Představujeme lídra kandidátky TOP 09 v Libereckém kraji

Verze pro tisk |

Mgr. VÁCLAV HORÁČEK odpověděl i-novinám na několik dotazů. (Inzerce)


Pane starosto, do voleb nám zbývá už jen pár dní. Podle médií a volebních modelů je vaše strana TOP 09 aktuálně na třetím místě, hned za dvěma největšími stranami. Proč myslíte, že by lidé měli volit právě vás?

TOP 09 nabízí voličům jako jediná strana realistický a nepopulistický program. A jak dokládají zmiňované výsledky veřejného mínění, jsme opravdu silnou a plnohodnotnou alternativou k dosavadním politickým uskupením. Už jen ze srovnání slibů během předvolební kampaně jednotlivých stran vyplývá, že přicházíme s reálnou cestou z dluhové pasti. Voličům garantujeme, že se nedostaneme do situace, ve které je například nyní Řecko.

Velké strany vsadily hlavně na negativní kampaň a podle billboardů a politických prohlášení vidí TOP 09 jako silného konkurenta. Co je však klíčovým tématem vaší kampaně?

Máte pravdu, že TOP 09 nechce používat negativní a útočnou rétoriku. V tom necháváme prostor jiným. Naše strana se hlásí ke třem svým základním pilířům, které chápe jako závazek vůči voličům a společnosti: tradice, odpovědnost a prosperita. Jasně říkáme, že politika a politická rozhodnutí je třeba začít dělat nejen s ohledem na jedno funkční období vlády, ale s ohledem na budoucnost a další generace. Česká republika si nemůže dovolit stále odkládat důležité reformy a změny. Musíme začít dělat i nepopulární rozhodnutí.

V minulých volbách byly ústředním tématem zdravotnické poplatky. Vy říkáte, že jste konzervativní a nepopulističtí. Znamená to tedy, že tyty poplatky podporujete?

Poplatky ve zdravotnictví jednoznačně podporujeme, určitě nejsme pro jejich rušení. Chápeme je jako účinný nástroj regulace i jako prvek spoluúčasti, který je zcela běžný i v ostatních vyspělých státech. Pokud bych to měl ilustrovat na číslech, tak v České republice tvoří spoluúčast přibližně 14 % celkových výdajů oproti 25 % obvyklým v rozvinutých státech EU.

A pokud jde o další aktuální problém, který jste už vy sám zmínil s odkazem na Řecko, tedy finanční krizi a nezaměstnanost. Jak se k nim stavíte?

Je nutné si na rovinu říci, že žádná politická strana nemůže tvrdit, že krizi jako příčinu dokáže vyřešit. Podobně je to i s nezaměstnaností. TOP 09 je však odhodlána čelit jejím důsledkům a provádět doposud stále odkládaná rozhodnutí, která jsou jak brzdou, tak potenciální hrozbou české ekonomiky od budoucna.

Vraťme se na chvíli k našemu regionu. Působíte jako komunální politik v Železném Brodě, kde jste starostou. Co vidíte jako největší problém kraje?

Ani Libereckému kraji se nevyhnula nezaměstnanost, spojená především s útlumem sklářského průmyslu. Tento problém ale nelze řešit jen z nejvyšších pater vlády. Řešení vidím ve stanovení reálných výrobních a prodejních strategií. Zdejší průmysl by se měl soustředit na menší kolekce produktů, zefektivnění výroby a silnou orientaci na vývoz. Je proto potřeba se přizpůsobit trhu a nelpět pouze na tradičních výrobcích. Rozhodně je třeba důsledně kontrolovat i nelegální obchody a práci na černo.

 Hodláte nějakým způsobem lobovat za náš region?

Region by se měl konečně dočkat zlepšení dopravní infrastruktury. Zásadní je výstavba nejekonomičtější varianty R35. To je prioritou. Velký potenciál vidíme také v obnově projektu Regiotram. Jako strana se chceme zasadit o dokončení reformy Českých drah, jedině tak bude možné nastolit rovné podmínky pro poskytovatele služeb na železnici.

Volby jsou už tento pátek a sobotu. Jaký výsledek odhadujete?

Našim cílem je získat za region jeden mandát, což představuje výsledek okolo 12 %. Pokud bychom od občanů získali přes 14 % hlasů, mohli bychom v ideálním případě dosáhnout na dva mandáty. To by pro nás byl velký úspěch.

 

Nahoru