Až později jsem si uvědomil, jak náročná je funkce rozhodčího a jak těžké je sledovat rychlou hru a objektivně určit dopady míčků. Na turnajích ATP pomáhají hlavním rozhodčím ještě lajnoví rozhodčí, tak to mají hodně usnadněné. Naštěstí antuka zanechává stopy po dopadu míče a soupeři se k sobě chovali korektně a džentlmensky. Občas se trochu přátelsky popichovali a tím dávali zápasu správný náboj.

Lépe začal hráč, který nebyl považován za favorita na vítězství. Pavel Pekárek si vytvořil náskok s breaky. Celý první set se odehrával v duchu útočné hry Davida Beneše, který se snažil soupeře přetlačit a někdy si docházel na síť pro zakončení výměny. Bohužel Pavel Pekárek výborně bránil, jen velice málo chyboval, a když zaútočil, tak jen při jednoznačně připravených situacích, které končily většinou bodem v jeho prospěch.

Naproti tomu David si připravil situace pro vítězný úder a několikrát už jasnou výměnu zakončil fatální nevynucenou chybou. Je třeba přiznat, že Pavel měl i trochu více nakloněného „tenisového PánaBoha“ a prasátka nebo lajny byly spíše v jeho prospěch. První set skončil vítězstvím Pavla Pekárka 6:2.

Druhý set chtěl David hrát asi trochu jinak a zpočátku setu se mi zdálo, že trochu změnil taktiku. Více míčky začal hrát slajzem z bekhendu a trochu méně nepřipraveně útočit. Asi chtěl nechat Pavla také více tvořit hru. Na počátku setu se „lámal chleba“ pro konečný výsledek celého zápasu. Vyhraný game (vedl 40:0) stačil David neuváženě prohospodařit a prohrát. To ho asi zlomilo. Pak už kraloval opět Pavel Pekárek. Dokonce už nemusel ani set dopodávat na svém podání, protože David utkání prohrál při svém podání a usnadnil mu tím cestu za vítězstvím v celém utkání. Druhý set vyhrál opět Pavel Pekárek, tentokrát 6:3 a tím i celé utkání.

Pavel Pekárek zaslouženě zvítězil. Pomohlo mu trochu počasí, správně zvolený systém hry pro hrací podmínky, dobrá fyzická kondice a někdy i trocha štěstí. Bez kvalitní hry by ale tento zápas nevyhrál. Tuto kvalitu doplnil svojí bojovností a ovládl dobře své emoce. Jak se říká: „sláva vítězům a čest poraženým“. To určitě pro tento zápas platilo a Davidu Benešovi i druhé místo v soutěži slušelo.

Do konce tenisové sezóny na Slovance, která bude dohrávána zápasy do půli října, nám zbývá dohrát pavouky o další umístění a finále 2. a 3.ligy, které se hrají taktéž o poháry.
Přejeme tenistům hezké počasí.

alt
Nahoru