Soutěž Památka roku ocení nejlepší rekonstrukce historických staveb

Zprávička
Verze pro tisk |

Památka roku 2019. Soutěž s všeříkajícím názvem vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na svých internetových stránkách. Do soutěže se mohou přihlásit majitelé opravených staveb, které jsou významné z památkového, architektonického nebo urbanistického hlediska a dotvářejí prostředí, v němž se nalézají. Uzávěrka přihlášek je 10. ledna 2020.

„Ocenění za nejlepší projekt a obnovu památky na celostátní úrovni je skutečně prestižní. Nejde ani tak o výši odměny, protože částka je, s ohledem na vysoké náklady obnov, spíše symbolická. Získat toto ocenění v konkurenci z celé země hlavně znamená, že se jedná skutečně o špičkovou kvalitu provedené rekonstrukce,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přihlásit lze například zámek, hrad, klášter, kostel, palác, radnici, divadlo, obytnou stavbu, charakteristickou část zástavby, brownfield, veřejný prostor či park. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: menší rekonstrukce do 2 milionů korun bez DPH a velké rekonstrukce, jejichž rozpočet tuto částku převýšil. 

Soutěž je dvoukolová. V prvním kole rozhodne o vítězných projektech v kraji a postupu do druhého kola krajská sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska s účastí zástupce Asociace krajů České republiky a Národního památkového ústavu. Ve druhém kole rozhoduje o vítězných objektech v soutěži celostátní komise složená ze zástupců těchto organizací.

Vítězové se mohou těšit na umělecké artefakty. V kategorii menších rekonstrukcí se s výhrou pojí odměna padesát tisíc korun, výherci kategorie velkých rekonstrukcí obdrží dvojnásobek. Ocenění a pět tisíc korun převezmou i krajští vítězové v každé kategorii.

Cenu vítězům předá předseda Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci partnerů na konferenci sdružení ve čtvrtek 26. března 2020 v Jihlavě. Vloni v soutěži zvítězil v první kategorii hrad Lukov, ve druhé Dačického dům v Kutné Hoře.
 

Další zprávičky

Na obnovu venkova dá kraj přes dvacet milionů korun

20.1.2020 22:25 | Jan Mikulička

Více než dvacet pět milionů korun je pro letošní rok k dispozici zájemcům v dotačním Programu obnovy venkova, který vyhlásil odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje. Aktuální informace o podmínkách pro přihlášení a další podrobnosti se lze dozvědět na krajském webu.

„Program má za cíl podpořit obnovu a údržby technické infrastruktury, venkovské zástavby a občanské vybavenosti, dále úpravy veřejných prostranství i vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova, obnovy vesnic a zvýšení kvality tamního života,“ uvedl Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

O příspěvek se mohou ucházet obce a svazky obcí se sídlem na území Libereckého kraje, přičemž žádosti lze zasílat od 3. do 18. února. Účelovou investiční nebo neinvestiční dotaci lze využít na akce prováděné od 1. ledna tohoto roku do 30. září roku 2021.

Ve schváleném rozpočtu na rok 2020 je na Program obnovy venkova vyčleněna částka v celkové výši 25.200.000 korun. Stejně jako v loňském roce, i letos se peníze z programu dělí na dvě části. Pro samotné obce je určeno 21.200.000 korun, pro dobrovolné svazky obcí 4.100.000 korun. V případě, že se některá z položek nevyčerpá, přesunou se peníze do druhé skupiny, aby získal podporu co nejvyšší počet žadatelů. 

Svazky obcí mohou žádat o dotaci pouze v rámci dotačního titulu DT 6 — Projekty na vzdělání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice. V jeho rámci jsou nyní nově uznatelnými výdaji osobní výlohy a náklady. Navýšila se rovněž neinvestiční dotace, kterou lze poskytnout dobrovolnému svazku obcí z deseti tisíc na dvacet tisíc korun na jednu obec; maximálně však do sedmdesáti procent celkových uznatelných nákladů. Podmínkou je, že do projektu se mohou zapojit dobrovolné spolky obcí tvořené minimálně pěti obcemi na území Libereckého kraje. 

Dotační kalendář pro rok 2020 s přehledem vyhlášení programů Dotačního fondu Libereckého kraje se nalézá na odkazu https://dotace.kraj-lbc.cz/.

