V Libereckém kraji zkoušejí drogy stále mladší děti

Verze pro tisk |

V Libereckém kraji berou drogy stále mladší děti. Průměrný věk, v němž narkotika poprvé vyzkoušely, se dostal pod hranici 13 let.

Vyplývá to z výsledků průzkumu krajské hygienické stanice v devíti základních školách a osmiletých gymnáziích na konci loňského roku. Průzkumu se zúčastnili většinou třináctiletí až čtrnáctiletí žáci. Podle výsledků, zveřejněných dnes, okusilo drogy 37 z 388 dětí - tedy necelých deset procent. Šlo o 20 chlapců a 17 dívek.

"Při posledním šetření v roce 2007 jich bylo skoro dvakrát více. V minulosti se však průměrný věk prvního kontaktu s drogou pohyboval mezi 13,3 až 13,9 lety, nyní klesl na 12,8 roku," řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Většina dětí uvedla, že kouřila marihuanu, pouze jedna dívka se přiznala k požití pervitinu. S nabídkou, aby si vzali drogu, se setkala více než čtvrtina školáků, zatímco v roce 2007 více než třetina. V 25 procentech případů lákal děti na drogu cizí člověk, několika z nich ji nabízel nějaký rodinný příslušník.

Opakované užití drogy potvrdilo loni 16 dětí, v roce 2007 více než dvojnásobek. Denně ji loni bral jeden chlapec, jednou a vícekrát týdně dvě dívky a dva chlapci. Polovina ze školáků si dávala drogy s kamarády. "Penězi zaplatilo za drogy pět dětí. Průměrně za ni utratily 830 korun měsíčně," upozornila Balašová. Polovina z dětí, které si drogy vyzkoušely, si myslí, že se k nim v budoucnu vrátí. Přímo ve škole bylo pod vlivem drogy 17 dětí z dotazovaných 388 žáků - 16 z nich předtím kouřilo marihuanu.

Podobné průzkumy provádí krajská hygienická stanice od roku 2003. Zaměřuje se i na kouření cigaret a pití alkoholu. Podle posledního šetření začínaly loni děti s nikotinem stejně jako dříve, tedy průměrně v 11 letech, a v osmých třídách kouřilo skoro 19 procent z nich. V roce 2007 kouřilo cigarety zhruba 25 procent dětí. Loni si daly průměrně 25 cigaret týdně - o 13 méně než v roce 2007. Mezi školáky holduje nikotinu o něco více dívek než chlapců.

Alkohol pilo loni jednou a vícekrát měsíčně 17 procent žáků osmých tříd. Poprvé ho vyzkoušeli průměrně v 11 letech, což odpovídá zjištěním hygieniků v předchozích průzkumech. Dvakrát a vícekrát se opilo přibližně každé deváté dítě, v roce 2007 zhruba každé páté. V roce 2007 konzumovalo alkohol jednou a vícekrát měsíčně 23,5 procenta školáků z osmých tříd. Podle průzkumu z konce roku 2009 se skoro 10 procent žáků někdy ve škole učilo pod vlivem alkoholu.

Nahoru