Pět otázek pro starostu Nového Boru (březen 2011)

Verze pro tisk |

Volby jsou už několik měsíců za námi, starostové a starostky se pevněji usadili ve svých křeslech a my se vracíme k našim Pěti otázkám. Rádi bychom do budoucna střídali především starostku České Lípy a starostu Nového Boru.

Máš za sebou několik měsíců v křesle starosty Nového Boru. Máš zatím pocit, že tě práce uspokojuje více než kantořina?

Několik měsíců? Přesněji tři a půl! Práce starosty mě maximálně naplňuje. Je to práce tvůrčí, člověk často jasněji vidí, co se povedlo a co ne. To je také základní rozdíl oproti učení. Tam se mi v poslední době ztrácelo světýlko na konci tunelu. Možná jsem začínal být vyhořelý, možná to bylo současným stavem ve školství, kde jsem pociťoval degradaci základních hodnot vzdělávání. Učitel je často považován za nepřítele, který se snaží přes odpor studentů i některých rodičů do nich něco vložit. Výsledkem tohoto nezdravého vztahu k učení jsou pak výsledky českých žáků ve srovnávání v zemích OECD. Padáme prudce rok od roku dolu nejen v matematice, dnes i ve čtenářské gramotnosti atd. Na vině je ovšem i absolutní nekoncepčnost českého školství v posledních dvaceti letech. To je velmi deprimující! Nicméně učitelem jsem byl, cítím příslušnost k tomuto stavu i dnes a rád se „po službě vlasti“ k němu vrátím.

Je něco, co tě v tvé nové profesi zaskočilo? Ať už negativně či pozitivně. Samozřejmě budu rád, když z každého soudku nalezneš něco?

Už jsem to napsal do Novoborského měsíčníku. Překvapilo mě, kolik lidí v Novém Boru je ochotno zdarma nebo za minimální obolus dělat něco pro město, či lidi v něm žijící. Zajímavé je, že jsou to lidé většinou starší. Obráceně mě šokuje, kolik spoluobčanů je nepřizpůsobivých a navíc až agresivních a neochotných se postarat sama o sebe. Bez nějakých výčitek chtějí čerpat jen výhody a žít na úkor druhých. Nejčastěji od nich slýchám, že se v Novém Boru narodili a vy, pane starosto, mi dejte práci a ubytování. A to už vůbec nemluvím o tom, že často městu dluží desetitisíce. Chci, aby úřad té první skupině byl maximálně nápomocný, ta druhá musí pochopit, že narodit se v Novém Boru není žádná zásluha a pro všechny občany platí stejná práva a povinnosti.

Jak se Nový Bor vypořádal s letošní zimní kalamitou? Ať co se týká sněhu, tak financí, které jsou na úklid potřeba.

Letošní zima byla neobvyklá tím, že trvala nepřetržitě a v plné síle dva měsíce – prosinec a leden –  naopak od února jsme v podstatě bez sněhu. K prvnímu únoru nás zimní údržba stála 4 330 973 Kč , za únor a březen, pokud se už nic neočekávaného nesvalí, budeme platit už „jen“ pohotovosti ve výši cca 215 tisíc korun za každý měsíc. Plánované výdaje na tyto práce jsou ve výši 5 689 588 Kč. Tak to je nasmlouváno, i když rozum nebere, proč se při plus dvanácti drží pohotovost. Chceme v radě města poté zimní údržbu vyhodnotit a případně vyvolat jednání se smluvními partnery. Byly dny, kdy jsme s návaly sněhu prohrávali, ale vždy jsme se snažili co nejdříve vyjít vstříc požadavkům občanů.

Z velkých akcí se zatím podařila dotáhnout digitalizace kina. Bude velkým zásahem do rozpočtu? Už sis dopřál nějaké filmové představení? Pokud ano, jak na tebe zapůsobilo? Jde o velkou změnu?

Digitalizace za tři miliony byla velkým zásahem do rozpočtu Kultury s. r. o., potažmo města. Oproti této částce jsme dostali dotaci ve výši 700 tisíc Kč. Jako každá nová věc má digitalizace své příznivce, ale také velmi mnoho odpůrců. Velmi výrazně se proti ní dodnes staví například ČSSD. Často se objevují návrhy omezit financování kultury v Novém Boru, provozovat pouze divadlo a ne kino. Po našem nástupu jsme velmi zpřísnili kontrolu toku financí v Kultuře s. r. o.  Osobně bych však byl nerad, aby město ztratilo punc města výrazně kulturního. Přiznám se, že víc chodím do divadla než do kina, ale i na filmovém představení jsem byl, nikoliv na  3D, protože tituly vybírám podle svých kvalitativních měřítek. Velmi věřím tomu, že se v nabídce kina objeví záznam a někdy snad i přímý přenos hudebního koncertu.

Nedávno jste schválili rozpočet města. Jak hodně je napnutý?

Poprvé v novodobých dějinách Nového Boru byl schodkový, minus cca devět a půl milionů Kč. Je to však dáno předfinancováním dvou velkých investičních akcí a to je dostavba sklářského muzea a vybudování kanalizace v Janově. Na tyto akce nám přijdou dotace až v příštím roce. Jinak je provozní rozpočet vyrovnaný. Trochu nám však vypadávají „ze skříně kostlivci“, například se očekávalo, že počet míst ve školkách bude dostatečný, ale počet obyvatel v Novém Boru,  na rozdíl třeba od České Lípy, neklesá a my jsme postaveni před skutečnost, že musíme urychleně vybudovat další dvě oddělení školky v Kalinově ulici. Na vysoutěženou nabídku (cca 8 mil. Kč) si město bude muset vzít úvěr. Mám radost z toho, že město má ve svých dětech zabezpečenou budoucnost a jsem přesvědčen, že stavbu finančně zvládneme.

Nahoru