Božena Pavlasová ze SPORT RELAX přivezla z Hradce Králové zlatou medaili

16.1.2020 18:51 | Pavel Znamenáček

V neděli 12.ledna 2019 hostila třebešská hala v Hradci Králové další ročník Novoročního turnaje, který byl jako obvykle určen jako nominační soutěž pro Mistrovství Evropy SKIF v Nizozemsku, které se bude konat letos 22. - 24. října 2020. Na tatami se představila i českolipská Božena Pavlasová, která hájila barvy klubu SPORT RELAX.

V soutěži Masters (nad 40 let) vybojovala pro klub zlatou medaili a tím se přiblížila k nominaci na ME.

Děkujeme městu Česká Lípa a našim partnerům za podporu

Veletrh Euroregion Tour doplní výtvarná soutěž Moje oblíbené místo v Libereckém kraji

12.1.2020 13:22 | Jan Mikulička

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour se již podvacáté koná v Libereckém kraji. Ve dnech 6. a 7. března se v jabloneckém Eurocentru představí nejen města, turistické oblasti a kraje, ale i další aktéři cestovního ruchu. Liberecký kraj vyhlašuje v rámci akce výtvarnou soutěž pro děti na téma Moje oblíbené místo v Libereckém kraji.

„Regionální veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour vyhledává čím dál víc vystavovatelů i návštěvníků. Soutěží chceme zpestřit jeho program a také tak trochu donutit lidi zamyslet se nad tím, jaká místa znají a mají ve svém kraji rádi,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Úkolem účastníků soutěže je ztvárnit libovolnou výtvarnou technikou na formát A4 své oblíbené místo v Libereckém kraji, přičemž fantazii se meze nekladou. Soutěž je určená žákům mateřských a základních škol ve třech kategoriích: do šesti, jedenácti a do patnácti let.

Soutěž končí 21. února. Vítězové, kteří se umístí na prvním, druhém a třetím místě v jednotlivých kategoriích, obdrží dárky od Libereckého kraje a jeho partnerů. Ceny budou předány na slavnostním vyhlášení, které se uskuteční na veletrhu 7. března v dopoledních hodinách. Program veletrhu lze nalézt na www.euroregiontour.cz.
 

Krajské dotace míří i do oblasti cyklistické dopravy

9.1.2020 21:18 | Filip Trdla

Na konci prosince loňského roku vyhlásil Liberecký kraj dva dotační programy v oblasti dopravy. Peníze mohou zájemci využít například na projektové přípravy, rekonstrukci pozemních komunikací pro cyklodopravu, opravy cyklostezek či budování cykloturistických tras a terénních cyklistických stezek.

„Na rozvoj cyklistické dopravy jsme letos vyčlenili 6 milionů korun. Chceme podpořit zejména výstavbu a rekonstrukci pozemních komunikací pro cyklodopravu. Žadatelům můžeme pokrýt až 70 % způsobilých výdajů projektu. Na jeden projekt pak lze čerpat dle podmínek dotačního programu nejvýše dva miliony korun,“ uvedl Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Projektovou přípravu staveb a rekonstrukcí půjde letos podpořit maximálně osmi sty tisíci korun na jeden projekt. Na tento dotační program vyčlenil kraj celkově 3 miliony. Žádosti mohou zájemci podávat od 20. ledna do 7. února 2020. Bližší informace k jednotlivým dotačním programům najdete na webu: https://dotace.kraj-lbc.cz/doprava. Vloni činila částka na stavby v oblasti cyklodopravy 5 milionů korun, stejné peníze pak v roce 2019 připravil kraj na projektovou přípravu.
  

Kraj vyhlašuje tradiční soutěž Zlatý erb o nejlepší weby měst a obcí

7.1.2020 22:46 | Jan Mikulička

Krajské kolo 22. ročníku soutěže Zlatý erb o nejlepší internetové prezentace měst a obcí vyhlašuje ve spolupráci se spolkem Český zavináč Liberecký kraj. Klání je určeno městům a obcím Libereckého kraje, které mají oficiální webové stránky, elektronické služby nebo turistické webové prezentace. Hlásit se lze do 31. ledna do 14 hodin.

„Tato soutěž má již dlouholetou tradici a úroveň webů měst a obcí díky ní stále roste. Autoři jejich internetových prezentací navíc získají zpětnou vazbu, díky níž se mohou dál zlepšovat a nabízet občanům ještě kvalitnější služby,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraje sestavují odbornou porotu, která hodnotí webové stránky a elektronické služby svých měst a obcí. Na krajská kola pak naváže kolo celostátní. Účast je pro města a obce zdarma; soutěžící budou mít zvýhodněný vstup na konferenci na téma Internet ve státní správě a samosprávě, která se uskuteční v dubnu v Hradci Králové.

