Curiosity – vítejte na Marsu!

Verze pro tisk |

Už od šestého srpna se na planetě Mars nachází nová pojízdná laboratoř Curiosity. Jde o dlouho připravovaný projekt. Jeho příprava zabrala téměř deset let a také stála namalé peníze. NASA tedy vkládá do této sondy velké naděje. Místem pro přistání byl vybrán kráter Gale s průměrem 165 km.

Právě tam se nacházejí podle odborníků zajímavé geologické sedimenty. Jméno Curiosity - zvědavost - je také vybráno vhodně. Sonda bude právě zvídavě a zvědavě zkoumat Mars.

Cílem výzkumu na povrchu Marsu bude podrobně prozkoumat geologickou minulost planety. Také má zodpovědět otázku možného života na Marsu v minulosti. Odborníci už dnes vědí, že Mars byl na počátku svého vývoje teplejší a vlhčí planetou. Curiosity má k výzkumu celou řadu revolučních nástrojů. Vše se tedy muselo na Zemi před startem otestovat a pečlivě připravit pro samotný let kosmickým prostorem k Marsu. Curiosty odstartovala na konci listopadu 2011. Vše během startu a letu k Marsu fungovalo naprosto bezvadně... Nyní měla nastat nejvíve riziková část cesty – přistání.

K tomu byla použita zcela nová technologie. Během závěrečné fáze přistání se měla sonda pomocí lan a speciálnho jeřábu snést na povrch planety. Do té doby něco naprosto převratného!! Během sestupu se musel ve správný čas odhodit tepepný štít a otevřít hlavní padák. Ten je největší jaký byl kdy použit pro sestup sondy na jiné planetě. Jeho průměr dosahuje 16 metrů. Přistání muselo být řízené zcela počítačem, protože velká vzdálenost mezi Zemí a Marsem neumožnovala přímé ovládání sondy. Prodleva signálu od sondy k Zemi činila plných 17 mimut. Závěrečný manévr byl také sledován jinými sondami, které už obíhají Mars. Šlo o sondy Mars Expres, MRO a Odysey. Díky sondě MRO máme krásné záběry sondy na padáku klesající vsříc povrchu Marsu!

Sonda MRO měla složit  jeko jeden z hlavních prostředníků signálů mezi Curisity a Zemí.

Den D nastal právě v pondělí 6.srpna. V 7:31 SELČ dorazil k Zemi potvrzující signál o úspěšném přistání! Curiosity spokojeně dosedla na Mars. V řídícím středisku propukly velké oslavy a vlny radosti...

Nyní se čekalo na první data od Curiosity, která potvrdila bezproblémové přistání a výborný technický stav sondy. První černobílé fotografie v malém rozlišení doputovaly k Zemi pár minut po dosednutí Curiosity. Ty ukazovaly rovnou krajinu pokrytou malinkými kamínky a v pozadí horu  Mt. Sharp, vzdálenou asi 10 km od místa přistání. Další den byl vztyčen 2,5 metru dlouhý stožár s hlavní kamerou. Ta začala pořizovat panoramatické záběry svého okolí. Technici z NASA pečlivě nadále kalibrují všechny přístroje na Curiosity a poté se rozjede po blízkém okolí. Curiosity má podle odborníků věnovat průzkumu Marsu minimálně dva pozemské roky, ale je pravděpodobné, že mise bude prodloužena, stejně jako u předchozích vozítek Spirit (ten už se odmlčel) a Opportunity (stále úspěšně pracuje) jejich životnost byla planována na pouhé tři měsíce, ale funkční zůstaly přes sedm let! Příští dny, týdny a měsíce přinesou mnohá nová překvapení z výzkumu červené planety .Curiosity možná připraví cestu pro větší výpravu – lidské posádky k Marsu! Odvěký sen lidí, kdy poprvé pohlédly k obloze. Ale už teď nám Curiosity přináší Mars přímo domů, v době internetu máme data a snímky ihned ve svých počítačích a mobilech... Už nemusíme čekat měsíce až někde vyjde článek z pár záběry z Marsu!  Není právě to úžasné... Kolik fandů a nadšenců a dalších pozemštanů nemělo tuto možnost... Žijeme ve zlaté éře kosmonautiky, která nám otevírá zcela nové kouty naší sluneční soustavy přímo před našima očima. Curiosity je na počátku své velké průzkumné cesty, ale nikdo nemůže dnes vědět, jaké nové objevy nás čekají...

 

Aktuální informace z Curiosity naleznete na www.astro.cz

Foto: NASA

Nahoru