Co se doma uvaří aneb hlad je nejlepší kuchař

Verze pro tisk |

Jak praví moudrá antická filosofie, nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili… To je zajisté velmi pravdivé, ale! Jsou bezesporu chvíle, kdy je velmi příjemné vychutnat si naplno právě ten kousek života provázený vynikajícím jídlem.

Jídlo není smyslem života, ale je jeho neodmyslitelnou součástí. Kuchyně je něco, co patří k tradicím každého národa a každý bývá právě na tu svoji tradiční kuchyni nejen zvyklý, ale také pyšný.

       Tento článek věnuji kuchyni jako takové, ať už je to tradiční kuchyně česká nebo slovenská, italská, řecká, francouzská nebo polynéská. Vaření jako takové a požitek z jídla může být úžasným zážitkem, který nám vrátí kousek přirozenosti a klidu našich předků – alespoň u stolu J

      SUROVINY NA PRVNÍM MÍSTĚ

      Ať už jste v kuchyni jakkoliv zdatní, ať s vařením teprve začínáte nebo ať vaříte už spoustu let, polovinu úspěchu Vám zaručí ty správné suroviny. Výběr surovin, ze kterých vaříte, je téměř tak důležitý, jako vaření samotné. Píšu téměř, protože suroviny jsou ještě o něco důležitější než naše dovednosti „u plotny“. Pokud má totiž sebešikovnější kuchař po ruce špatné nebo nekvalitní  suroviny, výsledek se nemusí podařit. Ale pokud si i méně zkušený nebo méně šikovný kuchař vybere správně, pak se jídlo skoro s jistotou výtečně podaří.

     JAK NEJLÉPE VYBRAT TY SPRÁVNÉ SUROVINY?

     Zde je několik osvědčených rad a doporučení, jak vybrat správně ty nejlepší:

      Vybírejte čerstvé. To je u výběru surovin snad to nejdůležitější pravidlo.Čerstvými surovinami mám především na mysli takové, které je třeba zpracovat rychle. Žádné sušené, zavařované nebo mražené suroviny se těm čerstvým nevyrovnají! Čerstvé maso od řezníka nebo ryby z rybárny mají více šťávy i chuti. Ryby, u kterých je čerstvost obzvlášť důležitá,  můžete navíc očichat a ihned víte, jestli příjemně voní nebo jestli už jsou „lehce chycené“. Čerstvá zelenina dodá Vašemu vaření vynikající vůni a výraznější chuť, než zelenina mražená nebo sterilovaná. Například svíčková je také o třídu lepší, pokud použijete čerstvou kořenovou zeleninu. A je zde také ta výhoda, že si zeleninu vyberete a očistíte sami, protože zelenina v mrazírnách nebo konzervárnách je často zpracovávaná i se špatně očištěnými nebo shnilými kusy. Pokud chcete, aby mělo Vaše jídlo šmrnc, určitě používejte čerstvé bylinky. Bazalka, majoránka, petrželka, tymián…. Jejich nádherná vůně Vám při vaření provoní celý dům. Čerstvým se nic nevyrovná. Sušené ztrácejí cenné silice, vůni i barvu. Čerstvé bylinky mají dnes v obchodech, ale pokud máte chuť, můžete si celý rok pěstovat svoji malou bylinkovou zahrádku i doma v květináči.

       Nevěřte náhražkám. Nejen v kuchyních našich babiček, ale také u světově proslulých kuchařů náhražky neměli a nemají své místo. Náhražkami myslím především umělé tuky, nízkotučná mléka, umělá sladidla, instantní jíšky a omáčky „z pytlíku“. Všechna tato zjednodušení jsou na úkor kvality               a chuti Vašeho jídla. Žádným rostlinným tukem nikdy nenahradíte chuť a vůni másla, ať už v kuchyni studené nebo při vaření. Ničím jiným nezjemníte Vaši omáčku tak lahodně, jako pravou plnotučnou smetanou. A instantní jíška? Nelze nepomyslet na seriál Návštěvníci a jejich proslulé „amarouny“ :-D Pokud není čas zpražit hladkou mouku na másle nebo na oleji dorůžova, abyste tak získali jíšku pravou, pak stačí rozmíchat vidličkou hladkou mouku v malém množství vody a tuto řídkou kašičku za stálého míchání vlít do polévky nebo omáčky, pak krátce povařit.

       Pozor na dochucovadla. Glutamány, látky zvýrazňující chuť, zvýšená doba trvanlivosti, to jsou všechno věci, kterých byste se měli vyvarovat (viz instantní jíšky a omáčky v minulém odstavci). To všechno je na úkor surovin samotných, je to jen chemie, která nahrazuje skutečné hodnoty v jídle. Proto pozor, pokud je na etiketě např. „Nová výraznější chuť,“ nebo „Nyní ještě lépe roztíratelné“. Svědčí to totiž pod pozlátkem reklamy pouze o dvou věcech – více chemie a méně skutečné výživné hodnoty.

      Nakupujte sami. Už odedávna platí, že kuchař sám si vybírá suroviny pro svoji kuchyni. Je nejlepší, pokud si zajdeme nakoupit sami a suroviny si prohlédneme. Často nás může i samotné nakupování inspirovat, pokud ještě nevíme, co uvařit. Každopádně je dobré, když si můžeme prohlédnout zeleninu, maso, když můžeme očichat rybu nebo mezi prsty promnout lísteček bylinek. Také u ostatních surovin si můžeme vybrat výrobce nebo si přečíst složení a nakoupit veškeré potřebné věci tak, aby vyhovovaly nám, kuchařům  samotným.

      Toto jsou taková obecná pravidla, která se hodí, ať už se rozhodnete vařit cokoliv. Můžete je vyzkoušet a uvidíte sami. V příštím článku se už zaměříme na nějaké konkrétní téma v kuchyni a připojím i typ na recept J Pokud sami budete chtít dočíst se zde o nějakém tématu, které zajímá právě Vás, ráda uvítám Vaše reakce.

                           Ivana Esentierová

                           kurzy.vareni@seznam.cz

Nahoru