Hlavní ceny budou v krajském i celostátním kole uděleny ve třech kategoriích. První jsou nejlepší webové stránky města, druhou nejlepší webová stránka obce a třetí Smart City a nejlepší elektronická služba.

V celostátním kole bude udělena také cena ministryně pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci. Mimo měst a obcí mohou soutěžit i kraje, organizace turistického managementu a památky: hrady, zámky či muzea.
Formulář přihlášky do soutěže je k dispozici na webové stránce soutěže www.zlatyerb.cz. Uzávěrka jejich příjmu je v poslední lednový den úderem druhé odpolední, porota bude stránky hodnotit během února. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola se uskuteční v průběhu března 2020 v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.
 

Arriva zlepšuje své služby, kraj přesto na sankcích trvá

2.1.2020 21:07 | Filip Trdla

Po čtvrtečním jednání hejtmana Martina Půty a náměstka Jana Svitáka s generálním ředitelem společnosti Arriva Danielem Adamkou přiznal dopravce své pochybení v prvních dnech provozu na železnicích v regionu. Liberecký kraj bude požadovat za nedodržování smlouvy sankce, k jejichž vyčíslení dojde v polovině ledna letošního roku. V posledních dnech však Arriva své služby zlepšuje. V týdnu od 30. prosince 2019 dojelo na čas více než 95 % vlaků a průměrné zpoždění činilo 1 minutu a 58 vteřin. Od 15. ledna 2020 bude navíc ve vozech nový odbavovací systém.

„Představoval jsem si klidnější konec loňského roku. Namísto toho jsme museli řešit nedostatky v provozu vlaků společnosti Arriva. Nicméně jsem rád, že se je daří postupně odstraňovat a v brzké době se lidé dočkají mnohem pohodlnějšího cestování po našem kraji. Sankce dle smlouvy však za první dny provozu požadovat budeme. Konkrétní čísla budou známa letos v lednu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Mezi nejvýraznější problémy nového dopravce patřily zejména nedostatky v odbavování cestujících, nevyhovující používání karet IDOL či německé nápisy na vozech.
„O nedostatcích víme a pracujeme na jejich odstranění. Do poloviny ledna nasadíme nový odbavovací systém a vyřešíme tak problémy při prodeji jízdenek. Do konce tohoto týdne pak zmizí německé nápisy ve vlacích a nahradíme je českými. Postupně také nahráváme vlakový informační systém, který chceme stihnout zprovoznit ve všech našich vlacích v Libereckém kraji během příštího týdne. Samotné vlaky jezdí na čas ve více než 95 procentech,“ dodal Daniel Adamka, generální ředitel společnosti Arriva.

„Držitelé karet Opuscard, kteří nemohli využít slev kvůli nefunkčnímu systému ve vlacích, mohou nyní u společnosti KORID LK požadovat kompenzace,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. 

O uzavření smlouvy na provozování železniční dopravy trase Liberec – Turnov – Semily – Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a Železný Brod – Tanvald se společností Arriva rozhodl kraj v únoru loňského roku. Na základě nabídek vybral tu, která byla finančně výhodnější a nabídla provoz vozů na vyšší kvalitativní úrovni.

  

SPORT RELAX ukončil sezónu

1.1.2020 12:33 | Pavel Znamenáček

Parádní zakončení soutěžní sezóny a 4 medaile. Partička ,,Relaxáků“ Josefína Suchá, Emička Řeháková, Fandík Řehák, Tadeáš Baranovský odcestovala na Vánoční turnaj do Ústí nad Labem, kde jsme vybojovali stříbro a 3x bronz. Byl to již pohodový turnaj se skvělou atmosféru a bohatou tombolou, kterou mají děti tak rády.

Děkujeme městu Česká Lípa za podporu mládeže a věříme, že i příští rok posílíme a budeme dělat radost našim členům a fanouškům.

Výsledky:

Josefína Suchá stříbro

Emička Řeháková bronz

Fandík Řehák bronz

Tadeáš Baranovský bronz

Lidé mohou odevzdávat použité jedlé tuky a oleje do sběrného dvora

16.12.2019 20:26 | Radmila Pokorná

Už žádné vylévání použitého oleje při vaření do odpadů. Lidé, kteří doma třídí jako odpad použité jedlé oleje a tuky, je budou moci od ledna 2020 nosit v uzavřených nádobách do sběrného dvora v novoborské Wolkerově ulici. To jim umožňuje nová vyhláška o shromažďování, sběru, přepravy, třídění a odstraňování komunálních odpadů, kterou na svém prosincovém jednání schválili zastupitelé města.

