Předvolební dotazník: TOP 09

Verze pro tisk |

Jako tradičně před komunálními volbami jsem rozeslal všem kandidujícím subjektům předvolební dotazník s obecnějšími otázkami. Odpovědi vám mohou pomoci se zorientovat před vaším výběrem. Za TOP 09 se mnou komunikoval Jiří Kočandrle.

Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?

V první řadě chceme veřejnost seznámit s tím, jak město funguje. Jako jediní máme dlouhodobý plán rozvoje města, který je vybudovaný na reálných základech. A právě vznikající strategický plán rozvoje města zajistí smysluplnost budoucích investic. Chceme zlepšovat kvalitu života v České Lípě, ale, po získaných zkušenostech z radnice, už jen za logických podmínek. Občanům chceme předložit reálný obraz situace, nechceme slibovat věci nemožné, ale jen to, co je pro město reálné. Velkou šanci máme i při získávání peněz z Evropské unie.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?

Investiční priority se musí odrazit od akutních potřeb města. Co se týče velkých investic, jedná se o rekonstrukci KD Crystal, řešení aktuálního stavu koupaliště v Dubici a revitalizace sídlišť (opravy komunikací a vyřešení problémů s parkováním). Na prvních pozicích v investicích menších je zateplení dalších městských budov s cílem budoucích úspor a oprava ulic (např. Prokopa Holého, Tržní, Sokolská). Dlouhodobý strategický plán rozvoje však čítá seznam mnohem více položek.

Jak vnímáte situaci kolem městské policie? Budete tuto otázku chtít řešit?

Koncepce práce MP se musí změnit. Jako občan jsem jejich práci vnímal spíše negativně, od té doby, co jsem v zastupitelstvu, se můj pohled nezměnil. Myslím, že to není problémem strážníků, ale záležitostí vedení, které zasluhuje výměnu. Nová koncepce a nové vedení by měly napravit pošramocenou pověst MP. Lidé by měli znát své strážníky, potkávat je, důvěřovat jim, měli by mít jistotu, že se na ně mohou obrátit. Dalším důležitým faktem je najít v jejich víc než slušném rozpočtu úspory (a další v hospodaření města), které se mohou účelně využít např. na rozšíření kamerového systému. Naše výhrady k fungování MP jsme předkládali starostce města, která je ze zákona velitelem MP, bohužel na výtky nijak nereagovala.

Velkým tématem Českolipanů je rovněž parkování ve městě. Jakého ideálního stavu byste chtěli během volebního období dosáhnout? Ať už jde o parkování na sídlištích či v centru, anebo způsobu výběru parkovného.

V uplynulém volebním období se nám podařilo zlepšit situaci v centru, tento systém je třeba dále rozšířit. V porovnání s minulým systémem mají lidé víc míst k parkování, platí méně a město získává více peněz, které následně vrací zejména do oprav komunikací. Za řekou, v jižní části města, není problém dál navyšovat kapacitu parkování zdarma (již proběhlo navýšení u Sportareálu v místě, kde býval skatepark, další parkovací místa vzniknou v nové ulici Wedrichova u České spořitelny, která propojí ulici Hrnčířskou a Mimoňskou). Velkým problémem je situace na sídlištích, kde sázíme na budoucí veřejné projednávání připravovaného projektu Revitalizace sídlišť s obyvateli sídliště Špičák a Lada, do budoucna i Sever. Parkovací domy na sídlištích jsou další možností, ale situace pro ně ještě neuzrála (zde je nutná spolupráce se soukromými subjekty, parkoviště by musela být hlídaná).

Sociální bydlení se stalo byznysem, do kterého stát pumpuje miliardy, ale vydělávají na něm soukromníci. Plánujete nějakou iniciativu v podobě výstavby či koupě sociálních bytů?

O výstavbě či koupi sociálních bytů neuvažujeme. Jedním z možných řešení by moha být situace na sídlištích – pomalu se vylidňují, což město bude muset řešit, ale jak, to je zatím nezodpovězenou otázkou. Prvotně bychom chtěli opravit a rozšířit budovy Sociálních služeb města Česká Lípa v Dubici. Větší pozornost bychom měli zaměřit na sociální služby ve spolupráci s charitou a neziskovými organizacemi, které tuto problematiku znají lépe.

Budete podporovat kulturní akce typu festivalů Lípa Musica, Všudybud apod.?

