Dnes je 19. 09. 2024
svátek má Zita

Naučná stezka Jeřáb provede krajinou Ralska

náhledový obrázek

Naučná stezka Jeřáb provede krajinou Ralska

Tři a půl kilometru dlouhý, fyzicky nenáročný výlet, který zvládnou projít příjemnou procházkou i děti předškolního věku nabízí výprava na naučnou stezku Jeřáb, která vychází přímo od informačního centra v Hradčanech a provede oblastí Ralska.

Na návštěvníky čeká osm naučných panelů. Jednotlivá zastavení stezky jsou věnována přírodním podmínkám Ralska, geologii Hradčanských stěn, borovému hospodářství, dřevinám, rostlinám, ptákům a savcům Ralska. Stezka nese jméno po jeřábu popelavém, jednom z pěti druhů ptáků, pro jejichž ochranu byla vyhlášena Ptačí oblast Českolipsko - Dokeské pískovce a mokřady.

Toto území prošlo skutečně velmi pestrou historií a má také velice zajímavé přírodní podmínky. To všechno návštěvníci zjistí právě na naučné stezce. Doporučuji jí rozhodně projít,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Stezka provede návštěvníky okrajem Hradčanských stěn, nejsevernější částí Kumerského pohoří, které je tvořeno velmi rozmanitými pískovci jizerských vrstev, ve kterých se vyskytují jak šedé až hnědé kvádrové pískovce, tak žlutavé a někdy až cihlově červené vápnité pískovce.

Hradčany
Osada Ralska je zmiňována roku 1711 jako Kummer. Od roku 1905 sloužila coby rekreační letovisko s plovárnou na břehu rybníka, později přibyly hotely a restaurace. Obec byla dlouhé roky vojenskou základnou. Nedaleké hradčanské letiště po válce využívala československá armáda, kterou po vpádu v roce 1968 nahradila sovětská. Letiště bylo zrušeno v roce 1992.

Hradčanské stěny

Součást Hradčanské pahorkatiny s řadou zajímavých skalních útvarů a roklí. Do počátku 17. století bylo území útočištěm medvědů, do poloviny 18. století vlků a rysů, od druhé poloviny 18. století součástí Valdštejnské obory s rozlohou. V roce 1945 byla obora zrušena a v letech 1977 až 1978 vybudována obora Vojenských lesů a statků.


 

  1. Jan Mikulička

  2. odborný zaměstnanec pro styk s veřejností

  3. Facebook: Libereckykraj

  4. Twitter: Libereckykraj

  5. Instagram: Libereckykraj