„Vyhláškou plníme naši povinnost podle zákona o odpadech, který nám ukládá, abychom od nového roku umožnili oddělený sběr jedlých olejů a tuků,“ vysvětlil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

„Oleje a tuky budeme vybírat v uzavřených nádobách, např. PET lahvích, zdarma,“ upřesnila Zdeňka Schreibová, vedoucí technického oddělení, zeleně a komunálního odpadu na novoborském městském úřadě. Podle ní by měli lidé třídit použité tuky a oleje všichni. „Lidé je často vylévají do dřezu nebo záchodu a hrozí jim postupné ucpání odpadních trubek. Především v panelových domech se pak může stát, že kvůli tomu začne vytékat odpadní voda v níže položených bytech. Oleje mohou také poškodit kanalizační síť a problémy způsobují i v čistírně odpadních vod,“ upozornila Zdeňka Schreibová.

Vyhláška rovněž zohledňuje umístění šedých kontejnerů na kovy, které město v průběhu roku 2019 rozmístilo v ulicích. Vedle toho mohou obyvatelé třídit do kontejnerů papír, sklo, plasty, nápojové kartony, drobný elekroodpad či oblečení. Celkem mají k dispozici zhruba tisícovku nádob na tříděný odpad na 73 místech v Novém Boru a jeho přidružených částech. Objemný a nebezpečný odpad mohou zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře. Lidé se mohou také zapojit do motivačního programu třídění papíru a plastů do pytlů označených čárovými kódy a tím snížit výši ročního poplatku za svoz komunálního dopadu. Ten se od ledna 2020 navýší o dvacet korun za osobu na 620 korun.
 

Na obnovy památek kraj rozdělí více než deset milionů

16.12.2019 20:23 | Jan Mikulička

Bezmála jedenáct milionů korun se ukrývá v dotačních programech, jež vyhlásil odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu. První z nich přispěje na záchranu a obnovu památek v Libereckém kraji, druhý na zpracování stavebně historických průzkumů, které slouží coby podklad pro restaurování památek. Přesná částka činí 10.850.000 korun.

„Podpora obnovy památek v kraji je důležitým impulsem pro majitele k zahájení rekonstrukcí. Přispíváme napříč krajem, bez ohledu na to, kdo je majitelem památky. Nejdůležitějším kritériem pro nás je její historická hodnota,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „V letošním roce kraj přispěl například na obnovu bývalé Svobodovy hrobky na hřbitově v Lomnici nad Popelkou nebo na opravu fasády kaple sv. Václava ve Svojkově.“

U obou programů mohou o dotaci žádat vlastníci kulturních památek na území Libereckého kraje, případně fyzické či právnické osoby se souhlasem vlastníka objektu. Dotaci v rámci programu nelze poskytnout na obnovu kulturních památek ve vlastnictví Libereckého kraje nebo České republiky, to znamená, že žadatelem nemůže být ani příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj nebo stát.
 

Liberecký kraj vydává novou obrazovou publikaci

16.12.2019 20:21 | Filip Trdla

Krajina rozmanité přírody a lidského umu je tématem nově vydané publikace Krajského úřadu Libereckého kraje. Prezentuje současnost i minulost severovýchodní oblasti České republiky. Kniha představuje na 184 stranách zejména Liberecký kraj včetně jeho zajímavostí ve všech ročních obdobích.

Vícejazyčná publikace je rozdělena do devíti tematických oblastí (regionů) a doplněna o více než 150 fotografií. Obrazová kniha vznikla ve spolupráci 20 autorů textů a fotografií s úzkým vztahem k Libereckému kraji. Její prodejní cena činí 480 korun, k dostání bude v regionálních knihkupectvích.

Seznam autorů publikace:
Text: Tomáš Besta, Zdeňka Flousková, Jiří Hušek, Zdeněk Jodas, Jan Luštinec, Jan Mertlík, Miloslav Nevrlý, Pavel D. Vinklát, Zdeněk Vitáček, Jaroslav Panáček, Marta Knauerová
Fotografie: Pavla Bičíková, Petr Bíma, Milan Drahoňovský, Zdeněk Jodas, Václav Lahovský, Pavel Musil, Jan Pikous ml., Vladimír Štěpánský, Martin Waldhauser
 

Co nového v jízdním řádu od 15. prosince?

11.12.2019 22:22 | Korid LK

Od neděle 15. prosince vejdou v platnost nové jízdní řády v rámci celostátní změny. Co tyto změny přinesou cestujícím?