Jsem hrdý na festival Lípa Musica, stejně tak na vyčleněný příspěvek z rozpočtu města. A vážím si ředitele festivalu, Martina Prokeše, že dokázal během 13 let festival nejen udržet, ale i pozvednout na mezinárodní úroveň. Veřejná správa má za úkol vytvářet podmínky pro kvalitní život ve městě, a kultura je jeho nedílnou součástí. Chceme a musíme podporovat lidi, kteří ve městě konají kulturní akce ze svého rozhodnutí, z osobního zápalu, třeba i ve svém volném čase a zadarmo, namátkou organizátoři Českolipského divadelního podzimu či festivalu Všudybud. S touto otázkou jednoznačně souvisí oprava KD Crystal, samozřejmě s podporou evropských peněz.

Jak se stavíte k problematice rekonstrukce Jiráskova divadla a přesunu knihovny do KD Crystal?

Město nemá vlastní finance na rekonstrukci budovy Jiráskova divadla, ani na rekonstrukci KD Crystal. Každá z těchto studií počítá s cca 150 mil. Kč. Proč tyto neodkladné rekonstrukce nespojit dohromady a nevyužít jednoho řešení s pomocí evropských peněz? KD Crystal by se tak stal multifunkčním centrem, které by zahrnovalo jak kino, tak divadelně-hudební sál i knihovnu. Navíc by se konečně mohl obnovit řídce využívaný prostor amfiteátru a klášterní zahrady. I Jiří Suchomel, původní projektant KD Crystal, tento návrh přijal pozitivně.

Chystáte se nějak změnit systém financování sportu v České Lípě?

Naším prvotním záměrem bylo a je dostat děti z ulic a od počítačů na hřiště, proto finančně podporujeme především děti. Sporty, které se budou dále rozvíjet, můžou očekávat naši podporu, město na ně samozřejmě bude reagovat. Podpora dětí ovšem zůstává na prvním místě.

Budete podporovat rekonstrukci nové sportovní haly, aby více odpovídala nárokům sportovních svazů a také divákům, kteří z většiny míst v hledišti nevidí?

Když jsme se dostali na radnici, projekt nové haly již nešel změnit. O tom, že hala není vyhovující, jsem se osobně přesvědčil. Rekonstrukci podporovat budeme, ale vzhledem k finanční situaci města pouze v tom případě, pokud se na ni ušetří či získají evropské dotace.

Jak hodláte změnit ne zrovna lichotivou statistiku města v případě využívání „evropských“ peněz?

Přestože celkové čerpání za 4 roky je zhruba 122,5 mil. Kč (což je pro přepočtu na kalendářní rok zhruba 25 % rozpočtu Odboru rozvoje majetku a investic), stále má město v tomto směru obrovské rezervy. V České Lípě doposavad nebyl strategický plán rozvoje města, nebylo tedy z čeho se připravit na čerpání evropských dotací. Tento plán, který se aktuálně tvoří, bude zejména navázán na dotační tituly 2014–2020. Přednost z plánovaných investičních akcí pak dostanou ty, na které se budou dotace vztahovat, jelikož další úvěry si město vzít nemůže a peníze z investičního fondu potřebuje na spoluúčast při financování z evropských peněz, protože dotace jsou vypláceny až zpětně a nekryjí celou investovanou částku.

Podporujete přímou volbu starosty (starostky)?

Ano, podporuji. Ale za takových podmínek by starosta zvolený přímou volbou měl mít větší pravomoci a odpovědnost, aby nemohlo dojít k patovým situacím, kdy se proti němu postaví zastupitelstvo a on by nemohl nijak reagovat.

Provedli byste rádi nějaké změny v řízení městských organizací či městského úřadu?

Jednoznačně ano. Jsme před zavedením nového ekonomického systému, který sjednotí příspěvkové organizace města, a zefektivní tak chod celého městského úřadu. Jako první krok jsme letos vysoutěžili technologické centrum, na příští rok bude připravena soutěž na ekonomický software. Od roku 2016 bude tento systém, který se týká veškerého pohybu financí, funkční, samozřejmě si jsme vědomi, že do té doby bude pravděpodobně nutné provést dílčí změny. Dále pracujeme na komplexní komunikační strategii, která zjednoduší kontakt občana s úřadem. Tuto strategii podporujeme už od vzniku Komise pro komunikaci s veřejností, vzniku nového loga města, manuálu ad.

Vím, že podobnou otázku nemáte rádi, ale koho považujete za svého přirozeného koaličního partnera?

Každou politickou stranu, která má z větší části podobné, nebo stejné cíle jako my.

Nahoru