Podzemní letecké továrny v Jánské

Archiv
Verze pro tisk |

Nejprve je nutné se telefonicky domluvit s průvodci, jimiž jsou buď starosta Jánské, pan Hunčovský (tel. 603 815 376), anebo majitel penzionu U Skály, pan Pešek (tel. 732 850 351). Vydáme-li se na výlet autem, odbočíme v České Kamenici do Kamenice Srbské - Jánská je hned první obcí na trase.


Do podzemí se vstupuje za chátrajícími budovami přádelen (vlevo od hlavní silnice). Preferujeme-li hromadnou dopravu, lze jet vlakem po trase mezi Jedlovou a Benešovem nad Ploučnicí (či opačně) a vystoupit v zastávce s názvem Veselí pod Rabštejnem. Obě silnice za kolejemi vedou do Jánské, výhodnější je ta vpravo, ale když se vypravíme levou, můžeme obdivovat právě otevřené adrenalinové centrum na okraji Jánské – asi jen obdivovat, protože ceny atrakcí začínají na třech stech korunách.

Předpokládejme, že jsme se sešli s průvodcem. Po zaplacení vstupného  - 50 Kč dospělí, 30 Kč děti, údajným minimem je skupina o osmi zvědavcích (já jsem platil vstup 80 Kč za osobu -- pozn. editora) vstoupíme nejprve do krytu, kde členové sdružení zbudovali malou expozici z věcí objevených ve vnitřních prostorách. Jedná se především o bedny od munice, neboť po válce si zde česká armáda zřídila sklady tohoto materiálu. K vidění jsou však i osobní věci vězňů, válečných zajatců a totálně nasazených z mnoha států Evropy, kterých zde pracovalo přes šest tisíc. Nechybí písemná dokumentace.


Mnohem působivější jsou však vnitřní prostory samy o sobě. Vždyť systém chodeb dosahuje délky čtyř a půl kilometru a doslova provrtává celý pískovcový blok. Zajímavou informací je určitě skutečnost, že komplex nebyl do posledních dnů války spojenci objeven a jen díky správci zůstal zachován, přestože byla připravena jeho destrukce výbušninami. Mohla ho pak využívat vojska Varšavské smlouvy jako sklady zmíněné munice a také pohonných hmot – údajně se zde uchovávalo osm miliónů litrů benzínu a nafty.

Pokud projevíme dostatek zájmu, vezme nás průvodce do prostor samotných továren, které již nejsou elektrifikovány. I z tohoto důvodu je dobré donést si vlastní svítilnu, obzvlášť když oblíbeným žertíkem je zkoumat absolutní tmu a zvykat si tak na rakev. A když už jsem zmínil baterku, přibalme si také svetr – teplota uvnitř skály se stabilně drží pod deseti stupni Celsia, nemluvě o vlhkosti, která jistě dosahuje téměř sta procent.

Na závěr jen připomínám, že v jednom z minulých tipů jsem psal o Rabštejně, v němž byl zbudován jeden z koncentračních táborů. Dostat se k němu můžeme například pěšky, půjdeme-li po břehu říčky Kamenice směrem k České Kamenici. (auto, vlak, autobus, pěšky 0 – 6 km)


FOTOGALERIE

Nahoru