V neděli 15. prosince 2019 vyjede na koleje další dopravce ARRIVA vlaky s.r.o. V Libereckém kraji se jedná o státem objednávané rychlíkové R21 (Praha – Turnov – Tanvald) a R22 (Kolín – Mladá Boleslav – Česká Lípa – Nový Bor) a o regionální osobní a spěšné vlaky linek L3 (Liberec – Stará Paka), L31 (Tanvald – Železný Brod) a L5 (Stará Paka – Lomnice nad Popelkou).


Další dopravce Liberecký kraj oslovil po té, co nebyl spokojený s předloženou nabídkou Českých drah, a.s., se kterými jednání zahájil přednostně. "Měli jsme zájem o zachování stávajících smluvních podmínek na další dva roky, protože v roce 2021 skončí stará smlouva i v sousedním Královéhradeckém kraji a mnoho linek plánujeme společně. Nabídka, kterou nám České dráhy, a.s. se zpožděním původně doručily, znamenala asi třetinové zdražení bez jakéhokoli dopadu do kvality. Proto jsme se rozhodli oslovit další dopravce. U nejdůležitějších linek jsme do víceleté smlouvy poptávali lepší vozidla", objasňuje náhlý obrat v postupu Libereckého kraje Jan Sviták, náměstek hejtmana pověřený řízením rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.

Z pohledu cestujících v rámci kraje se mnoho nemění. Ve všech vlacích bude po území kraje i nadále platit integrovaný tarif IDOL. Ten zahrnuje více železničních dopravců již od roku 2010. „Ve vlacích všech tří dopravců neplánujeme omezení jejich vlastních tarifních nabídek,“ říká Pavel Blažek, jednatel KORID LK, spol. s r. o., která koordinuje veřejnou dopravu v Libereckém kraji.

Nejvýznamnější změnou z pohledu jízdních řádů je však rozšíření nabídky spojení mezi Českolipskem a Rumburkem. Ve spolupráci Libereckého a Ústeckého kraje budou objednány rychlíky také mezi Novým Borem a Rumburkem, a navíc v prokladu s nimi i vlaky regionální linky L4. Ve výsledku tak bude spojení obou regionů zajištěno každou hodinu téměř po celý den celkem 13-ti páry spojů, tj. o 3 páry v pracovní dny a o 5 párů o víkendu více oproti současnému stavu. K rozšíření nabídky spojení dojde také mezi Libercem, Turnovem a Starou Pakou.

V regionální linkové dopravě dochází v oblastech Jablonecka a Semilska k dalšímu rozšíření garantovaných bezbariérových spojů. „Ostatní změny jízdních řádů lze zhodnotit jako větší množství menších změn, kde reagujeme na podněty obcí a cestujících, nebo kde dochází k úpravám s cílem zlepšení návazností,“ vysvětluje Otto Pospíšil, zástupce ředitele spol. KORID LK. Nejvíce změn nastane na linkách mezi Českou Kamenicí, Kamenickým Šenovem, Novým Borem a Českou Lípou, v menším rozsahu se pak týkají oblasti celého kraje od Novoborska přes Liberecko až po Jilemnicko. „Novinkou v roce 2020 bude například nová turistická linka z České Lípy do Jetřichovic, nebo nová koncepce víkendového spojení mezi Libercem, Chrastavou a Hrádkem nad Nisou,“ doplňuje Pospíšil.

Jízdní řády je možné, tak jako v minulých letech, zakoupit v knižní podobě. V letošním roce bude vydán jízdní řád pro celou oblast kraje. Prodejní cena je 30,- Kč a k zakoupení jsou v informačních centrech dopravců a vybraných měst či u některých prodejců knih.

Závěrem informujeme, že připomínky k jízdním řádům je i nadále možné zasílat na info@korid.cz nebo prostřednictvím webového formuláře na webu www.iidol.cz. V roce 2020 mohou proběhnout změny v rámci celostátních termínů v březnu, červnu, na konci srpna a prosinci.
 

V rytmu swingu byli oceněni neformální pečující Libereckého kraje

11.12.2019 21:59 | Lenka Matěchová

V pátek 30.11.2019 se v Grandhotelu Zlatý Lev v Liberci uskutečnil slavnostní večer pořádaný Sdružením TULIPAN “Ocenění pečujících osob Libereckého kraje 2019”.

Záměrem akce bylo osobní poděkování a ocenění neformálních pečujících osob, které se v domácích podmínkách starají o své blízké s handicapem (o děti, dospělé nebo seniory, kteří potřebují pomoc druhých) a také vyzdvihnout jejich vnitřní sílu a obětavost. Upozornit na jejich nelehký životní úděl, který si zaslouží větší pozornost a ocenění ze strany širší veřejnosti.

Slavnostní večer byl vyvrcholením projektu “S podporou k lepší péči”, který poskytoval pečujícím osobám individuální podporu a poradenství, vzdělávání, terapeutické a jiné aktivity. Za účelem ocenění pečujících organizovalo Sdružení TULIPAN, z.s. veřejnou sbírku na transparentním účtu, kde se podařilo získat přes šedesát tisíc korun, které budou rozděleny mezi oceněné rovným dílem, jako poděkování za odvahu zveřejnit svoje životní příběhy a zviditelnit tak skupinu osob pečujících o své blízké. Kromě finančního ocenění pečující obdrželi také půvabné skleněné ceny od společnosti Kolektiv Ateliers či keramické anděly od našeho sdružení.

Celým večerem provázel skvěle vyladěný Swingband Zdeňka Hůly. Na programu bylo i působivé vystoupení pohybové skupiny OdRaz spojující nadšence ze Sdružení TULIPAN a Domova Maxov.

Ocenění získali:
Iva Šilhavá,   Zdena Ubiasová,   Vlasta Fialová,  Ivana Minaříková
Martina Janová,  Lenka Vanclová,   Alena Voborníková, Monika Vondroušová
Hana Koudelková, Ilona Literová,   Alena Maryšková, Dana Moricová
Marie Zurčínová, Pavlína Holubcová,  Anna Majerechová, Radka Ondrušková
Ludmila Machová, Marcela Fulierová,  Božena Bezděková, Miroslav Roháček

Pozvání na společenský večer přijali a ocenění předali:
Mgr. Pavel Svoboda, náměstek hejtmana Libereckého kraje
Ing. Tomáš Sábl, 1. místostarosta města Semily
Mgr. Šárka Prachařová, členka Rady města a Zastupitelstva města Liberec
Mgr. Michaela Tejmlová LL.M., členka Zastupitelstva města Jablonec nad Nisou
Mgr. Zora Machartová, předsedkyně správní rady Sdružení TULIPAN, z.s.

Slavnostní vyhlášení “Ocenění pečujících Libereckého kraje” bylo podpořeno Fondem zdraví a prevence Statutárního města Liberec, realizovaného pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, pod finanční záštitou náměstka hejtmana pověřeného řízením resortu sociálních věcí Pavla Svobody, pod záštitou primátora Statutárního města Liberec Jaroslava Zámečníka a spolufinancováno z grantového programu OC NISA a Operačního programu Zaměstnanost.

Poděkování pořadatele si dále zaslouží:
Společnost Kolektiv Ateliers a.s., která dodala hodnotné dárky pro oceněné - http://kolektiv.cz/
Děkujeme také organizacím Aktivit, spol. s r.o. a RTM Plus s.r.o., dále Městu Hrádek nad Nisou, Nový Bor, Cvikov, Rokytnice nad Jizerou, Česká Lípa, Železný Brod a Semily a koordinátorkám projektu, že přispěly na transparentní účet č. 000000-5601984319/0800, který bude rozdělen jako finanční dar oceněným pečujícím.
 

Pomoc máte vždy na dosah. Tak po ní sáhněte

4.12.2019 22:29 | LK

A stáhněte!
Prvním stupněm pomoci je rada, tu nyní sociální rezort Libereckého kraje nabízí prostřednictvím svého elektronického Katalogu sociálních služeb včetně nové mobilní aplikace. Sociální resort od prosince 2019 spouští zcela nový webový portál, který chce nabídnout k využití co nejširší veřejnosti. Spuštění elektronického katalogu bude provázet kampaň „Pomoc máte vždy na dosah. Tak po ní sáhněte“. S touto kampaní se budou lidé setkávat v městské hromadné dopravě ve vybraných městech i na sociálních sítích po celý prosinec 2019.

Svět není růžový. Každého z nás dříve či později zasáhne nějaká komplikovaná událost, například prudce se zhoršující nesoběstačnost stárnoucích rodičů nebo trvalé zdravotní postižení někoho z rodiny. V takovou chvíli bývá dobrá rada, kam se obrátit s prosbou o pomoc, nad zlato. Pomáhat orientovat se v nabídce sociálních služeb umožní lidem, kteří se ocitnou ve složité situaci, Katalog sociálních služeb.

„Pro toho, kdo dosud žádnou sociální službu nepotřeboval, by právě náš katalog a mobilní aplikace měly představovat první pomoc. První nasměrování do služby, která je dané osobě nejblíže. Třeba v situaci, kdy se rodina již nemůže sama postarat o svého seniora či zdravotně postiženého, anebo při ztrátě bydlení, v případech domácího násilí, hrozící exekuce, při hledání půjčovny kompenzačních pomůcek a podobně. Katalog je navržen tak, aby hledajícího dokázal co nejjednodušeji nasměrovat na vhodnou pomoc a co nejblíže k jeho bydlišti,“ vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast. 

Katalog sociálních služeb ve své webové podobě nabízí vyhledávání podle toho, co daná osoba potřebuje řešit nebo v jaké životní situaci se daný člověk nachází. Může si vybrat, zda chce sociální službu využívat doma nebo za službou dojíždět, nebo zda potřebuje vyhledat službu pobytovou, např. domov pro seniory. Mobilní verze by měla sloužit i odborné veřejnosti, zejména sociálním pracovníkům při kontaktu s klienty v terénu a sociálním pracovníkům na obcích v rámci poradenství. Mobilní aplikace je dostupná pro mobilní telefony využívající android (Google Play) i telefony s platformou pro iPhone (Apple Store). Webová platforma dostupná na www.socialnisluzbylk.cz.

„Startující kampaň bude cílit na všechny věkové skupiny - mladé, střední i starší generaci. Důležité je, aby se o Katalogu vědělo a mobilní aplikace přešla do povědomí. Informační letáky budou vylepeny v MHD v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a Turnově. V blízkém čase je chceme dostat i například do ordinací praktických lékařů, do čekáren nemocnic a knihoven. Zkrátka všude tam, kde budeme moci oslovit co nejvíc obyvatel našeho kraje,“ nastínil Pavel Svoboda další plány. 

Katalog vznikl v rámci projektu Libereckého kraje - „Podpora procesů střednědobého plánování, síťování a financování sociálních služeb v Libereckém kraji“ a byl z něj financován. Celý projekt vyšel na zhruba 9 milionů korun, a většina z něj byla hrazena Evropským sociálním fondem, Operačním programem Zaměstnanost. Liberecký kraj měl spoluúčast 5 procent z celé částky, na projekt přispěl i stát. Náklady pro samotnou mobilní aplikaci se pohybují kolem 400 tisíc korun.

„Katalog s mobilní aplikací jsou takovou třešničkou na dortu, která tento projekt uzavírá. Cílem celého projektu byla podpora kraje pří řízení Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje a obsahoval mnohem více aktivit, zaměřených ovšem dovnitř krajského úřadu,“ dodal Jiří Tůma ze sociálního odboru.

Česká Lípa znovu vysoutěžila firmu, která opraví školku Na Výsluní

27.11.2019 22:17 | Kristýna Kňákal Brožová

Nadvakrát musela Česká Lípa vybírat firmu, která opraví a zateplí budovu školky v ulici Na Výsluní. Prvního dodavatele město vysoutěžilo již v srpnu, vítězná firma však odmítla s městem podepsat smlouvu. Soutěžilo se tedy znovu. Vítězem tohoto druhého výběrového řízení se stala firma VERSANA s.r.o., které radní na svém jednání v úterý 19. listopadu zakázku přidělili.

Firma nabídla cenu 16,8 mil. Kč, což je cena o cca 900 tis. nižší, než byl předpoklad. Stavba by měla být hotová za 28 týdnů. „Když první kolo nedopadlo dobře, vypsali jsme v co nejkratším termínu výběrové řízení znova. Věřím, že nyní už vše proběhne bez problémů. Školku jsme v průběhu druhého výběrového řízení nechali stále vyklizenou, protože než by se vše nastěhovalo zpět, muselo by zase vše ven. Se stavebními pracemi začneme po novém roce, hotovo by mělo být o prázdninách. Ve školním roce 2020/2021 už děti budou chodit do nové školky,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož a doplnil, že část dětí nyní navštěvuje školku ve Východní ulici, druhá část dětí chodí do základní školy Špičák.

Mateřská škola Na Výsluní je jednou z poboček MŠ Špičák a letos slaví 30 výročí od uvedení do provozu. Školka se v rámci zakázky dočká nejen kompletního zateplení fasády a střechy budovy, ale dostane také nová okna včetně stínící techniky a nové dveře. Další práce však budou pokračovat ve vnitřních prostorách. Tam se počítá s výměnou rozvodů studené a teplé vody, rekonstrukcí sociálního zařízení, výměnou svítidel, výměnou vzduchotechniky v kuchyni a úpravou otopného systému. Instalovat se také bude systém nuceného větrání. 

Město na projekt podalo žádost o dotaci z Operačního programu životní prostředí, ze kterého může získat až 40% uznatelných nákladů na zateplení a až 70% uznatelných nákladů na instalaci systému nuceného větrání. Všechny finanční prostředky na náročný projekt tak nepůjdou jen z městské kapsy. 

Kromě zakázky na zateplení školky Na Výsluní rozhodovali radní ještě o jedné zakázce. Novou střechu a výměnu střešních oken v bytovém domě v ulici Československé armády čp. 881 a 888 bude mít na starosti firma SJK s.r.o. za cenu 1,6 mil. Kč, což je cena o cca půl milionu nižší, než byl předpoklad. Se stavebními pracemi firma začne v březnu 2020, trvat by měly cca 3 měsíce.
 

Další úseky krajských silnic se dočkají nových alejí. Kraj se v příštím roce zaměří na oblast Novoborska

20.11.2019 21:07 | Filip Trdla

Liberecký kraj připravil další projekty na obnovu silničních vegetací podél krajských silnic. Kraj již například vysadil 1.444 kusů nových stromů na Frýdlantsku. Nyní podal žádost do Operačního programu životní prostředí (OPŽP) o dotaci na dalších 8 projektů na Novoborsku. Na další aleje chystá kraj projektové dokumentace. Jejich přípravu zajišťuje Agentura regionálního rozvoje.

„Těší mě, že úspěšně pokračujeme v systematické úpravě alejí nejen podél nově opravených silnic v našem kraji. Daří se nám to zejména díky snaze konkrétních lidí, kterým není stav naší krajiny lhostejný. Nechceme povrchy silnic jenom asfaltovat, usilujeme zejména o pozvednutí estetické a ekologické hodnoty stromořadí, zvýšení bezpečnosti obyvatel a silničního provozu,“ uvedl hejtman Martin Půta. 

Liberecký kraj nechal v minulých letech zpracovat prvotní analýzu stavu silniční zeleně podél silnic II. a III. třídy v oblastech Novoborska, Hodkovicka/Českodubska, Rychnova u Jablonce nad Nisou/Frýdštejna a okolí, Semilech, Vysokém nad Jizerou, Vyskři, Kacanovech a Všeni. 

„Analýzou jsme chtěli získat základní informace o rozsahu a kvalitě alejí a zeleně na silnicích II. a III. třídy ve vybraných lokalitách. Poté jsme je vyhodnotili a určili nezbytné zásahy. V návaznosti na to jsme si nechali zpracovat projektovou dokumentaci na rekonstrukce vybraných alejí na Novoborsku,“ dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Liberecký kraj prostřednictvím příspěvkové organizace Krajské správy silnic Libereckého kraje podal na konci letošního října do 131. výzvy OPŽP žádosti o dotaci na úseky alejí Novoborska. Cílem kraje je v roce 2020 vybrané aleje z dotace OPŽP revitalizovat. Konkrétně se jedná o následující úseky silnic:

• II/262 Starý Šachov – Česká Lípa
• III/26210 Pihel – Skalice u České Lípy
• III/26212 Slunečná – Skalice u České Lípy
• III/26847 Nový Bor
• III/2628 Okrouhlá – Horní Libchava (část)
• III/2626 Záluží – Kvítkov
• III/26215 Stružnice – Horní Libchava
• III/27011 Lindava – Stráž pod Ralskem

„Rada kraje dále vyčlenila částku 300.000 korun na přípravu dalších projektových dokumentací na obnovu silniční vegetace. Za tyto peníze zaplatíme projektové dokumentace a žádosti do OPŽP týkající se vybraných alejí na silnicích v Domaslavicích, úseku Nový Oldřichov – Kamenický Šenov a Frýdštejn–Jílové,“ dodal náměstek Sviták. 

V minulosti se kraj v rámci projektu „Od zámku Frýdlant k zámku Czocha“ zavázal k výsadbě 1.444 stromů v oblasti Frýdlantska. Do současné doby se podařilo na všechny podané žádosti získat dotaci. Nové dřeviny tak již nyní lemují cesty na Frýdlantsku.

V loňském roce se nových či ošetřených stromů dočkala alej Albrechtice–Vítkov, jírovcová alej Kamenický Šenov – Slunečná či lipové stromořadí v Malé Skále. Kraj ve spolupráci s obcemi ošetřil alej Karolíny Světlé v Českém Dubu, Zámeckou lipovou alej ve Stvolínkách a stromořadí ve Valteřicích v Krkonoších. Celkové náklady na revitalizaci byly 4,2 milionu korun.